Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 2015 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności:
1)
w działalności w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego;
2)
związane z wykonywaniem zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
3)
w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.
§  2. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
organów jednostek samorządu terytorialnego;
2)
organów związków lub stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego;
3)
organów statutowych ogólnopolskich organizacji uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określonych w odrębnych przepisach;
4)
wojewody.
2. 
Osoby fizyczne i prawne mogą zgłaszać kandydatury osób zasłużonych dla rozwoju samorządu terytorialnego podmiotom, o których mowa w ust. 1.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług, w tym osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi metalowy okrągły medal o średnicy 35 mm, z obustronnie zaznaczoną krawędzią, srebrzony i oksydowany, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, w otoku z majuskułowym wypukłym napisem dolnym "ZA ZASŁUGI DLA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO", widnieje na fakturowanym tle wypukły wizerunek orła białego trzymającego w szponach dwa klucze obrócone piórami do góry, skierowanymi na zewnątrz. Na stronie odwrotnej jest umieszczony trójwierszowy wypukły majuskułowy napis "LABOR OMNIA VINCIT" okolony wypukłym wieńcem z dwóch stylizowanych, niezwiązanych gałązek wawrzynu.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego w kolorze wiśniowym, o szerokości 35 mm, z białym paskiem szerokości 11 mm przez środek, obramowanym po bokach prążkami w kolorze granatowym szerokości 2 mm.
3. 
Miniaturka odznaki, o średnicy 15 mm, wykonana podobnie jak odznaka, przedstawia jej stronę licową, bez zawieszenia. Strona odwrotna gładka, ze sztyftem i zapięciem zaciskowym.
4. 
Wzór odznaki wraz ze wstążką oraz wzór miniaturki są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Osoba wyróżniona odznaką otrzymuje nadaną jej odznakę, wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie, oraz miniaturkę.
2. 
Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza minister właściwy do spraw administracji publicznej lub osoba przez niego upoważniona.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach, a miniaturkę - wpiętą w lewą klapę kołnierza na ubiorze z kołnierzem wykładanym albo na tej samej wysokości. W służbach mundurowych odznakę albo miniaturkę nosi się zgodnie z właściwymi przepisami mundurowymi.
§  8. 
1. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
2. 
Odznaka może zostać nadana pośmiertnie.
§  9. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi urząd zapewniający obsługę ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
§  10. 
W razie utraty odznaki, miniaturki lub dyplomu potwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odpowiednio odznaki, miniaturki lub dyplomu, za zwrotem, przez osobę wyróżnioną, kosztów ich wytworzenia.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw administracji publicznej.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
1. Imię (imiona) 2. Nazwisko (wypełnić drukowanymi literami)
3. Nr PESEL 4. Imię ojca (wypełnić drukowanymi literami)
5. Data urodzenia (dd-mm-rrrr) 6. Poprzednie nazwiska (w przypadku zmiany)
7. Nazwa jednostki, w której kandydat jest (był) zatrudniony lub pełni (pełnił) obowiązki

i zajmuje (zajmował) stanowisko

8. Zajmowane stanowisko
9. Staż pracy (służby)
10. Uzasadnienie wniosku ze szczególnym uwzględnieniem zasług (czcionka minimum 10 punktów)
11. Przewidywany termin wręczenia odznaki
12. Wnoszę o nadanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego
(miejscowość, data) (podpis wnioskodawcy)
13. Adnotacje o sposobie załatwienia wniosku

)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI ZE WSTĄŻKĄ ORAZ WZÓR MINIATURKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR DYPLOMU

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024