Szczegółowe wymagania oraz obowiązki kapitana polskiego statku morskiego w zakresie ochrony lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 21 kwietnia 2015 r.
w sprawie szczegółowych wymagań oraz obowiązków kapitana polskiego statku morskiego w zakresie ochrony lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami

Na podstawie art. 47 § 8 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania oraz obowiązki kapitana polskiego statku morskiego w zakresie ochrony lokalu obwodowej komisji wyborczej w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami, w tym również zasady udzielania pomocy w celu prawidłowej ochrony tych lokali.
§  2.
1.
Kapitan polskiego statku morskiego, zwany dalej "kapitanem statku", wyznacza jedno pomieszczenie na polskim statku morskim na lokal obwodowej komisji wyborczej, zwany dalej "lokalem wyborczym".
2.
Kapitan zapewnia, w miarę możliwości, aby pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, wyposażone było w środki zabezpieczenia technicznego takie jak wzmocnione drzwi i co najmniej jeden zamek.
§  3.
1.
Kapitan statku zapewnia zamknięcie lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami w sposób uniemożliwiający dostanie się do niego osób nieupoważnionych.
2.
Kapitan statku uczestniczy w zamknięciu lokalu wyborczego przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej, zwanej dalej "komisją obwodową".
3.
Przed rozpoczęciem głosowania po przerwie spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami kapitan statku uczestniczy w czynnościach komisji obwodowej mających na celu sprawdzenie, czy pieczęcie na wejściu do lokalu wyborczego są nienaruszone.
4.
Kapitan statku jest obecny przy otwieraniu przez przewodniczącego komisji obwodowej wejścia do lokalu wyborczego.
5.
Kapitan statku przechowuje klucze do lokalu wyborczego w kasie pancernej znajdującej się na statku lub w innym miejscu, do którego kapitan statku ma wyłączny dostęp.
6.
W czasie przerwy w głosowaniu wyznaczony przez kapitana statku członek załogi statku zapewnia stałą ochronę lokalu wyborczego. Kapitan statku ma prawo w każdym czasie do zmiany wyznaczonego członka załogi w okresie przerwy w głosowaniu.
§  4.
1.
W przypadku powzięcia wiadomości o zamiarze wtargnięcia osoby nieupoważnionej do lokalu wyborczego, członek załogi statku, o którym mowa w § 3 ust. 6, jest upoważniony do podjęcia działań uniemożliwiających wtargnięcie do lokalu wyborczego. Członek załogi, najszybciej jak to jest możliwe, informuje kapitana statku o podjętych działaniach.
2.
W przypadku wtargnięcia osoby nieupoważnionej do lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu kapitan statku niezwłocznie wzywa do opuszczenia tego lokalu.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 lub 2, kapitan statku informuje armatora i przewodniczącego komisji obwodowej o zaistniałym zdarzeniu, sporządza pisemne wyjaśnienie dotyczące zdarzenia, zawierające nazwisko, imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL lub numer ważnego paszportu osoby nieupoważnionej i przekazuje je armatorowi oraz przewodniczącemu komisji obwodowej.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.576

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania oraz obowiązki kapitana polskiego statku morskiego w zakresie ochrony lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami.
Data aktu: 21/04/2015
Data ogłoszenia: 28/04/2015
Data wejścia w życie: 06/05/2015