Szkolenie i egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac podwodnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 25 sierpnia 2004 r.
w sprawie szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac podwodnych

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. Nr 199, poz. 1936) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i kryteria uznawania szkoleń prowadzonych przez ośrodek szkoleniowy, cofania uznania oraz przeprowadzania kontroli i oceny tych szkoleń;
2)
ramowe programy szkoleń i wymagań egzaminacyjnych;
3)
tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów przez Komisję Kwalifikacyjną dla Nurków, zwaną dalej "komisją";
4)
kryteria przyznawania uprawnień do wykonywania zawodu osobom posiadającym uprawnienia płetwonurka;
5)
kryteria, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i członków komisji.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych;
2)
ośrodku - należy przez to rozumieć ośrodek szkoleniowy, o którym mowa w art. 24 ustawy, prowadzący szkolenia w zakresie wykonywania zawodów, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy;
3)
dyrektorze urzędu - należy przez to rozumieć Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Rozdział  2

Tryb i kryteria uznawania szkoleń prowadzonych przez ośrodek, cofania uznania oraz przeprowadzania kontroli i oceny tych szkoleń

§  3.
1.
Szkolenia, po przeprowadzeniu ich kontroli i oceny, uznaje się, jeżeli ośrodek:
1)
posiada udokumentowany system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy przy wykonywaniu prac podwodnych, potwierdzony certyfikatem, o którym mowa w art. 4 ustawy;
2)
prowadzi szkolenia na podstawie szczegółowych programów, zgodnych z ramowymi programami szkolenia i wymagań egzaminacyjnych, określonymi w załącznikach nr 1-7 do rozporządzenia;
3)
prowadzi dzienniki zajęć i ćwiczeń;
4)
prowadzi rejestr wydawanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia;
5)
dysponuje bazą prac podwodnych, sprzętem nurkowym oraz urządzeniami technicznymi, które są niezbędne do realizacji ćwiczeń, oraz posiada zezwolenie na wykonywanie prac podwodnych na akwenie, na którym będą prowadzone ćwiczenia, a wykłady prowadzone są w sali wykładowej wyposażonej w pomoce dydaktyczne;
6)
zapewnia wykładowców i instruktorów prowadzących wykłady i ćwiczenia, posiadających co najmniej wykształcenie średnie, kwalifikacje w zakresie metodyki prowadzenia zajęć i dyplom nurka II klasy lub kierownika prac podwodnych II klasy, albo wykształcenie wyższe o kierunku zgodnym z tematyką prowadzonych zajęć, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Osoba posiadająca wykształcenie wyższe, a nieposiadająca dyplomu nurka lub kierownika prac podwodnych powinna posiadać co najmniej 5-letnią praktykę w zakresie związanym z tematyką prowadzonych zajęć lub ćwiczeń.
§  4.
1.
Kontrolę, ocenę i uznanie szkoleń w zawodach, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, przeprowadza się na wniosek ośrodka.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i adres ośrodka;
2)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) i numer identyfikacyjny REGON;
3)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół lub niepublicznych placówek oświatowych;
4)
określenie rodzaju szkoleń, o których uznanie ubiega się ośrodek;
5)
szczegółowe programy tych szkoleń;
6)
imienny wykaz wykładowców i instruktorów, z wyszczególnieniem tematyki prowadzonych przez nich zajęć lub ćwiczeń, posiadanego wykształcenia, okresu praktyki zawodowej oraz uprawnień dydaktycznych;
7)
kopię certyfikatu systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy przy wykonywaniu prac podwodnych.
3.
Do wniosku można dołączyć wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 24 ustawy.
4.
Ośrodek do wniosku może załączyć kopie rekomendacji instytucji, stowarzyszeń lub osób dotyczące prowadzonych szkoleń lub inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla oceny szkoleń prowadzonych przez ośrodek.
§  5.
1.
Kontrolę i ocenę szkoleń przeprowadzają co najmniej dwaj członkowie komisji. Wyniki kontroli i ocenę komisja przekazuje dyrektorowi urzędu, uznającemu szkolenia i ośrodek. Kopię oceny pozostawia się w kontrolowanym ośrodku.
2.
Podstawą uznania szkoleń jest pozytywna ocena, potwierdzająca spełnienie kryteriów określonych w § 3.
3.
O uznaniu lub nieuznaniu szkolenia dyrektor urzędu informuje pisemnie kierownika ośrodka.
4.
W przypadku nieuznania szkolenia kierownik ośrodka może podjąć działania naprawcze w celu usunięcia stwierdzonych niezgodności i wystąpić z wnioskiem do dyrektora urzędu o przeprowadzenie ponownej kontroli i oceny szkoleń.
§  6.
Na polecenie dyrektora urzędu, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata, komisja przeprowadza kontrolę uznanych szkoleń prowadzonych przez ośrodek. W przypadku stwierdzenia, że szkolenia nie spełniają kryteriów, o których mowa w § 3, dyrektor urzędu cofa ich uznanie.
§  7.
Adresy ośrodków, których szkolenia zostały uznane przez dyrektora urzędu, podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie informacji w siedzibie dyrektora urzędu oraz zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni.

Rozdział  3

Ramowe programy szkoleń i wymagań egzaminacyjnych

§  8.
1.
Ustala się ramowe programy szkoleń i wymagań egzaminacyjnych w zawodach, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.
2.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla nurka III klasy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla nurka II klasy określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla nurka I klasy określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla nurka saturowanego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
6.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla kierownika prac podwodnych II klasy określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
7.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla kierownika prac podwodnych I klasy określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
8.
Ramowy program szkolenia i wymagania egzaminacyjne dla operatora systemów nurkowych określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów

