Tryb powołania i pracy oraz liczba członków Komisji do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 2004 r.
w sprawie trybu powołania i pracy oraz liczby członków Komisji do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 199, poz. 1934) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisja do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych, zwana dalej "Komisją", składa się z 21 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych, w tym:
1)
5 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów rolnych, w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych, zwanej dalej "ustawą";
2)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających wytwórców i pierwszych przetwórców, w rozumieniu art. 2 pkt 9 i 11 ustawy;
3)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów, w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy;
4)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających użytkowników pojazdów;
5)
4 przedstawicieli organizacji lub podmiotów zrzeszających producentów pojazdów.
§  2.
1.
W celu wyłonienia kandydatów na członków Komisji, będących przedstawicielami organizacji, o których mowa w § 1, minister właściwy do spraw rynków rolnych zamieszcza w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Komisji w dzienniku o zasięgu krajowym oraz na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
zaproszenie do zgłaszania kandydatów;
2)
informację o treści zgłoszenia;
3)
termin i miejsce składania zgłoszenia.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, następuje w formie pisemnej i zawiera:
1)
nazwę i siedzibę organizacji lub podmiotu zgłaszających kandydatów;
2)
opis rodzaju i zakresu działalności organizacji lub podmiotu;
3)
uzasadnienie proponowanych kandydatur, w szczególności przez wskazanie kwalifikacji kandydatów;
4)
oświadczenie o gotowości do opłacania składki, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy.
4.
Do zgłaszania dołącza się pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
§  3.
Zgłoszenia są przyjmowane w terminie 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, o którym mowa w § 2 ust. 1, w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
§  4. 1
 
1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych powołuje członków Komisji w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków Komisji.
2.
W przypadku zgłoszenia przez organizacje lub podmioty, o których mowa w § 1, kandydatów na członków Komisji w liczbie mniejszej niż liczba ich przedstawicieli w Komisji, minister właściwy do spraw rynków rolnych powołuje przedstawicieli tych organizacji lub podmiotów w zgłoszonej liczbie, z tym że reprezentowane w Komisji organizacje lub podmioty muszą posiadać co najmniej jednego przedstawiciela.
§  5.
1.
W przypadku gdy:
1)
członek Komisji:
a)
zmarł,
b)
złożył rezygnację,
2)
organizacja lub podmiot zgłaszające kandydaturę na członka Komisji wycofały poparcie dla reprezentującego je członka Komisji

- minister właściwy do spraw rynków rolnych przystępuje do procedury uzupełnienia składu Komisji o nowego członka, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje lub podmioty, których reprezentantem był członek Komisji.

2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych zamieszcza, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o zaistnieniu przesłanek, o których mowa w ust. 1, ogłoszenie o przystąpieniu do procedury uzupełnienia składu Komisji, na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
3.
Przepisy § 2 ust. 2-4, § 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, na wniosek nie mniej niż 5 członków Komisji lub z własnej inicjatywy, lub ministra właściwego do spraw rynków rolnych, przewodniczy tym posiedzeniom, a także wykonuje zadania związane z organizacją pracy Komisji.
2.
Komisja działa kolegialnie i wyraża swoje opinie w formie uchwał w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji.
3.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
4.
Protokół, o którym mowa w ust. 3, podpisują wszyscy członkowie Komisji obecni na posiedzeniu.
§  7.
1.
Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje minister właściwy do spraw rynków rolnych w terminie 14 dni od dnia powołania jej członków.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych albo osoba przez niego upoważniona przewodniczy pierwszemu posiedzeniu Komisji do czasu powołania jej przewodniczącego.
§  8.
1.
Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu wybiera spośród swoich członków przewodniczącego Komisji, jego zastępcę oraz sekretarza.
2.
Wyborów, o których mowa w ust. 1, dokonuje Komisja w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.180.1856) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2004 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.4.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb powołania i pracy oraz liczba członków Komisji do Spraw Biokomponentów Stosowanych w Paliwach Ciekłych i Biopaliwach Ciekłych.
Data aktu: 12/01/2004
Data ogłoszenia: 14/01/2004
Data wejścia w życie: 14/01/2004