Wykonywanie niektórych uprawnień przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 grudnia 2019 r.
w sprawie wykonywania niektórych uprawnień przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 518 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób wykonywania przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej:
a)
legitymowania w celu ustalenia tożsamości,
b)
sprawdzania posiadania uprawnień określonych w odrębnych przepisach,
c)
zatrzymywania w przypadkach określonych w art. 18 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej "ustawą", i w przepisach innych ustaw,
d)
doprowadzania do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej lub miejsca zamieszkania, w przypadkach określonych ustawą,
e)
udzielania pouczeń oraz wydawania rozkazów (poleceń) w granicach niezbędnych do wykonania czynności służbowej,
f)
żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców,
g)
zwracania się o niezbędną pomoc do innych jednostek organizacyjnych niż wymienione w lit. f oraz stowarzyszeń i fundacji, jak również zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy;
2)
sposób dokumentowania czynności, o których mowa w pkt 1;
3)
wzory dokumentów wykorzystywanych w ramach wykonywania uprawnień, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej, przystępując do wykonania czynności służbowych związanych z realizacją uprawnień, o których mowa w § 1 pkt 1, podaje przyczynę podjęcia czynności służbowych, a na żądanie podaje podstawę prawną podjęcia czynności.
2. 
Uprawnienia, o których mowa w § 1 pkt 1, wykonywane w zależności od stopnia wojskowego, przysługują w toku wykonywania czynności służbowych w odniesieniu do:
1)
wszystkich żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz żołnierzy sił zbrojnych państw obcych, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz członków ich personelu cywilnego, w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, o ile ratyfikowana umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, nie stanowi inaczej - żołnierzom Żandarmerii Wojskowej w korpusie oficerów zawodowych;
2)
żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz żołnierzy sił zbrojnych państw obcych, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz członków ich personelu cywilnego, w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, o ile ratyfikowana umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, nie stanowi inaczej, do stopnia wojskowego kapitana (kapitana marynarki) włącznie - żołnierzom Żandarmerii Wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych.
3. 
Ograniczeń, o których mowa w ust. 2, nie stosuje się:
1)
wobec żołnierza, którego zachowanie wskazuje w sposób oczywisty, że jest pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo innego podobnie działającego środka;
2)
podczas kontroli ruchu drogowego;
3)
podczas sprawdzania uprawnień do posiadania broni prywatnej oraz jej przechowywania;
4)
wobec żołnierza, który narusza zasady noszenia umundurowania;
5)
wobec żołnierzy w celu sprawdzenia zgodności posiadanego stopnia wojskowego z noszoną oznaką stopnia wojskowego;
6)
wobec żołnierza podejrzanego o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.
4. 
Jeżeli żołnierz Żandarmerii Wojskowej podlega ograniczeniom, o których mowa w ust. 2, i nie zachodzi sytuacja, o której mowa w ust. 3, lecz zachodzi konieczność podjęcia czynności służbowej, zwraca się on odpowiednio do komendanta lub oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, oficera inspekcyjnego garnizonu lub oficera dyżurnego jednostki wojskowej o wykonanie tej czynności.
§  3. 
Tożsamość osoby legitymowanej ustala się na podstawie:
1)
książeczki wojskowej;
2)
legitymacji oficera, podoficera, szeregowego;
3)
dowodu osobistego;
4)
tymczasowego zaświadczenia tożsamości;
5)
dokumentu paszportowego;
6)
prawa jazdy;
7)
zagranicznego dokumentu tożsamości;
8)
dokumentu oznaczonego numerem lub serią, który zawiera fotografię i nazwę organu wydającego;
9)
danych zawartych w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców;
10)
oświadczenia innej osoby, której tożsamość ustalono na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1-8, lub danych, o których mowa w pkt 9.
§  4. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej dokumentuje w książce dowódcy patrolu lub notatce służbowej datę, godzinę, miejsce i przyczynę legitymowania lub sprawdzania posiadania uprawnień oraz imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, miejsce zamieszkania osoby legitymowanej lub sprawdzanej, a w przypadku żołnierza podaje się dodatkowo jego stopień i jednostkę wojskową.
§  5. 
1. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej albo oficer dyżurny jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej albo oficer inspekcyjny garnizonu albo oficer dyżurny jednostki wojskowej, podejmując decyzję o zatrzymaniu w przypadkach określonych w art. 18 ustawy i w przepisach innych ustaw:
1)
wykonują sprawdzenie prewencyjne;
2)
pouczają zatrzymanego żołnierza o przysługujących mu uprawnieniach, zgodnie z przepisami rozporządzenia wydanego na podstawie art. 244 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1987 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 150, 679, 1255 i 1694);
3)
sporządzają protokół zatrzymania;
4)
doręczają zatrzymanemu kopię protokołu zatrzymania.
2. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej, podejmując decyzję o doprowadzeniu żołnierza do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej lub miejsca zamieszkania, w przypadkach określonych ustawą, wykonuje sprawdzenie prewencyjne.
