Warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 14 października 2015 r.
w sprawie warunków i trybu przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny

Na podstawie art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1446) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny, w przypadkach, o których mowa w art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
W przypadku wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia lub podjęcia przez właściwy organ decyzji, w następstwie których ma trwale zaprzestać działalności jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 42 ustawy, zarządzający tą jednostką organizacyjną, zwany dalej "zarządzającym", w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia albo od dnia podjęcia decyzji, powiadamia o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
2.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wskazuje zarządzającemu archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
3.
Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 2, dyrektor archiwum państwowego dokonuje - pod względem wartości historycznej, kompletności, stanu uporządkowania i zewidencjonowania oraz ewentualnego zagrożenia uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą - oceny dokumentacji, która może stanowić materiały archiwalne podlegające przekazaniu do tego archiwum państwowego.
4.
Po dokonaniu przez dyrektora archiwum państwowego oceny, o której mowa w ust. 3, zarządzający porządkuje, ewidencjonuje i technicznie zabezpiecza materiały archiwalne, niebędące dokumentami elektronicznymi, zwane dalej "materiałami archiwalnymi", w sposób uzgodniony z dyrektorem archiwum państwowego, przy czym czynności te są dokonywane przy uwzględnieniu standardów porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych przed ich przekazaniem do archiwów państwowych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy.
5.
W razie stwierdzenia istnienia zagrożenia materiałów archiwalnych uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą, zarządzający i dyrektor archiwum państwowego mogą uzgodnić odstąpienie częściowo albo całkowicie od stosowania standardów, o których mowa w ust. 4.
6.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie trwania czynności porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych, dyrektor archiwum państwowego wskazuje zakres niezbędnych czynności koniecznych do prawidłowego przekazania materiałów archiwalnych.
7.
Zarządzający zawiadamia dyrektora archiwum państwowego o zakończeniu czynności porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych i przedstawia ewidencję tych materiałów oraz notatkę informacyjną zawierającą dane o podstawie prawnej działania, strukturze organizacyjnej, właściwości rzeczowej i miejscowej jednostki organizacyjnej.
8.
Dyrektor archiwum państwowego po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 7, sprawdza prawidłowość uporządkowania, zewidencjonowania i technicznego zabezpieczenia materiałów archiwalnych.
9.
Zarządzający dostarcza przekazywane materiały archiwalne do miejsca określonego przez dyrektora archiwum państwowego, w terminie uzgodnionym z dyrektorem przez zarządzającego.
10.
Po dokonaniu przez dyrektora archiwum państwowego oceny, o której mowa w ust. 3, zarządzający porządkuje, ewidencjonuje i przekazuje w sposób uzgodniony z dyrektorem archiwum państwowego materiały archiwalne będące dokumentami elektronicznymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114), uwzględniając przy tym, że:
1)
przedmiotem porządkowania, ewidencjonowania i przekazania są dokumenty elektroniczne, a nie nośniki, na których są one zapisane w przekazującej jednostce organizacyjnej;
2)
przekazaniu podlegają także metadane odnoszące się do przekazywanych dokumentów elektronicznych, w szczególności metadane określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2a ustawy, jeżeli takie metadane zostały przypisane do dokumentów elektronicznych w procesie ich tworzenia, przetwarzania lub przechowywania.
11.
W przypadku gdy materiały archiwalne w postaci elektronicznej są uporządkowane w akta spraw w taki sposób, że możliwe jest ich przekazanie zgodnie z wymaganiami technicznymi i formatami zapisu określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2c ustawy oraz wymaganiami w zakresie przekazywania dokumentów elektronicznych do archiwów państwowych, stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy.
§  3.
1.
W przypadku podjęcia przez właściwe organy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 42 ustawy, decyzji o przekazaniu materiałów archiwalnych do archiwum państwowego, organy te powiadamiają o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a ten wskazuje organom archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
2.
Przekazanie materiałów archiwalnych następuje na podstawie porozumienia zawartego między przekazującą materiały archiwalne jednostką organizacyjną a dyrektorem archiwum państwowego wskazanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, określa w szczególności rodzaj i ilość przekazywanych materiałów archiwalnych wraz z ich szczegółowym spisem, a także warunki techniczne i termin ich przekazania.
§  4.
1.
W przypadku podjęcia przez właściwe organy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 42 ustawy, decyzji o przekazaniu materiałów archiwalnych w depozyt archiwum państwowemu, organy te powiadamiają o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a ten wskazuje organom archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
2.
Przekazanie materiałów archiwalnych następuje na podstawie porozumienia zawartego między przekazującą materiały archiwalne jednostką organizacyjną a dyrektorem archiwum państwowego wskazanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, określa w szczególności rodzaj i ilość przekazywanych materiałów archiwalnych wraz z ich szczegółowym spisem, okres, na który materiały są przekazywane, warunki ponoszenia kosztów przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych, a także warunki techniczne i termin ich przekazania.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2015 r.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1258).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1733

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny.
Data aktu: 14/10/2015
Data ogłoszenia: 29/10/2015
Data wejścia w życie: 01/11/2015