Egzamin ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 7 lutego 2005 r.
w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody

Na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
liczbę członków i skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody, zwany dalej "egzaminem";
2)
dokumenty, jakie przedkłada osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu;
3)
sposób przeprowadzania egzaminu;
4)
wzór zaświadczenia stwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.
§  2. 
1. 
W skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin wchodzi 6 członków:
1)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska - jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego;
3)
przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe;
4)
ekspert z dziedziny ochrony przyrody;
5)
ekspert z dziedziny gospodarki łowieckiej;
6)
ekspert z dziedziny zasad posiadania i posługiwania się myśliwską bronią palną - przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
2. 
Egzamin przeprowadza się, gdy komisję egzaminacyjną reprezentuje co najmniej 5 osób, w tym przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3. 
Pracami komisji egzaminacyjnej kieruje jej przewodniczący.
§  3. 
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa wniosek o dopuszczenie do egzaminu zawierający imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku cudzoziemców numer indentyfikacyjny obowiązujący w kraju zamieszkania, adres zamieszkania oraz własnoręczny podpis.
§  4. 
1. 
Egzamin przeprowadza się w terminie oraz miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2. 
O terminie oraz miejscu przeprowadzenia egzaminu zawiadamia się na piśmie osoby dopuszczone do egzaminu, nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia części pisemnej egzaminu; w zawiadomieniu można wskazać pomoce i materiały, na podstawie których będą mogły przygotowywać się osoby dopuszczone do egzaminu.
§  5. 
Egzamin przeprowadza się co najmniej raz na pół roku, w sposób zapewniający sprawdzenie znajomości przepisów:
1)
ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
3)
ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 i Nr 96, poz. 959) oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
§  6. 
1. 
Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
2. 
Osoba przystępująca do egzaminu okazuje komisji egzaminacyjnej swój dowód tożsamości.
§  7. 
1. 
Część pisemna egzaminu trwa 120 minut i polega na zaznaczeniu, w arkuszu testowym, jednej spośród kilku proponowanych odpowiedzi na pytania w nim zawarte.
2. 
Pisemne zestawy egzaminacyjne składające się z 35 pytań testowych przygotowuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3. 
Część ustna egzaminu polega na udzieleniu ustnej odpowiedzi na 4 pytania zadane przez komisję egzaminacyjną; członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zadawać pytania uzupełniające.
4. 
Warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu jest udzielenie, przez osobę przystępującą do egzaminu, prawidłowej odpowiedzi na nie mniej niż 60 % pytań w części pisemnej.
5. 
Obsługę organizacyjną i techniczną egzaminu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw środowiska.
§  8. 
1. 
Komisja egzaminacyjna uznaje egzamin za złożony z wynikiem pozytywnym po wydaniu przez większość członków komisji egzaminacyjnej pozytywnej oceny z części ustnej egzaminu; w razie równej liczby głosów członków komisji egzaminacyjnej, o wyniku egzaminu decyduje głos przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2. 
Z przeprowadzanego egzaminu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się:
1)
imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej;
2)
datę i miejsce przeprowadzania egzaminu;
3)
imiona i nazwiska osób przystępujących do każdej z części egzaminu, ze wskazaniem uzyskanych przez te osoby wyników egzaminu;
4)
własnoręczne podpisy członków komisji egzaminacyjnej.
3. 
Arkusze testowe stanowią integralne części protokołu.
§  9. 
Wzór zaświadczenia stwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.3)
________

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 134, poz. 1438).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 880, Nr 172, poz. 1802 i Nr 173, poz. 1808.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 października 2002 r. w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody (Dz. U. Nr 169, poz. 1392), które traci moc na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE NR ...

O ZŁOŻENIU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI WYKONYWANIA POLOWANIA ORAZ ZASAD OCHRONY PRZYRODY

ZAŚWIADCZENIE NR ...

O ZŁOŻENIU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI

WYKONYWANIA POLOWANIA ORAZ ZASAD OCHRONY PRZYRODY

Komisja egzaminacyjna powołana przez Ministra Środowiska stwierdza, że Pan/i ......................................................

................................................................................, urodzony/a w dniu .................................................................... r.

w .........................................................................., numer PESEL* ................................................................., złożył/a

w dniu .................................................................... r. z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości wykonywania

polowania oraz zasad ochrony przyrody.

(pieczęć okrągła Podpis przewodniczącego

Ministerstwa Środowiska) komisji egzaminacyjnej:

...............................................

Warszawa, dnia ................................... r.

* W przypadku cudzoziemców numer indentyfikacyjny obowiązujący w kraju zamieszkania.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.27.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody.
Data aktu: 07/02/2005
Data ogłoszenia: 15/02/2005
Data wejścia w życie: 15/02/2005