Decyzja 1/2024 (2024/1215) zmieniająca załączniki I, IIIa), IIIb), IVa) i VI do Umowy między Wspólnotą Europejską w Kanadą w sprawie handlu winem i napojami spirytusowymi

DECYZJA nr 1/2024 WSPÓLNEGO KOMITETU USTANOWIONEGO NA MOCY UMOWY MIĘDZY WSPÓLNOTĄ EUROPEJSKĄ A KANADĄ W SPRAWIE HANDLU WINEM I NAPOJAMI SPIRYTUSOWYMI
z dnia 4 kwietnia 2024 r.
zmieniająca załączniki I, IIIa), IIIb), IVa) i VI do Umowy między Wspólnotą Europejską w Kanadą w sprawie handlu winem i napojami spirytusowymi [2024/1215]

WSPÓLNY KOMITET,

Uwzględniając Umowę między Wspólnotą Europejską a Kanadą w sprawie handlu winem i napojami spirytusowymi, sporządzoną w Niagara-on-the-Lake w dniu 16 września 2003 r. ("umowa"), zmienioną kompleksową umową gospodarczo- handlową (CETA) między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, sporządzoną w Brukseli w dniu 30 października 2016 r. (tymczasowo stosowaną od dnia 21 września 2017 r.), w szczególności jej art. 27 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik I do umowy zawiera wykaz praktyk enologicznych dozwolonych w odniesieniu do win pochodzących odpowiednio z Kanady i z Unii Europejskiej. Unia Europejska powiadomiła o 17 nowych dozwolonych praktykach enologicznych zgodnie z art. 6 ust. 3 umowy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 umowy praktyki te należy dodać do załącznika I.

(2) Zgodnie z art. 13 umowy Unia Europejska przedłożyła Kanadzie wniosek o dodanie oznaczeń geograficznych do załącznika IIIa) do umowy. Kanada dokonała przeglądu 22 specyfikacji przedłożonych przez Unię Europejską, które należy dodać do załącznika IIIa) do umowy.

(3) Zgodnie z art. 13 umowy Kanada przedłożyła Unii wniosek o dodanie oznaczeń geograficznych do załącznika IIIb) do umowy. Unia Europejska zakończyła badanie 15 specyfikacji przedłożonych przez Kanadę, które należy dodać do załącznika IIIb) do umowy.

(4) Zgodnie z art. 16 umowy Unia Europejska przedłożyła Kanadzie wniosek o dodanie oznaczenia geograficznego do załącznika IVa) do umowy. Kanada dokonała przeglądu 1 specyfikacji przedłożonej przez Unię Europejską, którą należy dodać do załącznika IVa) do umowy.

(5) Zgodnie z art. 27 ust. 3 umowy Kanada przedłożyła Unii Europejskiej wniosek o aktualizację wykazu właściwych organów w załączniku VI do umowy.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
W załączniku I część B dodaje się pozycje w brzmieniu:

"38. sól sodowa karboksymetylocelulozy, do maksymalnego poziomu stosowania 0,01 %

39. dimetylodiwęglan (DMDC), do maksymalnego poziomu stosowania 200 ppm

40. kwas mlekowy

41. kawałki drewna dębowego

42. poligalakturonaza, z Trichoderma reesei RF6197

43. węglan potasu

44. poliasparaginian potasu, do maksymalnego poziomu stosowania 0,01 %

45. mannoproteiny drożdży, do maksymalnego poziomu stosowania 0,04 %

46. W Kanadzie nie ma wymogu regulacyjnego dotyczącego wstępnego zatwierdzania substancji pomocniczych w przetwórstwie lub procesów fizycznych, które stosuje się do win lub składników wykorzystywanych do produkcji win, takich jak:

a) napowietrzanie lub utlenianie

b) wymieniacze kationowe do zakwaszania

c) wymieniacze kationowe do stabilizacji winianowej

d) eliminacja dwutlenku siarki przy zastosowaniu procesów fizycznych

e) żywice jonowymienne

f) zarządzanie gazem rozpuszczonym w winie przy użyciu kontaktorów membranowych

g) połączenie procesów membranowych

h) obróbka za pomocą ciągłych procesów wysokociśnieniowych

i) obróbka za pomocą nieciągłych procesów wysokociśnieniowych.

