Zawieranie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 września 2015 r.
w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych

Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, 1220 i 1224) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zawierania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, zwanego dalej "kontraktem";
2)
wzór wniosku o zawarcie kontraktu, zwanego dalej "wnioskiem";
3)
wzór kontraktu.
§  2. 
1. 
Wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień składa:
1)
żołnierz rezerwy - bezpośrednio;
2)
żołnierz w czynnej służbie wojskowej, żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową lub żołnierz pełniący służbę kandydacką - za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową.
2. 
Do wniosku załącza się:
1)
odpis, uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia;
2)
uwierzytelnioną kopię lub, po okazaniu oryginału, kopię posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;
3)
odpisy, uwierzytelnione kopie lub, po okazaniu oryginału, kopie innych dokumentów mających wpływ na nadanie przydziału kryzysowego, w szczególności potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.
3. 
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
4. 
W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub w załączonych dokumentach osoba składająca wniosek jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych zmianach.
5. 
W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 2, lub ich kopiami za pomocą środków komunikacji elektronicznej i po opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, wojskowy komendant uzupełnień może wezwać wnioskodawcę do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii dokumentów, o ile złożone kopie elektroniczne nie pozwalają na weryfikację ich autentyczności, integralności lub jeżeli jest to uzasadnione innymi okolicznościami sprawy.
6. 
W przypadku złożenia kopii wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, żołnierz rezerwy albo żołnierz w czynnej służbie wojskowej dołącza do niej dokumenty, o których mowa w ust. 2, lub ich kopie. Wojskowy komendant uzupełnień wzywa do okazania oryginałów lub uwierzytelnionych kopii wniosku i załączonych kopii dokumentów.
7. 
Wzór wniosku o zawarcie kontraktu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu wniosku żołnierza rezerwy:
1)
sprawdza, czy istnieje wolne stanowisko służbowe, na które może być nadany przydział kryzysowy;
2)
umożliwia mu zapoznanie się z przepisami normującymi pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
3)
sprawdza, czy są spełnione przez niego warunki umożliwiające zawarcie kontraktu, o których mowa w art. 59b ust. 6 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą";
4)
kieruje go, w razie potrzeby, do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa, oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby;
5)
wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego i poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego;
6)
po zakończeniu czynności, o których mowa w pkt 1-5, przesyła otrzymany wniosek wraz z aktami sprawy oraz kieruje żołnierza rezerwy do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, odpowiadające kwalifikacjom posiadanym przez składającego wniosek żołnierza rezerwy, na które może on mieć nadany przydział kryzysowy, w terminie ustalonym z tym dowódcą.
2. 
Wojskowy komendant uzupełnień przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-6, może w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej zorganizować spotkanie w celu zapoznania żołnierza rezerwy z warunkami pełnienia służby wojskowej w jednostce, do której może być nadany przydział kryzysowy, oraz przeprowadzenia przez dowódcę jednostki wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i dokonania oceny przydatności tego żołnierza na przydziale kryzysowym.
3. 
Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, w zakresie sprawdzenia warunku określonego w art. 59b ust. 6 pkt 2 ustawy, następuje w trybie zapytania wojskowego komendanta uzupełnień o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego lub w ramach prowadzonego zwykłego postępowania sprawdzającego.
4. 
W przypadku niezaakceptowania przez dowódcę jednostki wojskowej kandydatury żołnierza rezerwy podczas spotkania, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia żołnierza rezerwy i wojskowego komendanta uzupełnień o odmowie zawarcia kontraktu.
§  4. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, po otrzymaniu wniosku wraz z aktami sprawy żołnierza rezerwy i przybyciu żołnierza rezerwy do jednostki wojskowej przeprowadza z nim sprawdzian z wychowania fizycznego oraz rozmowę kwalifikacyjną, a w uzasadnionych przypadkach egzamin sprawdzający poziom wyszkolenia i przygotowania zawodowego wymagany na danym stanowisku służbowym oraz umiejętności związanych ze specyfiką danej jednostki wojskowej, a następnie, w przypadku zaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy:
1)
określa dla niego stanowisko służbowe;
2)
wydaje mu, w razie potrzeby, ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz poleca przeprowadzenie zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego, o ile czynności te nie zostały dokonane w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5;
3)
ustala termin rozpoczęcia i zakończenia przez niego wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
4)
podpisuje z nim kontrakt.
2. 
W przypadku niezaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia go o odmowie zawarcia kontraktu i odsyła wniosek wraz z aktami sprawy do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
3. 
Wzór kontraktu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, do wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej, żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką załącza informację o spełnianiu przez tego żołnierza warunków, o których mowa w art. 59b ust. 6 i 8 ustawy, oraz o wykonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 4, a także informację:
1)
o istnieniu w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, lub
2)
o braku możliwości nadania przydziału kryzysowego temu żołnierzowi w jednostce wojskowej.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej przesyła wniosek właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień wraz z aktami sprawy, w tym dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz informacje, o których mowa w ust. 1.
3. 
Wojskowy komendant uzupełnień po zaopiniowaniu wniosku i sprawdzeniu załączonych dokumentów, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przesyła wniosek do dowódcy jednostki wojskowej.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu zaopiniowanego wniosku wykonuje czynności określone w § 4 ust. 1 i 2.
§  6. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, niezwłocznie przekazuje wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej, żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką wraz z aktami sprawy dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy, powiadamiając o tym żołnierza oraz dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, kieruje tego żołnierza do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy, w celu przeprowadzenia czynności określonych w § 4 ust. 1 i 2.
3. 
Termin skierowania do dowódcy jednostki wojskowej, w której znajduje się wolne stanowisko służbowe, na które można nadać żołnierzowi przydział kryzysowy, jest ustalany w porozumieniu z tym dowódcą.
§  7. 
W przypadku braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym żołnierza rezerwy.
§  8. 
Dowódca jednostki wojskowej po zawarciu kontraktu z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub żołnierzem pełniącym służbę kandydacką jeden egzemplarz kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz niezwłocznie przesyła drugi egzemplarz kontraktu, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

