Egzamin z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 22 marca 2019 r.
w sprawie egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych, zwanego dalej "egzaminem";
2)
szczegółowy tryb działania komisji egzaminacyjnej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej;
4)
wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.
§  2. 
1. 
Egzaminy przeprowadza się dla osób ubiegających się o certyfikat technika warsztatu, zwanych dalej "kandydatami", które wystąpiły do Prezesa Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej "Prezesem", z wnioskiem o przystąpienie do egzaminu w zakresie wskazanym w tym wniosku, ukończyły podstawowe szkolenie z zakresu instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych, potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, wydanym przez podmiot szkolący, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach, oraz uiściły opłatę, o której mowa w art. 40 ust. 2 pkt 6 tej ustawy, przed przystąpieniem do egzaminu.
2. 
Zgodnie ze złożonymi przez kandydata wnioskiem, zaświadczeniem oraz uiszczoną opłatą, o których mowa w ust. 1, egzamin przeprowadza się w zakresie:
1)
tachografów analogowych albo
2)
tachografów cyfrowych, albo
3)
tachografów analogowych i cyfrowych.
§  3. 
1. 
Egzamin składa się z części pisemnej i praktycznej.
2. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1) i aktów wykonawczych do tego rozporządzenia:
a)
rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/799 z dnia 18 marca 2016 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 ustanawiającego wymogi dotyczące budowy, sprawdzania, instalacji, użytkowania i naprawy tachografów oraz ich elementów składowych (Dz. Urz. UE L 139 z 26.05.2016, str. 1, z późn. zm.),
b)
załącznika 1B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8, z późn. zm.).
3. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
4. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje łącznie znajomość przepisów, o których mowa w ust. 2 i 3.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów cyfrowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych przez tachograf cyfrowy,
b)
nakładania zabezpieczeń.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów analogowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych na wykresówkach,
b)
nakładania zabezpieczeń.
7. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności, o których mowa w ust. 5 i 6.
§  4. 
1. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 30 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
2. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 10 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
3. 
Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi kandydat otrzymuje 1 punkt, za odpowiedź nieprawidłową odejmuje się 1 punkt, natomiast za brak odpowiedzi kandydat otrzymuje 0 punktów.
4. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów.
5. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 8 punktów.
6. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów z zakresu tachografów cyfrowych i co najmniej 8 punktów z zakresu tachografów analogowych.
7. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 60 minut.
8. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 30 minut.
9. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 90 minut.
10. 
Część pisemną egzaminu przeprowadza się w grupach liczących nie więcej niż 15 kandydatów, w warunkach zapewniających samodzielność pracy kandydatów.
§  5. 
1. 
Warunkiem dopuszczenia kandydata do części praktycznej egzaminu jest zaliczenie części pisemnej egzaminu.
2. 
Część praktyczna egzaminu polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadania egzaminacyjnego, wylosowanego z przedstawionego przez komisję egzaminacyjną zestawu zadań, odpowiednio do zakresu egzaminu.
3. 
Część praktyczną egzaminu zalicza się w przypadku bezbłędnego wykonania zadania egzaminacyjnego.
4. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 10 minut.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 20 minut.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 30 minut.
§  6. 
Egzamin uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku zaliczenia części pisemnych i praktycznych.
§  7. 
1. 
Przebieg egzaminu jest dokumentowany na indywidualnych arkuszach odpowiedzi opatrzonych pieczęcią Głównego Urzędu Miar i poświadczonych podpisem kandydata.
2. 
W czasie egzaminu zabronione jest korzystanie z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną oraz porozumiewanie się z innymi kandydatami.
§  8. 
1. 
Po powołaniu komisji egzaminacyjnej Prezes wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu.
2. 
Ogłoszenie o wyznaczonych terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie podmiotowej Głównego Urzędu Miar co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
3. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zawiadamia kandydata na piśmie co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  9. 
Komisja przygotowuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych na podstawie zbiorów pytań oraz zadań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez Prezesa. Zbiory te przechowuje się w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  10. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:
1)
przekazuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych oraz materiały pomocnicze kandydatom;
2)
dokumentuje przebieg egzaminu w protokole zawierającym w szczególności datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu, skład komisji egzaminacyjnej, wyniki części pisemnej oraz praktycznej egzaminu w odniesieniu do każdego kandydata, fakt wykluczenia kandydata z egzaminu oraz uwagi dotyczące przebiegu egzaminów, jeżeli były zgłaszane.
§  11. 
1. 
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat jest obowiązany, na żądanie komisji egzaminacyjnej, okazać dokument potwierdzający tożsamość.
2. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyklucza z udziału w egzaminie kandydata, który nie przedstawił dokumentu potwierdzającego tożsamość, korzystał z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną lub zakłócał przebieg egzaminu.
3. 
W przypadku zastrzeżeń do wykluczenia, o którym mowa w ust. 2, kandydat może zgłosić uwagi na piśmie do Prezesa w terminie 3 dni od dnia wykluczenia. Prezes udziela kandydatowi odpowiedzi na jego uwagi w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania uwag.
4. 
W przypadku uznania przez Prezesa uwag kandydata, o których mowa w ust. 3, za zasadne - kandydat może ponownie przystąpić do egzaminu bez konieczności uiszczenia kolejnej opłaty za egzamin. Przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej za udział w przeprowadzeniu egzaminu wynosi 500 zł.
§  13. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym określa załącznik do rozporządzenia. W zaświadczeniu wskazuje się zakres zdanego egzaminu.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM

1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. poz. 510), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. zgodnie z art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024