Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 kwietnia 2005 r.
w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, będące organami założycielskimi instytucji filmowych lub organizatorami instytucji kultury, mogą otrzymywać dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury:
1)
wykonywanych w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r.;
2) 1
określonych w programach ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "Ministrem", ogłaszanych przez tego Ministra.
2.
Programy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 2
Zadania, które będą realizowane w ramach programów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
1. 3
Jednostki samorządu terytorialnego w terminach do dnia: 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania i 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona, składają Ministrowi wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami dotyczącymi jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, a także instytucji filmowych i instytucji kultury, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
1a. 4
Wnioski są rozpatrywane w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru wniosków określonego w ust. 1.
1b. 5
Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków.
2.
Minister może upoważnić, na podstawie pełnomocnictwa, dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do przyjmowania wniosków o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, oraz do przygotowywania wstępnej oceny wniosku.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien zawierać:
1) 6
nazwę jednostki samorządu terytorialnego wraz z oznaczeniem (województwo, nr NIP, nr REGON), adres urzędu jednostki samorządu terytorialnego, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego, nazwę programu lub zadania realizowanego w ramach programu, nazwę instytucji filmowej lub instytucji kultury wykonującej program lub zadanie;
2)
opis programu lub zadania, uwzględniający termin, cykl i miejsce realizacji, cel, zasięg terytorialny, liczbę uczestników i inne ważne zdaniem wnioskodawcy informacje;
3)
preliminarz całkowitych kosztów programu lub zadania, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
4)
podpis osoby wskazanej w pkt 1 oraz skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.
§  3.
1.
Minister, rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę wstępną ocenę wniosku przygotowaną przez właściwą merytorycznie komórkę organizacyjną urzędu obsługującego Ministra lub podmiot upoważniony, wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok, znaczenie proponowanych do realizacji programów lub zadań dla polityki kulturalnej państwa, w tym szczególnie znaczenie programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., uwzględnia terminy i warunki realizacji, a także sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego i instytucji filmowej albo instytucji kultury.
2. 7
(uchylony).
2a. 8
(uchylony).
3.
Po rozpatrzeniu wniosków Minister informuje jednostki samorządu terytorialnego o przyznaniu dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z kwotami oraz podziałem na poszczególne instytucje filmowe i instytucje kultury, a także wyznacza termin zawarcia porozumienia.
4. 9
(uchylony).
§  4.
1.
Dotacje na programy lub zadania, o których mowa w § 1, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis programu lub zadania oraz termin jego wykonania;
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i terminy jej przekazania;
3)
sposób kontroli wykonania programu lub zadania, o których mowa w § 1;
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji, zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji oraz zasady zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.
§  5.
Wnioski złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane i rozliczane na podstawie tego rozporządzenia.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz. U. Nr 144, poz. 1518).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PROGRAMY, W RAMACH KTÓRYCH INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, PRZEJĘTE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W DNIU 1 STYCZNIA 1999 R., REALIZOWAĆ BĘDĄ ZADANIA OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY

1. Upowszechnianie i promocja twórczości artystycznej.

2. Upowszechnianie i promocja czytelnictwa.

3. Promocja kultury polskiej za granicą.

4. Pomoc twórcom i animatorom kultury.

5. Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego.

6. Wspieranie i ochrona kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz kultur regionalnych.

7. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w sferze kultury.

8. Edukacja kulturalna społeczeństwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  10 ZADANIA PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI W RAMACH PROGRAMÓW

1. Promocja czytelnictwa poprzez rozbudowę zbiorów bibliotecznych, poprawę dostępności zbiorów, zwiększanie zainteresowania książką. Publikacja książek i czasopism dotyczących szeroko pojętej tematyki kulturalnej.

2. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, edukacja patriotyczna, badania na temat historii kultury polskiej, tradycji i świadomości historycznej Polaków.

3. Konserwacja, rewaloryzacja obiektów i zespołów zabytkowych, renowacja i zachowanie miejsc pamięci i martyrologii; ochrona dziedzictwa archeologicznego, rozwój instytucji muzealnych. Ochrona polskiego dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą.

4. Edukacja i aktywizacja kulturalna, podnoszenie kompetencji kulturalnych społeczeństwa, kształcenie kadr instytucji kultury.

