URZĄD NADZORU EFTA,uwzględniając Porozumienie między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 1 ust. 1 lit. e), art. 1 ust. 2 oraz art. 3 protokołu 1 do tego porozumienia,
uwzględniając akt prawny, o którym mowa w rozdziale I część 1.1 pkt 13 załącznika I do Porozumienia EOG,
rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , zmienione i dostosowane do Porozumienia EOG przez dostosowania szczegółowe i sektorowe, o których mowa w załączniku I do tego porozumienia, w szczególności jego art. 257 ust. 1, art. 258 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 259 ust. 1 lit. c),
uwzględniając akt prawny, o którym mowa w rozdziale I część 1.1 pkt 13e załącznika I do Porozumienia EOG,
rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania ("rozporządzenie delegowane (UE) 2020/687") 2 , zmienione i dostosowane do Porozumienia EOG dostosowaniami szczegółowymi i sektorowymi, o których mowa w załączniku I do tego porozumienia, w szczególności jego art. 21, 39 i 55,
uwzględniając akt, o którym mowa w rozdziale I część 1.1 pkt 13 a załącznika I do Porozumienia EOG,
rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie ("rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/1882") 3 , dostosowane do Porozumienia EOG dostosowaniami szczegółowymi i sektorowymi, o których mowa w załączniku I do tego porozumienia, a w szczególności jego art. 1 i 2 oraz załącznik do niego,
dostosowane do Porozumienia EOG przez pkt 4 lit. d) protokołu 1 do Porozumienia EOG,
a także mając na uwadze, co następuje:Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest wirusową chorobą zakaźną ptaków i może wywierać poważny wpływ na rentowność gospodarstw drobiarskich, co z kolei wywołuje zakłócenia w handlu wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego ("EOG"). Wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków mogą zakażać ptaki migrujące i być przez nie następnie przenoszone na duże odległości podczas ich jesiennych i wiosennych migracji. Występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa stwarza zatem stałe zagrożenie bezpośredniego i pośredniego wprowadzenia tych wirusów do gospodarstw, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli. W przypadku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli.
Rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono ramy prawne dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz zwalczania takich chorób. Wysoce zjadliwą grypę ptaków wymieniono w art. 9 ust. 1 lit. a) pkt (i) rozporządzenia (UE) 2016/429 jako chorobę umieszczoną w wykazie, która podlega przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania ustanowionym w tym rozporządzeniu. Załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882 wymienia wysoce zjadliwą grypę ptaków jako chorobę kategorii A, D i E zgodnie z definicją w art. 1 tego rozporządzenia.
Art. 259. ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 zobowiązuje Urząd Nadzoru EFTA ("Urząd") do dokonywania przeglądu środków nadzwyczajnych wprowadzonych przez właściwe organy Norwegii na podstawie art. 257 ust. 1 lit. a) lub art. 258 tego rozporządzenia w przypadku wystąpienia ogniska choroby umieszczonej w wykazie, o której mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), w tym wysoce zjadliwej grypy ptaków ("środki norweskie"). Art. 259 ust. 1 lit. c) zobowiązuje Urząd do wprowadzenia środków nadzwyczajnych, o których mowa w art. 257 ust. 1, zatwierdzających środki norweskie, jeśli uzna on to za konieczne w celu uniknięcia nieuzasadnionych zakłóceń w przemieszczaniu zwierząt i produktów.
Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/687 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób kategorii A, B i C określone w rozporządzeniu (UE) 2016/429, w tym środki zwalczania chorób w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków. W art. 21 wspomnianego rozporządzenia przewiduje się ustanowienie obszarów zapowietrzonych i obszarów zagrożonych w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ten podział na obszary służy w szczególności zachowaniu statusu zdrowotnego ptaków na pozostałym terytorium Norwegii poprzez uniemożliwianie wprowadzenia czynnika chorobotwórczego i zapewnianie wczesnego wykrywania choroby.
W dniu 19 lutego 2024 r. Norwegia powiadomiła o potwierdzonym wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w przedsiębiorstwie handlowym liczącym 8 000 sztuk drobiu w gminie Lund w okręgu Rogaland 4 . W dniu 20 lutego 2024 r. Norwegia zaktualizowała powiadomienie, aby odzwierciedlić fakt, że w przedmiotowym zakładzie znajdowały się dwa kurniki z drobiem hodowlanym, co oznacza, że łączna liczba ptaków podatnych wyniosła 18 000 5 . Właściwe organy norweskie wprowadziły niezbędne środki zwalczania chorób wymagane zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429 i rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, w tym ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tego ogniska.
W celu zapobieżenia niepotrzebnym zakłóceniom handlu w EOG należy jak najszybciej określić obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione przez Norwegię zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687.
We współpracy z Norwegią Urząd zbadał środki zwalczania chorób i stwierdził, że granice obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczone przez właściwe organy Norwegii znajdują się w wystarczającej odległości od wszystkich gospodarstw, w których potwierdzono wystąpienie ogniska choroby.
W związku z tym obszary zapowietrzone i zagrożone w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Norwegii powinny zostać zatwierdzone przez Urząd zgodnie z art. 259 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2016/429 i wymienione w załączniku do niniejszej decyzji, jak również okres obowiązywania środków mających na nich zastosowanie zgodnie z art. 39 i 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687.
Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w EOG w odniesieniu do rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków ważne jest, aby niniejsza decyzja stała się skuteczna tak szybko, jak jest to możliwe.
W dniu 21 lutego 2024 r. decyzją delegowaną nr 028/24/COL (dokument nr 1437521) Urząd należycie przedłożył Komitetowi EFTA ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych projekt decyzji zgodnie z art. 259 ust. 1 i art. 266 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/429. W dniu 22 lutego 2024 r. Komitet EFTA ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych wydał pozytywną opinię w sprawie projektu decyzji. Projekt decyzji jest zatem zgodny z opinią Komitetu,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: