Kirgistan-Polska. Program wykonawczy o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2004-2006. Warszawa.2004.03.16.

PROGRAM WYKONAWCZY
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kirgiskiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2004-2006,
podpisany w Warszawie dnia 16 marca 2004 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Republiki Kirgiskiej, zwane dalej "Stronami",

- pragnąc rozwijać suwerenne, partnerskie, oparte na wzajemnym zaufaniu stosunki między obu krajami,

- przekonane, że współpraca w dziedzinie kultury, edukacji i nauki będzie sprzyjała zbliżeniu społeczeństw obu krajów i upowszechnianiu wiedzy na temat tradycji i współczesności kraju partnera,

- kierując się zasadami zachowania pokoju, poszanowania praw człowieka, otwartości, tolerancji oraz dialogu kultur,

- w celu realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kirgiskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzonej w Warszawie dnia 5 czerwca 1993 r.,

uzgodniły, co następuje:

I.

Nauka i edukacja

Artykuł  1

Strony będą współpracowały, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach edukacji, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania;
2)
kształcenie kadr w specjalnościach będących przedmiotem zainteresowania Stron;
3)
popieranie współpracy między jednostkami edukacyjnymi wszystkich poziomów i szczebli;
4)
popieranie przeprowadzania wspólnych imprez naukowych, konferencji, sympozjów, olimpiad i konkursów dla młodzieży.
Artykuł  2
1.
Strony będą popierały nawiązywanie bezpośredniej współpracy między akademiami nauk, szkołami wyższymi oraz innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:
1)
prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2)
wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych oraz naukowców i specjalistów w celu prowadzenia zajęć, udziału w kongresach, seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach;
3)
wymiany informacji i publikacji naukowych.
2.
Zainteresowane instytucje będą ustalały i określały między sobą dziedziny współpracy oraz warunki finansowe.
Artykuł  3

Strona polska przyzna rocznie Stronie kirgiskiej:

1)
do dziesięciu miejsc na studiach wyższych, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych;
2)
dwa miejsca na studiach doktoranckich w zakresie różnych specjalności, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych;
3)
dziesięć miesięcy na stażach naukowo-badawczych, trwających od 1 do 9 miesięcy, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych.
Artykuł  4

Strona kirgiska przyzna rocznie Stronie polskiej 18 miesięcy na staże naukowo-badawcze, trwające od 1 do 9 miesięcy, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych.

Artykuł  5

Strona polska skieruje, zgodnie z zapotrzebowaniem Strony kirgiskiej, lektorów języka polskiego do pracy w szkołach wyższych w Republice Kirgiskiej.

Artykuł  6
1.
Strona polska, na zaproszenie Strony kirgiskiej, skieruje nauczycieli języka polskiego do pracy dydaktycznej do szkół Republiki Kirgiskiej.
2.
Strona kirgiska stworzy możliwość nauki języka polskiego obywatelom Republiki Kirgiskiej, w tym osobom pochodzenia polskiego.
Artykuł  7

Strony będą popierały wymianę informacji między odpowiednimi instytucjami w obu krajach. Strony będą popierały wymianę publikacji i pomocy naukowych umożliwiających poznanie historii, geografii i kultury obu państw.

II.

Kultura i sztuka

Artykuł  8

Strony będą sprzyjały wymianie filmów na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych.

Artykuł  9

Strony będą popierały udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmów organizowanych w swoich krajach, zgodnie z regulaminami tych imprez.

Artykuł  10

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie kinematografii między polskimi a kirgiskimi instytucjami i organizacjami.

Artykuł  11

Strony będą dążyły do zorganizowania koncertów i występów artystycznych w kraju partnera.

Artykuł  12

Strony będą popierały udział swoich zespołów i solistów w festiwalach artystycznych organizowanych w kraju partnera.

Artykuł  13
1.
Strony wymienią na zasadach wzajemności zespoły folklorystyczne w ramach międzynarodowych festiwali folkloru organizowanych w obu krajach.
2.
Strony będą popierać współpracę instytucji i organizacji związanych z ruchem amatorskim i sztuką ludową. Strony będą umożliwiać na zasadach wzajemności wymianę specjalistów w tych dziedzinach.
Artykuł  14

Strony będą dążyły do zorganizowania w kraju partnera wystaw sztuki współczesnej lub dawnej. Szczegóły zostaną uzgodnione przez zainteresowane instytucje.