§  9.
1.
Egzaminy przeprowadza komisja na pisemny wniosek zainteresowanej osoby.
2.
Zainteresowana osoba, lub z jej upoważnienia ośrodek prowadzący szkolenie, składa w sekretariacie dyrektora urzędu lub przesyła pocztą wniosek o przeprowadzenie egzaminu.
3.
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dopuszczenie do egzaminu, datę i miejsce urodzenia oraz adres do korespondencji lub numer telefonu.
4.
Do wniosku należy załączyć:
1)
kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych odpowiednio w art. 20 ustawy;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uznanego przez dyrektora urzędu;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty egzaminacyjnej.
5.
Do egzaminu dla nurków II i I klasy, nurków saturowanych oraz dla kierowników prac podwodnych II i I klasy dopuszcza się osoby, które przedłożą dokumenty potwierdzające posiadanie co najmniej 75 % okresu wymaganej praktyki zawodowej, określonej w art. 20 ustawy.
6.
W przypadku złożenia niekompletnego wniosku, przewodniczący komisji odmawia dopuszczenia zainteresowanej osoby do egzaminu.
7.
Zainteresowaną osobę powiadamia się o rozpatrzeniu wniosku i terminie egzaminu.
§  10.
1.
W przypadku rezygnacji zainteresowanej osoby z przystąpienia do egzaminu, opłata egzaminacyjna na jej wniosek podlega zwrotowi, pod warunkiem zawiadomienia przewodniczącego komisji, nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia egzaminu.
2.
Osoba, która z przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie albo przerwała egzamin, może przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie, bez konieczności wnoszenia ponownej opłaty za egzamin.
§  11.
1.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej. Część teoretyczna egzaminu obejmuje etap pisemny i etap ustny.
2.
Warunkiem dopuszczenia do części teoretycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z części praktycznej egzaminu.
3.
Etap pisemny egzaminu teoretycznego przeprowadza się przed etapem ustnym.
§  12.
1.
Wyniki egzaminu ustala się, stosując następującą skalę ocen:
1)
z egzaminu praktycznego - pozytywna lub negatywna;
2)
z egzaminu teoretycznego - bardzo dobra, dobra, dostateczna i niedostateczna. Ocen pośrednich nie stosuje się.
2.
Ocena negatywna z części praktycznej egzaminu wyklucza możliwość przystąpienia do części teoretycznej egzaminu.
3.
Ocena co najmniej dobra z etapu pisemnego egzaminu teoretycznego stanowi podstawę do zwolnienia z etapu ustnego tego egzaminu.
§  13.
1.
W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z egzaminu teoretycznego, zdającemu przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w następnym terminie, jednak nie wcześniej niż po upływie miesiąca.
2.
Uzyskanie oceny niedostatecznej z egzaminu poprawkowego skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej z egzaminu.
3.
Osoba, która nie zdała egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu w następnym terminie, jednak nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  14.
1.
Zadania i pytania egzaminacyjne opracowuje oraz przechowuje komisja w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
2.
Komisja opracowuje co najmniej po dwa zestawy zadań do egzaminu praktycznego oraz po dwa zestawy testów i dwa zestawy pytań do etapu pisemnego i ustnego części teoretycznej egzaminu. Integralną częścią każdego zestawu pytań testowych są zasady punktacji udzielonych odpowiedzi na pytania testu.
3.
Etap pisemny egzaminu teoretycznego przeprowadza się w formie testu z pytaniami zamkniętymi lub otwartymi, zawierającego co najmniej 50 pytań testowych.
§  15.
1.
Komisja sprawuje nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu, ustala czas trwania i sposób przeprowadzenia części praktycznej i teoretycznej egzaminu.
2.
Przewodniczący komisji ogłasza wyniki egzaminu po ich zakończeniu.
3.
Przed przystąpieniem do każdej części egzaminu osoba zdająca przedkłada do wglądu przewodniczącemu komisji dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
§  16.
1.
Część praktyczna egzaminu polega na zastosowaniu posiadanych umiejętności zawodowych i wykonaniu określonych czynności albo na opracowaniu sposobu rozwiązania zadanego problemu oraz uzasadnieniu przyjętego rozwiązania.
2.
Część praktyczną egzaminu komisja przeprowadza przy wykorzystaniu będącego w dyspozycji ośrodka prowadzącego szkolenie wyposażenia bazy prac podwodnych w urządzenia techniczne i sprzęt nurkowy oraz zezwolenia na wykonywanie prac podwodnych.
3.
Osoba przystępująca do części praktycznej egzaminu losowo wybiera temat zadania egzaminacyjnego.
4.
Część praktyczną egzaminu przeprowadza się w obecności przewodniczącego i co najmniej jednego członka komisji.
5.
W przypadku gdy część praktyczna egzaminu wymaga wykonania czynności pod powierzchnią wody, członkowie komisji bezpośrednio obserwują przebieg wykonywanych czynności przez egzaminowaną osobę pod powierzchnią wody lub pośrednio za pomocą urządzeń wizyjnych transmitujących na powierzchnię obraz i dźwięk spod powierzchni wody.
6.
Wyniki części praktycznej egzaminu komisja wpisuje do protokołu z egzaminu, który podpisują członkowie komisji biorący w nim udział.
7.
Wzór protokołu z części praktycznej egzaminu określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Część teoretyczną egzaminu przeprowadza się w obecności przewodniczącego komisji i co najmniej dwóch członków komisji.
2.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu, przewodniczący komisji w obecności członków komisji oraz osób przystępujących do egzaminu losowo wybiera jeden zestaw pytań testowych.
3.
Osoby zdające etap pisemny egzaminu teoretycznego udzielają odpowiedzi na pytania testowe na arkuszach oznaczonych pieczęcią komisji. Każdy zdający, przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej, zwraca komisji egzaminacyjnej wszystkie otrzymane arkusze.
4.
Osoby uczestniczące w etapie pisemnym egzaminu teoretycznego mogą korzystać z przyrządów, tablic dekompresyjnych i innych pomocy dydaktycznych dopuszczonych przez komisję.
5.
W przypadku korzystania z przyrządów, tablic lub pomocy dydaktycznych innych niż dopuszczone przez komisję, albo z pomocy innych osób, lub udzielania pomocy przez osobę zdającą innym osobom zdającym, przewodniczący unieważnia egzamin tej osoby i wyklucza ją z dalszej części egzaminu.
6.
W przypadku zakłócania przez osobę zdającą przebiegu egzaminu przewodniczący komisji przerywa dalsze egzaminowanie tej osoby. Informację o wykluczeniu tej osoby z egzaminu zamieszcza się w protokole.
7.
W czasie trwania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji może zezwolić na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się osoby zdającej z innymi osobami.
8.
W czasie trwania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu nie urządza się przerw i nie dopuszcza się do korzystania z telefonów komórkowych.
9.
Warunkiem zdania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60 % liczby punktów możliwych do uzyskania.
§  18.
1.
Etap ustny części teoretycznej egzaminu odbywa się w obecności wszystkich członków komisji egzaminacyjnej. W przypadku zgłoszenia się na egzamin więcej niż 10 osób, dopuszcza się prowadzenie tego egzaminu w składzie zastępca przewodniczącego i egzaminator.
2.
Etap ustny części teoretycznej egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na wylosowany przez osobę zdającą zestaw co najmniej trzech pytań z tematyki objętej programem szkolenia i wymaganiami egzaminacyjnymi.
3.
Warunkiem zdania etapu ustnego części teoretycznej egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.
§  19.
1.
Wyniki etapu pisemnego i etapu ustnego części teoretycznej egzaminu wpisuje się do protokołu, który podpisują przewodniczący oraz członkowie komisji biorący w nim udział.
2.
Wzór protokołu z części teoretycznej egzaminu określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  20.
Protokoły egzaminacyjne z przebiegu egzaminu, a w przypadku egzaminu nurków także utrwalony zapis obrazu i dźwięku części praktycznej egzaminu, przechowuje się w archiwum dyrektora urzędu.
§  21.
1.
Osoba, która zdała egzamin, a nie posiada pełnego okresu praktyki zawodowej, określonego w art. 20 ustawy, może wystąpić do przewodniczącego komisji o wydanie zaświadczenia o zdaniu egzaminu.
2.
Wzór zaświadczenia o zdaniu egzaminu przed komisją określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  22.
1.
Egzamin przeprowadza się, jeżeli suma wniesionych opłat egzaminacyjnych zapewni pokrycie kosztów ich przeprowadzenia, a ośrodek zapewni spełnienie wymagań określonych w § 16 ust. 2.
2.
Egzaminy przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia spełnienia warunków, określonych w ust. 1.
3.
Ośrodki zgłaszają dyrektorowi urzędu przewidywane terminy szkoleń, czas ich trwania i miejsce ich prowadzenia.
4.
Informację o terminie przewidywanych szkoleń i terminach egzaminów dyrektor urzędu podaje do publicznej wiadomości, poprzez jej wywieszenie w siedzibie urzędu oraz zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni.

