Realizacja celów kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 lipca 2004 r.
w sprawie realizacji celów kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych

Na podstawie art. 5a ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób realizacji celów kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", ich zadania, formy organizacyjne oraz sposoby finansowania;
2)
warunki działania stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych w jednostkach organizacyjnych.
§  2.
1.
Cele kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych realizuje się w sposób odpowiadający wymaganiom współczesnego pola walki oraz warunkom szkolenia wojskowego.
2.
Do zadań jednostek organizacyjnych w zakresie realizacji celów kultury fizycznej należy w szczególności zapewnianie żołnierzom zaspokajania ich potrzeb:
1)
biologicznych, a w szczególności:
a)
zwiększenia zdolności przystosowawczych organizmu do wzmożonego wysiłku fizycznego,
b)
odnowy biologicznej organizmu,
c)
sprawności fizycznej i ochrony zdrowia;
2)
emocjonalnych, a w szczególności:
a)
uodpornienia na stres,
b)
pogłębienia więzi interpersonalnych i rozładowania napięć emocjonalnych,
c)
kreowania postaw przywódczych;
3)
społecznych, a w szczególności:
a)
przygotowania do wykonywania obowiązków służbowych,
b)
integracji środowiskowej i międzyosobowej.
§  3.
Cele kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych są realizowane w następujących formach:
1)
zajęcia wychowania fizycznego;
2)
zawody sportowe;
3)
imprezy rekreacyjno-sportowe.
§  4.
Działalność, o której mowa w § 3 pkt 1, realizuje się na podstawie programów zajęć wychowania fizycznego.
§  5.
Działalność, o której mowa w § 3 pkt 2, realizuje się na podstawie opracowywanego corocznie przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:
1)
kalendarza oraz regulaminów zawodów sportowych;
2)
kalendarza imprez sportowych organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).
§  6.
Działalność, o której mowa w § 3 pkt 3, realizuje się na podstawie Planu zasadniczych przedsięwzięć opracowywanego corocznie przez komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do spraw rekreacji ruchowej.
§  7.
Cele kultury fizycznej realizują:
1)
dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie);
2)
żołnierze i pracownicy zajmujący etatowe lub nieetatowe stanowiska służbowe związane z kulturą fizyczną;
3)
lekarze i personel wojskowej służby zdrowia;
4)
żołnierze, w zależności do zajmowanych przez nich stanowisk służbowych, stopnia wojskowego, wieku i płci.
§  8.
Dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek organizacyjnych umożliwiają stowarzyszeniom kultury fizycznej oraz związkom sportowym prowadzenie działalności w tych jednostkach przez:
1)
zezwalanie żołnierzom czynnej służby wojskowej, na wniosek władz stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego, na prowadzenie i udział w zajęciach szkoleniowo-wychowawczych w ramach działalności tych stowarzyszeń i związków;
2)
obejmowanie patronatem przedsięwzięć sportowych i rekreacyjnych organizowanych przez stowarzyszenia kultury fizycznej lub związki sportowe;
3)
organizowanie, wspólnie ze stowarzyszeniami kultury fizycznej oraz związkami sportowymi, imprez o charakterze sportowym i rekreacyjnym;
4)
rozwijanie współpracy ze stowarzyszeniami kultury fizycznej oraz związkami sportowymi w zakresie popularyzacji i rozwoju sportu;
5)
konsultowanie z władzami związków sportowych kalendarzy zawodów sportowych rozgrywanych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) w dyscyplinach, w których uczestniczą delegacje Wojska Polskiego.
§  9.
Warunkiem działania stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego w jednostkach organizacyjnych jest:
1)
zawarcie umowy z dowódcami tych jednostek; umowy określają szczegółowy zakres i sposób realizacji zadań;
2)
wykorzystywanie udostępnionego mienia jednostek organizacyjnych wyłącznie do realizacji zadań statutowych stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego;
3)
ponoszenie wydatków niezbędnych do właściwego wykorzystania udostępnionego mienia jednostki organizacyjnej przez stowarzyszenie kultury fizycznej lub związek sportowy;
4)
pokrycie szkód zaistniałych w udostępnionym mieniu jednostki organizacyjnej przez stowarzyszenie kultury fizycznej lub związek sportowy.
§  10.
1.
Realizacja celów kultury fizycznej w jednostkach budżetowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej jest finansowana z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji tego ministra.
2.
Realizacja celów kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej jest finansowana przez te jednostki, w sposób określony w przepisach o ich funkcjonowaniu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115, z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 207, poz. 1752, z 2003 r. Nr 203, poz. 1966 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.165.1730

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Realizacja celów kultury fizycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.
Data aktu: 07/07/2004
Data ogłoszenia: 23/07/2004
Data wejścia w życie: 07/08/2004