Moc obowiązująca Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 29 października 2015 r.
w sprawie mocy obowiązującej Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o ratyfikacji Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 150, poz. 1252) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 26 września 2005 r. ratyfikował wyżej wymienioną konwencję. 1
Zgodnie z art. 32 ust. 3 konwencji weszła ona w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 23 czerwca 2009 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że następujące państwa stały się stronami powyższej konwencji:

Republika Austrii

Królestwo Belgii

Republika Bułgarii

Republika Cypryjska

Republika Czeska

Królestwo Danii

Republika Estońska

Republika Finlandii

Republika Francuska

Republika Grecka

Królestwo Hiszpanii

Irlandia

Republika Litewska

Wielkie Księstwo Luksemburga

Republika Łotewska

Republika Malty

Królestwo Niderlandów

Republika Federalna Niemiec

Rzeczpospolita Polska

Republika Portugalska

Rumunia

Republika Słowacka

Republika Słowenii

Królestwo Szwecji

Węgry

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Republika Włoska

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

Na podstawie art. 32 ust. 4 konwencji była ona tymczasowo stosowana od dnia 28 kwietnia 2001 r.; w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej konwencja była tymczasowo stosowana od dnia 2 lutego 2006 r.

Wykaz państw tymczasowo stosujących konwencję wraz z deklaracjami i zastrzeżeniami złożonymi przez Rzeczpospolitą Polską i przez pozostałe strony konwencji został ogłoszony w oświadczeniu rządowym z dnia 15 października 2007 r. w sprawie tymczasowego stosowania Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 6, poz. 32). Podane niżej państwa-strony konwencji złożyły następujące deklaracje i zastrzeżenia po dniu 15 października 2007 r.:

Republika Grecka

"Republika Grecka oświadcza zgodnie z art. 20 ust. 8 (prawo pościgu) Konwencji w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, że postanowienia tego artykułu nie są dla niej wiążące.

Republika Grecka oświadcza zgodnie z art. 21 ust. 5 (nadzór transgraniczny) Konwencji w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, że postanowienia tego artykułu nie są dla niej wiążące.

Republika Grecka oświadcza zgodnie z art. 23 ust. 5 (dochodzenia niejawne) Konwencji w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, że postanowienia tego artykułu nie są dla niej wiążące.

Na podstawie art. 32 ust. 4 (wejście w życie) Konwencji w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Grecka oświadcza, że konwencja, z wyjątkiem art. 26 konwencji, ma zastosowanie dla jej stosunków z państwami członkowskimi, które złożyły taką samą deklarację."

Królestwo Hiszpanii

"Królestwo Hiszpanii oświadcza, że ponieważ nie odbyły się wcześniejsze konsultacje, które mają się odbyć z każdym z państw członkowskich, których to dotyczy, w celu uzyskania równoważnych ustaleń w tych państwach, nie może ono złożyć deklaracji, o której mowa w art. 20 ust. 6, dotyczącej procedur prowadzenia pościgu na jej terytorium. Dlatego też ponagla ono prezydencję do podjęcia odpowiednich kroków w celu przeprowadzenia takich konsultacji w najbliższym możliwym terminie, umożliwiając przez to państwom członkowskim wydanie wyżej wymienionej deklaracji."

Irlandia

"Deklaracja na podstawie art. 20 ust. 6 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi. Irlandia zamierza złożyć deklarację na podstawie art. 20 ust. 8 podczas składania swych instrumentów dotyczących przyjęcia rzeczonej konwencji, na mocy której artykuł ten nie jest dla niej wiążący; zatem nie istnieją procedury, które należy określić na podstawie ustępów 2, 3 i 4 tego artykułu dla prowadzenia pościgu w Irlandii."

Republika Łotewska

"Zgodnie z art. 21 ust. 5 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Łotewska deklaruje, że artykuł ten nie jest dla niej wiążący.

Zgodnie z art. 20 ust. 8 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Łotewska deklaruje, że artykuł ten nie jest dla niej wiążący.

Zgodnie z art. 23 ust. 5 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Łotewska deklaruje, że artykuł ten nie jest dla niej wiążący.

Zgodnie z art. 26 ust. 4 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Łotewska deklaruje, że przyjmuje ona właściwość Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich do wydawania orzeczeń w trybie prejudycjalnym w sprawie interpretacji tej konwencji, jak to określono w ustępie 5(a).

Zgodnie z art. 32 ust. 4 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi Republika Łotewska deklaruje, że w zakresie, w jakim jej to dotyczy, konwencja, z wyjątkiem jej art. 23, będzie miała zastosowanie do jej stosunków z państwami członkowskimi, które wydały taką samą deklarację."

Republika Malty

"Zgodnie z art. 30 konwencji Malta wyłącza postanowienia dotyczące prawa pościgu (art. 20), nadzoru transgranicznego (art. 21) oraz dochodzeń niejawnych (art. 23).

Malta deklaruje, że w zakresie, w jakim jej to dotyczy, i do momentu wejścia konwencji w życie rzeczona konwencja, z wyjątkiem jej art. 26, ma zastosowanie do jej stosunków z państwami członkowskimi, które wydały taką samą deklarację na podstawie art. 32 ust. 4."

Republika Włoska

"Deklaracja na podstawie art. 20 ust. 6 konwencji. Właściwi funkcjonariusze administracji państwa członkowskiego są upoważnieni do kontynuowania pościgu na terytorium Republiki Włoskiej, zgodnie z postanowieniami art. 31, z zastrzeżeniem takich granic czasowych i przestrzennych, jakie uzgodniono na zasadach wzajemności. Funkcjonariusze tacy nie mają w żadnych okolicznościach prawa dokonywania zatrzymania osoby lub osób na terytorium Republiki Włoskiej. Funkcjonariusze państw członkowskich, które na podstawie art. 20 ust. 8 zadeklarowały, że artykuł ten nie jest dla nich wiążący, nie mają prawa do pościgu.

Deklaracja na podstawie art. 26 konwencji. Republika Włoska oświadcza, że przyjmuje właściwość Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich do wydawania orzeczeń w trybie prejudycjalnym w sprawie interpretacji tej konwencji na warunkach określonych w art. 26 ust. 5 lit. b. Republika Włoska deklaruje, że zastrzega sobie prawo stworzenia zapisu w swym prawie krajowym, na mocy którego, jeżeli w sprawie prowadzonej przez sąd lub trybunał krajowy, przeciwko którego decyzji nie przysługuje sądowy środek odwoławczy na podstawie prawa krajowego, zaistnieje kwestia dotycząca interpretacji konwencji w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, ów sąd lub trybunał będzie zobowiązany do skierowania tej sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich."

1 Tekst Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r., został ogłoszony w Dz. U. z 2008 r. Nr 6, poz. 31.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2053

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r.
Data aktu: 29/10/2015
Data ogłoszenia: 07/12/2015
Data wejścia w życie: 07/12/2015