Szkolenia i egzaminy dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 22 września 2005 r.
w sprawie szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji

Na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres programowy i wymiar czasowy szkolenia początkowego i szkolenia uzupełniającego;
2)
skład oraz regulamin działania komisji egzaminacyjnej;
3)
sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego;
4)
zakres tematów egzaminacyjnych;
5)
warunki i tryb wydawania lub przedłużania świadectwa kwalifikacji;
6)
wzór świadectwa kwalifikacji;
7)
wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego;
8)
wzór zgłoszenia podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkoleń, o których mowa w pkt 1.
§  2.
Zakres programowy i wymiar czasowy szkolenia początkowego i szkolenia uzupełniającego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Egzamin po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", o której mowa w art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zwanej dalej "ustawą".
2.
Komisja składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, pięciu członków oraz sekretarza i działa zgodnie z regulaminem działania komisji egzaminacyjnej, określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Miejsce i termin przeprowadzenia egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego minister właściwy do spraw informatyzacji, zwany dalej "ministrem", wyznacza co najmniej dwa razy do roku i ogłasza w dzienniku urzędowym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra, nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia egzaminu.
2.
Do egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego mogą przystąpić osoby, które skierowały do ministra wniosek o dopuszczenie do egzaminu.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się nie później niż 30 dni przed terminem egzaminu wraz z dowodem uiszczenia opłaty, o której mowa w § 9 ust. 1.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego.
5.
Osoba, która złożyła wniosek, o którym mowa w ust. 2, otrzymuje pisemne zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu.
§  5.
Regulamin przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego, dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.
Zakres tematów egzaminacyjnych egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie świadectwa kwalifikacji, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego, składa do ministra wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
oświadczenie o spełnieniu przez tę osobę warunków określonych w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy;
2)
wydane przez komisję zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego.
3.
Wzór świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8.
Osoba ubiegająca się o przedłużenie świadectwa kwalifikacji, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia uzupełniającego, składa do ministra wniosek o przedłużenie świadectwa kwalifikacji oraz dołącza wydane przez komisję zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia uzupełniającego.
§  9.
1.
Wysokość opłaty pobieranej za przeprowadzenie egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego wynosi 500 złotych.
2.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, przekazuje się na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra.
3.
W przypadku rezygnacji z przystąpienia do egzaminu opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o rezygnacji nie później niż 14 dni przed terminem egzaminu.
§  10.
Wzór zgłoszenia podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

ZAKRES PROGRAMOWY I WYMIAR CZASOWY SZKOLENIA POCZĄTKOWEGO I SZKOLENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

Lp. Zakres programowy
I SZKOLENIE POCZĄTKOWE
1 Standardy kontroli systemów informatycznych i praktyka ich stosowania
2 Model zarządzania procesami kontroli:

1) planowanie kontroli,

2) procedury kontroli,

3) dokumentowanie i raportowanie

3 Podstawy prawne kontroli systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych
4 Zakres kontroli sprawowanej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w podmiotach publicznych
5 Zasady i tryb przeprowadzania kontroli w podmiotach publicznych; obowiązujące przepisy proceduralne
6 Prawidłowe dokumentowanie przebiegu i wyników czynności kontrolnych
7 Gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczanie akt kontroli
8 Ochrona informacji niejawnych oraz innych tajemnic ustawowo chronionych - podstawy prawne
9 Regulacje prawne w obszarze funkcjonowania systemów teleinformatycznych, e-gospodarki oraz rynku elektronicznego
10 Nieprawidłowości i czyny niedozwolone, etyka pracy kontrolera
11 Minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
12 Standardy i normy dotyczące systemów i urządzeń teleinformatycznych
13 Ocena dokumentacji projektowej systemu teleinformatycznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami, o których mowa w lp. 11
14 Ocena założeń projektowych rejestru publicznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami, o których mowa w lp. 11
15 Standardy kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych - model kontroli finansowej w podmiocie publicznym; audyt wewnętrzny
16 Procedury kontroli w zakresie prawidłowości wydatkowania środków publicznych; przeprowadzanie oceny legalności, gospodarności, celowości i rzetelności wydatkowania środków publicznych
Ogółem: 60 godzin
II SZKOLENIE UZUPEŁNIAJĄCE
1 Aktualny stan prawny dotyczący systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych
2 Minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych oraz minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
3 Standardy i normy dotyczące systemów i urządzeń teleinformatycznych
Ogółem: 15 godzin

