Sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 17 września 2004 r.
w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych2)

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (Dz. U. Nr 34, poz. 293 i Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, przedstawianego Radzie Ministrów, zwanego dalej "raportem dla Rady Ministrów";
2)
sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych w celu sporządzenia rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych, przekazywanego Komisji Europejskiej, zwanego dalej "raportem dla Komisji Europejskiej", a w szczególności:
a)
sposób doboru stacji paliwowych i stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, w tym minimalną liczbę tych stacji,
b)
okresy monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
c)
sposób podziału terytorium kraju do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
d)
wzór raportu dla Komisji Europejskiej.
§  2.
1.
W celu sporządzenia raportu dla Komisji Europejskiej stacje paliwowe i stacje zakładowe, zwane dalej "stacjami", w których dokonywana będzie kontrola jakości danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego, wyznacza się losowo z wykazu stacji zlokalizowanych na obszarach, o których mowa w § 7 ust. 1.
2.
Przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym paliwami ciekłymi lub biopaliwami ciekłymi wyznacza się do kontroli jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych losowo z wykazu tych przedsiębiorców, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
3.
W przypadkach podejrzeń lub uzyskania informacji o niewłaściwej jakości paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyznacza do kontroli jakości paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych dodatkowe stacje lub przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym paliwami ciekłymi lub biopaliwami ciekłymi, bez zachowania trybu, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
Raport dla Komisji Europejskiej zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1.
5.
Raport dla Rady Ministrów zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1, 2 oraz 3.
§  3.
1.
Dla każdego gatunku paliwa ciekłego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, w każdym z okresów monitorowania, wynosi 100 dla całego terytorium kraju.
2.
W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego, o których mowa w ust. 1, jest mniejsza niż 100, kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, dokonywana jest w każdym z okresów monitorowania we wszystkich stacjach zaopatrujących pojazdy w to paliwo.
§  4.
1.
Dla każdego gatunku biopaliwa ciekłego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, wynosi 100 dla całego terytorium kraju, w ciągu roku kalendarzowego.
2.
W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek biopaliwa ciekłego, o których mowa w ust. 1, jest mniejsza niż 100, w ciągu roku kalendarzowego przeprowadza się kontrolę we wszystkich stacjach zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
§  5.
1.
Minimalna liczba przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym paliwami ciekłymi lub biopaliwami ciekłymi, u których dokonywana będzie kontrola, wynosi w roku kalendarzowym 50 % całkowitej liczby tych przedsiębiorców znajdujących się w wykazie, o którym mowa w § 2 ust. 2.
2.
Kontroli jakości u przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1, podlegają wszystkie gatunki paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego będące przedmiotem handlu hurtowego prowadzonego przez danego przedsiębiorcę.
§  6.
1.
Ustala się okresy monitorowania jakości:
1)
benzyn silnikowych w ciągu roku:
a)
letni - od dnia 1 maja do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
2)
oleju napędowego w ciągu roku:
a)
letni - od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,
b)
zimowy - od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia.
2.
Okresem monitorowania jakości biopaliw ciekłych jest rok kalendarzowy.
§  7.
1.
Do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych terytorium kraju dzieli się na obszary odpowiadające województwom, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, zwane dalej "województwami".
2.
Liczbę stacji w danym województwie, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, dla każdego okresu monitorowania określa się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego.
3.
Dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego liczbę stacji na obszarze danego województwa, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 2 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego na terytorium całego kraju, przez ilościowy udział sprzedaży tego gatunku w danym województwie w jego sprzedaży na terytorium całego kraju.
4.
W przypadku braku wystarczających informacji na temat wielkości sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego w województwach, liczbę stacji na obszarze poszczególnych województw, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego, o której mowa w § 2 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego na terytorium całego kraju, przez udział liczby stacji zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego w danym województwie w liczbie stacji na terytorium całego kraju, zaopatrujących w dany gatunek paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego.
5.
Jeżeli liczba stacji dla danego województwa, obliczona zgodnie z ust. 3 lub ust. 4, nie przekracza liczby 1, wówczas wyznacza się jedną stację.
6.
Dla każdego okresu monitorowania z wykazu stacji w danym województwie losuje się, odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego, taką liczbę stacji, jaka wynika z ust. 3-5.
7.
Dodatkowo do kontroli każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego w danym województwie losuje się 10 % liczby stacji, określonej zgodnie z ust. 3-5, na wypadek gdyby jedna lub więcej stacji, o których mowa w ust. 6, były czasowo nieczynne lub zlikwidowane.
§  8.
Wielkość sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego albo liczbę stacji w poszczególnych województwach, do celów wyznaczania stacji, w których dokonywana będzie kontrola w okresie monitorowania rozpoczynającym się w danym roku kalendarzowym, przyjmuje się na podstawie danych na koniec roku poprzedzającego o jeden rok rok rozpoczęcia okresu monitorowania.
§  9.
1.
Wzór raportu dla Rady Ministrów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór raportu dla Komisji Europejskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie sposobu wyznaczania stacji paliwowych, w których dokonywana będzie kontrola, oraz wzorów raportów (Dz. U. Nr 230, poz. 2298).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia art. 8 dyrektywy 98/70/WE z dnia 13 października 1998 r. odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz. WE L 350 z 28.12.1998, z późn. zm.).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR RAPORTU DLA RADY MINISTRÓW

1. Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport
Rok, którego dotyczy raport
Data sporządzenia raportu
Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu
Adres instytucji
Telefon nr:
Adres e-mail:

2. Opis krajowego Systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zawierający: przyjęty sposób podziału terytorium kraju, informację o województwach oraz okresach monitorowania.

3. Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju, oraz informacje dotyczące ich ilości.

4. Liczba skontrolowanych stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni, z uwzględnieniem gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz województw.

5. Informacje dotyczące geograficznej dostępności benzyn silnikowych i oleju napędowego o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg

Krótki opis obszaru geograficznego, na którym są dostępne: benzyny silnikowe i olej napędowy o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg.

6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz ilości skontrolowanych stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni w poszczególnych miesiącach.

6.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 98, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym1)

Krajowy gatunek benzyny
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 98,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 88,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 18,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150 5)
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku benzyn.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 95, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym1)

Krajowy gatunek benzyny
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 95,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 85,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 18,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150 5)
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku benzyn.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 91, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 1)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 2)
liczba skontrolowanych obiektów 3) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 91,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 81,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 21,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 3) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

6.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym 1)

Krajowy gatunek oleju napędowego
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik II Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Liczba cetanowa - 51,0 -
Gęstość w temp. 15 °C kg/m3 - 845
Skład frakcyjny:

- 95% (V/V) destyluje do

temperatury

°C - 360
Zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych % (m/m) - 11
Zawartość siarki mg/kg - 350 5)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku oleju napędowego.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 590.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w ciągnikach rolniczych i maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym1)

Krajowy gatunek oleju napędowego
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik II Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Zawartość siarki mg/kg - 350 5)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku oleju napędowego.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numer normy i data jej publikacji zgodna z aktualną edycją normy PN-EN 590.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

5) Dla oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 41: od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg. Dla oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 45: od dnia 1 stycznia 2005 r. - 60 mg/kg.

6.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych zawierających w swoim składzie powyżej 5% bioetanolu oraz powyżej 15% eterów, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

6.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości estrów metylowych kwasów tłuszczowych, stanowiących samoistne paliwo silnikowe, stosowanych w pojazdach, ciągnikach rolniczych, a także maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

6.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego zawierającego powyżej 5 % estrów, stosowanego w pojazdach, ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR RAPORTU DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ

1. Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport
Rok, którego dotyczy raport
Kraj
Data sporządzenia raportu
Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu
Adres instytucji
Telefon nr:
Adres e-mail:

2. Opis krajowego Systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zawierający: przyjęty sposób podziału terytorium kraju, informację o województwach oraz okresach monitorowania.

3. Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju, oraz informacje dotyczące ich ilości.

4. Liczba skontrolowanych stacji paliwowych oraz stacji zakładowych, z uwzględnieniem gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz województw.

5. Informacje dotyczące geograficznej dostępności benzyn silnikowych i oleju napędowego o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg

Krótki opis obszaru geograficznego, na którym są dostępne: benzyny silnikowe i olej napędowy o zawartości siarki nieprzekraczającej 10 mg/kg.

6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz ilości skontrolowanych stacji paliwowych oraz stacji zakładowych w poszczególnych miesiącach.