Rozdział  5

Kryteria przyznawania uprawnień do wykonywania zawodu osobom posiadającym dokumenty potwierdzające kwalifikacje płetwonurka wydane przez stowarzyszenia kultury fizycznej lub inne stowarzyszenia

§  23.
1.
Komisja, rozpatrując wniosek zainteresowanej osoby posiadającej dokument potwierdzający kwalifikacje płetwonurka, wydany przez stowarzyszenia kultury fizycznej lub inne stowarzyszenia, uwzględnia:
1)
rodzaj posiadanego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje płetwonurka;
2)
rodzaj ukończonego szkolenia praktycznego i teoretycznego w zakresie płetwonurkowania, porównując program tego szkolenia z ramowymi programami szkolenia dla nurka III klasy lub operatora systemów nurkowych, o których mowa w § 8 ust. 2 i 8;
3)
posiadane dodatkowe szkolenia wpisane do książki płetwonurka;
4)
posiadaną praktykę w zakresie płetwonurkowania, wpisaną do książki płetwonurka;
5)
doświadczenie i praktykę w zakresie stosowania różnych czynników oddechowych, osiągniętej maksymalnej głębokości w płetwonurkowaniu i łącznego czasu pobytu tej osoby pod powierzchnią wody, wpisaną do książki płetwonurka.
2.
Wniosek zainteresowanej osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień do wykonywania zawodu powinien zawierać imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres dla korespondencji lub numer telefonu.
3.
Do wniosku należy załączyć:
1)
dokument potwierdzający kwalifikacje płetwonurka;
2)
książkę płetwonurka;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie;
4)
kopię dowodu o uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej.

Rozdział  6

Kryteria, jakim powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i członków komisji

§  24.
1.
Przewodniczącym komisji może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie, dyplom nurka I klasy i kierownika prac podwodnych II klasy oraz co najmniej 6 lat praktyki w zakresie wykonywania prac podwodnych w charakterze nurka lub kierownika prac podwodnych.
2.
Zastępcą przewodniczącego komisji może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie, dyplom nurka I klasy albo kierownika prac podwodnych II klasy oraz co najmniej 4 lata praktyki w charakterze nurka lub kierownika prac podwodnych.
3.
Członkiem komisji może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 5, będąca specjalistą w zakresie tematów zajęć edukacyjnych, z których przeprowadza egzamin i posiadająca:
1)
wykształcenie wyższe oraz co najmniej 3 lata praktyki w zakresie wykonywania prac podwodnych w charakterze nurka III klasy lub kierownika prac podwodnych II klasy, albo
2)
wykształcenie wyższe oraz co najmniej 5 lat praktyki w charakterze wykładowcy, albo
3)
wykształcenie średnie oraz co najmniej 5 lat praktyki w zakresie wykonywania prac podwodnych w charakterze nurka II klasy lub kierownika prac podwodnych II klasy.
4.
Sekretarz komisji powinien posiadać co najmniej średnie wykształcenie.
5.
Członek komisji uczestniczący w egzaminie powinien posiadać uprawnienia co najmniej równorzędne z uprawnieniami, o uzyskanie których ubiegają się osoby przystępujące do egzaminu.

Rozdział  7

Przepisy końcowe

§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA NURKA III KLASY

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Przepisy BHP w sprawie wykonywania prac podwodnych. 8 -
2. Hydrologia i hydrotechnika. Hydrologia wód śródlądowych i morskich; parametry fizyczne środowiska wodnego, prądy i pływy. Rodzaje budowli hydrotechnicznych. Oznakowanie miejsca prowadzenia prac podwodnych. 8 -
3. Wybrane zagadnienia z fizyki, medycyny, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem prac podwodnych; czynniki oddechowe, procedury dekompresji, tabele dekompresji, choroby i urazy wywoływane dekompresją, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. 10 6
4. Sprzęt nurkowy i wyposażenie bazy prac podwodnych; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja i przeglądy. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy prac podwodnych. 10 10
5. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania prac podwodnych. Procedury prac podwodnych. 12 12*
· 5.1. Prace podwodne w sprzęcie nurkowym i butlowym aparacie oddechowym (autonomicznym). 5 20*
· 5.2. Prace podwodne w sprzęcie nurkowym i aparacie oddechowym połączonym wężami doprowadzającymi czynnik oddechowy z tablicy rozdzielczej. 5 20*
· 5.3. Podstawy inspekcji podwodnej; fotografowanie i filmowanie. 3 5*
· 5.4. Prace montażowe i demontażowe, poszukiwanie i podnoszenie zatopionych przedmiotów i małych obiektów. 3 15*
· 5.5. Cięcie pod powierzchnią wody. 3 6*
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków pod powierzchnią wody. Awaryjne sygnały porozumiewania się. 10 10*
Razem: 181 godzin wykładów i ćwiczeń. 77 104
* W trakcie ćwiczeń praktycznych nurek III klasy powinien w sprzęcie nurkowym wykonywać co najmniej 15 zanurzeń, a łączny czas wykonywania prac podwodnych, w czasie trwania szkolenia, nie powinien być krótszy niż 8 godzin, w tym co najmniej 2 godziny przy pracach podwodnych na średnich głębokościach.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Nurek III klasy powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie prac podwodnych oraz przepisów porządkowych dotyczących oznakowania miejsc prowadzonych prac podwodnych na polskich wodach morskich i śródlądowych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy prac podwodnych na małych głębokościach oraz narzędzi do prac podwodnych.

