Sposób monitorowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, a także wzory raportów dotyczących tych paliw oraz gazu skroplonego (LPG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, a także wzorów raportów dotyczących tych paliw oraz gazu skroplonego (LPG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG) 2

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2018 r. poz. 427, 650, 1654, 1669 i 2348) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG) oraz sprężonego gazu ziemnego (CNG), przedstawianego Radzie Ministrów, zwanego dalej "raportem dla Rady Ministrów";
2)
sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych w celu sporządzenia rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych, przekazywanego Komisji Europejskiej, zwanego dalej "raportem dla Komisji Europejskiej", a w szczególności:
a)
sposób doboru stacji paliwowych i stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, w tym minimalną liczbę tych stacji,
b)
okresy monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
c)
sposób podziału terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
d)
wzór raportu dla Komisji Europejskiej.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
biopaliwach ciekłych nieflotowych - należy przez to rozumieć biopaliwa ciekłe przeznaczone do wprowadzania do obrotu;
2)
biopaliwach ciekłych flotowych - należy przez to rozumieć biopaliwa ciekłe przeznaczone do stosowania tylko w wybranych flotach.
§  3. 
1. 
W celu sporządzenia raportu dla Komisji Europejskiej, stacje paliwowe i stacje zakładowe, zwane dalej "stacjami", w których dokonywana będzie kontrola jakości danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego, wyznacza się losowo z wykazu stacji zlokalizowanych na obszarach, o których mowa w § 8 ust. 1 lub 2.
2. 
Raport dla Komisji Europejskiej zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Dla benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 98 minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 60 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
2. 
Dla benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 95 minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 200 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
3. 
Dla oleju napędowego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 200 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
§  5. 
1. 
Dla każdego gatunku biopaliwa ciekłego nieflotowego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 100 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ciągu roku kalendarzowego.
2. 
W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek biopaliwa ciekłego nieflotowego jest mniejsza niż 100, kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, jest dokonywana w ciągu roku kalendarzowego we wszystkich stacjach zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
§  6. 
1. 
Dla biopaliw ciekłych flotowych minimalna liczba stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 30 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ciągu roku kalendarzowego.
2. 
W przypadku gdy liczba stacji zakładowych zaopatrujących w biopaliwo ciekłe flotowe jest mniejsza niż 30, kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, jest dokonywana w ciągu roku kalendarzowego we wszystkich stacjach zakładowych zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
§  7. 
1. 
Ustala się okresy monitorowania jakości:
1)
benzyn silnikowych:
a)
letni - od dnia 1 maja do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
2)
oleju napędowego:
a)
letni - od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia.
2. 
Okresem monitorowania jakości biopaliw ciekłych jest rok kalendarzowy.
§  8. 
1. 
Do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych nieflotowych terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dzieli się na obszary odpowiadające województwom, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, zwane dalej "województwami".
2. 
Do celów monitorowania jakości biopaliw ciekłych flotowych przyjmuje się obszar całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Liczbę stacji w danym województwie, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, dla każdego okresu monitorowania określa się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego.
4. 
Dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego, liczbę stacji na obszarze danego województwa, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez ilościowy udział sprzedaży tego gatunku w danym województwie w jego sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
W przypadku braku wystarczających informacji na temat wielkości sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego w województwach, liczbę stacji na obszarze poszczególnych województw, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego, o której mowa w § 3 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez udział liczby stacji, zaopatrujących w paliwa ciekłe lub biopaliwa ciekłe nieflotowe w danym województwie, w liczbie stacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaopatrujących w paliwa ciekłe lub biopaliwa ciekłe nieflotowe.
6. 
Jeżeli liczba stacji dla danego województwa, obliczona zgodnie z ust. 4 lub ust. 5, nie przekracza liczby 1, wówczas wyznacza się jedną stację.
7. 
Dla każdego okresu monitorowania, z wykazu stacji w danym województwie losuje się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego, taką liczbę stacji, jaka wynika z ust. 4-6.
8. 
Dodatkowo do kontroli każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego w danym województwie losuje się 10% liczby stacji, określonej zgodnie z ust. 4-6,

ku gdyby jedna lub więcej stacji, o których mowa w ust. 7, były czasowo nieczynne lub zlikwidowane.

