Wynagrodzenie osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 stycznia 2005 r.
w sprawie wynagrodzenia osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji

Na podstawie art. 177 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa stawki wynagrodzenia osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji niezatrudnionych w tych jednostkach oraz tryb wypłacania przez jednostkę przewidzianą do militaryzacji przysługującego im wynagrodzenia.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobie odbywającej ćwiczenia - należy przez to rozumieć osobę, która nie będąc pracownikiem jednostki przewidzianej do militaryzacji, stawiła się do odbycia ćwiczeń w tej jednostce.
§  3.
Osobie odbywającej ćwiczenia przysługuje wynagrodzenie według posiadanego przez nią stopnia wojskowego w dziennej stawce określonej w załączniku do rozporządzenia.
§  4.
Dzienną stawkę, o której mowa w § 3, nalicza się za każdy dzień ćwiczeń odbywanych nieprzerwanie przez czas nie krótszy niż osiem godzin.
§  5.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje jednostka przewidziana do militaryzacji według wyboru osoby odbywającej ćwiczenia w formie bezpośredniej w kasie (punkcie kasowym) tej jednostki albo w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy (konto osobiste) wskazany na piśmie przez tę osobę.
§  6.
1.
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji może, na wniosek osoby odbywającej ćwiczenia, wyrazić zgodę na wypłatę tej należności w formie przekazu pieniężnego na adres wskazany przez tę osobę. W takim przypadku koszty opłaty przekazu ponosi osoba, której przysługuje to wynagrodzenie.
2.
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji, w której:
1)
w związku z koniecznością zapewnienia wypłat wynagrodzenia zachodzi potrzeba przewożenia z banku wartości pieniężnych przekraczających jednorazowo jedną jednostkę obliczeniową określoną w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 129, poz. 858 oraz z 2000 r. Nr 17, poz. 221),
2)
oddziały lub filie stale stacjonują poza miejscowością będącą siedzibą macierzystej jednostki albo
3)
położenie (dyslokacja) lub warunki lokalowe niezależnie od organizatora ćwiczeń nie zapewniają w pełni bezpiecznego przechowywania wartości pieniężnych
-
może podjąć decyzję o wypłacie wynagrodzenia w formie bezgotówkowej.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, osobom, które nie wskazały rachunku bankowego, wynagrodzenie wypłaca się w formie przekazu pieniężnego na wskazany przez nie adres.
4.
Wypłata wynagrodzeń, o których mowa w ust. 3, następuje na koszt jednostki przewidzianej do militaryzacji.
§  7.
1.
Wynagrodzenie wypłaca się w dniu zwolnienia z ćwiczeń.
2.
W przypadku ćwiczeń trwających co najmniej 30 dni i obejmujących okres dwóch lub więcej miesięcy kalendarzowych, odpowiednią część wynagrodzenia wypłaca się w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia1).
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1994 r. w sprawie zakresu i zasad stosowania przepisów prawa pracy do osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz zasad wynagradzania tych osób (Dz. U. Nr 39, poz. 142), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203).

ZAŁĄCZNIK

DZIENNE STAWKI WYNAGRODZENIA WEDŁUG STOPNIA WOJSKOWEGO OSÓB ODBYWAJĄCYCH ĆWICZENIA W JEDNOSTKACH PRZEWIDZIANYCH DO MILITARYZACJI

Lp. Stopień wojskowy % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego
1 generał (admirał) 5,3
2 generał broni (admirał floty) 5,2
3 generał dywizji (wiceadmirał) 5,1
4 generał brygady (kontradmirał) 5,0
5 pułkownik (komandor) 4,9
6 podpułkownik (komandor porucznik) 4,8
7 major (komandor podporucznik) 4,7
8 kapitan (kapitan marynarki) 4,6
9 porucznik (porucznik marynarki) 4,5
10 podporucznik (podporucznik marynarki) 4,4
11 starszy chorąży sztabowy (starszy chorąży sztabowy marynarki) 3,8
12 starszy chorąży (starszy chorąży marynarki) 3,7
13 chorąży (chorąży marynarki) 3,6
14 młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki) 3,5
15 starszy sierżant (starszy bosman) 3,4
16 sierżant (bosman) 3,3
17 plutonowy (bosmanmat) 3,2
18 starszy kapral (starszy mat) 3,1
19 kapral (mat) 3,0
20 starszy szeregowy (starszy marynarz) 2,9
21 szeregowy (marynarz) 2,8

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024