Szczegółowy tryb i warunki dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego

Na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb i warunki dokonywania rozliczenia podatku akcyzowego, zwanego dalej "akcyzą", przez jej obniżanie, w określonych przypadkach, o zapłaconą akcyzę.
§  2. 
1. 
W przypadku sprzedaży paliw silnikowych, olejów opałowych i olejów smarowych wytwarzanych z komponentów wymienionych w poz. 5-9 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", a także wytwarzanych w drodze mieszania, przeklasyfikowania produktów naftowych, etylizacji lub potasacji benzyn oraz deprasacji olejów napędowych, kwotę należnej akcyzy obniża się o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu lub imporcie komponentów przeznaczonych do wytwarzania tych wyrobów lub o akcyzę zapłaconą w wyniku ich przemieszczania poza teren zakładu, w którym zostały wyprodukowane.
2. 
W przypadku zużycia w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do wytwarzania preparatów smarowych wymienionych w poz. 12-14 załącznika nr 1 do ustawy, podatnik może obniżyć kwotę akcyzy należnej o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu lub imporcie surowców zużytych do wyprodukowania tych wyrobów.
3. 
W przypadku gdy podatnik przechowuje paliwa silnikowe i oleje opałowe stanowiące zapasy obowiązkowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 197 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386), to jest:
1)
benzyny silnikowe i materiały pędne do silników lotniczych,
2)
oleje napędowe do silników i materiały pędne do silników lotniczych na bazie nafty,
3)
oleje opałowe, z wyłączeniem olejów do silników statków morskich

- kwotę należnej akcyzy od sprzedaży wyrobów akcyzowych obniża się o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu lub imporcie paliw silnikowych przechowywanych jako zapasy obowiązkowe, a także o akcyzę zapłaconą przy nabyciu lub imporcie komponentów przeznaczonych do wytworzenia tych paliw.

4.  2
 Podatnicy sprzedający lub zużywający do innych celów niż opałowe oleje, o których mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 i Nr 113, poz. 1190), mogą obniżyć należną z tego tytułu akcyzę o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu lub imporcie tych wyrobów na cele opałowe.
§  3. 
1. 
W przypadku sprzedaży napojów alkoholowych destylowanych, kwotę należnej akcyzy obniża się o kwotę akcyzy zapłaconej od importu napojów alkoholowych otrzymanych przez destylację wina z winogron oraz złożonych preparatów i koncentratów alkoholowych, zakupionych z przeznaczeniem do produkcji napojów alkoholowych destylowanych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku zakupu w kraju wyrobów od ich importera, pod warunkiem że do faktury zakupu będzie dołączone oświadczenie importera o zapłaceniu akcyzy należnej od importu tych wyrobów.
3. 
W przypadku sprzedaży alkoholu etylowego lub jego zużycia na inny cel, niż to określono w zamówieniu potwierdzonym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, kwotę należnej akcyzy pomniejsza się o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie nabycia alkoholu etylowego.
§  4. 
W przypadku sprzedaży importowanych napojów alkoholowych destylowanych i rozlewanych w kraju, kwotę należnej akcyzy obniża się o kwotę akcyzy zapłaconej od importu tych wyrobów.
§  5. 
1. 
W przypadku sprzedaży wyrobów wymienionych w poz. 24-27 załącznika nr 1 do ustawy, kwotę należnej akcyzy pomniejsza się o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie zakupu tych wyrobów, zużytych do ich wytworzenia, lub zapłaconej od ich importu, jeżeli podatnicy przed sprzedażą tych wyrobów:
1)
dokonują ich rozlewu;
2)
poddają je leżakowaniu, kupażowaniu, to jest mieszaniu w celu osiągnięcia właściwych efektów barwy, smaku i aromatu, dosładzaniu, doprawianiu nalewką ziołową, nasycaniu dwutlenkiem węgla, barwieniu, doalkoholizowaniu lub maderyzacji, to jest przyśpieszeniu procesu dojrzewania przez zastosowanie oddziaływania termicznego.
2. 
Podatnicy mogą obniżyć należną akcyzę, jeżeli do faktur dokumentujących zakup wyrobów, po cenach zawierających akcyzę, dołączą aktualne zaświadczenia o niezaleganiu w podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym, wystawione przez właściwe organy podatkowe. Wymóg dołączania zaświadczenia nie dotyczy sprzedaży dokonywanej w trybie egzekucji administracyjnej.
§  6. 
1. 
W przypadku sprzedaży napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, o których mowa w poz. 23 załącznika nr 1 do ustawy, podatnicy mogą obniżyć kwotę należnej akcyzy od sprzedaży tych wyrobów o kwotę akcyzy zawartej w cenie zakupu piwa lub zapłaconej od importu piwa zużytego do ich wytworzenia.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zużycia piwa własnej produkcji, od którego zapłacono należną akcyzę.
§  7. 
W przypadku przekroczenia norm dopuszczalnych ubytków lub dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, należną akcyzę pomniejsza się o akcyzę zawartą w cenach wyrobów akcyzowych, zużytych do ich wytworzenia, lub akcyzę zapłaconą od importu tych wyrobów.
§  8. 
W przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych, wymienionych w poz. 1-20 załącznika nr 1 do ustawy, importowanych z przeznaczeniem do ich chemicznego przerobu w procesie pirolizy, podatnicy mogą zmniejszyć kwotę należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej od importu tych wyrobów.
§  8a.  3
 W przypadku dodania w procesie produkcyjnym do wyrobów, o których mowa w art. 69-71 ustawy, alkoholu etylowego w ilości nie większej niż 6 dm3 alkoholu etylowego 100 % vol na 1 hektolitr tych wyrobów, podatnicy mogą zmniejszyć kwotę należnej akcyzy od tych wyrobów o kwotę akcyzy zawartej w cenie dodanego alkoholu etylowego.
§  8b.  4
 Podatnicy sprzedający wyroby akcyzowe wymienione w poz. 20-23 załącznika nr 2 do ustawy mogą obniżyć kwotę należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie nabycia alkoholu etylowego przeznaczonego do produkcji tych wyrobów.
§  8c.  5
 Podatnicy zużywający w składzie podatkowym do produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych inne wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą od importu tych wyrobów mogą obniżyć do wysokości należnej akcyzy kwotę akcyzy od sprzedaży tych wyrobów o kwotę akcyzy zapłaconej od importu.
§  8d.  6
 W przypadku zwrotu w wyniku reklamacji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą i skierowania ich do ponownego przerobu w składzie podatkowym, podatnicy mogą obniżyć kwotę akcyzy należnej od sprzedaży wyprodukowanych wyrobów o kwotę akcyzy zapłaconej od reklamowanych wyrobów.
§  9. 
W przypadkach określonych w rozporządzeniu, podatnik może obniżyć należną akcyzę o zapłaconą akcyzę, pod warunkiem że:
1)
nabyte wyroby podlegały obowiązkowi podatkowemu i nie były zwolnione od akcyzy;
2)
podatnik posiada dowód, że zapłacił kwotę akcyzy wynikającą z faktur i z faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwotę akcyzy wynikającą z tych dokumentów;
3)
podatnik nie otrzymał zwrotu akcyzy na podstawie odrębnych przepisów w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych lub w sprawie zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1817) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 2004 r.
3 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1817) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 2004 r.
4 § 8b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1817) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 2004 r.
5 § 8c dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1817) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 2004 r.
6 § 8d dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1817) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024