Mianowanie na stopnie służbowe funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2006 r.
w sprawie mianowania na stopnie służbowe funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1529 i 1726) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb mianowania na stopnie służbowe, zwane dalej "stopniami",
2)
wzory wniosków o mianowanie na stopnie,
3)
wzory aktów mianowania na stopnie

- funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego.

§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego;
2)
SWW - Służbę Wywiadu Wojskowego;
3)
Szef SWW - Szefa Służby Wywiadu Wojskowego;
4)
funkcjonariusz - funkcjonariusza SWW;
5)
przełożony - kierownika jednostki organizacyjnej, zastępcę Szefa SWW;
6)
bezpośredni przełożony - przełożonego zajmującego stanowisko nie niższe niż kierownika sekcji lub inne równorzędne, któremu funkcjonariusz podlega bezpośrednio.
§  3. 
1. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień starszego szeregowego oraz na stopień w korpusie podoficerów składa do przełożonego posiadającego uprawnienie w sprawach osobowych bezpośredni przełożony tego funkcjonariusza.
2. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie chorążych składa do Szefa SWW przełożony tego funkcjonariusza.
3. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie oficerów składa przełożony tego funkcjonariusza do Szefa SWW, który po zaopiniowaniu przedstawia go Ministrowi Obrony Narodowej.
4. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień, do stopnia kapitana włącznie, może być sporządzony w formie wniosku zbiorczego.
5. 
Przepisu ust. 4 nie stosuje się do wniosków o mianowanie funkcjonariusza na stopień, sporządzanych na podstawie art. 32 lub art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy.
6. 
Wzór wniosku o mianowanie na stopień w SWW określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
7. 
Wzór wniosku zbiorczego o mianowanie na stopień w SWW określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W przypadku wniosku o mianowanie osoby przyjmowanej do służby w SWW posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepisy § 3 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku wniosku o mianowanie osoby przyjmowanej do służby w SWW posiadającej stopień wojskowy podporucznika, stopień policyjny podkomisarza, stopień podporucznika Urzędu Ochrony Państwa, stopień podporucznika Biura Ochrony Rządu, stopień podporucznika Straży Granicznej, stopień podporucznika Służby Ochrony Państwa, stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej lub podporucznika Służby Więziennej przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3. 
W przypadku wniosku o mianowanie osoby przyjętej do służby w SWW i posiadającej stopień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu wniosek o mianowanie funkcjonariusza składa do Szefa SWW przełożony tego funkcjonariusza.
§  5. 
Szef SWW może uzależnić mianowanie osoby, o której mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, od odbycia przeszkolenia zawodowego.
§  6. 
1. 
Osobę:
1)
przyjmowaną do służby w SWW posiadającą stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej,
2)
przyjętą do służby w SWW i posiadającą stopień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu

- mianuje się na stopień w SWW z dniem mianowania na stanowisko służbowe.

