Nostryfikacja dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz potwierdzenie ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 19 sierpnia 2015 r.
w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia

Na podstawie art. 191a ust. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Przepisy niniejszego rozporządzenia określają:
1)
tryb postępowania nostryfikacyjnego oraz tryb postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej "ustawą";
2)
organy przeprowadzające postępowanie nostryfikacyjne oraz postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;
3)
rodzaje dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów, oraz dokumentów, które mogą być dołączone do wniosku o przeprowadzenie postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;
4)
terminy, w których należy przeprowadzić postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;
5)
sposób ustalania maksymalnej wysokości opłat za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego lub postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy;
6)
wzór zaświadczenia wydawanego po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego oraz postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez osobę, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy.

Rozdział  2

Postępowanie nostryfikacyjne

§  2. 
1. 
Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą wraz z tytułem zawodowym nadanym w wyniku tego kształcenia, o ile jest on nadawany, zwanym dalej "dyplomem uzyskanym za granicą", składa do wybranej rady jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą, zwanej dalej "radą nostryfikującą", wniosek o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą;
2)
pełną nazwę nabytych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego;
3)
datę wydania dyplomu;
4)
nazwę instytucji, która wydała dyplom;
5)
nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom;
6)
nazwę świadectwa lub dyplomu, na podstawie którego osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą została przyjęta na studia zakończone wydaniem tego dyplomu, datę wydania świadectwa lub dyplomu, nazwę instytucji, która wydała świadectwo lub dyplom, oraz nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa działa instytucja, która wydała świadectwo lub dyplom.
3. 
Do wniosku dołącza się:
1)
oryginał dyplomu uzyskanego za granicą - do wglądu;
2)
kopie dokumentów pozwalających ocenić przebieg studiów i efekty kształcenia oraz czas trwania studiów (suplement do dyplomu, wykaz zaliczonych przedmiotów i ocen, indeks lub inny dokument).
4. 
Rada nostryfikująca może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3. 
1. 
Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień złożenia wniosku do rady nostryfikującej.
2. 
Rada nostryfikująca dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku uznania wniosku za niekompletny rada nostryfikująca wzywa do jego uzupełnienia, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
3. 
W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego rada nostryfikująca wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.
4. 
W przypadku uzyskania dyplomu w wyniku kształcenia, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako indywidualne studia międzyobszarowe, rada nostryfikująca zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie nostryfikacyjne w porozumieniu z innymi radami. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.
2. 
W postępowaniu nostryfikacyjnym rada nostryfikująca dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku.
3. 
W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach kształcenia lub czasie trwania studiów, rada nostryfikująca może podjąć uchwałę o konieczności złożenia przez osobę ubiegającą się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą brakujących egzaminów, wskazując warunki i terminy ich przeprowadzenia.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.
§  5. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady nostryfikującej w sprawie:
1)
uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym albo
2)
odmowy uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym.
2. 
Rada nostryfikująca odmawia uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych w przypadku, gdy:
1)
instytucja, która wydała dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie:
a)
w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa ta instytucja, nie była akredytowaną uczelnią w dniu wydania dyplomu lub realizowała program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu lub
b)
nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa lub
2)
program studiów wyższych albo jego część były realizowane niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie;
3)
osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu uzyskanego za granicą nie wykonała obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w § 4 ust. 3.
3. 
Od uchwał, o których mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do senatu uczelni.
§  6. 
W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie nostryfikacyjne, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Maksymalną wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, w wysokości nie wyższej niż 50% tej stawki.
2. 
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni albo do kasy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, w terminie wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni, której rada prowadzi to postępowanie.
3. 
Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.
4. 
Opłaty nie pobiera się w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3.