.....................................................................

(miejscowość, data)

.....................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

legitymujący(-ca) się dowodem osobistym

serii ................................ nr .......................

wydanym dnia ............................................

przez ...........................................................

.....................................................................

(imię ojca)

.....................................................................

(nr PESEL)

.....................................................................

(adres)

WOJSKOWY KOMENDANT UZUPEŁNIEŃ

.................................................................................

(nazwa miejscowości)

za pośrednictwem: DOWÓDCY1)

.................................................................................

(nazwa JW)

WNIOSEK

Proszę o zawarcie ze mną kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w korpusie oficerów/podoficerów/szeregowych2). Informuję, że posiadam następujące wykształcenie, przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Oświadczam, że posiadam poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające/nie posiadam poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego2) do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ..................................................................................................................

Jednocześnie wyrażam zgodę na przeprowadzenie wobec mnie właściwego postępowania sprawdzającego w celu wydania, w razie potrzeby, poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub nadania przydziału kryzysowego.

Ponadto oświadczam, że:

1) nie byłem(-łam) karany(-na) za przestępstwo umyślne;

2) jestem zatrudniony(-na) w ................................ od ............................................, obecnie na

stanowisku ..............................................................................................................................

Wyrażam również zgodę na skierowanie mnie do wojskowej komisji lekarskiej oraz wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania odpowiednio orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej, w tym zdolności do służby poza granicami państwa, oraz orzeczenia w zakresie braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także na poddanie się badaniom lekarskim oraz badaniom psychologicznym niezbędnym do wydania tych orzeczeń.

W miarę możliwości proszę o zawarcie kontraktu w zakresie dotyczącym następującego rodzaju stanowisk służbowych, jednostek wojskowych, rodzajów wojsk i służb:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Jednocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na nadanie mi przydziału kryzysowego i pełnienie z tego tytułu czynnej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa.

Ponadto zwracam się z prośbą o skierowanie mnie do3):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

UZASADNIENIE WNIOSKU

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Załączniki: ....................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

..........................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

Złożenie tego wniosku nie powoduje obowiązku zawarcia kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

__________

1) Wypełnia się w przypadku wniosku składanego przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej.

2) Niepotrzebne skreślić.

3) W przypadku preferowania miejsca pełnienia służby lub jednostki wojskowej podać nazwę jednostki i/lub nazwę miejscowości.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

........................................................................

(pieczęć nagłówkowa jednostki wojskowej)

KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW

W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH

Seria ..................../Nr .....................

W dniu ............................................................... w ......................................................................

(data) (miejscowość)

pomiędzy:

1) dowódcą jednostki wojskowej ..............................................................................................,

(oznaczenie jednostki wojskowej)

zwanym dalej "dowódcą jednostki wojskowej", reprezentowanym przez ............................

.................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko dowódcy jednostki wojskowej lub osoby przez niego upoważnionej,

w tym jej stanowisko służbowe)

a

2) Panem/Panią ............................................................. s./c. .....................................................

(stopień wojskowy, imię nazwisko), (imię ojca)

- urodzonym(-ną)

...........................................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

- zamieszkałym(-łą)

...........................................................................................................................................

(adres zameldowania)

- legitymującym(-cą) się dowodem osobistym serii ...........................................................

nr ............................................ wydanym dnia ....................................................... przez

...........................................................................................................................................

