Nadawanie, potwierdzanie, podwyższanie i utrata klasy kwalifikacyjnej przez żołnierzy czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 czerwca 2004 r.
w sprawie nadawania, potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej przez żołnierzy czynnej służby wojskowej

Na podstawie art. 63a ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób nadawania klas kwalifikacyjnych żołnierzom czynnej służby wojskowej, zwanym dalej "żołnierzami";
2)
właściwość dowódców jednostek wojskowych do powoływania komisji egzaminacyjnych i nadawania klas kwalifikacyjnych;
3)
tryb nadawania, potwierdzania, podwyższania i utraty klas kwalifikacyjnych;
4)
sposób przeprowadzenia i zdawania egzaminów oraz zakres wiedzy i umiejętności sprawdzanych w czasie egzaminów.
§  2.
1.
Do posiadania klasy kwalifikacyjnej jest obowiązany żołnierz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej zajmujący stanowiska lub funkcje związane z bezpośrednią obsługą i eksploatacją uzbrojenia i sprzętu technicznego oraz bezpośrednim dowodzeniem i pełnieniem funkcji bojowych.
2.
Żołnierz zasadniczej służby wojskowej zajmujący stanowisko lub pełniący funkcję, o której mowa w ust. 1, może czynić starania o uzyskanie klasy kwalifikacyjnej.
§  3.
Żołnierzowi, który uzyskał klasę kwalifikacyjną, przysługuje:
1)
pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie na kursy przeszkolenia specjalistycznego - w odniesieniu do żołnierzy posiadających co najmniej drugą klasę;
2)
pierwszeństwo w przyjęciu do zawodowej służby wojskowej.

Rozdział  2

Tryb nadawania klasy kwalifikacyjnej

§  4.
Nadanie klasy kwalifikacyjnej żołnierzom czynnej służy wojskowej uzależnione jest od spełnienia przez nich następujących warunków:
1)
ukończenia szkoły lub kursu wojskowego albo nabycia kwalifikacji w szkołach cywilnych o specjalności właściwej dla zajmowanego stanowiska służbowego (funkcji);
2)
wykazania się w czasie egzaminu kwalifikacyjnego wiedzą teoretyczną i umiejętnością wykonania ćwiczeń praktycznych oraz norm szkoleniowych i technicznych, przewidzianych w kryteriach kwalifikacyjnych;
3)
zajmowania etatowego stanowiska służbowego (funkcji) objętego klasą kwalifikacyjną oraz odbycie praktyki na tym stanowisku przez okres:
a)
dla klasy trzeciej - nie mniej niż dwa miesiące od daty objęcia stanowiska służbowego lub wcielenia do zasadniczej służby wojskowej,
b)
dla klasy drugiej - nie mniej niż sześć miesięcy od daty objęcia stanowiska służbowego i nie mniej niż osiem miesięcy od uzyskania klasy trzeciej,
c)
dla klasy pierwszej - nie mniej niż jeden rok od daty objęcia stanowiska służbowego i nie mniej niż rok od uzyskania klasy drugiej,
d)
dla klasy mistrzowskiej - nie mniej niż rok od daty objęcia stanowiska służbowego i nie mniej niż dwa lata od uzyskania klasy pierwszej.
§  5.
Wyższa klasa kwalifikacyjna nie może być uzyskana z pominięciem klasy bezpośrednio niższej.
§  6.
Absolwenci ośrodków szkolenia młodszych specjalistów wojskowych mogą uzyskać trzecią klasę kwalifikacyjną bezpośrednio po ukończeniu nauki w tych ośrodkach, jeśli w trakcie egzaminów końcowych uzyskali oni oceny bardzo dobre z przedmiotów specjalistycznych i co najmniej dobre z pozostałych przedmiotów.
§  7.
1.
Żołnierz, który zajął w swojej specjalności pierwsze miejsce w finale konkursu o tytuł najlepszego specjalisty na szczeblu rodzaju wojsk (służby) lub w zawodach użyteczno-wojskowych, może uzyskać kolejną klasę kwalifikacyjną lub potwierdzić klasę posiadaną bez egzaminu.
2.
Klasę kwalifikacyjną nadaje lub potwierdza uprawniony przełożony, na wniosek komisji egzaminacyjnej, bezpośrednio po ukończeniu konkursu lub zawodów.