§  9. 
1. 
Wielkość sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego, do celów wyznaczania stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, w okresie monitorowania rozpoczynającym się w danym roku kalendarzowym, przyjmuje się na podstawie danych na koniec roku poprzedzającego o jeden rok rozpoczęcie okresu monitorowania.
2. 
Liczbę stacji w poszczególnych województwach, do celów wyznaczania stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, przyjmuje się na podstawie informacji znajdujących się w bazie danych w dniu losowania.
§  10. 
Wzór raportu dla:
1)
Rady Ministrów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
Komisji Europejskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 września 2004 r. w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (Dz. U. poz. 2146).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR RAPORTU DLA RADY MINISTRÓW

WZÓR RAPORTU DLA RADY MINISTRÓW

1. Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport.

Rok, którego dotyczy raport
Data sporządzenia raportu
Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu
Adres instytucji
Nr telefonu:
Adres e-mail:

2. Opis krajowego Systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, w tym informacje

o okresach monitorowania, sposobie podziału terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz

organizacji kontroli.

3. Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych, biopaliw ciekłych nieflotowych, gazu skroplonego

(LPG) oraz sprężonego gazu ziemnego (CNG), wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju

oraz informacje dotyczące ich ilości.

4. Liczba skontrolowanych przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie

wytwarzania paliw, transportowania paliw oraz magazynowania paliw, a także stacji

paliwowych i stacji zakładowych oraz hurtowni paliw - z uwzględnieniem gatunków paliw

oraz województw.

5. Informacje dotyczące geograficznej dostępności benzyn silnikowych i oleju napędowego

o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg.

6.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych

i biopaliw ciekłych, wytwarzanych, magazynowanych, wprowadzonych do obrotu,

gromadzonych w stacjach zakładowych oraz biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych

flotach, których kontrola odbyła się u przedsiębiorców wylosowanych przez Zarządzającego

systemem, a także liczby skontrolowanych przedsiębiorców wymienionych w pkt 4, stacji

paliwowych i stacji zakładowych oraz hurtowni paliw w poszczególnych miesiącach (zgodnie

ze wzorem określonym w tabelach 6.1.1 - 6.1.12).

6.2. Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości gazu skroplonego (LPG) oraz

sprężonego gazu ziemnego (CNG), wytwarzanych, magazynowanych, wprowadzanych do

obrotu, gromadzonych w stacjach zakładowych, których kontrola odbyła się u

przedsiębiorców wyznaczonych przez Zarządzającego systemem, a także liczby

skontrolowanych przedsiębiorców wymienionych w pkt 4, stacji paliwowych, stacji

zakładowych oraz hurtowni paliw w poszczególnych miesiącach (zgodnie ze wzorem

określonym w tabelach 6.2.1 i 6.2.2).

7. Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu

skroplonego (LPG) oraz sprężonego gazu ziemnego (CNG), wytwarzanych,

transportowanych, magazynowanych, wprowadzonych do obrotu, gromadzonych w stacjach

zakładowych oraz biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych flotach, a także biopaliw

ciekłych wytwarzanych przez rolników na własny użytek, których kontrola odbyła się w

przypadku uzyskania informacji o niewłaściwej jakości paliw lub zaistnienia okoliczności

wskazujących na możliwość wystąpienia niewłaściwej jakości paliw.

8. Dodatkowe informacje, które nie zostały ujęte w pkt 1-7, w szczególności dotyczące działań

podjętych przez Inspekcję Handlową, w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli paliwa

niewłaściwej jakości.

9. Wnioski wynikające z raportu dotyczące dalszego funkcjonowania Systemu.

6.1.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 2,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 98, stosowanych w pojazdach wyposażonych

w silniki z zapłonem iskrowym.

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

- 98,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

- 88,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego na płytkach z

miedzi (3 h w temp. 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów

typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

- 18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7 - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w

cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

5

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Zawartość

objętościowa w

produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością

tlenu 2,7%

(m/m)

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:
- do temperatury 70°C

odparowuje

% (V/V) 20,0;20,0;22,05) 48,0;50,0;50,05)
- do temperatury 100°C

odparowuje

% (V/V) 46,0 71,0 46,0 -
- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V) 75,0 - 75,0 -
Temperatura końca destylacji °C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11507)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 2,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 95, stosowanych w pojazdach wyposażonych

w silniki z zapłonem iskrowym.

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

95,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

85,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze 15°C kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego

na płytkach miedzi

(3 h w temperaturze 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7 - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

5

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Zawartość

objętościowa w

produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością

tlenu 2,7%

(m/m)

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:
- do temperatury 70°C

odparowuje

% (V/V) 20,0;20,0;22,05) 48,0;50,0;50,05)
- do temperatury 100°C

odparowuje

% (V/V) 46,0 71,0 46,0 -
- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V) 75,0 - 75,0 -
Temperatura końca destylacji °C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11507)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 3,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 98, stosowanych w szczególności w

pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym.