3. 
W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa żołnierz Żandarmerii Wojskowej zatrzymywanego żołnierza niezwłocznie doprowadza do właściwego sądu albo prokuratora, albo oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, albo innego organu.
4. 
W przypadku popełnienia wykroczenia lub przewinienia dyscyplinarnego, żołnierz Żandarmerii Wojskowej zatrzymywanego żołnierza niezwłocznie doprowadza do oficera inspekcyjnego garnizonu lub oficera dyżurnego jednostki wojskowej w celu podjęcia decyzji o zatrzymaniu.
5. 
W przypadku popełnienia przewinienia dyscyplinarnego oraz braku możliwości umieszczenia zatrzymywanego żołnierza w izbie zatrzymań żołnierz Żandarmerii Wojskowej może go doprowadzić do miejsca zamieszkania.
6. 
W przypadku gdy kontakt z zatrzymanym żołnierzem jest niemożliwy lub utrudniony ze względu na to, że jest on pod wpływem alkoholu, środka odurzającego, substancji psychotropowej albo innego podobnie działającego środka lub z innych powodów ma zakłóconą świadomość, czynności określone w ust. 1 pkt 2 i 4 wykonuje się po ustaniu przyczyny zakłócającej świadomość.
7. 
Fakt braku możliwości umieszczenia żołnierza w izbie zatrzymań z powodu istniejących przeciwwskazań lekarskich żołnierz Żandarmerii Wojskowej dokumentuje w protokole zatrzymania.
8. 
Informację o zwolnieniu żołnierza zamieszcza się w protokole zatrzymania.
9. 
Kopię protokołu zatrzymania doręcza się zatrzymanemu żołnierzowi oraz żołnierzowi obsługi izby zatrzymań.
§  6. 
Żołnierz, o którym mowa w § 5 ust. 1, który podjął decyzję o zatrzymaniu żołnierza, niezwłocznie zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której pełni ten żołnierz czynną służbę wojskową, o miejscu, dacie i godzinie zatrzymania oraz osadzenia w izbie zatrzymań.
§  7. 
Żołnierz, o którym mowa w § 5 ust. 1, zapewnia doprowadzenie zatrzymanego do izby zatrzymań, jeżeli podjął decyzję o umieszczeniu zatrzymanego żołnierza w izbie zatrzymań.
§  8. 
1. 
Doprowadzenie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, dokumentuje się w meldunku o doprowadzeniu oraz w książce dowódcy patrolu, w której wpisuje się w szczególności stopień, imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, jednostkę wojskową zatrzymanego żołnierza oraz przyczynę, miejsce, datę i godzinę dokonania czynności.
2. 
Zatrzymanie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, dokumentuje się w protokole zatrzymania oraz w książce dowódcy patrolu, w której umieszcza się w szczególności stopień, imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, jednostkę wojskową zatrzymanego żołnierza oraz przyczynę, miejsce, datę i godzinę dokonania czynności.
3. 
Meldunku o doprowadzeniu nie sporządza się w przypadku zatrzymania żołnierza.
4. 
Protokół zatrzymania lub meldunek o doprowadzeniu sporządza się odręcznie lub za pomocą urządzeń lub środków technicznych umożliwiających zapis tekstu, będących na wyposażeniu jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
5. 
W przypadku gdy w protokole brakuje miejsca na wpisanie potrzebnych danych lub treści, wpisuje się je na osobnym arkuszu i załącza go do protokołu z uwzględnieniem niezbędnych danych i treści przewidzianych dla danej części protokołu.
6. 
Meldunek o doprowadzeniu i protokół zatrzymania, o którym mowa w ust. 2, mają postać dokumentu papierowego.
7. 
Wzór meldunku o doprowadzeniu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
8. 
Wzór protokołu zatrzymania jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
Przepisy wymienione w § 5-8 stosuje się również w przypadku, o którym mowa w art. 40 ust. 9 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2277).
§  10. 
Udzielanie pouczeń oraz wydawanie rozkazów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. e, dokumentuje się w książce dowódcy patrolu, w której wpisuje się czas, miejsce i przyczyny ich zastosowania oraz imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, datę urodzenia osób, wobec których zastosowano te uprawnienia, w przypadku żołnierza dodatkowo wpisuje się jego stopień i jednostkę wojskową.
§  11. 
1. 
Żądanie lub zwracanie się o niezbędną pomoc, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. f i g, sporządza się na piśmie, podając podstawę prawną, przyczynę oraz rodzaj i zakres oczekiwanej pomocy, a także wskazanie żołnierza, który będzie korzystał z pomocy.
2. 
O skorzystaniu z pomocy, o której mowa w ust. 1, a także o jej rodzaju i zakresie oraz o podmiocie, który udzielił pomocy, żołnierz Żandarmerii Wojskowej składa meldunek komendantowi właściwej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
§  12. 
1. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej wydaje pokwitowanie na rzeczy użyczone w ramach pomocy.
2. 
Pokwitowanie zawiera:
1)
stopień wojskowy, imię i nazwisko żołnierza, który przyjmuje rzecz, oraz nazwę i miejscowość stacjonowania jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w której pełni on czynną służbę wojskową;
2)
miejsce, datę i godzinę przyjęcia rzeczy;
3)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres właściciela rzeczy;
4)
określenie rzeczy z opisem jej stanu i szacunkowej wartości;
5)
określenie miejsca i, w miarę możliwości, terminu zwrotu rzeczy;
6)
podpis żołnierza i właściciela rzeczy lub jego reprezentanta.
3. 
W przypadkach uzasadnionych koniecznością niezwłocznego działania, w szczególności dla ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia lub prowadzenia pościgu za sprawcą przestępstwa, można odstąpić od wydania pokwitowania.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

MELDUNEK O DOPROWADZENIU

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 518 i 730)

w dniu ..........................................................., o godz. ................................................................

.......................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię, nazwisko oraz jednostka organizacyjna Żandarmerii Wojskowej)

doprowadził ..................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia doprowadzanego

albo adnotacja " którego tożsamości nie można ustalić ")

z ....................................................................................................................................................

(miejsce pełnienia czynnej służby wojskowej)

do ..................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię, nazwisko oraz funkcja pełniona przez osobę, do której nastąpiło

doprowadzenie, albo imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia dorosłego domownika)

Doprowadzenie rozpoczęto dnia ........................., o godz. ................ w ................................... .

Przyczyna doprowadzenia:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(okoliczności uzasadniające doprowadzenie)

Poszkodowani i świadkowie zdarzenia, które było przyczyną zatrzymania:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, adres zamieszkania)

Doprowadzanemu odebrano wojskowy dokument osobisty, inny dokument

......................................................................................................................................................

(rodzaj, seria i nr dokumentu)

oraz przedmioty: ..........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

(wyszczególnić odebrane przedmioty)

Doprowadzanego dowieziono z ...................................................................................................

(miejsce rozpoczęcia doprowadzenia)

do ..................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię, nazwisko oraz funkcja pełniona przez osobę, do której nastąpiło doprowadzenie,

albo imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia dorosłego domownika oraz adres doprowadzenia)*

samochodem marki .....................................................................................................................

nr rejestracyjny ...................... liczba kilometrów ........................ (słownie ..............................).

Uwagi doprowadzającego:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Dokumenty i przedmioty odebrane doprowadzanemu przekazano organowi, do którego nastąpiło doprowadzenie. Doprowadzonego zwolniono z powodu braku podstaw do jego zatrzymania lub osadzono w* ......................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(wypełnia organ do którego nastąpiło doprowadzenie)

Uwagi organu, do którego nastąpiło doprowadzenie:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

................................................................... .....................................
(podpis osoby, do której nastąpiło doprowadzenie) (podpis doprowadzającego)

_________________

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

..................................... ............................., dnia .........................
(pieczęć nagłówkowa)
PROTOKÓŁ ZATRZYMANIA

.......................................................................................................................................................

(stopień, imię, nazwisko oraz funkcja pełniona przez osobę dokonującą zatrzymania)

na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 518 i 730) podjął decyzję o zatrzymaniu / zwolnieniu zatrzymanego / osadzeniu w izbie zatrzymań*

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zatrzymania

lub adnotacja "którego tożsamości nie można ustalić ")

w dniu ............................................................... r., o godzinie .....................................................

z ....................................................................................................................................................

(miejsce pełnienia czynnej służby wojskowej)

z powodu ......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(podać przyczynę zatrzymania ze zwięzłym opisem zdarzenia)

doprowadził* .............................................................................................................................. .

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz funkcja pełniona przez osobę, która doprowadziła zatrzymanego)

Zatrzymanie rozpoczęto dnia ..........................................................., o godzinie......................*.

(umieścić dane na podstawie meldunku o doprowadzeniu)

Zatrzymanemu odebrano następujące przedmioty: ......................................................................

.......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................,

które przekazano ........................................................................................................................ .

(nazwa organu, któremu przekazano zatrzymanego)

Ze względu na niemożliwy/utrudniony* kontakt z zatrzymanym z powodu ..............................

