Przenoszenie aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 5 lutego 2015 r.
w sprawie przenoszenia aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741 i 1888) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób przenoszenia aktów stanu cywilnego sporządzonych na podstawie przepisów dotychczasowych do rejestru stanu cywilnego.
§  2.
Treść aktu stanu cywilnego sporządzonego na podstawie przepisów dotychczasowych, zwanego dalej "przenoszonym aktem stanu cywilnego", zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w alfabecie łacińskim rozszerzonym, wielkimi literami. Oznaczenie numeru domu można zamieścić małymi literami.
§  3.
1.
Daty i godziny wpisane do przenoszonego aktu stanu cywilnego wpisuje się i przechowuje w rejestrze stanu cywilnego w sposób określony dla tego rejestru.
2.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego jest wpisany wiek rodziców dziecka, osób, które zawarły małżeństwo, osoby zmarłej, to te dane zamieszcza się w rejestrze stanu cywilnego.
3.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego:
1)
jest wpisana data, która nie ma odpowiednika w kalendarzu,
2)
zapis słowny daty różni się od zapisu cyframi arabskimi,
3)
data urodzenia rodziców dziecka, osób, które zawarły małżeństwo, osoby zmarłej jest wpisana przez wskazanie miesiąca i roku albo roku

- tę datę zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w brzmieniu wynikającym z przenoszonego aktu stanu cywilnego, po uprzednim oznaczeniu pola wyboru oznaczającego datę niepoprawną.

4.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego są wpisane daty według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego zamieszcza się datę zgodną z kalendarzem gregoriańskim.
§  4.
Nazwę miejscowości wpisaną do przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w brzmieniu wynikającym z przenoszonego aktu stanu cywilnego.
§  5.
1.
Treść wzmianek dodatkowych wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego dołącza się do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego z zachowaniem chronologii, w jakiej były wpisane, oraz brzmienia wynikającego z przenoszonego aktu stanu cywilnego.
2.
Treść wzmianek dodatkowych wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego, w wyniku których zmieniła się treść aktu stanu cywilnego, umieszcza się w strukturze wzmianki dodatkowej dołączanej do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
3.
W treści wzmianki dodatkowej w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego zamieszcza się imię i nazwisko osoby, która podpisała wzmiankę w przenoszonym akcie stanu cywilnego.
§  6.
1.
Dane wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego zamieszcza się w odpowiednich polach aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego, których nazwy odpowiadają nazwom rubryk zawartych w przenoszonym akcie stanu cywilnego.
2.
Dane wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego, który sporządzono w sposób opisowy, zamieszcza się, dokonując ich interpretacji, w odpowiednich polach aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  7.
1.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego jest wpisane:
1)
jedno imię osoby - to imię zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego jako imię pierwsze;
2)
więcej niż jedno imię osoby - te imiona zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego odpowiednio jako imię pierwsze, imię drugie, imiona kolejne.
2.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego sporządzonym w trybie rejestracji wyznaniowej jest podkreślone jedno imię jako imię używane przez osobę, to imię zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego jako imię pierwsze.
§  8.
Informację o złożeniu zgodnych oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, wpisaną do przenoszonego aktu małżeństwa, zamieszcza się w akcie małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego przez oznaczenie pola wyboru: "Osoby złożyły zgodne oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński".
§  9.
1.
Informacje wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego w rubryce "uwagi" zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na adnotacje.
2.
Prawidłowe brzmienie wyrazów wykreślonych, wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego w rubryce "uwagi" przenosi się do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego bez odwzorowania wykreśleń.
3.
Jeżeli w przenoszonym akcie małżeństwa w rubryce "uwagi" jest wpisane nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa lub nazwisko, jakie będą nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa, to te dane zamieszcza się w akcie małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na zamieszczenie nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa lub nazwiska, jakie będą nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa.
§  10.
Przypiski zamieszczone pod treścią przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się przy akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  11.
Imię i nazwisko osoby, która:
1)
jest wpisana w przenoszonym akcie stanu cywilnego jako osoba, która sporządziła przenoszony akt stanu cywilnego, zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na zamieszczenie imienia i nazwiska kierownika urzędu stanu cywilnego sporządzającego ten akt;
2)
jest wpisana w przenoszonym akcie stanu cywilnego jako świadek, biegły lub tłumacz, zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polach przeznaczonych na zamieszczenie imienia i nazwiska świadka, biegłego lub tłumacza.
§  12.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego nie można ustalić pełnego brzmienia danych, o których mowa w § 5 ust. 3, danych, o których mowa w § 11, lub odczytać ich z przenoszonego aktu stanu cywilnego, w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polach przeznaczonych na zamieszczenie tych danych zamieszcza się informację: "Dane nieustalone".
§  13.
Numer przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się przy akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  14. 2
Dokonanie przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego wymaga uwierzytelnienia przez właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego lub upoważnionego pracownika urzędu stanu cywilnego przez złożenie podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą certyfikatu wydanego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Złożenie podpisu odbywa się z wykorzystaniem karty mikroprocesorowej zabezpieczonej kodem PIN.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2015 r.
1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2 § 14 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2016 r. (Dz.U.2016.1352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 sierpnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024