6.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 98, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym1)

Kraj
Krajowy gatunek benzyny
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne Norma krajowa

(jeśli istnieje)

Według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 98,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 88,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 18,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150 5)
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku benzyn.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 95, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym1)

Kraj
Krajowy gatunek benzyny
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa (jeśli istnieje) według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 95,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 85,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 18,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150 5)
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku benzyn.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych o badawczej liczbie oktanowej RON 91, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

Kraj
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 1)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik I Metoda badawcza 2)
liczba skontrolowanych obiektów 3) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Badawcza liczba oktanowa, RON - 91,0 -
Motorowa liczba oktanowa, MON - 81,0 -
Prężność par, DVPE kPa - 60,0
Skład frakcyjny:
- do temp. 100 °C odparowuje % (V/V) 46,0 -
- do temp. 150 °C odparowuje % (V/V) 75,0 -
Zawartość węglowodorów typu:
- olefinowego % (V/V) - 21,0
- aromatycznego % (V/V) - 42,0
Zawartość benzenu % (V/V) 1,0
Zawartość tlenu % (m/m) - 2,7
Zawartość związków organicznych zawierających tlen:
- metanol % (V/V) - 3
- etanol % (V/V) - 5
- alkohol izopropylowy % (V/V) - 10
- alkohol tert-butylowy % (V/V) - 7
- alkohol izobutylowy % (V/V) - 10
- etery (z 5 lub więcej

atomami węgla w cząsteczce)

% (V/V) - 15
- inne związki organiczne

zawierające tlen

% (V/V) - 10
Zawartość siarki mg/kg - 150
Zawartość ołowiu g/l - 0,005
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 3) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228.

3) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

6.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym 1)

Kraj
Krajowy gatunek oleju napędowego
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości 2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa

(jeśli istnieje)

według dyrektywy 98/70/WE załącznik II Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Liczba cetanowa - 51,0 -
Gęstość w temp. 15 °C kg/m3 - 845
Skład frakcyjny:

- 95% (V/V) destyluje do

temperatury

°C - 360
Zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych % (m/m) - 11
Zawartość siarki mg/kg - 350 5)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku oleju napędowego.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numery norm i daty ich publikacji zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 590.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

5) Od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg.

6.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w ciągnikach rolniczych i maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym1)

Kraj
Krajowy gatunek oleju napędowego
Rok
Parametr Jednostka Dopuszczalne wartości2)
Wyniki analityczne i statystyczne norma krajowa (jeśli istnieje) według dyrektywy 98/70/WE załącznik II Metoda badawcza 3)
liczba skontrolowanych obiektów 4) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. min. max. metoda rok
Zawartość siarki mg/kg - 350 5)
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 4) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Informację sporządza się dla każdego krajowego gatunku oleju napędowego.

2) Wartości graniczne są "wartościami rzeczywistymi" i zostały wyznaczone zgodnie z procedurą ustalania wartości granicznych, podaną w normie PN-EN ISO 4259.

Wynik poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z kryteriami opisanymi w normie PN-EN ISO 4259.

3) Numer normy i data jej publikacji zgodna z aktualną edycją normy PN-EN 590.

4) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

5) Dla oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 41: od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - 50 mg/kg, od dnia 1 stycznia 2009 r. - 10 mg/kg. Dla oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 45: od dnia 1 stycznia 2005 r. - 60 mg/kg.

6.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych zawierających w swoim składzie powyżej 5 % bioetanolu oraz powyżej 15 % eterów, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

6.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości e strów metylowych kwasów tłuszczowych, stanowiących samoistne paliwo silnikowe, stosowanych w pojazdach, ciągnikach rolniczych, a także maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

6.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego zawierającego powyżej 5 % estrów, stosowanego w pojazdach, ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

Parametr 1) Jednostka Wyniki analityczne i statystyczne Dopuszczalne wartości Metoda badawcza
liczba skontrolowanych obiektów 2) min. max. średnia odchylenie standardowe min. max. metoda rok
Liczba skontrolowanych obiektów w ciągu miesiąca 2) Razem
Styczeń Kwiecień Lipiec Październik
Luty Maj Sierpień Listopad
Marzec Czerwiec Wrzesień Grudzień

1) Parametry określone w odrębnych przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych.

2) Zestawienie sporządzone oddzielnie dla stacji paliwowych oraz stacji zakładowych.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024