3. Procedur prac podwodnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac podwodnych na małych i średnich głębokościach.

4. Sposobów przeliczania jednostek fizycznych.

5. Tabel i procedur dekompresji.

6. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

II. Nurek III klasy powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Kompletowania i przygotowania do użycia sprzętu nurkowego oraz usuwania drobnych usterek w tym sprzęcie.

2. Przygotowania do użycia wyposażenia bazy prac podwodnych na małych głębokościach i posługiwania się narzędziami do prac podwodnych.

3. Samodzielnego i bezpiecznego wykonywania prac podwodnych na małych i średnich głębokościach, z wykorzystaniem sprężonego powietrza i innych czynników oddechowych.

4. Wykonywania prac podwodnych na średniej głębokości w asyście nurka II lub I klasy.

5. Odszukiwania zatopionych przedmiotów lub małych obiektów.

6. Wykonywania prac montażowych i demontażowych pod powierzchnią wody.

7. Wykonywania inspekcji podwodnej dna lub budowli hydrotechnicznej.

8. Wykonywania pracy polegającej na odcięciu pod powierzchnią wody części konstrukcyjnej za pomocą narzędzi.

9. Samodzielnego podejmowania czynności ratowniczych w warunkach awaryjnych.

10. Przeliczania jednostek fizycznych ciśnienia, temperatury, sił, powierzchni, długości, objętości, wyporności, mocy i oświetlenia.

11. Obliczania czasu dekompresji nurka dla pobytu pod powierzchnią wody na małej i średniej głębokości.

12. Oceny ryzyka zawodowego w miejscu wykonywania pracy na wodach śródlądowych i w wodach morskich.

13. Obsługi transportowej lub jednoprzedziałowej komory dekompresyjnej.

14. Obsługi sprężarki powietrza i ładowania butli.

15. Kontrolowania czystości czynnika oddechowego.

16. Wykonywania dezynfekcji sprzętu nurkowego.

17. Bezpiecznego posługiwania się linami.

18. Nadawania i odbierania awaryjnych sygnałów porozumiewania się pod powierzchnią wody.

19. Oznakowania na powierzchni wody miejsca wykonywania prac podwodnych.

20. Określania ważności atestów i certyfikatów na sprzęt nurkowy oraz wyposażenie bazy prac podwodnych.

21. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także w przypadku nagłej dekompresji.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA NURKA II KLASY

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania prac podwodnych na średnich głębokościach oraz przy wykonywaniu głębinowych prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Zarządzanie bezpieczeństwem prac podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego, dzwonów nurkowych, komór dekompresyjnych i hiperbarycznych oraz innego wyposażenia bazy prac podwodnych. 8 -
2. Wybrane zagadnienia z fizyki, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem prac podwodnych na średnich głębokościach oraz przy wykonywaniu głębinowych prac podwodnych; czynniki oddechowe, procedury i tabele dekompresji oraz zasady dekompresji na powierzchni. 3 6
3. Sprzęt nurkowy i wyposażenie bazy przy wykonywaniu prac podwodnych na średnich głębokościach oraz głębinowych pracach podwodnych; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja i przeglądy. 10 24*
4. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania prac podwodnych na średnich głębokościach i przy głębinowych pracach podwodnych. Procedury prac podwodnych na średnich głębokościach i przy głębinowych pracach podwodnych. 5 12*
· 4.1. Prace podwodne w sprzęcie nurkowym przy

stosowaniu różnych czynników oddechowych.

5 20*
· 4.2. Prace podwodne przy wykorzystaniu dzwonu

nurkowego i komory dekompresyjnej lub

hiperbarycznej.

5 20*
· 4.3. Prace podwodne w ogrzewanym skafandrze

nurkowym.

1 3*
· 4.4. Inspekcja podwodna budowli hydrotechnicznych,

wystawianie dokumentów z wykonanej inspekcji.

- 5*
· 4.5. Prace montażowe i demontażowe, poszukiwanie,

odmulanie, stropowanie i podnoszenie

zatopionych obiektów oraz wraków.

10 15*
· 4.6. Prace podwodne wewnątrz wraków. 10 15*
· 4.7. Cięcie i spawanie metali pod powierzchnią

wody.

45** 20*
5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków pod powierzchnią wody. 5 5*
Razem: 252 godziny wykładów i ćwiczeń. 107 145
* W trakcie ćwiczeń praktycznych nurek II klasy powinien w sprzęcie nurkowym wykonywać co najmniej 20 zanurzeń, a łączny czas wykonywania prac podwodnych, w czasie trwania szkolenia, powinien wynieść co najmniej 5 godzin przy wykonywaniu prac na średnich głębokościach i 5 godzin przy głębinowych pracach podwodnych.

** Wykłady nie dotyczą osób posiadających "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książeczkę spawacza" albo "Zaświadczenie o ukończeniu kursu spawacza".

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Nurek II klasy powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie prac podwodnych na średnich głębokościach oraz głębinowych prac podwodnych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy prac podwodnych na średnich głębokościach oraz głębinowych prac podwodnych.

3. Procedur prac podwodnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac podwodnych na małych i średnich głębokościach.

4. Sposobów przeliczania jednostek fizycznych.

5. Tabel i procedur dekompresji przy wykonywaniu prac na średnich głębokościach oraz głębinowych prac podwodnych.

6. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej.

II. Nurek II klasy powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Kompletowania i przygotowywania do użycia sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy prac podwodnych na średnich głębokościach oraz głębinowych prac podwodnych, a także usuwania drobnych usterek.

2. Przygotowania do użycia i obsługi narzędzi będących na wyposażeniu bazy prac podwodnych.

3. Przygotowania do pracy stanowiska kierowania pracami podwodnymi.

4. Samodzielnego i bezpiecznego wykonywania prac podwodnych na średnich głębokościach, z wykorzystaniem sprężonego powietrza i innych czynników oddechowych.

