Wykaz produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 28 marca 2019 r.
w sprawie wykazu produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wykaz produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 2  

WYKAZ PRODUKTÓW LUB GRUP PRODUKTÓW, ZE WZGLĘDU NA KTÓRE MOGĄ BYĆ ZAKŁADANE SPÓŁDZIELNIE ROLNIKÓW

Lp. Nazwa produktu lub grupy produktów
1 Bydło domowe (Bos taurus)
2 Świnie (Sus scrofa)
3 Drób - ptaki gatunku: kura (Gallus gallus) lub kaczka (Anas platyrhynchos), lub kaczka piżmowa (Cairina moschata), lub gęś (Anser anser), lub gęś garbonosa (Anser cygnoides), lub indyk (Meleagris gallopavo), lub przepiórka japońska (Coturnix japonica), lub perlica (Numida meleagris), lub struś

(Struthio camelus)

4 Konie (Equus caballus)
5 Owce (Ovis aries) lub kozy (Capra hircus), lub lamy (Lama glama), lub alpaki (Lama pacos)
6 Króliki (Oryctolagus cuniculus)
7 Nutrie (Myocastor coypus)
8 Szynszyle (Chinchilla lanigera)
9 Jelenie szlachetne (Cervus elaphus) lub jelenie sika (Cervus nippon), lub daniele (Dama dama)
10 Lisy pospolite (Vulpes vulpes) lub lisy polarne (Alopex lagopus), lub norki amerykańskie (Mustela vison), lub tchórze (Mustela putorius), lub jenoty (Nyctereutes procyonoides)
11 Ślimaki z wyłączeniem ślimaków morskich
12 Ryby słodkowodne
13 Jaja ptasie
14 Mleko
15 Miód naturalny lub inne produkty pszczele
16 Kwiaty świeże: cięte lub doniczkowe
17 Zboża lub rośliny oleiste, lub rośliny bobowate
18 Buraki cukrowe
19 Ziemniaki
20 Owoce lub warzywa, lub grzyby z rodzaju Agaricus, lub boczniaki, lub shii take, lub inne grzyby uprawne
21 Liście tytoniu
22 Szyszki chmielowe
23 Konopie włókniste lub len
24 Winogrona świeże inne niż winogrona stołowe
25 Rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej lub farmaceutycznej
26 Ozdobne rośliny ogrodnicze
27 Rośliny w plonie głównym, całe lub rozdrobnione, uprawiane z przeznaczeniem na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego
28 Wytwarzane i zbywane w ramach rolniczego handlu detalicznego produkty rolne wymienione w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), lub objęte dostawami bezpośrednimi, o których mowa w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia, lub przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej zgodnie z przepisami o produktach pochodzenia zwierzęcego
29 Produkty rolne:

1) zarejestrowane w Komisji Europejskiej zgodnie z przepisami o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych lub

2) rolnictwa ekologicznego, lub

3) wytwarzane w ramach krajowych systemów jakości uznanych na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich albo o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, których wymagania są objęte przepisami technicznymi notyfikowanymi Komisji Europejskiej

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
2 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 października 2023 r. (Dz.U.2023.2356) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2023 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024