Artykuł  15

Strony będą współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturalne, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami. Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.

Artykuł  16

Strony będą współpracować w dziedzinie ochrony praw autorskich i pokrewnych, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami.

Artykuł  17

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony zabytków między zainteresowanymi instytucjami polskimi i kirgiskimi. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł  18

Strony będą popierały współpracę Bibliotek Narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także informacji i mikrofilmów. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w dziedzinie czytelnictwa książek oraz działalności wydawniczej i bibliotecznej.

Artykuł  19

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie: dostępu do archiwów dla celów naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i mikrofilmów, w oparciu o bezpośrednie porozumienia między naczelnymi dyrekcjami archiwów państwowych.

Artykuł  20

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie radiofonii i telewizji.

III.

Młodzież i sport

Artykuł  21

Strony będą popierały rozwój kontaktów młodzieży obu krajów.

Artykuł  22
1.
Strony będą popierały bezpośrednie kontakty federacji, stowarzyszeń i klubów sportowych obu krajów. Współpraca instytucji sportowych będzie obejmowała:
1)
popularyzację narodowych dyscyplin sportu;
2)
wymianę doświadczeń oraz materiałów naukowych i metodycznych, organizację seminariów i szkoleń podnoszących kwalifikacje specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej i sportu;
3)
wymianę ekspertów w zakresie sportu masowego, walki z dopingiem oraz zapewnienia bezpieczeństwa na imprezach sportowych.
2.
Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą zasady wymiany i warunki finansowe.

IV.

Warunki wymiany osobowej

Artykuł  23

Wymiana osobowa będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, staży naukowo-badawczych, delegowania lektorów i nauczycieli języka polskiego oraz wizyt krótkoterminowych.

Artykuł  24
1.
Strona przyjmująca zapewni osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 3 i 4 Programu wykonawczego:
1)
bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich;
2)
odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim.
2.
Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie na podstawie artykułów 3 i 4 Programu wykonawczego będą posiadać środki na:
1)
pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania;
2)
pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania nauki lub stażu i z powrotem;
3)
ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.
3.
Strona wysyłająca każdego roku do dnia 31 marca przekaże pełną informację o kandydatach na studia w szkołach wyższych i studiach doktoranckich ze wskazaniem wybranego przez nich kierunku.

Strona przyjmująca udzieli odpowiedzi do dnia 30 czerwca każdego roku.

Artykuł  25
1.
Lektorom i nauczycielom języka polskiego kierowanym na podstawie artykułu 5 i 6 Programu wykonawczego do pracy w szkołach i szkołach wyższych w Republice Kirgiskiej, Strona kirgiska zapewni, zgodnie z obowiązującymi przepisami:
1)
miesięczne wynagrodzenie oraz wynagrodzenie za czas urlopu;
2)
niezbędną opiekę lekarską (z wyjątkiem leczenia przewlekłych chorób i usług protetycznych) na takich samych warunkach jak dla obywateli Republiki Kirgiskiej;
3)
bezpłatne zakwaterowanie;
4)
pomoc w załatwianiu niezbędnych formalności związanych z wjazdem, pobytem i zatrudnieniem (zezwolenie na podjęcie pracy, zameldowanie, wiza i inne).
2.
Strona polska pokryje koszty podróży lektorów i nauczycieli do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Strona polska przekaże dokumenty lektorów i nauczycieli języka polskiego drogą dyplomatyczną.
Artykuł  26

Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego Programu wykonawczego, będą kontynuować naukę do czasu jej ukończenia na wcześniej ustalonych warunkach.

V.

Postanowienia ogólne i końcowe

Artykuł  27

Program wykonawczy nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki, pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.

Artykuł  28
1.
Program wykonawczy wejdzie w życie w dniu otrzymania późniejszej noty informującej o wypełnieniu przez Strony wewnętrznych procedur niezbędnych dla wejścia w życie programu.
2.
Program wykonawczy pozostanie w mocy do wejścia w życie nowego Programu wykonawczego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

SPORZĄDZONO w Warszawie, dnia 16 marca 2004 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kirgiskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst rosyjski będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.248.2490

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kirgistan-Polska. Program wykonawczy o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2004-2006. Warszawa.2004.03.16.
Data aktu: 16/03/2004
Data ogłoszenia: 22/11/2004
Data wejścia w życie: 26/07/2004