Obowiązki sprawozdawcze podmiotów prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 10 października 2005 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych podmiotów prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych

Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa obowiązki sprawozdawcze domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską oraz, z zastrzeżeniem ust. 2, zagranicznych firm inwestycyjnych prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału i zagranicznych osób prawnych, o których mowa w art. 115 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.
2.
W przypadku zagranicznych firm inwestycyjnych oraz zagranicznych osób prawnych, o których mowa w ust. 1, wskazane w rozporządzeniu obowiązki sprawozdawcze mają zastosowanie do czynności wykonywanych na rzecz podmiotu określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z 2003 r. Nr 228, poz. 2260 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870 i Nr 173, poz. 1808).
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
  1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
  2)
zagranicznym rynku regulowanym - rozumie się przez to rynek organizowany poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w sposób określony w art. 14 ustawy;
  3)
podmiotach prowadzących działalność maklerską - rozumie się przez to domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską oraz zagraniczne firmy inwestycyjne prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału i zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 115 ustawy, prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału.
§  3.
1.
Podmioty prowadzące działalność maklerską przekazują Komisji Papierów Wartościowych i Giełd sprawozdania miesięczne, sporządzane według stanu na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.
2.
Podmioty prowadzące działalność maklerską przekazują sprawozdanie miesięczne do dziesiątego dnia miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca objętego tym sprawozdaniem.
3.
Wzory sprawozdań miesięcznych stanowią załączniki nr 1-6 do rozporządzenia.
§  4.
1.
W przypadku gdy podmioty prowadzące działalność maklerską posiadają rachunek służący do przechowywania maklerskich instrumentów finansowych swoich klientów, otwarty w zagranicznym podmiocie prowadzącym rachunki, na których zapisywane są maklerskie instrumenty finansowe, przekazują w sprawozdaniu miesięcznym dane opracowane zgodnie z wzorami zawartymi w załącznikach nr 1-6 do rozporządzenia.
2.
W przypadku gdy podmioty prowadzące działalność maklerską nie posiadają rachunku, o którym mowa w ust. 1, przekazują w sprawozdaniu miesięcznym dane opracowane zgodnie z wzorami zawartymi w załącznikach nr 1, 3 i 5 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Wartość maklerskich instrumentów finansowych wykazywaną w sprawozdaniu miesięcznym, których wzory stanowią załączniki nr 2, 4 i 6 do rozporządzenia, ustala się na ostatni dzień okresu sprawozdawczego, według wartości rynkowej tych instrumentów w kraju, w którym są one przechowywane na rachunkach.
2.
W przypadku gdy określony maklerski instrument finansowy jest w danym kraju przedmiotem obrotu na więcej niż jednym rynku regulowanym, ustalenie wartości tego instrumentu następuje według jego wartości rynkowej, osiągniętej na rynku, na którym w okresie sprawozdawczym wolumen obrotów był największy.
§  6.
Obowiązek sporządzenia pierwszego sprawozdania miesięcznego powstaje:
  1)
dla podmiotów prowadzących działalność maklerską, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia wykonują czynności z zakresu pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych - w odniesieniu do miesiąca, w którym rozporządzenie weszło w życie;
  2)
dla podmiotów prowadzących działalność maklerską, które po dniu wejścia w życie rozporządzenia rozpoczynają wykonywanie czynności z zakresu pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych - w odniesieniu do miesiąca, w którym rozpoczęły wykonywanie tych czynności.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 października 2005 r.2)
________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych (Dz. U. Nr 146, poz. 949).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

SPRAWOZDANIE Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy

podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione

lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych,

wyemitowane przez podmioty zagraniczne.

Sektory krajowe:
R - podmioty sektora rządowego (jednostki centralne),
SL - samorządy lokalne,
NBP - Narodowy Bank Polski,
DM - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską

sporządzający sprawozdanie, który zakupił maklerskie

instrumenty finansowe we własnym imieniu i na własny rachunek,

BM - inne domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
B - inne banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych

działających w Polsce,

FI - fundusze inwestycyjne,
F - pozostałe instytucje finansowe*) niewymienione wyżej,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty krajowe.