5. Wykonywania głębinowych prac podwodnych w asyście nurka I klasy.

6. Określania miejsca uszkodzenia statku lub budowli hydrotechnicznej.

7. Wykonywania prac podwodnych, w tym fotografowania, filmowania, betonowania, stropowania, cięcia, odmulania, penetrowania pomieszczeń wraków, mocowania pontonów oraz podnoszenia zatopionych obiektów.

8. Cięcia i spawania metali pod powierzchnią wody.

9. Samodzielnego podejmowania czynności ratowniczych w warunkach awaryjnych.

10. Określania ważności atestów i certyfikatów na sprzęt nurkowy, narzędzia i wyposażenie bazy prac podwodnych.

11. Obliczania czasu dekompresji dla pobytu pod powierzchnią wody na średnich głębokościach oraz przy prowadzeniu głębinowych prac podwodnych.

12. Oceny ryzyka zawodowego w miejscu wykonywania pracy na wodach śródlądowych i wodach morskich.

13. Obsługi dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej i komory hiperbarycznej, tablicy rozdzielczej czynników oddechowych, ładowania zbiorników oraz kontrolowania czystości czynników oddechowych.

14. Określania niezbędnego zapasu czynników oddechowych oraz obsługiwania systemu zasilania czynnikami oddechowymi.

15. Przeprowadzania dezynfekcji sprzętu nurkowego, dzwonu nurkowego i komory dekompresyjnej.

16. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także za pomocą komory dekompresyjnej.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA NURKA I KLASY

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania głębinowych prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Zarządzanie bezpieczeństwem prac podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego, dzwonów nurkowych, komór dekompresyjnych i hiperbarycznych oraz innego wyposażenia bazy prac podwodnych. 8 -
2. Hydrologia wód morskich. Parametry fizyczne środowiska morskiego, prądy i pływy morskie. 6 2*
3. Wybrane zagadnienia z fizyki, medycyny, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem głębinowych prac podwodnych; czynniki oddechowe, procedury i tabele dekompresji oraz zasady dekompresji na powierzchni. 5 5*
4. Sprzęt nurkowy i wyposażenie bazy przy wykonywaniu głębinowych prac podwodnych; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja i przeglądy. 10 15*
5. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania głębinowych prac podwodnych. Procedury głębinowych prac podwodnych. 5 6*
· 5.1. Prace podwodne przy stosowaniu różnych czynników oddechowych. 5 6*
· 5.2. Prace podwodne przy wykorzystaniu dzwonu nurkowego i komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej. 10 20*
· 5.3. Prace podwodne w ogrzewanym skafandrze nurkowym. 6 4*
· 5.4. Prace podwodne przy podnoszeniu wraków. 5 20*
· 5.5. Prace z użyciem materiałów wybuchowych.** 25** 15*
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków przy głębinowych pracach podwodnych. 5 10*
Razem: 193 godziny wykładów i ćwiczeń. 90 103
* W trakcie ćwiczeń praktycznych nurek I klasy powinien w sprzęcie nurkowym wykonywać co najmniej 10 zanurzeń, a łączny czas przebywania w warunkach głębinowych prac podwodnych, w czasie trwania szkolenia, powinien wynieść co najmniej 5 godzin oraz dodatkowo 10 godzin w komorze hiperbarycznej.

** Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.) obowiązuje dodatkowy egzamin z zakresu znajomości zasad posługiwania się materiałami wybuchowymi.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Nurek I klasy powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie głębinowych prac podwodnych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy głębinowych prac podwodnych.

3. Budowy dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej i hiperbarycznej oraz ich wyposażenia.

4. Konstrukcji dennej części statków i typowych budowli hydrotechnicznych.

5. Procedur wykonywania głębinowych prac podwodnych, w tym organizacji tych prac oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny przy ich wykonywaniu.

6. Zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu w pracach podwodnych materiałów wybuchowych.

7. Rodzajów materiałów wybuchowych, ich nazw i właściwości oraz sposobów bezpiecznego ich transportowania, przechowywania i stosowania.

8. Tabel i procedur dekompresji przy wykonywaniu głębinowych prac podwodnych i stosowaniu różnych czynników oddechowych.

9. Wymagań dotyczących przygotowania różnych czynników oddechowych.

10. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

II. Nurek I klasy powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Kompletowania i przygotowania do użycia sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy głębinowych prac podwodnych oraz usuwania drobnych usterek.

2. Przygotowania do użycia i obsługi narzędzi będących na wyposażeniu bazy prac podwodnych.

3. Przygotowania do pracy stanowiska kierowania głębinowymi pracami podwodnymi.

4. Bezpiecznego wykonywania głębinowych prac podwodnych, z wykorzystaniem dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej i różnych czynników oddechowych.

5. Wykonywania głębinowych prac podwodnych, asystując nurkowi II klasy.

6. Wykonywania prac podwodnych, w tym betonowania, stropowania, cięcia, odmulania, penetrowania pomieszczeń wraków, mocowania pontonów oraz podnoszenia zatopionych wraków.

7. Stosowania w pracach podwodnych materiałów wybuchowych.

8. Rozmieszczania i zakładania ładunków wybuchowych.

9. Samodzielnego podejmowania czynności ratowniczych w warunkach awaryjnych.

10. Określania ważności atestów i certyfikatów na sprzęt nurkowy, narzędzia i wyposażenie bazy głębinowych prac podwodnych.

11. Obliczania czasu dekompresji dla pobytu pod powierzchnią wody przy prowadzeniu głębinowych prac podwodnych.

12. Oceny ryzyka zawodowego w miejscu wykonywania głębinowych prac podwodnych.

13. Obsługi dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej i komory hiperbarycznej, tablicy rozdzielczej czynników oddechowych, ładowania zbiorników i butli oraz kontrolowania czystości czynników oddechowych.

14. Przeprowadzania dezynfekcji dzwonu nurkowego i komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

15. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA NURKA SATUROWANEGO

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania długotrwałych prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Przepisy BHP dotyczące długotrwałych prac podwodnych. Certyfikacja systemów zarządzania BHP przy pracach podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy. 8 -
2. Wybrane zagadnienia z fizyki, medycyny, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem długotrwałych prac podwodnych; czynniki oddechowe i analiza ich składu chemicznego, procedury dekompresji, tabele dekompresji, choroby i urazy wywoływane dekompresją. 5 6
3. Sprzęt nurkowy i wyposażenie bazy długotrwałych prac podwodnych; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja i atestacja. 10 14*
4. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania długotrwałych prac podwodnych. Procedury bezpiecznego wykonywania długotrwałych prac podwodnych. 12 12*
· 4.1. Prace podwodne z wykorzystaniem dzwonu

nurkowego i komory hiperbarycznej.