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

- 98,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

- 88,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego na płytkach z

miedzi (3 h w temp. 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 3,7 - 3,7
Zawartość związków organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w

cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:
- do temperatury 70°C

odparowuje

% (V/V) 22,0;24,0;24,05) 50,0;52,0;52,06)
- do temperatury 100°C

odparowuje

% (V/V) 46,0 72,0 46,0 -
- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V) 75,0 - 75,0 -
Temperatura końca

destylacji

°C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11647)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 3,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 95, stosowanych w szczególności w

pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

95,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

85,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze 15°C kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego

na płytkach miedzi

(3 h w temperaturze 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 3,7 - 3,7
Zawartość związków organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:
- do temperatury 70°C

odparowuje

% (V/V) 22,0;24,0;24,05) 50,0;52,0;52,05)
- do temperatury 100°C

odparowuje

% (V/V) 46,0 72,0 46,0 -
- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V) 75,0 - 75,0 -
Temperatura końca destylacji °C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11647)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju

napędowego, stosowanego w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem

samoczynnym

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek oleju napędowego
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda badawcza2)
Według przepisów

krajowych

Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolo-

wanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max min max metoda rok
Liczba cetanowa 51,0 - 51,0 -
Indeks cetanowy 46,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 8204) 8455) - 845
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) - 8,0 - 8,0
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Temperatura zapłonu °C powyżej 55 -
Pozostałość po koksowaniu

(z 10% pozostałości

destylacyjnej)

% (m/m) - 0,30
Pozostałość po spopieleniu % (m/m) - 0,01
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość wody mg/kg - 200
Zawartość zanieczyszczeń mg/kg - 24
Badanie działania

korodującego na miedź (3h

w temp. 50°C)

klasa klasa 1
Stabilność oksydacyjna g/m3 - 25
h 206) -
Smarność, skorygowana

średnica śladu zużycia (WS

1,4) w temperaturze 60°C

µm - 460
Lepkość w temp. 40°C mm2/s 2,00 4,50
Skład frakcyjny: - 360
- do 250°C destyluje7) % (V/V) - <65
- do 350°C destyluje7) % (V/V) 85 -
- 95% (V/V) destyluje

do temperatury7)

°C - 360
- do 180° destyluje8) % (V/V) - -
- do 340° destyluje9) % (V/V) - -
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (V/V) - 7,0 - 7,0
Temperatura zablokowania

zimnego filtru, CFPP10)

°C - 0;-10;-2011)
Temperatura mętnienia12) °C - -
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - 800 kg/m3.

5) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - 840 kg/m3.

6) Dla oleju napędowego zawierającego powyżej 2% estrów metylowych

(FAME) jest to dodatkowe wymaganie.

7) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartości min i max nie określa się.

8) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartości min nie określa się, wartość max wynosi

10% (V/V).

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
9) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartość min wynosi 95% (V/V), wartości max nie

określa się.

10) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartości min nie określa się, wartość max wynosi

-32°C.

11) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

12) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartość min nie określa się, wartość max wynosi

-22°C.

6.1.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych zawierających powyżej 10,0% objętościowo

biokomponentów lub powyżej 22,0% objętościowo eterów1)

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa ciekłego
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr2) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie standardowe min max metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Dotyczy biopaliw ciekłych nieflotowych.

2) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla biopaliw ciekłych.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych i

stacji zakładowych oraz hurtowni.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości estru

stanowiącego samoistne paliwo

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie standardowe min max metoda rok
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (m/m) 96,5 -
Gęstość w temp. 15°C kg/m3 860 900
Lepkość w temperaturze

40°C

mm2/s 3,50 5,00
Temperatura zapłonu °C 101 -
Zawartość siarki mg/kg - 10,0
Liczba cetanowa 51,0 -
Zawartość popiołu

siarczanowego

% (m/m) - 0,02
Zawartość wody mg/kg - 500
Zawartość

zanieczyszczeń stałych

mg/kg - 24
Badanie działania

korodującego na miedzi

(3 h w temperaturze

50°C)

stopień

korozji

stopień korozji 1
Stabilność oksydacyjna

w temperaturze 110°C

h 8,0 -
Liczba kwasowa mg KOH/g - 0,50
Liczba jodowa g jodu/ 100g - 120
Zawartość estru

metylowego

kwasu linolenowego

% (m/m) - 12,0
Zawartość estrów

metylowych kwasów

polienowych

(zawierających nie mniej

niż cztery wiązania

podwójne)

