Należności pieniężne otrzymywane przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 2002 r.
w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.

Na podstawie art. 145f pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki otrzymywania, rodzaj waluty oraz wysokość dodatków do uposażenia, świadczeń z tytułu podróży i przejazdów oraz innych należności pieniężnych związanych z delegowaniem policjanta do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym wydzielonym do udziału w:
1)
misji pokojowej;
2)
akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom;
3)
akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub humanitarnej;
4)
szkoleniu i ćwiczeniach policyjnych;
5)
przedsięwzięciach reprezentacyjnych.
§  2. 
1. 
Policjant, który w związku z podjęciem lub zakończeniem pełnienia służby w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1, uczestniczy w kraju w szkoleniu lub zgrupowaniu oraz innych obowiązkowych zajęciach lub czynnościach, zwanych dalej "zajęciami", otrzymuje należności z tytułu krajowej podróży służbowej w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. 
W przypadku zapewnienia policjantowi bezpłatnego wyżywienia w miejscu odbywania zajęć, dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia przysługuje wyłącznie za czas przejazdu.
3. 
Za czas pobytu w miejscu odbywania zajęć ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej nie przysługuje, jeżeli odbywają się one w szkole policyjnej lub innym ośrodku stanowiącym miejsce zakwaterowania i wyżywienia.
4. 
Policjantowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem w dniu wolnym od zajęć.
§  3. 
1. 
Policjant delegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1 pkt 1, otrzymuje należności pieniężne:
1)
dodatek zagraniczny;
2)
ryczałt z tytułu delegowania;
3)
należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej;
4)
ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania;
5)
świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu.
2. 
W sprawach należności pieniężnych, o których mowa w ust. 1, decyzje podejmuje Komendant Główny Policji lub upoważniony przez niego dowódca kontyngentu policyjnego.
§  4. 
1. 
Dodatek zagraniczny policjant otrzymuje za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy pełnienia służby poza granicami państwa, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Dodatek zagraniczny nie przysługuje:
1)
za okres zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że w wyniku postępowania karnego lub dyscyplinarnego będącego przyczyną zawieszenia policjant został uniewinniony bądź postępowanie to zostało umorzone, z wyjątkiem warunkowego umorzenia, z powodu przedawnienia lub amnestii;
2)
jeżeli w związku z udziałem w misji pokojowej policjant otrzymuje:
a)
ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, lub
b)
świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów utrzymania.
3. 
Przepisu ust. 2 pkt 2 lit. b nie stosuje się do policjanta pełniącego służbę w kontyngencie policyjnym zorganizowanym w formie oddziału lub pododdziału zwartego.
4. 
Kategorie i stawki podstawowe dodatku zagranicznego dla poszczególnych funkcji pełnionych w kontyngencie policyjnym określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
5. 
Dodatek zagraniczny przyznany policjantowi można okresowo podwyższać ze względu na szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby do wysokości 25 % stawki podstawowej dodatku.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, dodatek zagraniczny przyznaje się policjantowi w wysokości 50 % stawek podstawowych. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
7. 
Dodatek zagraniczny wypłaca się w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez policjanta.
8. 
Na pisemny wniosek policjanta dodatek zagraniczny wypłaca się w dolarach amerykańskich, euro albo w walucie kraju właściwej dla rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej, określonej na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia. Wysokość dodatku zagranicznego przelicza się według średniego kursu właściwej waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego, za który następuje wypłata.
9. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 8, lub jego cofnięcie podlega uwzględnieniu, poczynając od wypłaty dodatku zagranicznego za miesiąc następujący po jego złożeniu lub cofnięciu.
§  5. 
1. 
Ryczałt z tytułu delegowania policjant otrzymuje w wysokości kwoty bazowej ustalonej dla policjantów w ustawie budżetowej.
2. 
Ryczałt z tytułu delegowania wypłaca się niezwłocznie po wydaniu rozkazu personalnego o delegowaniu policjanta do pełnienia służby poza granicami państwa.
3. 
Ryczałt z tytułu delegowania podlega zwrotowi, jeżeli policjant nie podjął służby poza granicami państwa w związku z uchyleniem rozkazu o delegowaniu z przyczyn zawinionych przez policjanta lub na jego wniosek.
§  6. 
1. 
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej policjant otrzymuje w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, z zastrzeżeniem ust. 3-5.
2. 
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, o których mowa w ust. 1, przysługują policjantowi za czas:
1)
przejazdu od chwili przekroczenia granicy państwowej do chwili przybycia w rejon działania kontyngentu policyjnego i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa;
2)
podróży służbowej na terytorium obcego państwa poza miejscowością stanowiącą siedzibę kontyngentu policyjnego lub stałe miejsce pełnienia służby;
3)
przejazdu z rejonu działania kontyngentu policyjnego do kraju i z powrotem w uzasadnionych przypadkach służbowych lub losowych.
3. 
W przypadku gdy podróż służbowa, o której mowa w ust. 2 pkt 2, odbywa się wyłącznie na terytorium państwa, do którego skierowano kontyngent policyjny, i trwa:
1)
do 12 godzin - dieta na pokrycie kosztów wyżywienia oraz na inne drobne wydatki nie przysługuje;
2)
ponad 12 godzin - dieta przysługuje w wysokości 70% diety określonej w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.
4. 
Dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i na inne drobne wydatki w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i ust. 3, nie przysługuje, jeżeli w związku z udziałem w misji pokojowej policjant otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów utrzymania.
5. 
Zwrot kosztów podróży odbywanej samolotem w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa może obejmować koszty przewozu bagażu osobistego policjanta o wadze do 50 kg, liczonego łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu.
§  7. 
1. 
Ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania policjant otrzymuje w przypadku, gdy w miejscu pełnienia służby poza granicami państwa nie zapewniono mu bezpłatnego utrzymania bądź świadczenia pieniężnego przeznaczonego na pokrycie kosztów utrzymania, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. 
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, stanowi równowartość:
1)
w pierwszym miesiącu służby poza granicami państwa 100 %,
2)
w następnych miesiącach służby poza granicami państwa 60 %