Rozdział  3

Postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia

§  8. 
1. 
Osoba, o której mowa w art. 191a ust. 7a ustawy, ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, zwana dalej "osobą ubiegającą się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych", składa do wybranej rady jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdzają dokumenty, zwanej dalej "radą potwierdzającą", wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, zwanego dalej "postępowaniem potwierdzającym".
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubiegającej się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych;
2)
informację o przyczynie braku dyplomu ukończenia studiów wyższych;
3)
informację o uzyskaniu przez cudzoziemca statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej lub posiadaniu przez niego zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650, z późn. zm.);
4)
pełną nazwę nabytych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego;
5)
datę rozpoczęcia studiów;
6)
czas trwania studiów określony w programie kształcenia;
7)
datę wydania dyplomu;
8)
nazwę instytucji, która wydała dyplom;
9)
nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom;
10)
nazwę świadectwa lub dyplomu, na podstawie którego osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych została przyjęta na studia, datę jego wydania, nazwę instytucji, która go wydała, oraz nazwę państwa, w którego systemie szkolnictwa działa instytucja, która wydała świadectwo lub dyplom;
11)
informację, czy ukończone studia wyższe uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na dalsze studia wyższe lub uzyskanie stopnia naukowego;
12)
informację, czy kształcenie było ukierunkowane na uzyskanie konkretnego przygotowania zawodowego;
13)
informację o odbytych praktykach studenckich;
14)
informację o pracy dyplomowej;
15)
informację o odbytym kształceniu, innym niż studia wyższe;
16)
informację o doświadczeniu zawodowym uzyskanym po ukończeniu studiów wyższych.
3. 
Osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych dołącza do wniosku oświadczenie o ukończeniu studiów wyższych, o potwierdzenie ukończenia których się ubiega, oraz dokumenty poświadczające:
1)
ukończenie kształcenia;
2)
zaliczone przedmioty i uzyskane oceny;
3)
zdane egzaminy;
4)
nabyte kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe;
5)
odbyte praktyki lub zatrudnienie.
4. 
Rada potwierdzająca może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
§  9. 
1. 
Datą wszczęcia postępowania potwierdzającego jest dzień złożenia wniosku radzie potwierdzającej.
2. 
Rada potwierdzająca dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych rada potwierdzająca wzywa do uzupełnienia wniosku, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
3. 
W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania potwierdzającego rada potwierdzająca wydaje postanowienie o odmowie jego przeprowadzenia. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.
4. 
Jeżeli ocena przedłożonych dokumentów pozwala na stwierdzenie, że wnioskujący o potwierdzenie wykształcenia ukończył kształcenie, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako indywidualne studia międzyobszarowe, rada potwierdzająca zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie w porozumieniu z innymi radami. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
1. 
Postępowanie potwierdzające kończy się nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne.
2. 
W postępowaniu potwierdzającym rada potwierdzająca dokonuje oceny dokumentów dołączonych do wniosku oraz dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie wniosku oraz dokumentów dołączonych do wniosku, o których mowa w § 8 ust. 3.
3. 
W przypadku trudności związanych z potwierdzeniem ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia na podstawie przedstawionych dokumentów lub w przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach kształcenia lub czasie trwania studiów, rada potwierdzająca może podjąć uchwałę o konieczności zdania przez osobę ubiegającą się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych egzaminów, wskazując warunki i terminy ich przeprowadzenia.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, postępowanie zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.
§  11. 
1. 
Postępowanie potwierdzające kończy się uchwałą rady potwierdzającej w sprawie:
1)
potwierdzenia ukończenia studiów wyższych i wskazania odpowiedniego poziomu kształcenia albo
2)
odmowy potwierdzenia ukończenia studiów wyższych.
2. 
Rada potwierdzająca odmawia potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia, gdy:
1)
instytucja, w której wnioskujący o potwierdzenie wykształcenia uzyskał dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie:
a)
w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa ta instytucja, nie była akredytowaną uczelnią w dniu wydania dyplomu lub realizowała program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu lub
b)
nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa lub
2)
instytucja, w której osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych uzyskała dyplom, realizowała na terenie innego kraju program studiów wyższych lub jego część niezgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami;
3)
osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych nie dysponuje dokumentami poświadczającymi wykształcenie, które umożliwiałyby ustalenie faktu ukończenia studiów wyższych;
4)
osoba ubiegająca się o potwierdzenie ukończenia studiów wyższych nie wykonała obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w § 10 ust. 3.
3. 
Od uchwał, o których mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do senatu uczelni.
§  12. 
W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie potwierdzające, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Maksymalną wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania potwierdzającego ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, w wysokości nie wyższej niż 50% tej stawki.
2. 
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni albo do kasy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie potwierdzające, w terminie wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni, której rada prowadzi to postępowanie.
3. 
Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania potwierdzającego.
4. 
Opłaty nie pobiera się w przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 3.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14. 
Postępowania nostryfikacyjne wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prowadzone są na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

...................................................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej uczelni)(miejscowość i data)

ZAŚWIADCZENIE NR ...

Zgodnie z uchwałą nr ........ z dnia .................................................. uznaje się w Rzeczypospolitej Polskiej

dyplom ukończenia studiów wyższych nr ..................................................................................................................

o nadaniu ....................................................................................................................................................................

(pełna nazwa nabytych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego)*

wydany w dniu ...........................................................................................................................................................

(data wydania dyplomu)

przez ...........................................................................................................................................................................

(pełna nazwa i siedziba instytucji, która wydała dyplom)

.....................................................................................................................................................................................

(nazwa państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom)

na nazwisko ...............................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(-na) ....................................................... w .................................................................................................

(data)(miejsce urodzenia)

za równoważny z polskim dyplomem ........................................................................................................................

(nazwa dyplomu uczelni)*

i tytułem zawodowym ................................................................................................................................................

(nazwa tytułu zawodowego)*

Zaświadczenie jest ważne łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dyplomu uzyskanego za granicą.

(pieczęć urzędowa)

...............................................................................................

(pieczątka imienna i podpis osoby upoważnionej)

_______________________________

* Wpisywać pogrubioną czcionką.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

..........................................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej uczelni)(miejscowość i data)

ZAŚWIADCZENIE NR ...

Zgodnie z uchwałą nr ...................... z dnia ............................................ potwierdza się, że

.....................................................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(-na) .......................................... w ..............................................................................................................

(data)(kraj i miejsce urodzenia)

posiada wykształcenie wyższe na poziomie studiów .................................... w Polsce.

(pieczęć urzędowa)

...............................................................................................

(pieczątka imienna i podpis osoby upoważnionej)

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 196, poz. 1168), które utraciło moc z dniem 31 sierpnia 2015 r. na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1004).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1467

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nostryfikacja dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz potwierdzenie ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia.
Data aktu: 19/08/2015
Data ogłoszenia: 24/09/2015
Data wejścia w życie: 09/10/2015