Zapis obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 grudnia 2018 r.
w sprawie zapisu obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego

Na podstawie art. 8091 § 6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego, zwanego dalej "komornikiem";
2)
sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów obrazu i dźwięku, zwanych dalej "zapisem", z przebiegu czynności komornika;
3)
sposób zapoznania się z zapisem.
§  2.  [Urządzenia, środki techniczne i informatyczne nośniki danych wykorzystywane do zapisu]
1. 
Zapis sporządza się za pomocą przenośnych urządzeń i środków technicznych wykorzystujących technikę cyfrową, które pozwalają na utrwalenie tego zapisu na informatycznym nośniku danych.
2. 
Urządzenia, środki techniczne i informatyczne nośniki danych zapewniają:
1)
możliwość kopiowania zapisu;
2)
zabezpieczenie zapisu, w szczególności przed przypadkową utratą lub nieuzasadnioną zmianą;
3)
odtworzenie zapisu i jego udostępnianie.
§  3.  [Metadane przyporządkowywane do każdego zapisu]
Do każdego zapisu przyporządkowuje się następujące metadane:
1)
identyfikator - jednoznaczny znacznik zapisu, który umożliwia jego identyfikację, wyrażony za pomocą dowolnego ciągu znaków alfanumerycznych;
2)
twórcę - imię i nazwisko komornika dokonującego czynności oraz wskazanie sądu rejonowego, przy którym działa komornik;
3)
tytuł - nazwę nadaną zapisowi, obejmującą zwięzłe oznaczenie czynności;
4)
datę - datę i czas rozpoczęcia zapisu, wyrażone w formacie YYYY-MM-DDhh:mm:ss, gdzie:
a)
YYYY to 4 cyfry roku,
b)
MM to 2 cyfry miesiąca (np. kwiecień to 04),
c)
DD to 2 cyfry dnia (np. 01),
d)
hh to 2 cyfry godziny (00 do 23),
e)
mm to 2 cyfry minut,
f)
ss to 2 cyfry sekund;
5)
czas trwania - czas trwania zapisu wyrażony w formacie mm:ss lub hh:mm:ss, gdzie:
a)
hh to 2 cyfry godziny (00 do 23),
b)
mm to 2 cyfry minut,
c)
ss to 2 cyfry sekund;
6)
grupowanie - wskazanie przynależności zapisu do akt sprawy, określone sygnaturą tych akt;
7)
wersję - wskazanie numeru wersji zapisu w przypadku, o którym mowa w § 5, wyrażone za pomocą liczby naturalnej, gdzie 0 oznacza wersję pierwotną, a kolejne liczby - kolejne zmienione wersje.
§  4.  [Wymagania wobec urządzenia wykorzystywanego do sporządzania zapisu]
Zapis jest sporządzany za pomocą urządzenia zapewniającego:
1)
utrwalenie metadanych, o których mowa w § 3 pkt 1, 4 i 5, chyba że jest możliwe ich późniejsze podanie lub uzupełnienie; w takim przypadku komornik podaje lub uzupełnia metadane niezwłocznie po zakończeniu czynności;
2)
jakość zapisu obrazu z rozdzielczością nie mniejszą niż 1280 x 720 pikseli i liczbą klatek na sekundę nie mniejszą niż 24;
3)
standard kodowania danych MPEG-4 lub MPEG-4 AVC.
§  5.  [Sporządzanie kopii zapisu na informatycznych nośnikach danych]
1. 
Komornik sporządza kopię zapisu na informatycznym nośniku danych. Nośnik ten przechowuje się oddzielnie w kancelarii komorniczej w sposób, który zapewnia integralność zapisu oraz ochronę przed utratą lub zniszczeniem danych lub nieuprawnionym dostępem do tych danych.
2. 
W razie potrzeby udostępnienia zapisu stronom, uczestnikom postępowania oraz innym osobom uprawnionym mogą być tworzone kolejne kopie zapisu na informatycznych nośnikach danych.
§  6.  [Sposób i okres przechowywania zapisu wraz z metadanymi]
1. 
Zapis wraz z metadanymi przechowuje się w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta sprawy.
2. 
Zapis, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, jest częścią akt sprawy i jest przechowywany tak długo jak akta sprawy.
§  7.  [Przekazanie zapisu Krajowej Radzie Komorniczej]
Wraz z aktami sprawy przekazanymi Krajowej Radzie Komorniczej w celu ich dalszego przechowywania komornik przekazuje także zapis przechowywany w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta. Po przekazaniu akt sprawy wraz z zapisem kopia zapisu jest usuwana z nośnika danych przechowywanego osobno w kancelarii komorniczej.
§  8.  [Sposób udostępniania zapisu stronom i uczestnikom postępowania]
Zapis udostępnia się stronom i uczestnikom postępowania wyłącznie przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które należą do komornika. W razie zapoznawania się z aktami sprawy w sądzie zapis udostępnia się wyłącznie w budynku sądu przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które stanowią wyposażenie sądu.
§  9.  [Sposób udostępniania zapisu organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego i innym uprawnionym podmiotom]
Udostępnienie zapisu organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego oraz innym uprawnionym organom odbywa się za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta sprawy, albo na informatycznym nośniku danych.
§  10.  [Przepis przejściowy]
1. 
W okresie do dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawach, w których akta nie są prowadzone w postaci elektronicznej, komornik sporządza dwie kopie zapisu utrwalone na oddzielnych informatycznych nośnikach danych. Jeden nośnik przechowuje się stosownie do § 5 ust. 1. Drugi nośnik umieszcza się w kopercie w aktach prowadzonych w postaci dotychczasowej. Dopuszczalne jest utrwalenie na informatycznym nośniku danych zamieszczonym w aktach w postaci dotychczasowej kopii zapisów z przebiegu dwóch lub więcej czynności. Na protokole czynności odnotowuje się numer karty, na której znajduje się koperta z nośnikiem danych.
2. 
W razie prowadzenia akt w postaci dotychczasowej komornik udostępnia zapis organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego oraz innym uprawnionym organom wraz z udostępnieniem akt sprawy albo na informatycznym nośniku danych.
§  11.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2449

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zapis obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego.
Data aktu: 14/12/2018
Data ogłoszenia: 28/12/2018
Data wejścia w życie: 01/01/2019