ZAŁĄCZNIK Nr 2

REGULAMIN DZIAŁANIA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
1.
Pracą komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminów po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego, w tym egzaminu poprawkowego, zwanej dalej "komisją", kieruje przewodniczący.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego jego obowiązki przejmuje zastępca przewodniczącego.
§  2.
Komisja opracowuje testy egzaminacyjne oraz klucz prawidłowych odpowiedzi.
§  3.
1.
Komisja przeprowadza egzamin po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego w formie testu sprawdzającego umiejętności kandydatów nabyte w trakcie tych szkoleń oraz egzamin poprawkowy.
2.
Komisja działa w składzie minimum 5 osób.
§  4.
1.
Członkowie komisji czuwają nad prawidłowym przebiegiem postępowania egzaminacyjnego i przestrzeganiem przepisów regulaminu przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego.
2.
Komisja potwierdza tożsamość kandydata przystępującego do egzaminu.
3.
Komisja oznacza arkusze egzaminacyjne indywidualnym kodem kandydata.
4.
Członkom komisji przysługuje prawo wykluczenia z dalszego udziału w postępowaniu tych kandydatów, którzy zakłócają jego prawidłowy przebieg.
§  5.
1.
Komisja dokonuje obiektywnej i rzetelnej oceny testów egzaminacyjnych.
2.
Komisja sporządza protokół z zakończonego postępowania egzaminacyjnego, który podpisują wszyscy członkowie. Brak podpisu członka komisji zostaje odnotowany w protokole.
§  6.
1.
Komisja wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
2.
Wyniki egzaminu poprawkowego Komisja ogłasza w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu i wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu w terminie określonym w ust. 1.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW, W TYM EGZAMINU POPRAWKOWEGO, DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O WYDANIE ALBO O PRZEDŁUŻENIE ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI

§  1.
Egzamin przeprowadza się w formie pisemnego testu jednokrotnego wyboru.
§  2.
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę.
§  3.
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość.
§  4.
Arkusze egzaminacyjne są oznaczane indywidualnym kodem kandydata.
§  5.
Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwają członkowie komisji, którym przysługuje prawo wykluczenia z dalszego udziału w egzaminie tych kandydatów, którzy zakłócają jego przebieg.
§  6.
Wykluczenie kandydata z udziału w egzaminie jest równoznaczne ze złożeniem przez niego egzaminu z wynikiem negatywnym.
§  7.
Czas trwania egzaminu wynosi 90 minut.
§  8.
Opuszczenie sali przez kandydata w trakcie trwania egzaminu, bez konsekwencji wykluczenia, może nastąpić jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody członka komisji i przekazaniu mu arkuszy egzaminacyjnych.
§  9.
Test egzaminacyjny składa się z 60 zadań testowych.
§  10.
Pytania egzaminacyjne są ustalane każdorazowo przez komisję.
§  11.
Warunkiem złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym jest udzielenie co najmniej 75 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 9.
§  12.
Wyniki egzaminu są ogłaszane w siedzibie oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§  13.
W terminie 5 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu uczestnicy egzaminu mogą zwrócić się do komisji egzaminacyjnej z pisemnym wnioskiem o umożliwienie wglądu do testu egzaminacyjnego.
§  14.
1.
Osoby, które nie złożyły egzaminu z wynikiem pozytywnym, ale udzieliły co najmniej 50 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 1, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego, po uprzednim złożeniu do ministra wniosku o przeprowadzenie egzaminu poprawkowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
§  15.
Egzamin poprawkowy jest przeprowadzany w terminach wyznaczonych przez komisję egzaminacyjną.
§  16.
1.
Egzamin poprawkowy przeprowadzany jest w formie ustnej i polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane przez kandydata pytania.
2.
Komisja dokonuje oceny udzielonych odpowiedzi i przyznaje za odpowiedź na każde pytanie punkty liczone w skali od 0 do 5, stanowiące średnią arytmetyczną ocen poszczególnych członków komisji.
3.
Warunkiem złożenia egzaminu poprawkowego z wynikiem pozytywnym jest uzyskanie co najmniej 75 % maksymalnej liczby punktów.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

ZAKRES TEMATÓW EGZAMINACYJNYCH EGZAMINU PO UKOŃCZENIU SZKOLENIA POCZĄTKOWEGO ALBO SZKOLENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

I. REGULACJE PRAWNE NORMUJĄCE ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA KONTROLI SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH W PODMIOTACH PUBLICZNYCH
1.
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)
2.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.)

