Szczegółowe wymagania techniczne dla stacji gazu ziemnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 28 sierpnia 2019 r.
w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji gazu ziemnego 2

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1124, 1495, 1527 i 1716) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji gazu ziemnego;
2)
rodzaje badań technicznych stacji gazu ziemnego przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego, zwany dalej "UDT", oraz sposób i terminy przeprowadzania tych badań;
3)
wysokość opłat za:
a)
wydanie przez Prezesa UDT opinii, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zwanej dalej "ustawą",
b)
przeprowadzenie przez UDT badań technicznych, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.
§  2. 
Stacja gazu ziemnego, w zakresie bezpiecznej eksploatacji, powinna spełniać szczegółowe wymagania techniczne określone w aktualnej normie PN-EN ISO 16923 - w przypadku stacji gazu ziemnego wyposażonych w punkty tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) lub PN-EN ISO 16924- w przypadku stacji gazu ziemnego wyposażonych w punkty tankowania skroplonego gazu ziemnego (LNG), oraz uwzględniać aktualny poziom wiedzy i dobre praktyki.
§  3. 
1. 
Stację gazu ziemnego eksploatuje się, uwzględniając:
1)
schemat stacji gazu ziemnego będący elementem dokumentacji powykonawczej stacji gazu ziemnego, z zaznaczeniem lokalizacji wszystkich urządzeń, osprzętu zabezpieczającego, ciśnieniowego oraz źródeł zasilania, z uwzględnieniem rozmieszczenia sąsiednich urządzeń lub budynków;
2)
schemat przedstawiający orurowanie i oprzyrządowanie będący elementem dokumentacji powykonawczej stacji gazu ziemnego;
3)
instrukcję eksploatacji stacji gazu ziemnego;
4)
opis techniczny stacji gazu ziemnego będący elementem dokumentacji powykonawczej lub eksploatacyjnej stacji gazu ziemnego;
5)
ocenę zagrożenia wybuchem oraz instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, 1518 i 1593);
6)
protokoły przeprowadzonych badań, kontroli i prób szczelności.
2. 
Wszelkie prace w ramach eksploatacji obejmujące przeglądy serwisowe i konserwacje dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
§  4. 
Instrukcja eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, zawiera co najmniej opis:
1)
czynności związanych z uruchomieniem, ruchem i zatrzymaniem stacji gazu ziemnego, w tym zatrzymaniem awaryjnym;
2)
wymagań określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwwybuchowej, przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz opis spełniania tych wymagań;
3)
sposobu konserwacji i kontroli stanu technicznego stacji gazu ziemnego prowadzonych na bieżąco przez operatora stacji gazu ziemnego wraz z określeniem sposobu ich dokumentowania, w szczególności sposobu i częstotliwości kontroli osprzętu zabezpieczającego, w tym automatyki zabezpieczającej;
4)
organizacji obsługi technicznej badań, o których mowa w § 7.
§  5. 
1. 
Naprawy stacji gazu ziemnego dokonuje się, uwzględniając konieczność przywrócenia stanu sprzed awarii lub uszkodzenia stacji gazu ziemnego.
2. 
Wszelkie prace w ramach naprawy wykonuje się zgodnie z instrukcją eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, i dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
3. 
W przypadku naprawy objętej badaniem, o którym mowa w § 7 pkt 2, sporządza się również opis naprawy wraz z uzasadnieniem jej przeprowadzenia.
§  6. 
1. 
Modernizacji stacji gazu ziemnego dokonuje się, uwzględniając konieczność dokonania zespołu czynności zmieniających konstrukcję stacji, zastosowane materiały, parametry techniczne lub obwody realizujące funkcje bezpieczeństwa, w stosunku do pierwotnie ustalonych, jednak bez istotnych zmian jej charakterystyki lub przeznaczenia, niepowodujących wzrostu zagrożenia związanego z eksploatacją stacji gazu ziemnego.
2. 
Każdorazowo po dokonaniu modernizacji aktualizuje się dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-5.
3. 
Wszelkie prace w ramach modernizacji dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
4. 
W przypadku modernizacji sporządza się również opis modernizacji wraz z uzasadnieniem jej przeprowadzenia.
§  7. 
Wyróżnia się następujące rodzaje badań technicznych, jakim podlega stacja gazu ziemnego:
1)
badanie techniczne wstępne - przeprowadzane przed oddaniem do eksploatacji stacji gazu ziemnego;
2)
badanie techniczne eksploatacyjne - przeprowadzane każdorazowo w przypadku naprawy, z wyłączeniem czynności wynikających z instrukcji eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, opracowanej przez podmiot odpowiedzialny za budowę stacji gazu ziemnego lub jego upoważnionego przedstawiciela, lub modernizacji stacji gazu ziemnego.
§  8. 
Badanie, o którym mowa w § 7 pkt 1, polega na:
1)
weryfikacji dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1;
2)
ocenie wizualnej stanu technicznego stacji gazu ziemnego;
3)
sprawdzeniu działania stacji gazu ziemnego, w tym sprawdzeniu działania osprzętu zabezpieczającego oraz automatyki zabezpieczającej.
§  9. 
Badanie, o którym mowa w § 7 pkt 2, polega na:
1)
weryfikacji dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 5 ust. 2 i 3, § 6 ust. 3 i 4, oraz, jeżeli jest to uzasadnione zakresem, rodzajem lub charakterem naprawy lub modernizacji - dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5;
2)
ocenie wizualnej stanu technicznego stacji gazu ziemnego w celu potwierdzenia przeprowadzenia naprawy lub modernizacji zgodnie z przedłożonymi dokumentami.
§  10. 
Badaniom, o których mowa w § 7, podlegają wyłącznie stacje gazu ziemnego całkowicie zmontowane i przygotowane do eksploatacji.
§  11. 
Badania, o których mowa w § 7, UDT wykonuje w obecności operatora stacji gazu ziemnego lub osoby przez niego upoważnionej.
§  12. 
1. 
UDT przeprowadza badania, o których mowa w § 7, w terminie 30 dni od dnia złożenia przez operatora stacji gazu ziemnego w UDT wniosku o przeprowadzenie badania.
2. 
Z przeprowadzonego badania technicznego sporządza się protokół.
§  13. 
Wniosek o przeprowadzenie badania, o którym mowa w § 7 pkt 2, operator stacji gazu ziemnego składa w terminie do 7 dni od dnia zakończenia naprawy lub modernizacji.
§  14. 
Wysokość opłaty, o której mowa w art. 26 ust. 3 oraz art. 27 ust. 5 ustawy, jest ustalana w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352), obowiązującego w dniu złożenia wniosku, i wynosi:
1)
20% tego wynagrodzenia za przeprowadzenie badania, o którym mowa w § 7 pkt 1;
2)
4% tego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę badania, o którym mowa w § 7 pkt 2, jednakże nie więcej niż 20% tego wynagrodzenia;
3)
4% tego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę opracowania opinii w zakresie zgodności dokumentacji technicznej projektowanej stacji gazu ziemnego z wymaganiami technicznymi określonymi w przepisach niniejszego rozporządzenia oraz warunkami tankowania pojazdów określonymi w art. 25 ustawy, jednakże nie więcej niż 200% tego wynagrodzenia.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2314).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 15 maja 2019 r. pod numerem 2019/212/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informatycznego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1757

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania techniczne dla stacji gazu ziemnego.
Data aktu: 28/08/2019
Data ogłoszenia: 16/09/2019
Data wejścia w życie: 01/10/2019