- nr PESEL ..........................................................................................................................

spełniającym(-cą) warunki do nadania przydziału kryzysowego, zwanym(-ną) dalej "żołnierzem", został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych następującej treści:

§ 1. Żołnierz wykonuje obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres ......................................, to jest od dnia ..................................... do dnia .................................. .

§ 2. Żołnierz zobowiązuje się wykonywać zadania wynikające z obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych na stanowiskach służbowych ....................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(określenie stanowisk służbowych, na których może być pełniona czynna służba wojskowa, z jednoczesnym wskazaniem pierwszego stanowiska służbowego)

w jednostce wojskowej ...............................................................................................................,

w tym w szczególności pełnienia czynnej służby wojskowej.

§ 3. Żołnierz oświadcza, że zapoznał się z przepisami normującymi służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych zamieszczonymi w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.) oraz w innych ustawach określających prawa i obowiązki żołnierzy rezerwy i czynnej służby wojskowej, a także w aktach wykonawczych do tych ustaw.

§ 4. Dowódca jednostki wojskowej, nie później niż na trzydzieści dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok kalendarzowy, w którym będą odbywane ćwiczenia wojskowe rotacyjne, będzie informował żołnierza o terminach odbywania tych ćwiczeń, w przypadku ćwiczeń długotrwałych - co najmniej przed rozpoczęciem kolejnego okresu szkoleniowego, jednak nie później niż na sześć miesięcy przed przewidywanym terminem powołania na te ćwiczenia, a w pozostałych przypadkach - co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed dniem ich rozpoczęcia. Obowiązek uprzedniego powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

§ 5. Żołnierz zobowiązuje się, począwszy od dnia podpisania kontraktu, do przyjęcia przydziału kryzysowego w dniu wezwania go w tej sprawie przez wojskowego komendanta uzupełnień w trybie art. 52 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku odbywania ćwiczeń wojskowych - nie później niż w ostatnim dniu odbywania tych ćwiczeń. Nieprzyjęcie karty przydziału kryzysowego lub niestawienie się na wezwanie w celu jej odebrania, a także brak nadania przydziału kryzysowego w przypadku wystąpienia okoliczności wyłączających to nadanie, skutkuje wygaśnięciem kontraktu.

§ 6. Żołnierz może zrezygnować z zawartego kontraktu, składając pisemną rezygnację w tej sprawie, jednak nie później niż do dnia, w którym decyzja o nadaniu przydziału kryzysowego stanie się ostateczna. Złożenie tej rezygnacji skutkuje wygaśnięciem kontraktu.

§ 7. Żołnierz zobowiązuje się do odbycia ćwiczeń wojskowych przygotowujących do nadania przydziału kryzysowego i ćwiczeń wojskowych odbywanych w ramach tego przydziału, w tym ćwiczeń wojskowych rotacyjnych.

§ 8. Żołnierz zobowiązuje się do pełnienia okresowej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa, oraz oświadcza, że znane mu są zasady pełnienia tej służby.

§ 9. Powołanie żołnierza do czynnej służby wojskowej następuje w drodze karty powołania wydanej przez wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 10. Żołnierz ma obowiązek stawienia się do czynnej służby wojskowej i jej pełnienia w przypadku powołania do niej.

§ 11. Żołnierz w czynnej służbie wojskowej ma obowiązek przestrzegać przepisów dotyczących pełnienia służby wojskowej oraz regulaminów wojskowych.

§ 12. Żołnierz ma obowiązek powiadamiania dowódcy jednostki wojskowej, w sposób ustalony z tym dowódcą, o aktualnym adresie korespondencyjnym lub sposobie jego zawiadamiania w sprawach związanych z nadanym przydziałem kryzysowym. Na wezwanie dowódcy jednostki wojskowej żołnierz zobowiązany jest stawić się w jednostce wojskowej.

§ 13. W przypadku wystąpienia okoliczności skutkujących uchyleniem przydziału kryzysowego żołnierz niezwłocznie zawiadamia o tych okolicznościach dowódcę jednostki wojskowej lub wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 14. Zmiana treści kontraktu lub jego rozwiązanie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Kontrakt sporządzono w ............................ jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron oraz dla Wojskowego Komendanta Uzupełnień ......................................... .

mp.

.................................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

........................................................................................

(pieczęć imienna i podpis dowódcy jednostki wojskowej

lub osoby przez niego upoważnionej)

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (Dz. U. Nr 87, poz. 562 oraz z 2011 r. Nr 54, poz. 281), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1518

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieranie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Data aktu: 07/09/2015
Data ogłoszenia: 01/10/2015
Data wejścia w życie: 16/10/2015