5. Ochrona dziedzictwa kultury ludowej, popularyzacja twórczości ludowej.

6. Wspieranie wydarzeń artystycznych, promocja twórczości amatorskiej i profesjonalnej, wspieranie i promocja zatrudnienia studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz kierunków związanych z kulturą.

7. Rozwój infrastruktury kultury, budowa, modernizacja, adaptacja nieruchomości na cele kulturalne i filmowe. Zakup i modernizacja wyposażenia na prowadzenie działalności kulturalnej i filmowej.

8. Realizacja prac badawczych i dokumentacyjnych oraz analiz z zakresu uczestnictwa w kulturze, ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Budowa i rozbudowa sieci i systemów informatycznych, specjalistycznych baz danych obejmujących różne dziedziny kultury.

9. Prezentacja dorobku polskiej kultury poza granicami Polski, promocja polskich twórców poza granicami kraju.

10. Promocja i udostępnianie sztuki współczesnej, w tym poprzez zakup dzieł sztuki współczesnej i tworzenie regionalnych kolekcji dzieł sztuki.

11. Utrwalenie i udostępnianie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, popularyzacja problematyki chopinologicznej, rozwój turystyki kulturalnej związanej ze śladami obecności Fryderyka Chopina. Zakup i konserwacja archiwaliów związanych z ochroną dziedzictwa Fryderyka Chopina, budowa i modernizacja obiektów związanych z utworzeniem Centrum Chopinowskiego, rewitalizacja, konserwacja i adaptacja obiektów związanych z Fryderykiem Chopinem.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  11 WZÓR

I.

PODSTAWOWE INFORMACJIE O SYTUACJI FINANSOWEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

(w tys. zł)
Wyszczególnienie Przewidywane wykonanie w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją - w przypadku wniosku składanego w I naborze albo wykonanie - w przypadku wniosku składanego w II naborze Plan w roku objętym wnioskowaną dotacją (projekt planu)
1. DANE DOTYCZĄCE JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
DOCHODY OGÓŁEM
WYDATKI OGÓŁEM

w tym: wydatki bieżące ogółem

NADWYŻKA
DEFICYT
2. DZIAŁ KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
WYDATKI

w tym: wydatki bieżące

UDZIAŁ WYDATKÓW W WYDATKACH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
UDZIAŁ WYDATKÓW BIEŻĄCYCH W WYDATKACH BIEŻĄCYCH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
POZIOM ZADŁUŻENIA JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %*

______

* Określający stosunek łącznej kwoty zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego do dochodów wykonanych w roku poprzednim lub planowanych na dany rok budżetowy.

II.

 LICZBA I RODZAJ INSTYTUCJI KULTURY I INSTYTUCJI FILMOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ JEDNOSTKĘ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Rozdział klasyfikacji budżetowej Liczba instytucji
numer nazwa
pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego

..................... ........... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

ZAŁĄCZNIK Nr  4 12

WZÓR

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE INSTYTUCJI FILMOWYCH I INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ ORAZ ZA ROK POPRZEDZAJĄCY

.........................

(pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego)

(w tys. zł)

Lp. Nazwa instytucji kultury/instytucji filmowej - Rozdział klasyfikacji budżetowej Funkcjonowanie instytucji w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją (przewidywane wykonanie - w przypadku wniosku składanego w I naborze lub wykonanie - w przypadku wniosku składanego w II naborze) Podstawowe informacje z planu instytucji na rok objęty dotacją (projekt planu) Wnioskowana kwota dotacji z budżetu państwa
ogółem koszty/wydatki instytucji ogółem przychody instytucji z tego: z tego:
dotacja samorządowa % dotacja z budżetu państwa % dochody własne i inne % planowane ogółem koszty/wydatki instytucji planowane ogółem przychody instytucji dotacja samorządowa % dochody własne i inne %
1 2 3 4 5=6+7+8 6 6:5 7 7:5 8 8:5 9 10=11+12 11 11:10 12 12:10 13

.................... ........... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

1 § 1 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

2 § 1 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

3 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.

4 § 2 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

5 § 2 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 2006 r. (Dz.U.06.221.1617) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.
6 § 2 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
7 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
8 § 3 ust. 2a uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
9 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
10 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.12.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2006 r.

- tytuł zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1824) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

11 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.
12 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2008 r. (Dz.U.08.139.878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2008 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.74.646

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.
Data aktu: 19/04/2005
Data ogłoszenia: 29/04/2005
Data wejścia w życie: 14/05/2005