5 180*
· 4.2. Prace podwodne w ogrzewanych skafandrach. 3 15
5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków w trakcie wykonywania długotrwałych prac podwodnych. 6 10
Razem: 286 godzin wykładów i ćwiczeń. 49 237
* W trakcie ćwiczeń praktycznych nurek saturowany powinien w sprzęcie nurkowym wykonywać co najmniej 2 zanurzenia saturowane, z których każde powinno trwać nie krócej niż 6 godzin. Łączny czas przebywania pod powierzchnią wody i w komorze hiperbarycznej, w warunkach długotrwałych prac podwodnych, z których jedno powinno zostać przeprowadzone na głębokości większej niż 50 m, powinien wynieść co najmniej 60 godzin.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Nurek saturowany powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie długotrwałych prac podwodnych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy przy wykonywaniu długotrwałych prac podwodnych.

3. Budowy dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej i hiperbarycznej oraz ich wyposażenia.

4. Konstrukcji dennej części statków i typowych budowli hydrotechnicznych oraz konstrukcji obiektów zanurzalnych.

5. Procedur wykonywania długotrwałych prac podwodnych, w tym organizacji tych prac oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny przy ich wykonywaniu.

6. Tabel i procedur dekompresji przy wykonywaniu długotrwałych prac podwodnych i stosowaniu różnych czynników oddechowych.

7. Wymagań dotyczących przygotowania różnych czynników oddechowych.

8. Postępowania nurka w sytuacjach awaryjnych podczas głębinowych i długotrwałych prac podwodnych.

9. Zasad higieny podczas długotrwałego przebywania w warunkach podwyższonego ciśnienia.

10. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

II. Nurek saturowany powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Kompletowania i przygotowania do użycia sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy długotrwałych prac podwodnych oraz usuwania drobnych usterek.

2. Przygotowania do użycia i obsługi narzędzi będących na wyposażeniu bazy długotrwałych prac podwodnych.

3. Przygotowania do pracy stanowiska kierowania długotrwałymi pracami podwodnymi.

4. Bezpiecznego wykonywania długotrwałych prac podwodnych, z wykorzystaniem dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej i różnych czynników oddechowych.

5. Samodzielnego podejmowania czynności ratowniczych w warunkach awaryjnych.

6. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

7. Określania ważności atestów i certyfikatów na sprzęt nurkowy, narzędzia i wyposażenie bazy długotrwałych prac podwodnych.

8. Obliczania czasu dekompresji dla pobytu pod powierzchnią wody przy prowadzeniu długotrwałych prac podwodnych.

9. Oceny ryzyka zawodowego w miejscu wykonywania pracy na wodach morskich.

10. Obsługi dzwonu nurkowego, komory dekompresyjnej i komory hiperbarycznej, tablicy rozdzielczej czynników oddechowych, ładowania zbiorników oraz kontrolowania czystości czynników oddechowych.

11. Przeprowadzania dezynfekcji sprzętu nurkowego, dzwonu nurkowego i komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

12. Określania niezbędnego zapasu czynników oddechowych oraz obsługiwania systemu zasilania czynnikami oddechowymi.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KIEROWNIKA PRAC PODWODNYCH II KLASY

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Przepisy BHP w sprawie wykonywania prac podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy. Przepisy PRS* dotyczące obiektów zanurzalnych i urządzeń podnośnych. Przepisy UDT dotyczące zbiorników ciśnieniowych. 10 -
2. Wybrane zagadnienia z fizyki, medycyny, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem prac podwodnych. Czynniki oddechowe i analiza ich składu chemicznego, procedury i tabele dekompresji, wypadki, urazy i choroby wywoływane dekompresją. 10 6
3. System nadzoru państwowego nad bezpieczeństwem prac podwodnych. Procedury bezpiecznego wykonywania prac podwodnych i certyfikacja systemu zarządzania BHP przy pracach podwodnych. Zezwolenia na wykonywanie prac podwodnych. Dzienniki prac podwodnych. Obowiązki organizatora prac podwodnych i kierownika prac podwodnych. 8 -
4. Wyposażenie bazy prac podwodnych w sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja, kontrola stanu technicznego i atestacja. Bilansowanie zużycia czynników oddechowych. 14 14**
5. Planowanie, przygotowanie i technika kierowania pracami podwodnymi. Kalkulowanie kosztów wykonania prac podwodnych. 12 12**
· 5.1. Prace podwodne w różnego rodzaju sprzęcie

nurkowym.

4 -
· 5.2. Prace podwodne w ogrzewanych skafandrach. 3 15**
· 5.3. Prace podwodne z wykorzystaniem dzwonu

nurkowego i komory dekompresyjnej lub

hiperbarycznej.

5 10**
· 5.4. Wykonywanie typowych prac podwodnych. 4 -
· 5.5. Wykonywanie szczególnie niebezpiecznych prac

podwodnych.

5 -
· 5.6. Wykonywanie prac podwodnych z użyciem

materiałów wybuchowych.***

10*** 14**
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków. Pierwsza pomoc w przypadku wypadków i chorób dekompresyjnych. 6 10**
7. Kalkulacje i obliczenia dotyczące planowania prac podwodnych. Zabezpieczenie logistyczne i finansowe prac podwodnych. Wybrane zagadnienia prawa pracy. 10 6
Razem: 188 godzin wykładów i ćwiczeń. 101 87
* Polski Rejestr Statków.

** W trakcie ćwiczeń praktycznych kierownik prac podwodnych II klasy powinien co najmniej przez 30 godzin kierować pracami podwodnymi.

*** Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.) obowiązuje dodatkowy egzamin z zakresu znajomości zasad posługiwania się materiałami wybuchowymi.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Kierownik prac podwodnych II klasy powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie prac podwodnych oraz przepisów porządkowych dotyczących oznakowania miejsc prowadzenia prac podwodnych na polskich wodach morskich i śródlądowych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia baz prac podwodnych oraz narzędzi do prac podwodnych.

3. Obsługiwania technicznego sprzętu nurkowego i wyposażenia baz prac podwodnych.

4. Procedur prac podwodnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac podwodnych.

5. Budowy i zasad użycia narzędzi i urządzeń zabezpieczających prace podwodne, w tym cięcia i spawania, betonowania, odmulania, fotografowania, filmowania.

6. Przepisów bezpieczeństwa dotyczących stosowania materiałów wybuchowych.

7. Sposobów przeliczania jednostek fizycznych.

8. Tabel i procedur dekompresji oraz zasad ustalania i doboru dekompresji.

9. Zasad postępowania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa nurków i ekipy prac podwodnych.

10. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

II. Kierownik prac podwodnych II klasy powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Przygotowania baz prac podwodnych i stanowiska kierowania pracami podwodnymi.

