Minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 stycznia 2019 r.
w sprawie minimum szkoleniowego komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposobu dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 590 i 614) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych;
2)
komorniku - należy przez to rozumieć komornika sądowego w rozumieniu ustawy;
3)
asesorze - należy przez to rozumieć asesora komorniczego w rozumieniu ustawy.
§  3. 
Wypełnianie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy, ustala się na podstawie systemu punktowego polegającego na uzyskiwaniu określonej liczby punktów szkoleniowych przysługujących za poszczególne formy doskonalenia zawodowego.
§  4. 
1. 
Obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych uważa się za wypełniony, jeżeli w każdym dwuletnim cyklu szkoleniowym komornik uzyska minimalną liczbę 40 punktów szkoleniowych, a asesor - w pierwszych dwóch cyklach szkoleniowych trwania asesury - 60 punktów szkoleniowych, a następnie 40 punktów szkoleniowych. Cykl szkoleniowy liczy się w pełnych latach kalendarzowych. W jednym cyklu szkoleniowym, w sposób przewidziany w § 7 pkt 1a, jest możliwe uzyskanie maksymalnie 16 punktów szkoleniowych.
2. 
Komornicy albo asesorzy powołani na stanowisko w trakcie cyklu szkoleniowego są obowiązani do uzyskania punktów szkoleniowych w liczbie proporcjonalnej do okresu pozostałego do końca tego cyklu, liczonego w pełnych miesiącach kalendarzowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
3. 
W przypadkach, w których osoba powołana na stanowisko komornika była bezpośrednio przed powołaniem zatrudniona na stanowisku asesora, przepisu ust. 2 nie stosuje się. Punkty szkoleniowe uzyskane podczas zatrudnienia na stanowisku asesora w danym cyklu szkoleniowym podlegają zaliczeniu na poczet minimum wymaganego od komornika w tym samym cyklu szkoleniowym.
§  5. 
Wymaganą minimalną liczbę punktów szkoleniowych w odniesieniu do komorników albo asesorów zmniejsza się proporcjonalnie:
1)
o okres wykorzystanego w danym cyklu szkoleniowym urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych;
2)
o okres przypadającej w danym cyklu szkoleniowym niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 6 miesięcy, licząc w pełnych miesiącach kalendarzowych.
§  6. 
Wypełnianie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych odbywa się poprzez rozwój zawodowy lub przez rozwój naukowy.
§  7. 
Przez rozwój zawodowy rozumie się:
1)
udział w charakterze słuchacza, uczestnika, prowadzącego zajęcia lub wykładowcy w szkoleniach, wykładach, seminariach lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:
a)
samorząd komorniczy,
b)
organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,
c)
organy samorządu zawodowego wolnych zawodów innych niż wymienione w lit. b, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
d)
prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,
e)
krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,
f)
wydawnictwa, o których mowa w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742), o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
g)
Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące;
1a)
udział w charakterze uczestnika w szkoleniach prowadzonych przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych innych niż wymienione w pkt 1, organizowanych przez:
a)
samorząd komorniczy,
b)
organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,
c)
organy samorządu zawodowego wolnych zawodów innych niż wymienione w lit. b, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
d)
krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,
e)
uczelnie w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
f)
uczelnie mające siedzibę na terenie krajów Unii Europejskiej, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
g)
wydawnictwa, o których mowa w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile zakres szkolenia pozostaje w ścisłym związku z działalnością komorników,
h)
Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące;
2)
ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa, o ile organizowane lub współorganizowane są przez:
a)
uczelnię w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, o ile posiada ona uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora,
b)
uczelnię mającą siedzibę na terenie krajów Unii Europejskiej,
c)
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk;
3)
(uchylony).
§  8. 
1. 
Przez rozwój naukowy rozumie się:
1)
publikowanie artykułów, glos, recenzji lub sprawozdań w naukowych czasopismach prawniczych;
2)
autorstwo lub współautorstwo monografii lub komentarza z zakresu prawa;
3)
udział w seminariach i konferencjach naukowych z zakresu prawa;
4)
uzyskanie stopnia naukowego doktora z zakresu nauk prawnych;
5)
uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych lub tytułu profesora z zakresu nauk prawnych.
2. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, uważa się za spełniony, jeżeli publikacja nastąpiła w czasopiśmie umieszczonym w wykazie czasopism naukowych, o którym mowa w art. 265 ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
3. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się za spełniony, jeżeli publikacja odpowiada wymogom określonym w art. 265 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
4. 
W razie spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nadwyżka uzyskanych w danym okresie rozliczeniowym punktów ponad wymagany limit przechodzi na okres kolejny.
5. 
Spełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, zwalnia z wykazywania wywiązywania się przez komornika z obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych w kolejnych latach.
§  9. 
1. 
Liczbę punktów szkoleniowych należnych za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego określa tabela będąca załącznikiem do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli ta sama forma realizacji obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych odpowiada kilku odmiennym pozycjom tabeli, o której mowa w ust. 1, ustala się liczbę punktów właściwą dla pozycji wyżej ocenianej.
3. 
Punkty za udział w charakterze prowadzącego zajęcia lub wykładowcy w szkoleniach, wykładach, seminariach lub zajęciach warsztatowych prowadzonych przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku na zasadzie następczego odtwarzania całości treści zalicza się jednokrotnie, niezależnie od liczby udostępnień materiału utrwalonego w ten sposób.
§  10. 
Ewidencję zgromadzonych przez komorników i asesorów punktów szkoleniowych prowadzi właściwa rada izby komorniczej, która dokonuje potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych.
§  11. 
Każdorazowy udział w którejkolwiek formie doskonalenia zawodowego wymaga potwierdzenia przez jej organizatora.
§  12. 
1. 
Po zakończeniu formy doskonalenia zawodowego organizowanej przez samorząd komorniczy każdy uczestnik otrzymuje na wniosek zaświadczenie określające organizatora, formę doskonalenia zawodowego, tematykę oraz termin i liczbę zdobytych punktów szkoleniowych.
2. 
Zaświadczenia mogą być wydawane w formie elektronicznej.
3. 
W terminie miesiąca od zakończenia szkolenia organy samorządu komorniczego zawiadamiają o jego przeprowadzeniu Ministra Sprawiedliwości. W zawiadomieniu należy wskazać tematykę szkolenia, jego czas trwania oraz ramowy program szkolenia ze wskazaniem osób prowadzących lub wykładowców.
§  13. 
1. 
W celu potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych uczestnicy form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 7 pkt 1, organizowanych przez podmioty inne niż samorząd komorniczy, obowiązani są przedłożyć właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający uczestnictwo i jego charakter, tematykę oraz liczbę godzin.
2. 
Warunek, o którym mowa w § 7 pkt 2, uważa się za spełniony, jeżeli uczestnik przedstawi świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
3. 
Uczestnicy seminariów lub konferencji naukowych z zakresu prawa przedkładają właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu i jego charakter oraz tematykę.
4. 
W celu potwierdzenia uzyskania punktów szkoleniowych uczestnicy szkoleń, o których mowa w § 7 pkt 1a, organizowanych przez podmioty inne niż samorząd komorniczy, są obowiązani przedłożyć właściwej radzie izby komorniczej dokument potwierdzający ukończenie szkolenia ze wskazaniem jego tematyki oraz daty ukończenia.
§  14. 
Potwierdzeniem wypełnienia obowiązku, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2, jest wskazanie danych bibliograficznych publikacji.
§  15. 
1. 
Po zakończeniu każdego cyklu szkoleniowego rady izb komorniczych, w ciągu trzech miesięcy, składają Krajowej Radzie Komorniczej sprawozdania ze stanu wykonania obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez komorników i asesorów należących do tych izb. Kopię sprawozdań przesyła się do wiadomości Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Załącznikiem do sprawozdania jest wykaz komorników i asesorów, którzy nie osiągnęli minimum szkoleniowego.
3. 
Wykaz komorników i asesorów, którzy nie osiągnęli minimum szkoleniowego, rady izb komorniczych przekazują również rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  16. 
(uchylony).
§  17. 
Pierwszy dwuletni cykl szkoleniowy w rozumieniu § 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia rozpoczyna się z dniem, o którym mowa w § 18.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