% (m/m) - 1
Zawartość alkoholu

metylowego

% (m/m) - 0,20
Zawartość

monoacylogliceroli

% (m/m) - 0,70
Zawartość

diacylogliceroli

% (m/m) - 0,20
Zawartość

triacylogliceroli

% (m/m) - 0,20
Zawartość wolnego

glicerolu

% (m/m) - 0,02
Zawartość ogólnego

glicerolu

% (m/m) - 0,25
Zawartość metali grupy I

(Na + K)

mg/kg - 5,0
Zawartość metali grupy

II (Ca + Mg)

mg/kg - 5,0
Zawartość fosforu mg/kg - 4,0
Temperatura

zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

°C - 0;-10;-202)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

2) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju

napędowego zawierającego 20% estru

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa ciekłego
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie standardowe min max metoda rok
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (V/V) 20 ± 1
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 860
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

2)
Lepkość w temperaturze

40°C

mm2/s 2,00 4,50
Temperatura zapłonu °C powyżej 55 -
Zawartość siarki mg/kg - 10,0
Pozostałość po

koksowaniu

(z 10% pozostałości

destylacyjnej)

% (m/m) - 0,30
Pozostałość po spopieleniu % (m/m) - 0,01
Liczba cetanowa 51,0 -
Indeks cetanowy 46,0 -
Zawartość wody mg/kg - 300
Zawartość zanieczyszczeń

stałych

mg/kg - 24
Badanie działania

korodującego

na miedzi (3 h w

temperaturze 50°C)

klasa klasa 1
Odporność na utlenianie g/m3 - 25
Wygląd zewnętrzny klarowna ciecz bez wody

i osadów

Liczba kwasowa mg KOH/g - 0,2
Smarność, skorygowana

średnica śladu zużycia

(WS 1,4) w temperaturze

60°C

µm - 460
Skład frakcyjny:
- do 250°C destyluje % (V/V) - < 65
- do 350°C destyluje % (V/V) 85 -
- 95% (V/V) destyluje do

temperatury

°C - 360
Temperatura

zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

°C - 0;-10;-203)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych i

stacji zakładowych oraz hurtowni.

2) Parametr określony w przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla

paliw ciekłych.

3) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.9. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw

ciekłych, stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem

iskrowym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Badawcza liczba oktanowa,

RON

95,0 -
Motorowa liczba oktanowa,

MON

85,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 800
Zawartość ołowiu mg/l - 5
Zawartość siarki mg/kg - 10
Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych i

stacji zakładowych oraz hurtowni.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.10. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw

ciekłych z zawartością estru, stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w

silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba cetanowa 51,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 900
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) 2)
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji

zakładowych oraz hurtowni.

2) Parametr określony w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla paliw ciekłych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.11. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw

ciekłych, tzw. trójskładnikowych, stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki

z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów krajowych Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba cetanowa 48,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 900
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) 2)
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji

zakładowych oraz hurtowni.

2) Parametr określony w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla paliw ciekłych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.1.12. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych,

stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym,

przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego opartego na bioetanolu

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów krajowych Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 810 840
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji

zakładowych oraz hurtowni.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.2.1. Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości gazu skroplonego

(LPG)

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek paliwa
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba oktanowa motorowa,

MON

89,0 -
Całkowita zawartość dienów

(łącznie z 1,3-butadienem)

% molowy - 0,5
Siarkowodór brak
Całkowita zawartość siarki

(po wprowadzeniu substancji

zapachowej)

mg/kg - 50
Badanie działania

korodującego na miedzi (1 h

w temperaturze 40°C)

klasa

korozji

klasa 1
Pozostałość po odparowaniu mg/kg - 60
Względna prężność par

w temperaturze 40°C

kPa - 1550
Temperatura, w której

względna prężność par jest

nie mniejsza niż 150 kPa:

- dla okresu zimowego2)

- dla okresu letniego3)

°C

°C

-5

+10

Zawartość wody Brak wolnej wody

w temperaturze 0°C

Zapach Nieprzyjemny

i wyczuwalny w powietrzu

przy zawartości

odpowiadającej 20% dolnej

granicy wybuchowości.

Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

2) Okres zimowy trwa od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca.