Jednak we wszystkich przypadkach wino przywożone do Kanady musi spełniać wymogi określone w kanadyjskiej normie dla wina zawartej w sekcji B.02.100 rozporządzenia w sprawie żywności i leków.".

2. 
W załączniku IIIa) dodaje się następującą sekcję:

"W UNII EUROPEJSKIEJ

Poniższa tabela zawiera wykaz oznaczeń geograficznych win pochodzących z Unii Europejskiej i chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 * ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych:

Pochodzenie Oznaczenie geograficzne
Hiszpania Campo de Cartagena
Hiszpania Catalunya
Hiszpania Jerez
Hiszpania Penedès
Hiszpania PRIORAT
Hiszpania Sherry
Hiszpania Xérès
Francja Bourgogne Passe-tout-grains
Włochy Colli Altotiberini
Włochy Colli Asolani
Włochy Conegliano Valdobbiadene
Włochy Corti Benedettine del Padovano
Włochy Olevano Romano
Włochy Ormeasco di Pornassio
Włochy Prosecco
Włochy Riviera del Brenta
Włochy Terre dell' Alta Val d' Agri
Włochy Torgiano Rosso Riserva
Włochy Valcamonica
Włochy Valtellina Rosso
Cypr Commandaria (1)
Węgry Tokaj/Tokaji
(1) Równoważnym oznaczeniem chronionym w UE jest »KoupavSapia«.
3. 
W załączniku IIIb) dodaje się pozycje w brzmieniu:

"BC Gulf Islands

Beamsville Bench

British Columbia

Creek Shores

Four Mile Creek

Lincoln Lakeshore

Niagara Escarpment

Niagara Lakeshore

Niagara River

Niagara-on-the-Lake

Ontario

Short Hills Bench

St. David's Bench

Twenty Mile Bench

Vinemount Ridge".

4. 
W załączniku IVa) dodaje się następującą sekcję:

"Poniższa tabela zawiera wykaz oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych pochodzących z Unii Europejskiej i chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 * z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych:

Pochodzenie Oznaczenie geograficzne Kategoria produktu
Francja Calvados Pays d'Auge Okowita z cydru i okowita z perry
5. 
W załączniku VI, w wykazie właściwych organów wprowadza się następujące zmiany:

lit. a) wyrazy "British Columbia Wine Institute (przepisy VQA)" zastępuje się wyrazami "British Columbia Wine Association (przepisy VQA)";

dodaje się trzecią literę w brzmieniu: "c) Conseil des Appealions réservées et des Termes Valorisants".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po dacie wymiany przez umawiające się strony not dyplomatycznych potwierdzających zakończenie przez nie właściwych procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

Niniejszą decyzję sporządzono w dwóch egzemplarzach w autentycznych wersjach językowych umowy, o których mowa w art. 40 umowy, przy czym każdy z tekstów jest na równi autentyczny.

Sporządzono w Brukseli i Ottawie dnia 4 kwietnia 2024 r.

* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671, ELI: http://da ta.europa.eu/eli/reg/2013/1308/oj.".
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008. (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1, ELI: http://data.euro opa.eu/eli/reg/2019/787/oj.".

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1215

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1/2024 (2024/1215) zmieniająca załączniki I, IIIa), IIIb), IVa) i VI do Umowy między Wspólnotą Europejską w Kanadą w sprawie handlu winem i napojami spirytusowymi
Data aktu: 04/04/2024
Data ogłoszenia: 30/04/2024
Data wejścia w życie: 01/01/1970