Zasiedlanie lokali mieszkalnych, wnoszenie opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 października 2004 r.
w sprawie zasiedlania lokali mieszkalnych, wnoszenia opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywów zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych

Na podstawie art. 32a ust. 8 i 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zasiedlenia lokali mieszkalnych;
2)
warunki i sposób wnoszenia opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych w tym lokalu;
3)
normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych;
4)
sposób i tryb obliczania wartości wyposażenia i urządzeń technicznych zużytych w lokalach mieszkalnych;
5)
warunki wymiany lub zwrotu kosztów w zamian za wymianę wyposażenia i urządzeń technicznych zużytych w lokalach mieszkalnych.
§  2.
Zasiedlenie lokalu mieszkalnego obejmuje:
1)
sporządzenie protokołu przyjęcia lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą";
2)
ustalenie zakresu robót remontowych;
3)
wykonanie robót remontowych;
4)
odbiór robót remontowych i usunięcie stwierdzonych usterek;
5)
wprowadzenie do lokalu mieszkalnego.
§  3.
1.
Żołnierz służby stałej i przedstawiciel Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej "Agencją", ustalają zakres robót remontowych, nie później niż w terminie trzech dni od dnia sporządzenia protokołu przyjęcia lokalu mieszkalnego.
2.
Ustalenie zakresu robót remontowych następuje w formie pisemnej. Dokument ustalający zakres robót remontowych podpisuje żołnierz służby stałej i przedstawiciel Agencji.
§  4.
1.
Żołnierz służby stałej przystępuje do wykonania robót remontowych w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2.
Po wykonaniu robót remontowych, jednak nie później niż po upływie sześciu tygodni od dnia sporządzenia dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 2, żołnierz służby stałej zgłasza pisemnie we właściwym miejscowo oddziale regionalnym Agencji zakończenie tych robót.
§  5.
Kontrolę robót remontowych w lokalu mieszkalnym może przeprowadzać osoba, która posiada:
1)
uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w rozumieniu przepisów rozdziału 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm. 2 ) oraz
2)
pisemne upoważnienie dyrektora oddziału regionalnego Agencji do przeprowadzania kontroli robót remontowych w lokalach mieszkalnych.
§  6.
1.
Odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym dokonuje przedstawiciel Agencji wyznaczony przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji, a w przypadkach uzasadnionych zakresem tych robót lub właściwościami budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny - komisja składająca się z przedstawicieli Agencji wyznaczonych przez takiego dyrektora.
2.
Przedstawicielami Agencji, o których mowa w ust. 1, mogą być tylko osoby spełniające warunki określone w § 5.
3.
Odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym dokonuje się w terminie trzech dni od dnia zgłoszenia zakończenia tych robót, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  7.
1.
Jeżeli roboty remontowe zostały wykonane w lokalu mieszkalnym z naruszeniem art. 32 ust. 3 ustawy, dyrektor oddziału regionalnego Agencji nakazuje żołnierzowi służby stałej przywrócenie na jego koszt poprzedniego stanu tego lokalu.
2.
W razie stwierdzenia usterek w robotach remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym, dyrektor oddziału regionalnego Agencji wyznacza termin ich usunięcia, nie dłuższy niż siedem dni roboczych, i zawiadamia o tym żołnierza służby stałej. Po upływie tego terminu dokonuje się ponownego odbioru robót remontowych.
§  8.
Żołnierz służby stałej w terminie siedmiu dni roboczych od dnia odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym wprowadza się do tego lokalu.
§  9.
1.
W okresie wykonywania prac remontowych w lokalu mieszkalnym żołnierz służby stałej obejmujący ten lokal wnosi opłatę za używanie lokalu, obliczoną zgodnie z art. 36 ustawy, obniżoną o 50 %, a opłaty pośrednie wnosi w pełnej wysokości.
2.
Obniżka, o której mowa w ust. 1, nie może obejmować okresu dłuższego niż dwa miesiące od dnia wydania decyzji o prawie zamieszkiwania.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, żołnierz służby stałej uiszcza w sposób określony w art. 36 ust. 1 ustawy.
§  10.
1.
Zużycie wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym, kwalifikujące je do wymiany albo naprawy jest ustalane przez przedstawiciela Agencji spełniającego warunki określone w § 5.
2.
Normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Za wartość wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym, wymienianych w wyniku zgodnego z normatywem ich zużycia, przyjmuje się obowiązujące w kwartale poprzedzającym dzień wymiany średnie krajowe ceny rynkowe wyposażenia i urządzeń technicznych, opublikowane w dostępnych w sprzedaży wydawnictwach, zawierające podatek od towarów i usług, powiększone o koszt ich wymiany, ustalony na podstawie kosztorysu sporządzonego na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub środowiskowych metod kosztorysowania z zastosowaniem średnich krajowych stawek robocizny i narzutów.
4.
Wartość wyposażenia i urządzeń technicznych wymienianych w lokalu mieszkalnym ustala dyrektor oddziału regionalnego Agencji w formie pisemnej.
5.
Agencja dokonuje wymiany wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym po upływie okresu używalności określonego w załączniku do rozporządzenia.
6.
Jeżeli Agencja nie dokonała wymiany zużytego wyposażenia lub urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym po upływie okresu używalności określonego w załączniku do rozporządzenia, żołnierzowi służby stałej, który dokonał takiej wymiany, Agencja zwraca koszty obliczone zgodnie z ust. 3. Decyzję w tej sprawie wydaje dyrektor oddziału regionalnego Agencji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK

NORMATYWY ZUŻYCIA WYPOSAŻENIA I URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH W LOKALU MIESZKALNYM

Element wyposażenia lokalu mieszkalnego Okres używalności

w latach

Kuchnie gazowe 10
Kuchnie elektryczne 15
Gazowe grzejniki wody przepływowej i urządzenia dwufunkcyjne 10
Elektryczne podgrzewacze wody 15
Baterie i zawory czerpalne 15
Wanny i brodziki emaliowane 15
Wanny i brodziki z tworzyw sztucznych 10
Kabiny natryskowe 10
Zlewozmywaki emaliowane 15
Zlewozmywaki stalowe 20
Misy klozetowe, umywalki i bidety fajansowe 15
Zbiorniki płuczące 15
Szafki zlewozmywakowe 10
Meble wbudowane 15
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 marca 1996 r. w sprawie ekwiwalentu konserwacyjnego oraz równoważnika mieszkaniowego, przysługujących osobom uprawnionym do osobnych kwater stałych i najemcom lokali mieszkalnych (Dz. U. Nr 37, poz. 165, z 1997 r. Nr 52, poz. 331, z 1998 r. Nr 45, poz. 275, z 1999 r. Nr 22, poz. 203, z 2000 r. Nr 44, poz. 511, z 2001 r. Nr 43, poz. 484, z 2002 r. Nr 80, poz. 727 oraz z 2003 r. Nr 101, poz. 944 i Nr 103, poz. 959) i rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2000 r. w sprawie administrowania kwaterami i lokalami mieszkalnymi przez Wojskową Agencję Mieszkaniową (Dz. U. Nr 40, poz. 471 oraz z 2002 r. Nr 80, poz. 725 i Nr 178, poz. 1485), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203 i Nr 151, poz. 1596), w zakresie uregulowanym tym rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.236.2366

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasiedlanie lokali mieszkalnych, wnoszenie opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych.
Data aktu: 14/10/2004
Data ogłoszenia: 29/10/2004
Data wejścia w życie: 13/11/2004