3) Okres letni trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 30 listopada.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
6.2.2. Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości sprężonego gazu ziemnego

(CNG)

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek paliwa
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Zawartość siarkowodoru mg/m3 - 7,0
Zawartość siarki

merkaptanowej

mg/m3 - 16,0
Zawartość siarki

całkowitej

mg/m3 - 40,0
Zawartość par rtęci µg/m3 - 30,0
Intensywność zapachu % (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

zapach wyraźnie wyczuwalny, gdy

stężenie gazu w powietrzu osiągnie

wartość:

a) 1,5 - dla nominalnej liczby

Wobbego wynoszącej 23,0-32,5

b) 1,3 - dla nominalnej liczby

Wobbego wynoszącej 32,5-37,5

c) 1,2 - dla nominalnej liczby

Wobbego wynoszącej 37,5-45,0

d) 1,0 - dla nominalnej liczby

Wobbego wynoszącej 45,0-56,9

Ciepło spalania MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

a) 18 – dla nominalnej

liczby Wobbego 25

b) 22 – dla nominalnej

liczby Wobbego 30

c) 26 – dla nominalnej

liczby Wobbego 35

d) 30 – dla nominalnej

liczby Wobbego 41,5

e) 34 – dla nominalnej

liczby Wobbego 50

-

-

-

-

-

Zawartość wody mg/m3 - 30
Zawartość wyższych

węglowodorów

- propan

- butan

%

%

-

-

5,8

1,8

Zawartość pyłu o średnicy

cząstek większej niż 5 µm

mg/m3 - 1
Zawartość tlenu % (mol/mol) - 0,2
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR RAPORTU DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ

WZÓR RAPORTU DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ

1. Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport.

Rok, którego dotyczy raport
Kraj
Data sporządzenia raportu
Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu
Adres instytucji
Nr telefonu:
Adres e-mail:

2. Opis krajowego Systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, w tym

informacje o okresach monitorowania, sposobie podziału terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej oraz organizacji kontroli.

3. Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych nieflotowych,

wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju oraz informacje dotyczące ich ilości.

4. Liczba skontrolowanych stacji paliwowych oraz stacji zakładowych - z uwzględnieniem

gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz województw.

5. Informacje dotyczące geograficznej dostępności benzyn silnikowych i oleju

napędowego o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg.

6. Informacje dotyczące liczby pobranych próbek poszczególnych gatunków paliw

ciekłych w województwach (zgodnie ze wzorem określonym w tabelach 6.1 i 6.2).

7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych,

biopaliw ciekłych, w tym biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych flotach oraz

liczby skontrolowanych stacji paliwowych i stacji zakładowych w poszczególnych

miesiącach (zgodnie ze wzorem określonym w tabelach 7.1-7.12).

8. Dodatkowe informacje, które nie zostały ujęte w pkt 1-7, w szczególności dotyczące

działań podjętych przez Inspekcję Handlową w przypadku stwierdzenia w wyniku

kontroli paliwa niewłaściwej jakości.

6.1. Informacje dotyczące liczby pobranych próbek poszczególnych gatunków benzyn w

województwach1)

Kraj
Gatunek paliwa
Model (A, B lub C)2)
Rok, którego dotyczy raport
Okres (cały rok, okres letni,

okres zimowy)

Minimalna liczba próbek

poszczególnych gatunków

benzyn

benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 98

Nazwa województwa Min. liczba próbek poszczególnych

gatunków benzyn3)

Liczba pobranych próbek benzyn
benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 98

benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 98

dolnośląskie
kujawsko-pomorskie
lubelskie
lubuskie
łódzkie
małopolskie
mazowieckie
opolskie
podkarpackie
podlaskie
pomorskie
śląskie
świętokrzyskie
warmińsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
Razem:

1) Zestawienie sporządzane oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego okresu monitorowania.

2) Model przyjętego podziału terytorium kraju, zgodnie z normą PN-EN 14274 Paliwa do pojazdów

samochodowych - Ocena jakości benzyn i olejów napędowych - System monitoringu jakości paliw (FQMS).

3) Obliczona zgodnie z § 8 rozporządzenia.

6.2. Informacje dotyczące liczby pobranych próbek oleju napędowego w województwach1)

Kraj
Gatunek paliwa
Model (A, B lub C)2)
Rok, którego dotyczy raport
Okres (cały rok, okres letni, okres zimowy)
Minimalna liczba próbek oleju napędowego
Nazwa województwa Min. liczba

próbek oleju

napędowego3)

Liczba

pobranych

próbek oleju

napędowego

dolnośląskie
kujawsko-pomorskie
lubelskie
lubuskie
łódzkie
małopolskie
mazowieckie
opolskie
podkarpackie
podlaskie
pomorskie
śląskie
świętokrzyskie
warmińsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
Razem:

1) Zestawienie sporządzane oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego okresu monitorowania.

2) Model przyjętego podziału terytorium kraju, zgodnie z normą PN-EN 14274 Paliwa do pojazdów

samochodowych - Ocena jakości benzyn i olejów napędowych - System monitoringu jakości paliw (FQMS).