2. Bezpiecznego kierowania ekipą nurków przy wykonywaniu różnego rodzaju prac podwodnych.

3. Kierowania prowadzeniem prac podwodnych przez nurka lub grupę nurków.

4. Opracowywania planu prac podwodnych oraz dokonywania oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem prac podwodnych w określonym miejscu.

5. Kontrolowania stanu technicznego i eksploatowania sprzętu oraz urządzeń baz prac podwodnych zgodnie z przepisami prawa i zasadami techniki.

6. Wykonywania kalkulacji dotyczących kosztu i zakresu prac podwodnych, liczebności ekipy prac podwodnych i ilości nurków oraz czasu planowanego pobytu nurków pod powierzchnią wody, zabezpieczenia logistycznego, finansowego oraz medycznego.

7. Dobierania składu ekipy prac podwodnych i zestawu niezbędnego wyposażenia baz prac podwodnych do rodzaju prowadzonych prac podwodnych.

8. Kierowania procedurami udzielania pomocy przedmedycznej w przypadku nagłych chorób lub wypadków.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KIEROWNIKA PRAC PODWODNYCH I KLASY

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania długotrwałych prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Przepisy BHP dotyczące prac podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego i wyposażenia baz. Przepisy PRS* dotyczące obiektów zanurzalnych i urządzeń podnośnych. Przepisy UDT dotyczące zbiorników ciśnieniowych. 8 -
2. Wybrane zagadnienia z fizyki, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem długotrwałych prac podwodnych. Czynniki oddechowe i analiza ich składu chemicznego, procedury dekompresji, tabele dekompresji, wypadki, urazy i choroby wywoływane dekompresją. 4 4
3. System nadzoru państwowego nad bezpieczeństwem prac podwodnych. Certyfikacja systemu zarządzania BHP przy pracach podwodnych. Zezwolenia na wykonywanie prac podwodnych. Dzienniki prac podwodnych. Obowiązki organizatora prac podwodnych i kierownika prac podwodnych. Procedury długotrwałych prac podwodnych. 8
4. Wyposażenie bazy długotrwałych prac podwodnych w sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja, kontrola stanu technicznego i atestacja. Bilansowanie zużycia czynników oddechowych. 8 2**
5. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania długotrwałych prac podwodnych. Procedury bezpiecznego wykonywania długotrwałych prac podwodnych. 4 10**
· 5.1. Prace podwodne w różnego rodzaju sprzęcie

nurkowym.

4 -
· 5.2. Prace podwodne w ogrzewanych skafandrach. - 15**
· 5.3. Prace podwodne z wykorzystaniem dzwonu

nurkowego i komory dekompresyjnej lub

hiperbarycznej.

2 10**
· 5.4. Kierowanie długotrwałymi pracami podwodnymi. 2 50**
6. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków w warunkach wykonywania długotrwałych prac podwodnych. Pierwsza pomoc w przypadku wypadków i chorób dekompresyjnych. 2 5**
Razem: 138 godzin wykładów i ćwiczeń. 42 96
* Polski Rejestr Statków.

** W trakcie ćwiczeń praktycznych kierownik prac podwodnych I klasy powinien uczestniczyć w kierowaniu co najmniej 2 cyklami długotrwałych prac podwodnych, z których każde powinno trwać nie krócej niż 48 godzin.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Kierownik prac podwodnych I klasy powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie długotrwałych prac podwodnych.

2. Rodzajów, budowy i zasad działania sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy długotrwałych prac podwodnych oraz narzędzi do prac podwodnych.

3. Obsługiwania technicznego sprzętu nurkowego i wyposażenia bazy długotrwałych prac podwodnych.

4. Procedur długotrwałych prac podwodnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac podwodnych.

5. Tabel i procedur dekompresji oraz zasad ustalania i doboru dekompresji.

6. Zasad postępowania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa nurków i ekipy w warunkach wykonywania długotrwałych prac podwodnych.

7. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

II. Kierownik prac podwodnych I klasy powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Przygotowania bazy prac podwodnych i stanowiska kierowania długotrwałymi pracami podwodnymi.

2. Bezpiecznego kierowania ekipą nurków przy wykonywaniu długotrwałych prac podwodnych.

3. Kierowania prowadzeniem długotrwałych prac podwodnych przez grupę nurków.

4. Opracowywania planu długotrwałych prac podwodnych oraz dokonywania oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem prac podwodnych w określonym miejscu.

5. Kontrolowania stanu technicznego i eksploatowania sprzętu oraz urządzeń bazy prac podwodnych zgodnie z przepisami prawa i zasadami techniki.

6. Wykonywania kalkulacji dotyczących kosztu i zakresu długotrwałych prac podwodnych, liczebności ekipy prac podwodnych i ilości nurków oraz czasu planowanego pobytu nurków pod powierzchnią wody, zabezpieczenia logistycznego, finansowego oraz medycznego.

7. Dobierania składu ekipy prac podwodnych i zestawu niezbędnego wyposażenia bazy prac podwodnych do rodzaju prowadzonych prac podwodnych.

8. Kierowania procedurami udzielania pomocy przedmedycznej w przypadku nagłych chorób lub wypadków.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA I WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA OPERATORA SYSTEMÓW NURKOWYCH

Lp. Tematy zajęć edukacyjnych - nazwy przedmiotów Liczba godzin
teoretycznych ćwiczeń
1. Przepisy prawne dotyczące wykonywania prac podwodnych; ustawa i rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Przepisy w sprawie BHP prac podwodnych. Przepisy i normy techniczne (PN-EN) dotyczące sprzętu nurkowego i wyposażenia baz. Przepisy PRS* dotyczące obiektów zanurzalnych i urządzeń podnośnych. Przepisy UDT dotyczące zbiorników ciśnieniowych. System nadzoru państwowego nad bezpieczeństwem prac podwodnych. Certyfikacja systemu zarządzania BHP przy pracach podwodnych. Zezwolenia na wykonywanie prac podwodnych. Dzienniki prac podwodnych. 10 -
2. Wybrane zagadnienia z fizyki, medycyny, fizjologii i higieny pracy związane z wykonywaniem prac podwodnych. Fizjologia i higiena pracy nurków pod powierzchnią wody. Czynniki oddechowe i analiza ich składu chemicznego, procedury dekompresji, tabele dekompresji, wypadki, urazy i choroby wywoływane dekompresją. 15 6
3. Wyposażenie bazy prac podwodnych w sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne; rodzaje, budowa, zastosowanie, konserwacja, kontrola stanu technicznego i atestacja. Bilansowanie zużycia czynników oddechowych. 14 14
4. Planowanie, przygotowanie i technika wykonywania prac podwodnych. Procedury bezpiecznego wykonywania prac podwodnych. 6 6
· 4.1. Analiza składu chemicznego czynników

oddechowych. Prace podwodne w różnego rodzaju

sprzęcie nurkowym.