__________

*) Do pozostałych instytucji finansowych zalicza się:

- pomocnicze instytucje pośrednictwa finansowego, np. giełdy

papierów wartościowych,

- zakłady ubezpieczeń,

- fundusze emerytalne.

Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży

maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych

kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę

emitent maklerskich instrumentów finansowych, według

międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką

"alpha-2").

Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała

się transakcja, według klucza:

G - rynek giełdowy,

PZ - rynek pozagiełdowy.

Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane

były transakcje danymi maklerskimi instrumentami

finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie

z rubryką "alfabetycznie").

Rubryki 10-11 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,
- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 6-13 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości

zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych

przemnożonych przez cenę zakupu/maklerskich instrumentów

finansowych bez uwzględnienia prowizji za dokonanie

transakcji.

Rubryki 14-21 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być

przeliczona na złote polskie według średniego kursu

ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku

Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

SPRAWOZDANIE ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy

podmiot posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione

na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane przez

podmioty zagraniczne.

Sektory krajowe:
R - podmioty sektora rządowego (jednostki centralne),
SL - samorządy lokalne,
NBP - Narodowy Bank Polski,
DM - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską

sporządzający sprawozdanie, który zakupił maklerskie

instrumenty finansowe we własnym imieniu i na własny rachunek,

BM - inne domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
B - inne banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych

działających w Polsce,

FI - fundusze inwestycyjne,
F - pozostałe instytucje finansowe*) niewymienione powyżej,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty krajowe.

________

*) Do pozostałych instytucji finansowych zalicza się:

- pomocnicze instytucje pośrednictwa finansowego, np. giełdy

papierów wartościowych,

- zakłady ubezpieczeń,

- fundusze emerytalne.

Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich

instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO

3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę

emitent maklerskich instrumentów finansowych, według

międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką

"alpha 2").

Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała

się transakcja, według klucza:

G - rynek giełdowy,

PZ - rynek pozagiełdowy.

Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane

były transakcje danymi maklerskimi instrumentami

finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie

z rubryką "alfabetycznie").

Rubryki 6-9 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość

maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na

rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny

rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności

określenia ceny rynkowej wartość należy określić według

ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według

wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o

należne odsetki.

Rubryka 8 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,

- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 9-13 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w

jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie

według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez

Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu,

na który sporządzane jest sprawozdanie.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

SPRAWOZDANIE Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI WYEMITOWANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy

podmiot emitujący maklerskie instrumenty finansowe, zakupione

lub sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych przez

podmiot polski sporządzający sprawozdanie.

Sektory krajowe:
NBP - Narodowy Bank Polski,
SP - Skarb Państwa,
SL - samorządy lokalne,
B - banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych

działających w Polsce,

P - pozostałe podmioty krajowe.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży

maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych

kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której nominowane

są dane maklerskie instrumenty finansowe, według

międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką

"alfabetycznie").

Rubryki 8-9 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,
- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 4-11 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości

zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych

przemnożonych przez cenę zakupu/sprzedaży maklerskich

instrumentów finansowych bez uwzględnienia prowizji za

dokonanie transakcji.

Rubryki 12-19 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być

przeliczona na złote polskie według średniego kursu

ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku

Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

SPRAWOZDANIE ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora krajowego, do którego należy

podmiot emitujący maklerskie instrumenty finansowe,

zakupione na zagranicznych rynkach regulowanych przez

podmioty polskie.

Sektory krajowe:
NBP - Narodowy Bank Polski,
SP - Skarb Państwa,
SL - samorządy lokalne,
B - banki krajowe, w tym oddziały banków zagranicznych

działających w Polsce,

P - pozostałe podmioty krajowe.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich

instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO

3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której nominowane

są dane maklerskie instrumenty finansowe, według

międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką

"alfabetycznie").

Rubryki 4-7 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość

maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na

rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny

rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności

określenia ceny rynkowej wartość należy określić według

ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według

wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o

należne odsetki.

Rubryka 6 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,
- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 8-11 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w

jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie

według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez

Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu,

na który sporządzane jest sprawozdanie.

