Tryb przekazywania mienia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 lutego 2005 r.
w sprawie trybu przekazywania mienia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb przekazywania przez Ministra Obrony Narodowej mienia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Agencji - należy przez to rozumieć Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
ustawie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
planie - należy przez to rozumieć plan przekazywania mienia, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy.
§  2.
1.
Plan zawiera:
1)
oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej i katastru nieruchomości lub ewidencji gruntów, budynków i lokali;
2)
opis nieruchomości, w tym jej położenia i powierzchni oraz jej części składowych i praw z nią związanych, z uwzględnieniem ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych na nieruchomości;
3)
nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej podporządkowanej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, w której posiadaniu znajduje się nieruchomość;
4)
dane, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy;
5) 1
informacje o wymogach wynikających z art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.);
6)
informacje o dotychczasowym sposobie wykorzystania nieruchomości;
7)
wartość nieruchomości ustaloną w sposób określony w § 7;
8)
termin przekazania nieruchomości;
9)
wysokość środków finansowych zaplanowanych na utrzymanie nieruchomości w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, którego plan dotyczy.
2.
Plan sporządza się w formie pisemnej i elektronicznej.
§  3.
1.
Minister Obrony Narodowej przekazuje Prezesowi Agencji w terminie do dnia 15 marca każdego roku projekt planu w celu uzgodnienia zawartych w nim terminów przekazywania nieruchomości.
2.
Prezes Agencji przedstawia swoje stanowisko wobec projektu planu, w zakresie określonym w ust. 1, w terminie piętnastu dni od dnia jego otrzymania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej może dokonać korekty ustalonego planu, jeżeli wymagają tego interesy obronności państwa albo inne ważne względy społeczne lub gospodarcze.
2.
Do korekty planu stosuje się odpowiednio przepisy § 2.
3.
Projekt korekty planu Minister Obrony Narodowej uzgadnia z Prezesem Agencji w zakresie terminów przekazywania nieruchomości. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Po ustaleniu planu Minister Obrony Narodowej określa terminy sporządzenia protokołów zdawczo-odbiorczych, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy.
§  6.
Protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 18 ust. 4 ustawy, zawiera:
1)
oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej i katastru nieruchomości lub ewidencji gruntów, budynków i lokali;
2)
określenie położenia i powierzchni nieruchomości;
3)
opis budynków i budowli znajdujących się na nieruchomości gruntowej oraz ich dane techniczne;
4)
wartość nieruchomości;
5)
informacje o stanie techniczno-użytkowym nieruchomości.
§  7.
1.
Wartość nieruchomości w protokole zdawczo-odbiorczym, o którym mowa w art. 18 ust. 4 ustawy, określa organ prowadzący gospodarkę mieniem będącym w trwałym zarządzie lub użytkowaniu jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, właściwy dla tej nieruchomości.
2.
Wartość nieruchomości przyjmuje się jako równą wartości ujętej w ewidencji ilościowo-wartościowej prowadzonej przez właściwą dla tej nieruchomości jednostkę organizacyjną podporządkowaną lub nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
§  8.
Po uzyskaniu prawomocnej decyzji organu właściwego w sprawach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, o której mowa w art. 18 ust. 6 ustawy, Prezes Agencji występuje z wnioskiem do właściwego sądu rejonowego o dokonanie wpisu w dziale drugim księgi wieczystej przez wykreślenie wpisanego uprzednio organu reprezentującego Skarb Państwa i wpisanie w to miejsce Agencji albo o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.

1 § 2 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.569) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024