.......................................................................................................................................................

przedmioty wymienione wyżej odebrano zatrzymanemu w obecności osoby przybranej:

.......................................................................................................................................................

(imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania, w przypadku żołnierza

jego stopień wojskowy)

Zatrzymanego poinformowano o podstawie prawnej i przyczynie zatrzymania oraz pouczono o prawie do:

1) informacji o przyczynie zatrzymania i do bycia wysłuchanym (art. 244 § 2 Kpk);

2) złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie (art. 244 § 3 Kpk);

3) niezwłocznego kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym i bezpośredniej z nim rozmowy (art. 245 § 1 Kpk);

4) jeżeli zatrzymany nie zna wystarczająco języka polskiego – prawie do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza (art. 72 § 1 Kpk);

5) otrzymania odpisu protokołu zatrzymania (art. 244 § 3 Kpk);

6) do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby, jak również pracodawcy, szkoły, uczelni, dowódcy oraz osoby zarządzającej przedsiębiorstwem zatrzymanego albo przedsiębiorstwem, za które jest on odpowiedzialny, o zatrzymaniu (art. 245 § 2, art. 261 § 1, § 2 i § 3 Kpk). O zatrzymaniu żołnierz Żandarmerii Wojskowej zawiadamia organ prowadzący przeciwko oskarżonemu postępowanie w innej sprawie, o ile o nim wie (art. 261 § 2a Kpk);

7) jeżeli zatrzymany nie jest obywatelem polskim - prawie do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego jest obywatelem. Jeżeli nie posiada żadnego obywatelstwa – prawo do kontaktu z przedstawicielem państwa, w którym zatrzymany mieszka na stałe (art. 612 § 2 Kpk). Jeżeli przewiduje to umowa konsularna między Polską a państwem, którego zatrzymany jest obywatelem, właściwy urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne zostaną poinformowane o zatrzymaniu również bez jego prośby;

8) wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie w terminie 7 dni od dnia zatrzymania. W zażaleniu można się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania (art. 246 § 1 Kpk);

9) natychmiastowego zwolnienia, jeżeli przyczyny zatrzymania przestały istnieć albo po upływie 48 godzin od chwili zatrzymania, o ile zatrzymany nie zostanie w tym czasie przekazany do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W wypadku przekazania do sądu zatrzymany zostanie zwolniony, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania nie zostanie mu doręczone postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania (art. 248 § 1 i § 2 Kpk);

10) dostępu do niezbędnej pomocy medycznej;

11) odszkodowanie i zadośćuczynienie, na zasadach i w trybie określonych w przepisach o postępowaniu karnym.

Zatrzymany oświadczył: ..............................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

............................................... ...............................................................
(podpis zatrzymanego) (podpis osoby dokonującej zatrzymania)

O zatrzymaniu powiadomiono osoby wskazane przez zatrzymanego: ........................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

O zatrzymaniu zawiadomiono dowódcę jednostki wojskowej (dyrektora, szefa, komendanta, kierownika, prezesa):

.......................................................................................................................................................

(nazwa jednostki wojskowej albo nazwa jednostki organizacyjnej podległych Ministrowi

Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych)

oraz prokuratora do spraw wojskowych

................................................................................................................................................... *.

Zatrzymanego skierowano na badania lekarskie do ....................................................................,

który stwierdził brak przeciwwskazań zdrowotnych do zatrzymania i osadzenia w izbie

zatrzymań.

Zatrzymanemu udzielono pomocy lekarskiej polegającej na ......................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Zatrzymanemu doręczono kopię protokołu zatrzymania w dniu ....................., o godz. .............

............................................... ...............................................................
(podpis zatrzymanego) (podpis osoby dokonującej zatrzymania)

Zatrzymany ................................................................................. w dniu ....................................

(imię, nazwisko oraz stopień wojskowy)

o godz. ............. został przyjęty do .......................................................... w dniu .......................

(podać miejsce osadzenia zatrzymanego)

Zatrzymanego zwolniono z ......................................................................................./przekazano

konwojowi* ..................................................................................................................................

w dniu ........................., o godz. ............................... oraz wydano przedmioty odebrane w toku

zatrzymania / bez wydania przedmiotów odebranych w toku zatrzymania*.

O zwolnieniu zatrzymanego powiadomiono ................................................................................

..................................................................................................................................................... .

.............................................

(podpis komendanta-profosa)

___________________

* Niepotrzebne skreślić.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania niektórych uprawnień przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej (Dz. U. poz. 1851, z 2008 r. poz. 1129, z 2017 r. poz. 2405 oraz z 2019 r. poz. 1601), które zostało utrzymane w mocy do dnia 22 grudnia 2019 r. na podstawie art. 15 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2399 oraz z 2019 r. poz. 1091).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024