4 20
· 4.2. Kontrola stanu technicznego sprzętu nurkowego

i wyposażenia bazy. Usuwanie usterek

technicznych.

3 15
· 4.3. Prace podwodne z wykorzystaniem dzwonu

nurkowego i komory dekompresyjnej lub

hiperbarycznej.

5 10
· 4.4. Prace podwodne z użyciem materiałów

wybuchowych.**

10 14
5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia i zdrowia nurków. Pierwsza pomoc w przypadku wypadków i chorób dekompresyjnych. 6 10
Razem: 168 godzin wykładów i ćwiczeń. 73 95
* Polski Rejestr Statków.

** Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.) obowiązuje dodatkowy egzamin z zakresu znajomości zasad posługiwania się materiałami wybuchowymi.

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

I. Operator systemów nurkowych powinien wykazać się wiedzą z zakresu:

1. Przepisów prawnych regulujących wykonywanie prac podwodnych oraz przepisów porządkowych dotyczących oznakowania miejsc prowadzenia prac podwodnych na polskich wodach morskich i śródlądowych.

2. Rodzajów, budowy, zasad działania i obsługi sprzętu nurkowego oraz wyposażenia baz prac podwodnych (zbiorników ciśnieniowych, systemów gazowych, komór dekompresyjnych i hiperbarycznych, dzwonów nurkowych oraz narzędzi).

3. Procedur prac podwodnych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac podwodnych.

4. Budowy i zasad użycia narzędzi i urządzeń zabezpieczających prace podwodne, w tym cięcia i spawania, betonowania, odmulania, fotografowania, filmowania.

5. Przepisów bezpieczeństwa dotyczących stosowania materiałów wybuchowych.

6. Podstaw fizjologii nurkowania i sposobów przeliczania jednostek fizycznych.

7. Organizacji prac podwodnych.

8. Tabel i procedur dekompresji oraz zasad ustalania i doboru dekompresji.

9. Zasad postępowania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa nurków i ekipy prac podwodnych.

10. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także z zastosowaniem komory dekompresyjnej lub hiperbarycznej.

II. Operator systemów nurkowych powinien wykazać się umiejętnościami z zakresu:

1. Przygotowania bazy prac podwodnych i stanowiska kierowania pracami podwodnymi.

2. Kontrolowania stanu technicznego i eksploatowania sprzętu oraz urządzeń baz prac podwodnych zgodnie z przepisami prawa i zasadami techniki.

3. Bezpiecznego wykonywania różnego rodzaju czynności związanych z obsługą i naprawą sprzętu nurkowego i wyposażenia baz prac podwodnych.

4. Przygotowania do pracy oraz obsługi komory dekompresyjnej, dzwonu nurkowego, przyrządów sterowania systemami rozdziału gazów i aparatury kontrolno-pomiarowej.

5. Przeprowadzania dezynfekcji sprzętu nurkowego i wyposażenia baz prac podwodnych.

6. Wykonywania podstawowych pomiarów parametrów pracy w procesie przygotowania i prowadzenia prac podwodnych.

7. Przeprowadzania analizy składu chemicznego czynników oddechowych i poziomu szkodliwych domieszek w tych czynnikach oddechowych.

8. Wykonywania podstawowych obliczeń dotyczących sporządzania mieszanin oddechowych, zapasów gazów oraz określania wentylacji komór hiperbarycznych.

9. Obsługi urządzeń elektrycznych, hydraulicznych i automatyki zabezpieczającej prace podwodne.

10. Określania ważności certyfikatów i atestów na urządzenia i sprzęt nurkowy.

11. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym także w przypadku nagłej dekompresji lub wypadków.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR

PROTOKÓŁ NR

z przeprowadzenia w dniu ......... części praktycznej egzaminu,

...............................................................

ubiegającej(go) się o wydanie dyplomu /świadectwa*

uprawniającego do wykonywania zawodu ..........................

Komisja Kwalifikacyjna dla Nurków w składzie:

Przewodniczący:

Członkowie:

Pan(i) ........................................................

(imię, nazwisko, imię ojca, miejsce i data urodzenia)

wylosował(a) następujące zadanie z części praktycznej egzaminu:

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Ocena wykonania zadania egzaminacyjnego: pozytywna / negatywna*

Członkowie Przewodniczący Komisji

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR

PROTOKÓŁ NR

z części teoretycznej egzaminu dla osób ubiegających się o

uzyskanie dyplomu / świadectwa* ..............................

przeprowadzonego w dniu ......................................

przez Komisję Kwalifikacyjną dla Nurków w składzie:

Przewodniczący: ....................

Członkowie: ....................

....................

Komisja Kwalifikacyjna dla Nurków przeprowadziła część

teoretyczną egzaminu, obejmującą etap pisemny i etap ustny oraz

wystawiła niżej wymienionym osobom następujące oceny:

Lp. Nazwisko i imię Ocena z etapu pisemnego egzaminu Ocena z etapu ustnego egzaminu Ocena końcowa z egzaminu teoretycznego Uwagi Komisji
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.

Członkowie Komisji Przewodniczący Komisji

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE Nr

(pieczęć Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków)

o zdaniu egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną dla Nurków

Nr....../......

Niniejszym potwierdza się, że Pan/Pani ........... urodzony/a

dnia .................. w ..................... złożył(a) przed

Komisją Kwalifikacyjną dla Nurków egzamin w zakresie

wymaganej wiedzy i umiejętności dla ...........................

........................... i uzyskał(a) ocenę ........

Zaświadczenie niniejsze, po spełnieniu odpowiednich wymagań

wynikających z ustawy z dnia 17 października 2003 r. o

wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. Nr 199, poz. 1936) w

zakresie posiadania praktyki zawodowej, stanowi podstawę do

ubiegania się o wydanie przez Dyrektora Urzędu Morskiego w

Gdyni dyplomu/ świadectwa*

...............................................................

uprawniającego do wykonywania prac podwodnych.

Przewodniczący Komisji

Kwalifikacyjnej dla Nurków

............................

(data i miejsce wystawienia)

______

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024