3) Obliczona zgodnie z § 8 rozporządzenia.

7.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn

silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 2,7% (m/m) o badawczej liczbie

oktanowej RON 98, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z

zapłonem iskrowym

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Okres monitorowania (cały rok,

okres letni, okres zimowy)

Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów

krajowych

Według

dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolo-

wanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

98,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

88,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze 15°C kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100

ml

- 5
Badanie działania

korodującego na płytkach z

miedzi (3 h w temp. 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów

typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7 - 2,7
Zawartość związków

organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

3

5

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Zawartość

objętościowa w

produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością

tlenu 2,7%

(m/m)

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;

60,05)

60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:

- do temperatury 70°C

odparowuje

- do temperatury 100°C

odparowuje

- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

20,0;20,0;

22,05)

46,0

75,0

48,0;50,0;50,05)

71,0

-

46,0

75,0

-

-

Temperatura końca destylacji °C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11507)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN

ISO 4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować

zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty

publikacji norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego

okresu monitorowania, dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i

zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn

silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 2,7% (m/m) o badawczej liczbie

oktanowej RON 95, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z

zapłonem iskrowym

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Okres monitorowania (cały rok,

okres letni, okres zimowy)

Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów

krajowych

Według

dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolo-

wanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max min max metoda rok
Liczba oktanowa

badawcza, RON

95,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa

motorowa, MON

85,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100

ml

- 5
Badanie działania

korodującego na płytkach

z miedzi (3 h w temp.

50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów

typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7 - 2,7
Zawartość związków

organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w

cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

3

5

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Zawartość

objętościowa w

produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością

tlenu 2,7%

(m/m)

Prężność par, DVPE kPa 45,0;45,0;

60,05)

60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Skład frakcyjny:

- do temperatury 70°C

odparowuje

- do temperatury 100°C

odparowuje

- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

20,0;20,0;

22,05)

46,0

75,0

48,0;50,0;50,05)

71,0

-

46,0

75,0

-

-

Temperatura końca

destylacji

°C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11507)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN

ISO 4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować

zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty

publikacji norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego

okresu monitorowania, dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze

końca wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i

zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 3,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 98, stosowanych w szczególności w

pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym.

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

- 98,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

- 88,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego na płytkach z

miedzi (3 h w temp. 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów

typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 3,7 - 3,7
Zawartość związków

organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w

cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:

- do temperatury 70°C

odparowuje

- do temperatury 100°C

odparowuje

- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

22,0;24,0;24,05)

46,0

75,0

50,0;52,0;52,05)

72,0

-

46,0

75,0

-

-

Temperatura końca

destylacji

°C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11647)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

benzyn silnikowych z maksymalną zawartością tlenu do 3,7% (m/m) o

badawczej liczbie oktanowej RON 95, stosowanych w szczególności w

pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym

Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek benzyny
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów krajowych Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolowa-

nych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max min max metoda rok
Liczba oktanowa badawcza,

RON

95,0 - 95,0 -
Liczba oktanowa motorowa,

MON

85,0 - 85,0 -
Zawartość ołowiu mg/l - 5,0 - 5,0
Gęstość w temperaturze 15°C kg/m3 720 775
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Okres indukcyjny minuty 360 -
Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu

rozpuszczalnikiem)

mg/100 ml - 5
Badanie działania

korodującego

na płytkach miedzi

(3 h w temperaturze 50°C)

klasa

korozji

klasa 1
Wygląd jasna i przezroczysta
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Zawartość węglowodorów

typu:

- olefinowego

- aromatycznego

% (V/V)

% (V/V)

-

-

18,0

35,0

-

-

18,0

35,0

Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0 - 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 3,7 - 3,7
Zawartość związków

organicznych zawierających

tlen:

- metanol

- etanol

- alkohol izopropylowy

- alkohol tert-butylowy

- alkohol izobutylowy

- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w

cząsteczce)

- inne związki organiczne

zawierające tlen4)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

-

-

-

-

-

-

-

3

10

12

15

15

22

15

Prężność par, VP kPa 45,0;45,0;60,05) 60,0;90,0;90,05) - 60,06)
Destylacja:

- do temperatury 70°C

odparowuje

- do temperatury 100°C

odparowuje

- do temperatury 150°C

odparowuje

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

22,0;24,0;24,05)

46,0

75,0

50,0;52,0;52,05)

72,0

-

46,0

75,0

-

-

Temperatura końca

destylacji

°C - 210
Pozostałość po destylacji % (V/V) - 2
Indeks lotności, LVI - 11647)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO

4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z

kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji

norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla przedsiębiorców, stacji paliwowych

i stacji zakładowych oraz hurtowni.

4) Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca

wrzenia nie wyższej niż 210°C.

5) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

6) Wartość dotyczy okresu letniego.

7) Wartość dotyczy okresu przejściowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju

napędowego, stosowanego w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem

samoczynnym

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Okres monitorowania (cały

rok, okres letni, okres zimowy)

Krajowy gatunek oleju

napędowego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy1) Metoda

badawcza2)

Według przepisów

krajowych

Według dyrektywy

98/70/WE

Liczba

skontrolo-

wanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max min max metoda rok
Liczba cetanowa 51,0 - 51,0 -
Indeks cetanowy 46,0 -
Gęstość w temperaturze 15°C kg/m3 8204) 8455) - 845
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) - 8,0 - 8,0
Zawartość siarki mg/kg - 10 - 10
Temperatura zapłonu °C powyżej 55 -
Pozostałość po koksowaniu

(z 10% pozostałości

destylacyjnej)

% (m/m) - 0,30
Pozostałość po spopieleniu % (m/m) - 0,01
Zawartość wody mg/kg - 200
Zawartość zanieczyszczeń mg/kg - 24
Zawartość manganu mg/l - 2,0 - 2,0
Badanie działania

korodującego na miedź (3h

w temperaturze 50°C)

klasa klasa 1
Stabilność oksydacyjna g/m3 - 25
h 206) -
Smarność, skorygowana

średnica śladu zużycia (WS

1,4) w temperaturze 60°C

µm - 460
Lepkość w temp. 40°C mm2/s 2,00 4,50
Skład frakcyjny:

- do 250°C destyluje7)

- do 350°C destyluje7)

- 95% (V/V) destyluje do

temperatury7)

- do 180° destyluje8)

- do 340° destyluje9)

% (V/V)

% (V/V)

°C

% (V/V)

% (V/V)

-

85

-

-

-

<65

-

360

-

-

- 360
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (V/V) - 7,0 - 7,0
Temperatura zablokowania

zimnego filtru, CFPP10)

°C - 0;-10;

-2011)

Temperatura mętnienia12) °C - -
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Wartości podane w specyfikacji są "wartościami rzeczywistymi". Dla

ustalenia ich wartości granicznych zastosowano warunki normy PN-EN

ISO 4259. Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować

zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 590; daty

publikacji norm zgodne z aktualnymi edycjami.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego

okresu monitorowania, dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

4) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" -800 kg/m3.

5) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" -840 kg/m3.

6) Dla oleju napędowego zawierającego powyżej 2% estrów metylowych

(FAME) jest to dodatkowe wymaganie.

7) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartości min i max nie określa się.

8) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
niskotemperaturowych" - wartości min nie określa się, wartość max

wynosi 10% (V/V).

9) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartość min wynosi 95% (V/V), wartości max

nie określa się.

10) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartości min nie określa się, wartość max

wynosi -32°C.

11) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i

zimowego.

12) Dla oleju napędowego "o polepszonych właściwościach

niskotemperaturowych" - wartość min nie określa się, wartość max

wynosi -22°C.

7.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn

silnikowych zawierających powyżej 10,0% objętościowo biokomponentów lub

powyżej 22,0% objętościowo eterów1)

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr2) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według

przepisów krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów3)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca3) Razem 1) Dotyczy biopaliw ciekłych nieflotowych.

2) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla biopaliw ciekłych.

3) Zestawienie sporządzone dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości estru

stanowiącego samoistne paliwo

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według

przepisów krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (m/m) 96,5 -
Gęstość w temp.

15°C

kg/m3 860 900
Lepkość w temperaturze

40°C

mm2/s 3,50 5,00
Temperatura zapłonu °C 101 -
Zawartość siarki mg/kg - 10,0
Liczba cetanowa 51,0 -
Zawartość popiołu

siarczanowego

% (m/m) - 0,02
Zawartość wody mg/kg - 500
Zawartość

zanieczyszczeń stałych

mg/kg - 24
Badanie działania

korodującego na miedzi (3 h

w temperaturze 50°C)

stopień

korozji

stopień korozji 1
Stabilność oksydacyjna w

temperaturze 110°C

h 8,0 -
Liczba kwasowa mg KOH/g - 0,50
Liczba jodowa g jodu/ 100g - 120
Zawartość estru metylowego

kwasu linolenowego

% (m/m) - 12,0
Zawartość estrów

metylowych kwasów

polienowych (zawierających

nie mniej niż cztery wiązania

podwójne)

