Sposób dokonywania i szczegółowego zakresu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 17 lutego 2015 r.
w sprawie sposobu dokonywania i szczegółowego zakresu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji 2

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. poz. 1200 oraz z 2015 r. poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków;
2)
protokoły z kontroli - protokoły, o których mowa w art. 28 ustawy;
3)
weryfikacja - weryfikację, o której mowa w art. 36 ust. 1 ustawy;
4) 3
 minister - ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
§  2.
Weryfikacja świadectwa charakterystyki energetycznej polega na sprawdzeniu:
1)
prawidłowości i rzetelności określenia danych służących do wyznaczenia charakterystyki energetycznej rozpatrywanego budynku lub części budynku oraz wyników zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej,
2)
prawidłowości zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej zaleceń, o których mowa w art. 10 pkt 3 ustawy, pod kątem ich dostosowania do rozpatrywanego budynku lub części budynku

- przy uwzględnieniu przepisów dotyczących metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej, sposobu sporządzania oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej, przepisów techniczno-budowlanych, zasad wiedzy technicznej oraz dokumentów lub ich kopii lub danych, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 3 ustawy.

§  3.
Weryfikacja protokołu z kontroli polega na sprawdzeniu:
1)
w przypadku systemu ogrzewania:
a)
prawidłowości i rzetelności dokonanej oceny stanu technicznego systemu, efektywności energetycznej kotłów oraz ich dostosowania do potrzeb użytkowych budynku w zakresie wyznaczenia wartości sprawności kotła i oceny tej sprawności,
b)
prawidłowości zawartych w protokole zaleceń, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy, pod kątem ich dostosowania do rozpatrywanego budynku

- przy uwzględnieniu przepisów wydanych na podstawie art. 30 ustawy, przepisów techniczno-budowlanych oraz zasad wiedzy technicznej;

2)
w przypadku systemu klimatyzacji:
a)
prawidłowości i rzetelności dokonanej oceny efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych w zakresie oceny:
sprawności źródła chłodu,
dostosowania systemu do potrzeb użytkowych budynku,
mocy właściwej wentylatorów,
b)
prawidłowości zawartych w protokole zaleceń, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy, pod kątem ich dostosowania do rozpatrywanego budynku

- przy uwzględnieniu przepisów wydanych na podstawie art. 30 ustawy, przepisów techniczno-budowlanych oraz zasad wiedzy technicznej.

§  4.
1.
Weryfikacji dokonywanej z urzędu podlegają świadectwa charakterystyki energetycznej i protokoły z kontroli wybrane losowo spośród świadectw i protokołów zawartych w wykazach, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
2.
Weryfikacja dokonywana z urzędu obejmuje co najmniej statystycznie istotny odsetek świadectw charakterystyki energetycznej i protokołów z kontroli sporządzonych w danym roku kalendarzowym.
§  5.
Weryfikację dokonywaną na wniosek należy zakończyć w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia wpływu wniosku, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy.
§  6.
1.
Z dokonywanej weryfikacji sporządza się sprawozdanie.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
wskazanie, czy weryfikacja jest dokonywana z urzędu czy na wniosek;
2)
w przypadku weryfikacji dokonywanej na wniosek:
a)
datę wpływu wniosku,
b)
nieprawidłowości wskazane we wniosku, zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy;
3)
numer świadectwa charakterystyki energetycznej lub protokołu z kontroli w wykazach, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy;
4)
datę rozpoczęcia weryfikacji;
5)
wyniki weryfikacji, w tym wskazanie rażących i oczywistych błędów w świadectwie charakterystyki energetycznej albo protokole z kontroli - w przypadku ich stwierdzenia.
3.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, jest przechowywane przez urząd obsługujący ministra.
4.
Sprawozdanie z weryfikacji dokonywanej z urzędu sporządza się w jednym egzemplarzu.
5.
Sprawozdanie z weryfikacji dokonywanej na wniosek sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden egzemplarz przekazuje się osobie, na wniosek której dokonano weryfikacji, a drugi egzemplarz przekazuje się osobie, która sporządziła świadectwo charakterystyki energetycznej albo protokół z kontroli.
§  7.
Weryfikacja dotyczy świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli sporządzonych nie wcześniej niż w dniu 9 marca 2015 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 marca 2015 r.
1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010, str. 13).
3 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2232) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.246

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokonywania i szczegółowego zakresu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.
Data aktu: 17/02/2015
Data ogłoszenia: 24/02/2015
Data wejścia w życie: 09/03/2015