Szczegółowe warunki realizacji w 2005 r. Rządowego Programu "Posiłek dla potrzebujących".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków realizacji w 2005 r. Rządowego Programu "Posiłek dla potrzebujących"

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 i Nr 99, poz. 1001) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W roku 2005 pomoc w formie posiłku, ze szczególnym uwzględnieniem posiłku gorącego, może być przyznana bezpłatnie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwanej dalej "ustawą".
2.
Rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z bezpłatnych posiłków.
§  2.
1.
Dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny, którym przyznano pomoc, o której mowa w § 1, spożywają posiłek w szkole, jeżeli szkoła posiada warunki pozwalające na przygotowywanie lub wydawanie posiłków.
2.
W przypadku gdy szkoła nie posiada warunków do przygotowywania lub wydawania posiłków, kierownik ośrodka pomocy społecznej, we współpracy z dyrektorem szkoły, zapewnia spożywanie posiłku poza szkołą.
3.
W przypadku spożywania posiłków w czasie zajęć szkolnych poza szkołą, dyrektor szkoły zapewnia dzieciom i młodzieży właściwą organizację zajęć i opiekę.
§  3.
W przypadku braku możliwości zapewnienia posiłku lub gdy przyznanie pomocy w formie posiłku byłoby nieuzasadnione z uwagi na sytuację osobistą lub rodzinną, może być przyznana pomoc w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup posiłku lub żywności, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy.
§  4.
1.
Pomoc, o której mowa w § 1 oraz w § 3, przyznaje kierownik ośrodka pomocy społecznej w drodze decyzji administracyjnej w trybie określonym w ustawie. Pomoc przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, rodziców dziecka, opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej, przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby lub rodziny.
3.
W przypadku gdy osoba lub rodzina czasowo przebywa w innej gminie niż gmina miejsca zamieszkania, wniosek składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce czasowego pobytu.
§  5.
1.
Dyrektor szkoły może przygotować listę uczniów wymagających pomocy w formie posiłku i przekazać ją do właściwego ośrodka pomocy społecznej w celu przyznania pomocy.
2.
Lista, o której mowa w ust. 1, zawiera imiona, nazwiska oraz adresy zamieszkania uczniów.
§  6.
1.
Kwotę dotacji przyznanej gminie wojewoda ustala w wysokości nie wyższej niż 50 % kosztów realizacji zadania, z zastrzeżeniem § 8.
2.
Wojewoda może, w ramach dotacji przyznanej gminie, uwzględnić środki na tworzenie punktów wydawania posiłków.
3.
Wojewoda może przeznaczyć część dotacji przyznanej województwu, nie większą niż 5 %, na cel, o którym mowa w ust. 2.
§  7.
1.
W przypadku konieczności zorganizowania dowozu posiłków do osób starych, chorych, niepełnosprawnych, zwłaszcza samotnych, które nie są w stanie same dotrzeć do punktu wydawania posiłków, gmina ustala sposób organizacji tego dowozu.
2.
Udział kosztów dowozu posiłków pokrywany z dotacji przyznanej gminie nie może być większy niż 5 % kwoty dotacji przyznanej gminie na realizację Programu.
§  8.
Wysokość dotacji przyznanej gminie może zostać zwiększona, na jej uzasadniony wniosek, jeżeli wojewoda w wyniku podziału dotacji przyznanej województwu nie rozdysponuje całości kwoty tej dotacji.
§  9.
1.
Pilotaż, o którym mowa w Programie, jest realizowany od dnia 1 listopada 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Pilotaż, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany w następujących województwach:
1)
kujawsko-pomorskie;
2)
podkarpackie;
3)
łódzkie;
4)
pomorskie;
5)
świętokrzyskie.
3.
Wojewodowie w województwach wymienionych w ust. 2 wybierają gminy, w których będzie realizowany pilotaż, kierując się wskaźnikami:
1)
poziomu dochodu na mieszkańca gminy;
2)
stopy bezrobocia;
3)
liczby dzieci korzystających z posiłków w okresie styczeń-grudzień 2003 r.;
4)
liczby osób objętych świadczeniami z pomocy społecznej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2004 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.236.2363

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki realizacji w 2005 r. Rządowego Programu "Posiłek dla potrzebujących".
Data aktu: 19/10/2004
Data ogłoszenia: 29/10/2004
Data wejścia w życie: 01/11/2004