Poprawka do konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r., przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji. Genewa.1995.09.22.

POPRAWKA
do Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych, sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r.,
przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji w Genewie dnia 22 września 1995 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 22 września 1995 r. została przyjęta, zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji, Poprawka do Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczenia i usuwania odpadów niebezpiecznych, sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r. w następującym brzmieniu:

Przekład

DECYZJA III/l

Poprawka do Konwencji bazylejskiej

Konferencja.

Przypominając, że podczas pierwszego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej sformułowane zostało wezwanie do zakazu przemieszczania odpadów niebezpiecznych z krajów uprzemysłowionych do krajów rozwijających się;

Przypominając decyzję 11/12 Konferencji;

Zważywszy, że:

*
Konferencja poleciła Technicznej Grupie Roboczej kontynuowanie jej pracy nad charakterystyką niebezpieczeństw odpadów, będących przedmiotem Konwencji bazylejskiej (decyzja III/12);
*
Techniczna Grupa Robocza rozpoczęła już swą pracę nad stworzeniem list odpadów, które są niebezpieczne oraz odpadów, które nie są przedmiotem Konwencji;
*
listy te (dokument UNEP/CHW.3/Inf.4) dają już użyteczne wskazówki, lecz nie są jeszcze kompletne ani w pełni zaakceptowane;
*
Techniczna Grupa Robocza stworzy wytyczne techniczne by pomóc każdej stronie lub państwu, które mają suwerenne prawo zawarcia porozumień lub umów, w tym takich, o których mowa w Artykule 11, dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych.
1.
Poleca Technicznej Grupie Roboczej przyznać pełne pierwszeństwo dla zakończenia pracy nad charakterystyką niebezpieczeństw i stworzeniem list oraz wytycznych technicznych, tak aby mogły być one przekazane do zatwierdzenia na czwartym posiedzeniu Konferencji Stron;
2.
Postanawia, że Konferencja Stron winna podjąć decyzję co do list(y) na swym czwartym posiedzeniu;
3.
Postanawia przyjąć następującą poprawkę do Konwencji:

"Dodać w preambule nowy akapit 7 bis:

Uznając, że istnieje poważne ryzyko, iż transgraniczne przemieszczanie odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza do krajów rozwijających się, nie tworzy bezpiecznej dla środowiska gospodarki odpadami niebezpiecznymi, tak jak jest to wymagane przez konwencję;

Dodać nowy artykuł 4A:

1. Każda strona wymieniona w aneksie VII zabroni wszelkiego transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych, przeznaczonych do operacji zgodnie z aneksem IV A, do stron, które nie są wymienione w aneksie VII.

2. Każda strona wymieniona w aneksie VII zaprzestanie z dniem 31 grudnia 1997 r., i zabroni od tej daty, wszelkiego transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych, o których mowa w artykule 1 ustęp 1 lit. (a) konwencji, przeznaczonych do operacji zgodnie z aneksem IV B, do stron, które nie są wymienione w aneksie VII. Takie transgraniczne przemieszczanie nie będzie zabronione, o ile przedmiotowe odpady nie zostaną scharakteryzowane jako niebezpieczne w rozumieniu konwencji.

ANEKS VII

Strony i inne państwa, które są członkami OECD, WE, Liechtenstein."

Po zaznajomieniu się z powyższą poprawką, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

-jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie ona niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 5 grudnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1482

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawka do konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych sporządzonej w Bazylei dnia 22 marca 1989 r., przyjęta zgodnie z Decyzją III/1 Konferencji Stron Konwencji. Genewa.1995.09.22.
Data aktu: 22/09/1995
Data ogłoszenia: 28/08/2020
Data wejścia w życie: 05/12/2019