LICZBA PUNKTÓW NALEŻNYCH ZA UDZIAŁ W POSZCZEGÓLNYCH FORMACH DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

I. Rozwój zawodowy
Lp. Forma doskonalenia zawodowego Liczba punktów
1 Godzina lekcyjna w charakterze słuchacza lub uczestnika w szkoleniu, wykładzie, seminarium lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,

- prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

2
2 Godzina lekcyjna w charakterze słuchacza lub uczestnika w szkoleniu, wykładzie, seminarium lub zajęciach warsztatowych prowadzonych w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowanych przez:

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników

1
3 Godzina lekcyjna w charakterze wykładowcy lub prowadzącego szkolenie, wykład, seminarium lub zajęcia warsztatowe w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowane przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów lub doradców restrukturyzacyjnych,

- prezesów sądów powszechnych i administracyjnych,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

4
4 Godzina lekcyjna w charakterze wykładowcy lub prowadzącego szkolenie, wykład, seminarium lub zajęcia warsztatowe w trybie stacjonarnym, jak i przy użyciu technologii informatyczno-komunikacyjnych umożliwiających rejestrowanie obrazu i dźwięku - w czasie rzeczywistym lub na zasadzie następczego odtwarzania całości treści, organizowane przez:

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników

3
5 Udział w szkoleniu prowadzonym przy użyciu innego rodzaju technologii informatyczno-komunikacyjnych, organizowanym przez:

- samorząd komorniczy,

- organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych rewidentów, doradców restrukturyzacyjnych,

- organy samorządu zawodowego innych wolnych zawodów,

- krajowe i międzynarodowe organizacje zrzeszające prawników,

- uczelnie w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742),

- uczelnie mające siedziby na terenie krajów Unii Europejskiej,

- wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe,

- Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub instytucje międzynarodowe z nią współpracujące

4
6 Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa 30
II. Rozwój naukowy
Lp. Forma działalności naukowej Liczba punktów
1 Udział w konferencji lub seminarium naukowym z zakresu prawa w charakterze słuchacza 5
2 Udział w konferencji lub seminarium naukowym z zakresu prawa w charakterze prelegenta lub prowadzącego 8
3 Publikacja artykułu lub glosy w naukowym czasopiśmie prawniczym 10
4 Publikacja recenzji lub sprawozdania w naukowym czasopiśmie prawniczym 5
5 Samodzielna naukowa publikacja książkowa o tematyce prawniczej adresowana do prawników (monografia lub komentarz) 25
6 Współautorstwo naukowej publikacji książkowej o tematyce prawniczej adresowanej do prawników 15
7 Samodzielna popularnonaukowa publikacja książkowa o tematyce prawniczej 15
8 Współautorstwo popularnonaukowej publikacji książkowej o tematyce prawniczej 10
9 Uzyskanie stopnia naukowego doktora z zakresu nauk prawnych 60

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.921 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Minimum szkoleniowe komorników sądowych i asesorów komorniczych oraz sposób dokumentowania wykonywania przez nich obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Data aktu: 24/01/2019
Data ogłoszenia: 16/05/2023
Data wejścia w życie: 06/02/2019