% (m/m) - 1
Zawartość alkoholu

metylowego

% (m/m) - 0,20
Zawartość

monoacylogliceroli

% (m/m) - 0,70
Zawartość diacylogliceroli % (m/m) - 0,20
Zawartość triacylogliceroli % (m/m) - 0,20
Zawartość wolnego glicerolu % (m/m) - 0,02
Zawartość ogólnego

glicerolu

% (m/m) - 0,25
Zawartość metali grupy I

(Na + K)

mg/kg - 5,0
Zawartość metali grupy II

(Ca + Mg)

mg/kg - 5,0
Zawartość fosforu mg/kg - 4,0
Temperatura zablokowania

zimnego filtru (CFPP)

°C - 0;-10;-202)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

2) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego

i zimowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

oleju napędowego zawierającego 20% estru

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa ciekłego
Rodzaj kontrolowanych podmiotów
Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie standardowe min max metoda rok
Zawartość estrów

metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (V/V) 20 ± 1
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 860
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

2)
Lepkość w temperaturze

40°C

mm2/s 2,00 4,50
Temperatura zapłonu °C powyżej 55 -
Zawartość siarki mg/kg - 10,0
Pozostałość po koksowaniu

(z 10 % pozostałości

destylacyjnej)

% (m/m) - 0,30
Pozostałość po spopieleniu % (m/m) - 0,01
Liczba cetanowa 51,0 -
Indeks cetanowy 46,0 -
Zawartość wody mg/kg - 300
Zawartość zanieczyszczeń

stałych

mg/kg - 24
Badanie działania

korodującego na miedzi

(3 h w temperaturze 50°C)

klasa klasa 1
Odporność na utlenianie g/m3 - 25
Wygląd zewnętrzny klarowna ciecz bez wody

i osadów

Liczba kwasowa mg KOH/g - 0,2
Smarność, skorygowana

średnica śladu zużycia (WS

1,4) w temperaturze 60°C

µm - 460
Skład frakcyjny:
- do 250°C destyluje % (V/V) - < 65
- do 350°C destyluje % (V/V) 85 -
- 95% (V/V) destyluje do

temperatury

°C - 360
Temperatura zablokowania

zimnego filtru (CFPP)

°C - 0;-10;-203)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji paliwowych i stacji zakładowych.

2) Parametr określony w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla paliw ciekłych.

3) Wartości dotyczą odpowiednio okresu: letniego, przejściowego i zimowego.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.9. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

biopaliw ciekłych, stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według przepisów

krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Badawcza liczba oktanowa,

RON

95,0 -
Motorowa liczba

oktanowa, MON

85,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 720 800
Zawartość ołowiu mg/l - 5
Zawartość siarki mg/kg - 10
Zawartość benzenu % (V/V) - 1,0
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji zakładowych.
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.10. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

biopaliw ciekłych z zawartością estru, stosowanych w wybranych flotach

wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według

przepisów krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba cetanowa 51,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 900
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) 2)
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji zakładowych.

2) Parametr określony w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla paliw ciekłych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.11. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

biopaliw ciekłych, tzw. trójskładnikowych, stosowanych w wybranych flotach

wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Liczba cetanowa 48,0 -
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 820 900
Zawartość

wielopierścieniowych

węglowodorów

aromatycznych

% (m/m) 2)
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji zakładowych.

2) Parametr określony w odrębnych przepisach dotyczących wymagań

jakościowych dla paliw ciekłych.

Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
7.12. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości

biopaliw ciekłych, stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z

zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego opartego

na bioetanolu

Kraj
Rok, którego dotyczy raport
Krajowy gatunek biopaliwa

ciekłego

Rodzaj kontrolowanych

podmiotów

Parametr Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Zakresy według

przepisów krajowych

Metoda badawcza
Liczba

skontrolowanych

obiektów1)

min max średnia Odchylenie

standardowe

min max metoda rok
Gęstość w temperaturze

15°C

kg/m3 810 840
Zawartość siarki mg/kg - 10
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca1) Razem 1) Zestawienie sporządzone dla stacji zakładowych.
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień
1 Obecnie działem administracji rządowej - energia kieruje Minister Energii, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz.U.2017.2314).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia art. 8 dyrektywy 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz. WE L 350 z 28.12.1998, str. 58 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 23, str. 182) oraz dyrektywy 2003/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 marca 2003 r. zmieniającej dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych (Dz. Urz. WE L 76 z 22.03.2003, str. 10 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 31, str. 160).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.641 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób monitorowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, a także wzory raportów dotyczących tych paliw oraz gazu skroplonego (LPG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG).
Data aktu: 21/09/2007
Data ogłoszenia: 05/04/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2008