Rozdział  3

Właściwość dowódców jednostek wojskowych do nadawania klasy kwalifikacyjnej

§  8.
1. 1
 Uprawnionymi do nadawania, potwierdzania, podwyższania i stwierdzania utraty klas kwalifikacyjnych są:
1)
na trzecią klasę kwalifikacyjną - dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego co najmniej podpułkownika;
2)
na drugą klasę kwalifikacyjną - dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego co najmniej pułkownika;
3)
na pierwszą klasę kwalifikacyjną - dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego co najmniej generała brygady;
4)
na mistrzowską klasę kwalifikacyjną - szef (dyrektor) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, dowódca rodzaju Sił Zbrojnych, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Dowódca Garnizonu Warszawa, Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Szef Służby Wywiadu Wojskowego.
2.
Przełożeni, o których mowa w ust. 1, nadają, potwierdzają, podwyższają i stwierdzają utratę klasy kwalifikacyjnej.
§  9.
Przełożony posiadający uprawnienia do nadawania wyższych klas kwalifikacyjnych ma również prawo do nadawania klas niższych i ich pozbawiania w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 1.

Rozdział  4

Tryb potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej

§  10.
1.
Żołnierz posiadający klasę kwalifikacyjną obowiązany jest do potwierdzania swoich kwalifikacji specjalistycznych na poziomie posiadanej klasy, jeżeli nie ubiega się o uzyskanie klasy wyższej, po upływie czasu kiedy mógłby ją uzyskać. Obowiązek ten nie dotyczy żołnierza posiadającego klasę trzecią i klasę kwalifikacyjną przyznaną na stałe.
2.
W przypadku gdy żołnierz nie zamierza podnosić swoich kwalifikacji, na jego wniosek, można przyznać mu klasę kwalifikacyjną drugą lub pierwszą na stałe, pod warunkiem co najmniej dwukrotnego jej potwierdzenia.
3.
Klasę drugą, pierwszą i mistrzowską potwierdza się dwukrotnie w odstępach trzyletnich. Po drugim potwierdzeniu klasę kwalifikacyjną nadaje się żołnierzowi na stałe.
§  11.
W przypadku przeniesienia żołnierza na stanowisko służbowe oznaczone inną specjalnością wojskową, zachowuje się uprzednio uzyskaną przez niego klasę kwalifikacyjną pod warunkiem przyznania jej na stałe.
§  12.
Przełożony mający uprawnienia do nadawania określonej klasy kwalifikacyjnej, na wniosek żołnierza, może odroczyć, z przyczyn służbowych lub losowych, termin potwierdzenia klasy z zachowaniem dotychczasowych jego uprawnień do dwóch lat. W przypadku wystąpienia zbieżności przesuniętego terminu potwierdzenia klasy z terminem jej podwyższenia przez zainteresowanego żołnierza, zezwala się na przystąpienie do egzaminów na podwyższenie klasy kwalifikacyjnej.
§  13.
Żołnierz może przystąpić do egzaminów na podwyższenie klasy kwalifikacyjnej po upływie terminów określonych w § 4 pkt 3.
§  14.
1.
Utrata klasy kwalifikacyjnej następuje z powodu popełnionych uchybień i błędów specjalistycznych, które doprowadziły do:
1)
niesprawności lub awarii (uszkodzenia) użytkowanego uzbrojenia i sprzętu technicznego;
2)
powstania znacznej szkody w mieniu wojskowym.
2.
Decyzję o utracie klasy kwalifikacyjnej, w przypadkach określonych w ust. 1, podejmuje, na wniosek komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub komisji egzaminacyjnej, przełożony, który nadał klasę kwalifikacyjną.
3.
Utrata klasy kwalifikacyjnej następuje na podstawie rozkazu przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.
4.
Żołnierz pozbawiony klasy kwalifikacyjnej może ponownie ubiegać się o jej uzyskanie, nie wcześniej jednak niż po upływie czterech miesięcy od daty utraty klasy kwalifikacyjnej.
5.
Przywrócenie uprawnień z tytułu klasy kwalifikacyjnej następuje na podstawie wniosku komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub komisji egzaminacyjnej oraz stwierdzenia tego faktu w rozkazie przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.

Rozdział  5

Sposób przeprowadzania i zdawania egzaminu, składy komisji egzaminacyjnej oraz zakres wiedzy i umiejętności sprawdzanych w czasie egzaminu

§  15.
1.
Żołnierz ubiegający się o określoną klasę kwalifikacyjną zdaje egzamin przed powołaną w tym celu komisją egzaminacyjną.
2.
Za właściwe i zgodne z ustalonymi kryteriami przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego odpowiedzialny jest przewodniczący komisji egzaminacyjnej oraz przełożony, który tę komisję powołał.
§  16.
1.
Przełożeni uprawnieni do nadawania klas kwalifikacyjnych wyznaczają do komisji egzaminacyjnej oficerów, podoficerów zawodowych, pracowników wojska o przygotowaniu specjalistycznym zapewniającym przeprowadzenie egzaminów zgodnie z wymogami określonymi w "Wykazach stanowisk (funkcji), dla których mogą być nadawane klasy kwalifikacyjne oraz szczegółowe kryteria do ich uzyskania".
2.
Przełożeni uprawnieni do nadawania klas kwalifikacyjnych wyższych niż trzecia klasa kwalifikacyjna wyznaczają komisje egzaminacyjne, do składu których powołuje się osoby zajmujące stanowiska na szczeblu dowództwa lub jednostek podległych, albo też kierują przewodniczących komisji do podległych jednostek.
3.
Członków komisji powołują dowódcy podległych jednostek, zgodnie z rozkazem przełożonego wyznaczającego przewodniczącego komisji.
§  17.
W przypadku gdy żołnierz złożył egzamin na specjalistę wojskowego poza macierzystą jednostką, kopię lub wyciąg z rozkazu dowódcy jednostki (instytucji) organizującej sesję egzaminacyjną, w ciągu 21 dni, przesyła się do jego jednostki w celu zamieszczenia odpowiednich danych w rozkazie dziennym.
§  18.
Sesje egzaminacyjne w jednostkach i ośrodkach szkolenia organizuje się dwukrotnie w ciągu roku, w terminach odpowiadających przebiegowi służby i strukturze szkolenia (kształcenia).
§  19. 2
 W jednostkach, w których przeprowadzenie sesji egzaminacyjnych dwukrotnie w ciągu roku jest niecelowe lub niemożliwe, osoby funkcyjne, o których mowa w § 8 ust. 1, na wniosek dowódców (szefów) tych jednostek i organów, zezwalają na organizowanie sesji egzaminacyjnych raz w roku.
§  20.
W czasie sesji egzaminacyjnej wykorzystuje się wyniki innych, realizowanych w jednostce i równolegle przebiegających przedsięwzięć szkoleniowych (inspekcji, kontroli szkolenia, zawodów w kierowaniu ogniem, strzelań kontrolnych) lub odpowiednio udokumentowane wyniki uzyskane przez żołnierzy w podobnych działaniach kontrolnych, które odbyły się w okresie pomiędzy sesjami egzaminacyjnymi.
§  21.
Egzamin uważa się za zdany przez żołnierza ubiegającego się o przyznanie mu odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, jeżeli za wiadomości teoretyczne, umiejętności oraz wykonywanie czynności praktycznych - zgodnie z normami szkoleniowymi - uzyska ocenę średnią, nie niższą niż ustalono w wykazach, o których mowa w § 30.
§  22.
1.
Po zakończeniu sesji egzaminacyjnej na daną klasę kwalifikacyjną sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach. Protokół podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. Oryginał protokołu, który stanowi podstawę do wydania rozkazu o nadaniu żołnierzowi odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedstawia przełożonemu delegującemu go do prac w komisji. Kopię protokołu pozostawia się w aktach jednostki, w której była organizowana sesja egzaminacyjna.
2.
Wzór protokołu określa załącznik do rozporządzenia.
§  23.
W protokole z egzaminu żołnierza ubiegającego się o nadanie i potwierdzenie klasy kwalifikacyjnej dokonuje się adnotacji: "zdał - nie zdał", "potwierdził - nie potwierdził", "uzyskał oceny na poziomie klasy...".
