Rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, których kontrola tożsamości lub zdrowotności może być przeprowadzona w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 14 listopada 2005 r.
w sprawie roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, których kontrola tożsamości lub zdrowotności może być przeprowadzona w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa 2

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2016 r. poz. 17 i 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, których kontrola tożsamości lub kontrola zdrowotności może być przeprowadzana w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwanego dalej "Głównym Inspektorem";
2)
warunki, jakie powinno spełniać miejsce, o którym mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy sposób przeprowadzania granicznej kontroli fitosanitarnej roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;
4)
wymagania, jakie powinna spełniać przesyłka lub partia roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów wraz z opakowaniem lub środkiem transportu, aby nie istniało zagrożenie rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych podczas przemieszczania do miejsca, o którym mowa w pkt 1.
§  2.
W miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora może być przeprowadzana kontrola tożsamości lub kontrola zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1227 oraz z 2016 r. poz. 642) w załączniku nr 5 w części B.
§  3.
1.
W miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora zapewnia się, w szczególności:
1)
wyodrębnione miejsca lub pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzenia kontroli tożsamości i zdrowotności;
2)
oświetlenie naturalne lub sztuczne niepowodujące zmiany kolorów poddawanych kontroli tożsamości lub zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów.
2.
Miejsce, o którym mowa w ust. 1, wyposaża się w:
1)
stoły przeznaczone do przeprowadzania kontroli zdrowotności;
2)
urządzenia, narzędzia i materiały przeznaczone do:
a)
wizualnej oceny pobranych prób,
b)
przygotowania prób do dalszego testowania,
c)
indywidualnego oznaczania prób oraz ich pakowania w celu przesłania do dalszej oceny w specjalistycznych laboratoriach diagnostycznych,
d)
plombowania i pieczętowania prób, przesyłek, partii roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, lub środków transportu,
e)
odkażania obiektów, materiałów i wyposażenia wykorzystywanego do przeprowadzania kontroli;
3)
urządzenia telekomunikacyjne w celu utrzymania bezpośredniej łączności z Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, specjalistycznymi laboratoriami diagnostycznymi, organami celnymi, Komisją Unii Europejskiej oraz urzędowymi organami właściwymi do spraw zdrowia roślin w innych państwach członkowskich;
4)
urządzenia do sporządzania kopii dokumentów.
3.
W miejscu, o którym mowa w ust. 1, zapewnia się:
1)
przechowywanie przesyłki lub partii roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów lub przeprowadzanie kwarantanny roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;
2)
zniszczenie przesyłki lub partii roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;
3)
przeprowadzanie zabiegu odkażania i oczyszczania zakwestionowanych roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów.
§  4.
1.
Podmiot wprowadzający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przesyłkę, której kontrola może zostać przeprowadzona w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora, zgłasza każdorazowo, co najmniej 24 godziny przed planowanym jej wprowadzeniem, zamiar dokonania tej czynności wojewódzkiemu inspektorowi ochrony roślin i nasiennictwa właściwemu dla tego miejsca.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę, siedzibę lub adres miejsca zatwierdzonego przez Głównego Inspektora;
2)
datę i godzinę dostarczenia przesyłki do miejsca zatwierdzonego przez Głównego Inspektora;
3)
numer, datę i miejsce wystawienia dokumentu przewozowego dotyczącego zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;
4)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu wprowadzającego przesyłkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
numer wpisu podmiotu wprowadzającego przesyłkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora;
6)
numer świadectwa fitosanitarnego albo świadectwa fitosanitarnego w przypadku reeksportu lub innego dokumentu fitosanitarnego wymaganego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin.
3.
O zmianie danych zawartych w zgłoszeniu podmiot, o którym mowa w ust. 1, informuje niezwłocznie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego dla zatwierdzonego przez Głównego Inspektora miejsca kontroli.
§  5.
1.
Przesyłkę, o której mowa w § 4 ust. 1, zaopatruje się w dokument przewozowy dotyczący zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2.
Dokument przewozowy dotyczący zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów wydaje posiadaczowi przesyłki wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa właściwy dla punktu wwozu.
3.
Posiadacz przesyłki, pod nadzorem wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego dla punktu wwozu, wypełnia dokument przewozowy, o którym mowa w ust. 1, maszynowo albo ręcznie czytelnym pismem, w jednym z języków urzędowych państw członkowskich; jeżeli krajem przeznaczenia przesyłki jest Rzeczpospolita Polska, dopuszcza się wypełnienie dokumentu przewozowego w języku rosyjskim.
§  6.
1.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa właściwy dla miejsca zatwierdzonego przez Głównego Inspektora potwierdza przeprowadzenie kontroli tożsamości lub zdrowotności przesyłki w tym miejscu.
2.
Jeżeli wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa właściwy dla miejsca zatwierdzonego przez Głównego Inspektora wyda decyzję, o której mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin, przesyłka i towarzyszący jej dokument przewozowy dotyczący zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów są przedkładane organowi celnemu właściwemu dla miejsca zatwierdzonego przez Głównego Inspektora.
3.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa właściwy dla miejsca przeznaczenia przesyłki przechowuje, przez okres co najmniej roku, dokument przewozowy dotyczący zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów albo jego kopię.
4.
Kontrolę tożsamości lub zdrowotności przesyłki, wprowadzonej na terytorium Wspólnoty przez punkt wwozu znajdujący się w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, przeprowadza się w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora, na podstawie porozumienia zawartego między Głównym Inspektorem a urzędowym organem tego państwa właściwym do spraw zdrowia roślin.
§  7.
1.
Opakowanie przesyłki lub partii roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, lub środek transportu powinny zostać zamknięte lub zaplombowane w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się organizmów szkodliwych oraz zapewniający zachowanie tożsamości roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w czasie przemieszczania do zatwierdzonego przez Głównego Inspektora miejsca kontroli, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy wojewódzki inspektor właściwy dla punktu wwozu stwierdzi, że nie istnieje ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych, przesyłka lub partia roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, lub środek transportu może nie spełniać wymagań określonych w ust. 1.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

DOKUMENT PRZEWOZOWY DOTYCZĄCY ZDROWOTNOŚCI ROŚLIN, PRODUKTÓW ROŚLINNYCH LUB PRZEDMIOTÓW

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2015.1906).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Komisji 2004/103/WE z dnia 7 października 2004 r. w sprawie kontroli tożsamości i zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wymienionych w części B załącznika nr V do dyrektywy Rady 2000/29/WE, które mogą być przeprowadzane w miejscu innym niż punkt wwozu do Wspólnoty albo miejscu położonym w jego pobliżu i warunków do przeprowadzania tych kontroli (Dz. Urz. UE L 313, z 12.10.2004, str. 16) w zakresie: art. 1 ust. 1 i 3, art. 3 i 4, art. 6 ust. 2 i 3 oraz załącznika do wymienionej dyrektywy.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1280 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, których kontrola tożsamości lub zdrowotności może być przeprowadzona w miejscu zatwierdzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Data aktu: 14/11/2005
Data ogłoszenia: 18/08/2016
Data wejścia w życie: 08/12/2005