Rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 2004 r.
w sprawie rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami

Na podstawie art. 39a ust. 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób prowadzenia rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami, zwanego dalej "rejestrem".
§  2.
1.
Rejestr jest prowadzony w formie kart i z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Każda karta rejestru dotyczy jednego wyrobu niezgodnego z zasadniczymi wymaganiami.
§  3.
Rejestr udostępniany na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, powinien umożliwiać niezwłoczne odczytanie i wydrukowanie całości albo części zapisanych danych.
§  4.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonuje wpisu do rejestru niezwłocznie po otrzymaniu od organu wyspecjalizowanego kopii decyzji o zakończeniu postępowania w zakresie wprowadzonych do obrotu wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami wraz z powiadomieniem określonym w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 39b ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.
§  5.
1.
W rejestrze umieszcza się następujące dane:
1)
datę wpisu do rejestru;
2)
numer identyfikacyjny wpisu;
3)
oznaczenie decyzji, o której mowa w § 4;
4)
nazwę wyrobu;
5)
kod według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU);
6)
kod według klasyfikacji stosowanej przez taryfę celną;
7)
opis wyrobu pozwalający na jego identyfikację;
8)
informację o grupie konsumentów, dla których wyrób jest przeznaczony;
9)
nazwę kraju wytworzenia wyrobu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu;
10)
dane przedsiębiorcy, który wprowadził wyrób do obrotu, w tym określenie, czy działał on jako producent, upoważniony przedstawiciel producenta czy importer, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu;
11)
dane producenta, jeżeli przedsiębiorca, który wprowadził wyrób do obrotu, nie jest producentem wyrobu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu;
12)
opis rodzaju i zakresu niezgodności wyrobu z zasadniczymi wymaganiami;
13)
określenie zagrożeń, jakie może spowodować wyrób;
14)
określenie środków, jakie przedsiębiorca lub organ wyspecjalizowany zastosował w odniesieniu do wyrobu niezgodnego z zasadniczymi wymaganiami;
15)
inne informacje, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu.
2.
W rejestrze może być umieszczone zdjęcie wyrobu.
3.
Wzór karty rejestru określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY REJESTRU WYROBÓW NIEZGODNYCH Z ZASADNICZYMI WYMAGANIAMI

Lp. DANE OPIS 1)2)
1. Data wpisu do rejestru
2. Numer identyfikacyjny wpisu
3. - Numer decyzji organu wyspecjalizowanego - Nazwa organu wyspecjalizowanego, który wydał decyzję

- Data wydania decyzji

4. Nazwa wyrobu
5. Kod według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)
6. Kod według klasyfikacji stosowanej przez taryfę celną
7. Opis wyrobu pozwalający na jego identyfikację
8. Informacja o grupie konsumentów, dla których wyrób jest przeznaczony
9. Nazwa kraju wytworzenia wyrobu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu
10. Dane przedsiębiorcy, który wprowadził wyrób do obrotu, w tym określenie, czy działał on jako producent, upoważniony przedstawiciel producenta czy importer, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu
11. Dane producenta, jeżeli przedsiębiorca, który wprowadził wyrób do obrotu, nie jest producentem wyrobu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu
12. Opis rodzaju i zakresu niezgodności z zasadniczymi wymaganiami
13. Określenie zagrożeń, jakie może spowodować wyrób
14. Środki, jakie zastosował w odniesieniu do wyrobu przedsiębiorca lub organ wyspecjalizowany
15. Inne informacje, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji wyrobu
1) W przypadku gdy dane nie są dostępne, umieszcza się zapis "brak danych".

2) W przypadku gdy dane przewidziane w polu nie mają zastosowania do danego wpisu, umieszcza się zapis "nie dotyczy".

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 130, poz. 1188, Nr 170, poz. 1652 i Nr 229, poz. 2275 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 631.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024