Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 23 lipca 2018 r.
w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 191 ust. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, zwanego dalej "funkcjonariuszem", którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu skróty oznaczają:
1)
pomoc - należy przez to rozumieć pomoc finansową, o której mowa w art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą";
2)
wniosek - należy przez to rozumieć wniosek o przyznanie pomocy.
§  3. 
1. 
Pomoc przyznaje Komendant Służby Ochrony Państwa na wniosek dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
2. 
Wniosek składa się w terminie do dnia 30 września roku kalendarzowego, w którym pomoc ma być przyznana.
3. 
Wniosek zawiera:
1)
imię, nazwisko, adres zamieszkania dziecka oraz podpis;
2)
wskazanie numeru rachunku bankowego właściwego do dokonania wypłaty świadczenia.
4. 
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię aktu zgonu funkcjonariusza;
2)
kopię orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą;
3)
informację, w jakiej szkole, w jakim zakładzie kształcenia nauczycieli, w jakim kolegium pracowników służb społecznych lub w jakiej uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem liczby semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
4)
kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;
5)
kopię dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do uzyskania renty rodzinnej przez dziecko.
5. 
W przypadku gdy wniosek składa przedstawiciel ustawowy dziecka, wniosek zawiera jego imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpis.
§  4. 
1. 
Wysokość pomocy w roku szkolnym lub akademickim wynosi:
1)
dla uczniów szkół ponadpodstawowych - dwukrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku;
2)
dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów uczelni - trzykrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku.
2. 
Pomoc jest wypłacana w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, jest wypłacana w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, jest wypłacana w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
3. 
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie.
4. 
Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 stycznia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą (Dz. U. poz. 72), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1469

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 23/07/2018
Data ogłoszenia: 01/08/2018
Data wejścia w życie: 16/08/2018