2. 
W przypadku gdy mianowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zostało uzależnione od odbycia przeszkolenia zawodowego wymaganego w SWW, mianowanie na stopień następuje niezwłocznie po odbyciu tego przeszkolenia.
§  7. 
Mianowania funkcjonariusza na stopień w korpusie podoficerów i chorążych dokonuje się po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 27 ustawy.
§  8. 
Mianowania funkcjonariusza na pierwszy stopień oficerski dokonuje się po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 28 ustawy.
§  9. 
Mianowania na stopień zależnego od zdania egzaminu dokonuje się bezpośrednio po zdaniu tego egzaminu.
§  10. 
Mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień dokonuje się w dniach świąt narodowych 3 maja, 11 listopada i 15 sierpnia, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 31 lub art. 32 ust. 1 ustawy.
§  11. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
§  12. 
Mianowania na kolejny wyższy stopień w trybie art. 32 ust. 2 ustawy można dokonać z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w SWW.
§  13. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wręcza się akt mianowania w sposób uroczysty. W przypadku, o którym mowa w § 10, wręczenie aktu mianowania następuje w połączeniu z obchodami świąt narodowych.
2. 
Akt mianowania podpisuje i wręcza Szef SWW lub właściwy przełożony mianowanego funkcjonariusza.
3. 
Wzór aktu mianowania:
1)
na pierwszy stopień oficerski w SWW określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
na pozostałe stopnie w SWW, do stopnia pułkownika włącznie, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  14. 
1. 
Funkcjonariusza mianowanego na stopień, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania.
2. 
Funkcjonariuszowi, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu jego pobytu.
3. 
Jeżeli wskutek dokonania czynu świadczącego o szczególnym męstwie funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania na kolejny wyższy stopień dokonuje się pośmiertnie. Akt mianowania wręcza się w takim przypadku małżonkowi lub najbliższemu krewnemu.
§  15. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień, bezpośredni przełożony lub przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania na wnioskowany stopień.
§  16. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu obniżono stopień, okres służby w posiadanym stopniu, wymagany do mianowania na kolejny wyższy stopień, biegnie od dnia uprawomocnienia się decyzji o ukaraniu karą dyscyplinarną obniżenia stopnia.
2. 
Funkcjonariusza, któremu obniżono stopień, można mianować na kolejny wyższy stopień przed upływem okresu, o którym mowa w art. 31 ust. 2 ustawy, dopiero gdy zaistnieją przesłanki, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy. Okres wysługi w stopniu, o którym mowa w art. 31 ust. 2 ustawy, może być skrócony nie więcej niż o połowę.
§  17. 
1. 
Mianowanie na stopień oraz utrata lub pozbawienie stopnia następuje w formie rozkazu personalnego.
2. 
Jeżeli w rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 1, nie określono innego dnia mianowania na stopień, utraty lub pozbawienia stopnia, to dniem tym jest data wydania tego rozkazu personalnego.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

.........................

(jednostka organizacyjna)

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ W SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

Na podstawie art. ...* ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1529, z późn. zm.) wnoszę o mianowanie funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego

na stopień ............................................

....................................

(stopień)

....................................

(nazwisko i imię/imiona, imię ojca)

....................................

(numer identyfikacyjny)

....................................

(data i miejsce urodzenia)

....................................

(stanowisko służbowe)

....................................

(stopień etatowy)

....................................

(nr rozkazu personalnego/postanowienia, data nadania posiadanego stopnia)

....................................

(data rozkazu personalnego/postanowienia)

........................................................................

(data sporządzenia ostatniej opinii służbowej, uzyskana ogólna ocena przebiegu służby)

........................................................................

(wykształcenie, rok ukończenia, tytuł zawodowy)

........................................................................

(przeszkolenie zawodowe, rok ukończenia)

Uzasadnienie wniosku:

................... ...................

(miejscowość, data) (pieczątka imienna

i podpis właściwego

przełożonego)

______

* Wpisać odpowiednio art. 27, 28, 31, 32, 36 lub art. 61 ust. 1 pkt 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

.........................

(jednostka organizacyjna)

WNIOSEK ZBIORCZY O MIANOWANIE NA STOPIEŃ W SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

Na podstawie art. ....* ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1529, z późn. zm.) wnoszę o mianowanie niżej wymienionych funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego w korpusie .............................

Lp. Posiadany stopień Nazwisko i imię/ imiona, imię ojca Numer identyfikacyjny Data i miejsce urodzenia Stanowisko służbowe Numer rozkazu personalnego/ postanowienia, data nadania posiadanego stopnia Wykształcenie, rok ukończenia, tytuł zawodowy Data sporządzenia ostatniej opinii służbowej, uzyskana ogólna ocena przebiegu służby Przeszkolenie zawodowe, rok ukończenia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Na stopień:
1**
2
Na stopień:
1
2

................... ...........................

(miejscowość, data) (pieczątka imienna i podpis

właściwego przełożonego)

______

* Wpisać odpowiednio art. 27, 28, 31 lub 36.

** Numeracja w każdym stopniu oddzielnie.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI W SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ W SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

wzór

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024