§  24.
Wyciąg z protokołu przewodniczący komisji przesyłają dowódcom tych oddziałów (samodzielnych pododdziałów), z których żołnierz został przydzielony na egzamin do organizującej tę sesję jednostki wojskowej. Ponadto analogiczny wyciąg z protokołu egzaminacyjnego przesyła się do wiadomości przełożonych dowódców tych jednostek (samodzielnych pododdziałów), jako podstawę do wydania rozkazów o nadaniu żołnierzowi odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej (jeżeli przełożeni ci nie podlegają służbowo dowódcy, którego przedstawiciel przewodniczył pracom danej komisji).
§  25.
Egzamin kwalifikacyjny dla żołnierza ubiegającego się o przyznanie, potwierdzenie lub przywrócenie utraconej klasy kwalifikacyjnej obejmuje zakres wiedzy i umiejętności określony w "Wykazach stanowisk służbowych (funkcji), dla których mogą być nadawane klasy kwalifikacyjne oraz szczegółowych kryteriach do ich uzyskania", opracowanych i wydanych przez instytucje wymienione w § 30 ust. 1.
§  26.
Nadawanie, potwierdzanie, podwyższanie i utrata klasy kwalifikacyjnej w wyniku przeprowadzonego egzaminu następuje na wniosek komisji egzaminacyjnej, na podstawie rozkazu przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.
§  27.
1.
Żołnierzowi zdającemu egzamin na klasę kwalifikacyjną przysługuje prawo wniesienia zażalenia w stosunku do decyzji komisji egzaminacyjnej do przełożonego, który wyznaczył przewodniczącego komisji, w ciągu 14 dni od daty zakończenia sesji egzaminacyjnej.
2.
Do rozpatrzenia odwołań przyjmuje się zasady i terminy określone w przepisach dotyczących postępowania administracyjnego.
§  28.
Żołnierzowi, którego odwołanie uznano za uzasadnione, przysługuje prawo do powtórnego złożenia egzaminu przed komisją egzaminacyjną (której rozstrzygnięcie zostało zakwestionowane przez żołnierza w jego odwołaniu), powołaną w tym celu przez przełożonego uprawnionego do nadawania klasy kwalifikacyjnej, nie później jednak niż przed upływem miesiąca od daty podjęcia decyzji przez właściwego przełożonego.
§  29.
W czasie egzaminu sprawdzeniu podlegają:
1)
teoretyczne opanowanie zagadnień z zakresu danej klasy kwalifikacyjnej;
2)
praktyczne wykonanie czynności objętej tym zakresem (opracowanie dokumentów w przypadku klas administracyjnych);
3)
wykonanie norm sprawnościowych.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  30.
1.
Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, szef Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, w uzgodnieniu z szefami komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, sporządzają "Wykazy stanowisk służbowych (funkcji), dla których mogą być nadawane klasy kwalifikacyjne oraz szczegółowe kryteria do ich uzyskania".
2.
Opracowane wykazy, o których mowa w ust. 1, oraz wprowadzane uzupełnienia i zmiany do nich obowiązują po uzgodnieniu z właściwymi szefami komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz zatwierdzeniu przez zastępcę Szefa Sztabu Generalnego WP.
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 139, poz. 1326, Nr 179, poz. 1750, Nr 210, poz. 2036 i Nr 223, poz. 2217 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

PROTOKÓŁ

1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2011 r. (Dz.U.11.160.959) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
2 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2011 r. (Dz.U.11.160.959) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024