Dofinansowanie z budżetu państwa leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujących bezpłatnie weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 28 lutego 2020 r.
w sprawie dofinansowania z budżetu państwa leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujących bezpłatnie weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom

Na podstawie art. 46 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb ubiegania się o dofinansowanie ze środków budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanego dalej "ministrem", leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji oraz leków o kategorii dostępności Rp lub Rpz nieobjętych decyzją o refundacji przysługujących bezpłatnie osobom posiadającym status weterana poszkodowanego nadany przez ministra na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1569 i 1726), których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%, zwanym dalej "weteranami poszkodowanymi-funkcjonariuszami", oraz sposób tego dofinansowania.
§  2. 
1. 
Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki nieobjęte decyzją o refundacji o kategorii dostępności Rp lub Rpz, zwane dalej "lekami nieobjętymi decyzją o refundacji", przysługujące i wydane bezpłatnie weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom są dofinansowywane na podstawie kwartalnego zestawienia, które sporządza właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
2. 
Kwartalne zestawienie zawiera:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego-funkcjonariusza, a w przypadku weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy, którzy nie mają nadanego numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
2)
informacje o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, przysługujących i wydanych bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi, w tym:
a)
okres, za który zrealizowano zaopatrzenie w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji,
b)
łączny koszt leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania ze środków publicznych,
c)
łączny koszt leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, które zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu finansowania ze środków publicznych,
d)
wysokość należnej kwoty dofinansowania stanowiącą różnicę między łącznym kosztem leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania ze środków publicznych, a ich łącznym kosztem sfinansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu;
3)
informacje o lekach nieobjętych decyzją o refundacji, przysługujących i wydanych bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi, w tym:
a)
okres, za który zrealizowano zaopatrzenie w leki nieobjęte decyzją o refundacji,
b)
łączny koszt leków nieobjętych decyzją o refundacji,
c)
wysokość należnej kwoty dofinansowania leków nieobjętych decyzją o refundacji;
4)
nazwę oraz numer rachunku bankowego właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia;
5)
podpis dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia;
6)
kod uprawnienia dodatkowego pacjenta, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.);
7)
numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienia, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
3. 
Kwartalne zestawienie właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje ministrowi, w postaci papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zestawienie.
4. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przekazanym kwartalnym zestawieniu minister zwraca się do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o dokonanie korekty lub udzielenie wyjaśnień dotyczących tego zestawienia.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia niezwłocznie sporządza i przekazuje ministrowi korektę kwartalnego zestawienia wraz z uzasadnieniem przyczyny tej korekty lub udziela wyjaśnień.
§  3. 
1. 
Minister przekazuje na rachunek bankowy wskazany przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia środki finansowe za leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki nieobjęte decyzją o refundacji w wysokości wynikającej z kwartalnego zestawienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego zestawienia.
2. 
W przypadku konieczności dokonania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia korekty lub udzielenia wyjaśnień dotyczących przekazanego kwartalnego zestawienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, termin, o którym mowa w ust. 1, ulega przedłużeniu o czas dokonania korekty lub udzielenia wyjaśnień.
3. 
Za datę przekazania środków uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego ministra.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.366

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie z budżetu państwa leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujących bezpłatnie weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom.
Data aktu: 28/02/2020
Data ogłoszenia: 06/03/2020
Data wejścia w życie: 07/03/2020