Pytania i zadania problemowe na egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 grudnia 2015 r.
w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego

Na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 776 oraz z 2015 r. poz. 978) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób przygotowywania, przechowywania oraz przekazywania Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej "Komisją", pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, zwany dalej "egzaminem".
§  2.
1.
Zespół do przygotowania pytań i zadań problemowych na egzamin, zwany dalej "zespołem", najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu, opracowuje test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi dotyczącymi sposobu rozwiązania zadania problemowego, zwanymi dalej "wytycznymi".
2.
Zespół przygotowuje test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi na posiedzeniach, które zwołuje przewodniczący zespołu.
§  3.
1.
Członkowie zespołu zgłaszają, w postaci papierowej oraz na informatycznym nośniku danych, propozycje:
1)
pytań testowych, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa; do każdego pytania testowego wskazuje się prawidłową odpowiedź z określeniem jej podstawy, zgodnej z wykazem tytułów aktów prawnych lub zalecanej literatury ogłoszonym na podstawie art. 8a ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego;
2)
zadania problemowego wraz z wytycznymi.
2.
Podziału pracy pomiędzy członków zespołu dokonuje przewodniczący zespołu.
§  4.
Członkowie zespołu uzgadniają wspólnie treść pytań testowych wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadania problemowego wraz z wytycznymi. W razie rozbieżności, ostateczne brzmienie testu wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadania problemowego wraz z wytycznymi ustala się w drodze głosowania. Decyduje większość głosów.
§  5.
Przewodniczący zespołu sprawdza, czy test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi są zgodne ze stanem prawnym obowiązującym w dniu egzaminu. W przypadku, gdy test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi są nieaktualne w stosunku do stanu prawnego, zespół dokonuje odpowiednich zmian w ich treści.
§  6.
Przewodniczący zespołu przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi na piśmie i na informatycznym nośniku danych, niezwłocznie po ich opracowaniu.
§  7.
1.
Test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi przechowuje się w miejscu wyznaczonym przez dyrektora departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości właściwego dla organizacji egzaminu, do którego mają dostęp wyłącznie osoby wskazane przez Ministra Sprawiedliwości.
2.
Test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi i kartami odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi są przechowywane i drukowane w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione ujawnienie.
3.
Testy z kartami odpowiedzi, wykaz prawidłowych odpowiedzi, zadania problemowe oraz wytyczne przekazywane są Komisji odrębnie zapakowane i oznaczone. Liczba przekazanych egzemplarzy testu wraz z kartą odpowiedzi oraz zadania problemowego odpowiada liczbie osób dopuszczonych do egzaminu powiększonej o sześć egzemplarzy zapasowych, z których jeden egzemplarz zapasowy testu i jeden egzemplarz zapasowy zadania problemowego jest przeznaczony dla przewodniczącego Komisji.
§  8.
1.
Test wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadanie problemowe wraz z wytycznymi są przekazywane przez Ministra Sprawiedliwości przewodniczącemu Komisji w obecności jednego z członków Komisji, w formie przesyłki za potwierdzeniem odbioru, nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem egzaminu, w sposób uniemożliwiający nieuprawnione ujawnienie ich treści.
2.
Osoby odbierające przesyłkę sprawdzają, czy nie została ona naruszona w sposób umożliwiający ujawnienie treści testu, wykazu prawidłowych odpowiedzi, zadania problemowego, lub wytycznych. Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.
§  9.
Po opracowaniu pytań i zadania problemowego, wyznaczony przez przewodniczącego członek zespołu sporządza protokół posiedzeń zespołu oraz czynności dotyczących przygotowywania, przechowywania i przekazywania Ministrowi Sprawiedliwości testu wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi i zadania problemowego wraz z wytycznymi. Protokół podpisują członkowie zespołu biorący udział w wykonywaniu tych czynności, po czym umieszcza się go w aktach sprawy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 marca 2011 r. w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka (Dz. U. Nr 54, poz. 284), które traci moc z dniem 1 stycznia 2016 r. na podstawie art. 456 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978, 1259, 1513, 1830 i 1844).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2216

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pytania i zadania problemowe na egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego.
Data aktu: 17/12/2015
Data ogłoszenia: 28/12/2015
Data wejścia w życie: 01/01/2016