Ustanowienie Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej.

USTAWA
z dnia 8 października 2004 r.
o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej

Art.  1.

Ustanawia się Medal za Zasługi dla Straży Granicznej, zwany dalej "Medalem", który nadaje się za wybitne zasługi dla Straży Granicznej.

Art.  2.

Medal może być nadany:

1)
obywatelowi polskiemu lub cudzoziemcowi, który:
a)
podejmował lub uczestniczył w działaniach mających na celu zapobieganie przestępstwom lub wykroczeniom, których zwalczanie należy do ustawowych zadań Straży Granicznej,
b)
przyczynił się do podniesienia sprawności działania lub poziomu wyposażenia technicznego Straży Granicznej,
c)
przyczynił się do rozwoju współpracy Straży Granicznej z organami ochrony granic innych państw,
d)
działał na rzecz Straży Granicznej lub wspierał jej działania w instytucjach międzynarodowych;
2)
funkcjonariuszowi lub pracownikowi Straży Granicznej, który swoją nienaganną służbą lub pracą przyczynił się do zwiększenia sprawności działania lub podniesienia poziomu wyposażenia technicznego Straży Granicznej.
Art.  3.

Medal posiada trzy stopnie:

1)
I stopień - Złoty Medal za Zasługi dla Straży Granicznej;
2)
II stopień - Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej;
3)
III stopień - Brązowy Medal za Zasługi dla Straży Granicznej.
Art.  4.
1.
Stopień Medalu nadaje się odpowiednio do zasług osoby, która ma być wyróżniona.
2.
Medal tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie tylko raz.
3.
Osobie wyróżnionej nie nadaje się Medalu w stopniu niższym od posiadanego.
Art.  5.
1.
Medal nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2.
Osoba, której nadano Medal za Zasługi dla Straży Granicznej, otrzymuje odznakę Medalu oraz legitymację potwierdzającą jego nadanie.
Art.  6.
1.
Medal może być nadany pośmiertnie.
2.
Jeżeli osoba, której nadano Medal, zmarła przed wręczeniem odznaki Medalu, odznakę doręcza się najbliższej rodzinie zmarłego.
3.
W razie nadania Medalu pośmiertnie stosuje się ceremoniał wręczenia odznaki Medalu ustalany każdorazowo stosownie do okoliczności.
Art.  7.
1.
Odznaką Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej jest okrągły medal o średnicy 35 mm obramowany wieńcem z liści laurowych i dębowych. W środku medalu umieszczony jest czteroramienny krzyż zakończony na rogach ramion kulkami, które znajdują się poza obrębem medalu. Ramiona krzyża pokryte są zieloną emalią. W środku krzyża znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek orła osadzony jest na tle słupa granicznego, którego pasy są emaliowane w kolorze białym i czerwonym, a kontury w kolorze szarym. Na odwrotnej stronie odznaki Medalu w wypukłym konturze przedstawiającym terytorium i granice Rzeczypospolitej Polskiej umieszczony jest napis "Za zasługi dla Straży Granicznej". Obramowanie ramion krzyża, jak również pozostała część awersu odznaki Medalu oraz jej odwrotna strona, w zależności od stopnia Medalu, są złocone, srebrzone albo patynowane na brązowo.
2.
Odznaka Medalu jest zawieszona na zielonej wstążce szerokości 35 mm. Przez środek wstążki przebiega biało-czerwono-biały pasek szerokości 15 mm.
3.
Wzór graficzny odznaki Medalu wraz ze wstążką i baretkami określa załącznik do ustawy.
Art.  8.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych pozbawia Medalu osobę wyróżnioną w przypadku wymierzenia jej przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego pozbawienia praw publicznych.

Art.  9.
1.
Dane osobowe osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu podlegają ewidencji.
2.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, obejmuje następujące dane:
1)
imiona i nazwisko oraz imiona rodziców;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
obywatelstwo;
4)
państwo stałego zamieszkania;
5)
rodzaj i numer dokumentu tożsamości;
6)
datę złożenia wniosku o nadanie lub pozbawienie Medalu;
7)
numer i datę decyzji o nadaniu Medalu;
8)
numer i datę decyzji o pozbawieniu Medalu oraz określenie aktu stanowiącego podstawę tej decyzji.
3.
Do ewidencji dołącza się wniosek, o którym mowa w art. 5 ust. 1.
Art.  10.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:

1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu, sposób wręczania i noszenia odznaki Medalu oraz prowadzenia ewidencji, uwzględniając terminy przedkładania wniosków o nadanie Medalu, terminy wręczania odznaki Medalu, podmiot właściwy w sprawach prowadzenia ewidencji i możliwość jej prowadzenia w formie elektronicznej, a także uroczysty charakter aktu wręczania odznaki Medalu;
2)
wzory wniosku o nadanie Medalu oraz legitymacji potwierdzającej jego nadanie, uwzględniając możliwość odpłatnego wydania odznaki Medalu i wtórnika legitymacji w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia, a także określenie we wniosku podstawy nadania Medalu.
Art.  11.

Przechowywanie w ewidencji danych dotyczących podstawy decyzji o pozbawieniu Medalu, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285), nie wymaga zgody osoby, której dane dotyczą.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI MEDALU ZA ZASŁUGI DLA STRAŻY GRANICZNEJ

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024