Pożyczki dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 11 lutego 2004 r.
w sprawie pożyczek dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej

Na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przyznawania pracownikom, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, zwanych dalej "pracownikami", pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej, zwanych dalej "pożyczkami", i spłacania tych pożyczek;
2)
sposób rozliczania pożyczek.
§  2.
1.
Pracownik ubiegający się o udzielenie pożyczki składa, do lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej, wniosek o udzielenie pożyczki.
2.
Wniosek o udzielenie pożyczki zawiera:
1)
imię i nazwisko pracownika;
2)
serię i numer dowodu tożsamości wraz z numerem PESEL;
3)
datę i miejsce urodzenia pracownika;
4)
adres zamieszkania pracownika;
5)
rodzaj wykształcenia;
6)
kwotę pożyczki;
7)
opis planowanej działalności gospodarczej, w szczególności określenie rodzaju planowanej działalności oraz miejsca jej wykonywania;
8)
informacje wymagane przez lokalną albo regionalną instytucję finansową celem zabezpieczenia spłaty pożyczki.
3.
Do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć:
1)
oświadczenie pracownika o skorzystaniu ze stypendium na przekwalifikowanie;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, wystawione przez podmiot, który prowadzi szkolenie.
4.
W przypadku planowania działalności gospodarczej wspólnie z innymi osobami do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć dane, o których mowa w ust. 2, oraz dokumenty wymienione w ust. 3.
5.
Formularz wniosku o udzielenie pożyczki udostępnia lokalna albo regionalna instytucja finansowa.
§  3.
1.
Wniosek o udzielenie pożyczki, spełniający wymogi formalne, podlega zarejestrowaniu w terminie 7 dni od dnia jego wpłynięcia do lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej.
2.
Zarejestrowane wnioski o udzielenie pożyczki podlegają ocenie przez lokalną albo regionalną instytucję finansową, w kolejności ich zarejestrowania, w terminie 7 dni od dnia ich zarejestrowania.
3.
Pozytywnie oceniony wniosek o udzielenie pożyczki stanowi podstawę do zawarcia umowy pożyczki.
§  4.
1.
Jeżeli wniosek o udzielenie pożyczki nie spełnia wymogów formalnych, lokalna albo regionalna instytucja finansowa wzywa pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o uzupełnienie wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
2.
W przypadku nieuzupełnienia wniosku o udzielenie pożyczki w terminie określonym w ust. 1, wniosek podlega odrzuceniu.
3.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa powiadamia pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o odrzuceniu wniosku o jej udzielenie, w terminie 3 dni od dnia podjęcia decyzji w tej sprawie.
§  5.
1.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa niezwłocznie powiadamia pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o przyznanej pożyczce.
2.
Do powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, lokalna albo regionalna instytucja finansowa dołącza projekt umowy pożyczki.
§  6.
1.
Pracownik, który otrzymał pożyczkę, spłaca ją w 24-miesięcznych ratach, ustalonych w harmonogramie spłat pożyczki, na warunkach określonych w umowie pożyczki, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Spłata pierwszej raty kapitału pożyczki następuje po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.
§  7.
1.
Podstawę rozliczenia pożyczki, przyznanej pracownikowi, stanowią następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
finansowo-księgowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą;
3)
potwierdzające wykorzystanie środków pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej;
4)
zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 pracownik przedkłada lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej w terminie 7 dni po upływie terminu określonego w § 6 ust. 2.
3.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa dokonuje rozliczenia pożyczki, na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia spłaty ostatniej raty pożyczki albo w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o umorzeniu pożyczki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006. O rozliczeniu pożyczki lokalna albo regionalna instytucja finansowa niezwłocznie powiadamia pracownika.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.25.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pożyczki dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej.
Data aktu: 11/02/2004
Data ogłoszenia: 23/02/2004
Data wejścia w życie: 09/03/2004