diet na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

3. 
W przypadku gdy policjant otrzymuje od strony zagranicznej świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów utrzymania w wysokości niższej niż określona w ust. 2, przysługuje mu ryczałt, o którym mowa w ust. 1, pomniejszony o kwotę otrzymanego świadczenia.
4. 
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się zaliczkowo z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa, na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez policjanta.
§  7a. 
1. 
Świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w czasie delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa policjant otrzymuje, jeżeli z tego tytułu przyznano mu odszkodowanie na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji (Dz. U. poz. 345, z późn. zm. 2 ). 3
2. 
Świadczenie przysługuje, jeżeli uszczerbek na zdrowiu policjanta jest następstwem zamachu lub innego bezprawnego działania wymierzonego w policjanta albo pozostaje w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań kontyngentu policyjnego określonych w akcie o jego utworzeniu.
3. 
Świadczenie przysługuje za każdy procent doznanego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 20 % przeciętnego uposażenia policjantów obowiązującego na koniec roku kalendarzowego poprzedzającego wydanie decyzji w tej sprawie.
4. 
Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 3, należy rozumieć uposażenie obliczane na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
5. 
Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie śmierci policjanta pozostającej w związku z delegowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa, przy czym śmierć policjanta jest równoznaczna z doznaniem 100 % uszczerbku na zdrowiu.
§  8. 
1. 
Policjant delegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1 pkt 2, otrzymuje dodatek operacyjny za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy udziału w akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom w wysokości od 5% do 10% kwoty bazowej, o której mowa w § 5 ust. 1. Przepisy § 3 ust. 2 oraz § 4 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
2. 
Wysokość stawki dodatku operacyjnego dla policjanta ustala się, uwzględniając szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby.
§  9. 
Do policjanta delegowanego do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w § 1:
1)
pkt 2 i 3 - przepisy § 7a stosuje się odpowiednio;
2)
pkt 2-5 - przepis § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu ogłoszenia 4 .

ZAŁĄCZNIK 

TABELA KATEGORII I STAWEK PODSTAWOWYCH DODATKU ZAGRANICZNEGO DLA POLICJANTÓW DELEGOWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W KONTYNGENCIE POLICYJNYM WYDZIELONYM DO UDZIAŁU W MISJI POKOJOWEJ

Lp. Funkcja Kategoria dodatku Stawka dzienna dodatku w złotych
1 Dowódca kontyngentu I 160,00-240,00
2 Zastępca dowódcy kontyngentu II 135,00-200,00
3 Oficer do kontaktów z kwaterą główną misji pokojowej III 125,00-185,00
4 Szef logistyki kontyngentu
5 Oficer sztabowy kontyngentu IV 115,00-170,00
6 Oficer szkoleniowy
7 Dowódca plutonu
8 Lekarz
9 Dowódca drużyny V 105,00-155,00
10 Pomocnik szefa logistyki
11 Szef kompanii
12 Specjalista zespołu logistyki VI 95,00-145,00
13 Policjant - kierowca VII 90,00-135,00
14 Policjant VIII 85,00-125,00
15 Pielęgniarz
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2333, 2447 i 2448 oraz z 2022 r. poz. 655, 1115 i 1488.
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1983 r. poz. 79, z 1985 r. poz. 85 i 181, z 1989 r. poz. 192, z 2001 r. poz. 877 oraz z 2004 r. poz. 411.
3 Ustawa utraciła moc na podstawie art. 50 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz. U. poz. 616), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014 r.
4 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 20 listopada 2002 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1823 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności pieniężne otrzymywane przez policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 30/08/2022
Data wejścia w życie: 01/01/2003