Ustanowienie Odznaki Honorowej Primus in Agendo, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 2015 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Primus in Agendo, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową Primus in Agendo, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
3. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny.
§  2. 
Minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny nadaje odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
posła lub senatora;
3)
kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny;
4)
terenowego organu administracji rządowej lub organu samorządu terytorialnego.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1)
w przypadku osoby fizycznej: imię i nazwisko, nr PESEL kandydata do wyróżnienia oraz jego adres zamieszkania, opis zasług lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia;
2)
w przypadku organizacji oraz instytucji: nazwę, siedzibę i adres oraz nr REGON, datę utworzenia, opis prowadzonej działalności lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany ze srebrzonego i patynowanego metalu, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, na tle rozchodzących się od środka promieni, wyobraża zwężające się ku prawemu narożnikowi płaszczyzny, których kształt przedstawia uproszczony, przestrzenny obraz dwóch grotów strzał, z umieszczonym na ich powierzchniach w poprzek w trzech rzędach wypukłym majuskułowym napisem "PRIMUS IN AGENDO". Na stronie odwrotnej, na takim samym promienistym tle, widnieje zaznaczony promienisty kwadrat o dwóch przeciwległych ściętych narożnikach, mający po środku kwadrat o fakturowanej powierzchni z gładkimi wypukłymi majuskułowymi literami "RP".
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm, w kolorze szarym, ze świetlistożółtym prążkiem szerokości 3 mm przez środek.
3. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Podmiot wyróżniony otrzymuje nadaną mu odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie.
2. 
Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny lub osoba przez niego upoważniona.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana temu samemu podmiotowi tylko raz.
§  9. 
Ewidencję podmiotów wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
§  10. 
W razie utraty albo zniszczenia odznaki wydaje się wtórny egzemplarz odznaki za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wtórny egzemplarz dyplomu wydaje się nieodpłatnie.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentem jest minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

za działalność na rzecz*:

rynku pracy polityki społecznej rodziny
CZĘŚĆ I PODSTAWOWE INFORMACJE
1. Imię i nazwisko kandydata/nazwa/data utworzenia organizacji/instytucji
2. Adres zamieszkania/siedziba i adres
3. Nr PESEL/nr REGON
CZĘŚĆ II OPIS ZASŁUG LUB OSIĄGNIĘĆ KANDYDATA/ORGANIZACJI/

INSTYTUCJI

* Zaznaczyć właściwe.

CZĘŚĆ III - UZASADNIENIE WNIOSKU
CZĘŚĆ IV - PROPONOWANY TERMIN WRĘCZENIA ODZNAKI HONOROWEJ
WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO
..................................................

Miejscowość, data

.....................................................

Podpis i pieczątka wnioskodawcy

DECYZJA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024