II. OCHRONA INFORMACJI NIEJAWNYCH ORAZ INNYCH TAJEMNIC USTAWOWO CHRONIONYCH W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH REGULACJI PRAWNYCH

1.
Ustawa z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631)
2.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

III. STANDARDY I PROCEDURY KONTROLI FINANSOWEJ W PODMIOTACH PUBLICZNYCH

1.
Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.)
2.
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.)

IV. PODSTAWY PRAWNE FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH, E-GOSPODARKI ORAZ RYNKU ELEKTRONICZNEGO

1.
Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.)
2.
Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z późn. zm.)
3.
Ustawa z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym (Dz. U. Nr 126, poz. 1068, z późn. zm.)
4.
Dział V, VI i VIII ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.)
5.
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.)
6.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) - rozdz. XXXIII - Przestępstwa przeciwko ochronie informacji

V. MINIMALNE WYMAGANIA DLA SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH

1.
Znaczenie i treść minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
2.
Zalecenia dotyczące stosowania minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej

VI. STANDARDY I ETYKA ZAWODOWA

Standardy kontroli systemów informatycznych w pracy kontrolera

VII. STANDARDY I NORMY DOTYCZĄCE SYSTEMÓW I URZĄDZEŃ TELEINFORMATYCZNYCH

1.
Standardy i normy z zakresu systemów i urządzeń teleinformatycznych
2.
Ocena dokumentacji projektowej systemu teleinformatycznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami
3.
Ocena założeń projektowych rejestru publicznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

..............................

(pieczęć ministra właściwego

do spraw informatyzacji)

.........................

(nr świadectwa)

Świadectwo kwalifikacji

Pan(i).........................................................

urodzony(a) dnia .............................. roku ..........

w .............................................................

imię ojca ....................... imię matki ..................

PESEL ..............................

nr dokumentu tożsamości ze zdjęciem ...........................

I. Posiada kwalifikacje kontrolera w zakresie kontroli, o

której mowa w art. 25 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o

informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania

publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565), potwierdzone w trybie art.

28 ust. 3 tej ustawy.

Niniejsze świadectwo kwalifikacji jest ważne do dnia ..........

Wydane przez ..................................................

dnia ................ podpis ................

II. Na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia

17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów

realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)

świadectwo kwalifikacji przedłuża się

do dnia ............ roku.

Przedłużone przez .............................................

dnia ................ podpis ................

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

Zgłoszenie podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji

Na podstawie art. 28 ust. 8 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o

informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania

publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)

............................................................1

z siedzibą w ...............................................2

zgłasza z dniem ................................ r. ministrowi

właściwemu do spraw informatyzacji rozpoczęcie/zaprzestanie3

prowadzenia szkolenia początkowego/szkolenia uzupełniającego3

dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie

świadectwa kwalifikacji.

Do niniejszego zgłoszenia załączono następujące dokumenty4:

1) oświadczenie o prowadzeniu szkoleń w zakresie programowym i

wymiarze czasowym określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i

Informatyzacji z dnia 22 września 2005 r. w sprawie szkoleń i

egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie albo o

przedłużenie świadectwa kwalifikacji (Dz. U. Nr 200, poz. 1656),

2) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo

zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności

gospodarczej.

.................. .............................

(data) (podpis osoby upoważnionej)

________

1 Wpisać pełną nazwę jednostki szkoleniowej.

2 Wpisać adres siedziby jednostki szkoleniowej.

3 Niepotrzebne skreślić.

4 Dotyczy zgłoszenia rozpoczęcia prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego, w przeciwnym wypadku skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024