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

SPRAWOZDANIE Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA Z OBROTU NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH MAKLERSKIMI INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI ZAKUPIONYMI LUB SPRZEDANYMI PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora, do którego należy podmiot

posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub

sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane

przez podmioty zagraniczne.

Sektory:
OP - osoby prawne,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty zagraniczne.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju nabywcy maklerskich

instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO

3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu/sprzedaży

maklerskich instrumentów finansowych według międzynarodowych

kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę

emitent maklerskich instrumentów finansowych, według

międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha

2").

Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała

się transakcja, według klucza:

G - rynek giełdowy,
PZ - rynek pozagiełdowy.
Rubryka 6 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane

były transakcje danymi maklerskimi instrumentami

finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie

z rubryką "alfabetycznie").

Rubryki 11-12 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,
- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 7-14 - Przez wartość transakcji należy rozumieć iloczyn ilości

zakupionych/sprzedanych maklerskich instrumentów finansowych

przemnożonych przez cenę zakupu/sprzedaży maklerskich

instrumentów finansowych bez uwzględnienia prowizji za

dokonanie transakcji.

Rubryki 15-22 - Wartość transakcji wyrażona w jednostkach waluty powinna być

przeliczona na złote polskie według średniego kursu

ustalonego dla danej waluty przez Prezesa Narodowego Banku

Polskiego, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

SPRAWOZDANIE ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

wzór

OBJAŚNIENIA

DO SPRAWOZDANIA ZE STANU MAKLERSKICH INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZECHOWYWANYCH NA RACHUNKACH ZA GRANICĄ, WYEMITOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ ZA GRANICĄ, ZAKUPIONYCH NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH REGULOWANYCH PRZEZ PODMIOTY Z SIEDZIBĄ LUB MIEJSCEM ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

Rubryka 1 - Należy podać oznaczenie sektora, do którego należy podmiot

posiadający maklerskie instrumenty finansowe, zakupione lub

sprzedane na zagranicznych rynkach regulowanych, wyemitowane

przez podmioty zagraniczne.

Sektory:
OP - osoby prawne,
OF - osoby fizyczne,
P - pozostałe podmioty zagraniczne.
Rubryka 2 - Należy podać oznaczenie literowe kraju nabywcy maklerskich

instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO

3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 3 - Należy podać oznaczenie literowe kraju zakupu maklerskich

instrumentów finansowych według międzynarodowych kodów ISO

3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2").

Rubryka 4 - Należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym ma siedzibę

emitent maklerskich instrumentów finansowych, według

międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką

"alpha-2").

Rubryka 5 - Należy podać oznaczenie rynku regulowanego, gdzie odbywała

się transakcja, według klucza:

G - rynek giełdowy,
PZ - rynek pozagiełdowy.
Rubryka 6 - Należy podać oznaczenie literowe waluty, w której dokonywane

były transakcje danymi maklerskimi instrumentami

finansowymi, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie

z rubryką "alfabetycznie").

Rubryki 7-10 - Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy podać wartość

maklerskich instrumentów finansowych znajdujących się na

rachunkach podmiotów krajowych według ostatniej ceny

rynkowej w okresie sprawozdawczym. W przypadku niemożności

określenia ceny rynkowej wartość należy określić według

ostatniej ceny emisyjnej dla papierów udziałowych i według

wartości nominalnej dla papierów dłużnych, powiększonej o

należne odsetki.

Rubryka 9 - Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
- akcje i udziały zwykłe,
- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich

posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnych od

wyników finansowych spółki,

- kwity depozytowe (ADR, GDR),
- jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych i

inwestycyjnych,

- certyfikaty inwestycyjne emitowane przez instytucje

wspólnego inwestowania.

Rubryki 11-14 - Wartość maklerskich instrumentów finansowych wyrażona w

jednostkach waluty powinna być przeliczona na złote polskie

według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez

Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu,

na który sporządzane jest sprawozdanie.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.206.1711

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązki sprawozdawcze podmiotów prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu maklerskich instrumentów finansowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych.
Data aktu: 10/10/2005
Data ogłoszenia: 21/10/2005
Data wejścia w życie: 24/10/2005