Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 2004 r.
w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje na dofinansowanie, objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury:
1)
bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w ramach programów oraz zadań realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r.;
2)
zadań realizowanych przez pozostałe instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organami założycielskimi lub organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego;
3)
zadań realizowanych w ramach projektów, w tym inwestycyjnych, współfinansowanych z funduszy europejskich realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organizatorami lub organami założycielskimi są jednostki samorządu terytorialnego.
§  2.
1.
Programy, w ramach których instytucje filmowe i instytucje kultury, przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., realizować będą zadania objęte mecenatem państwa w dziedzinie kultury, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Zakres zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury wykonywanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organem założycielskim lub organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Zakres projektów, o których mowa w § 1 pkt 3, realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organami założycielskimi lub organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego, współfinansowanych z funduszy europejskich określają programy operacyjne.
§  3.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 5, składają ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanemu dalej "Ministrem", wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami dotyczącymi jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, a także instytucji filmowych oraz instytucji kultury, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki samorządu terytorialnego wraz z oznaczeniem (województwo, nr NIP, nr REGON), adres urzędu jednostki samorządu terytorialnego, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego, nazwę programu, zadania lub projektu, nazwę instytucji filmowej lub instytucji kultury wykonującej program, zadanie lub projekt;
2)
opis programu, zadania lub projektu uwzględniający termin, cykl i miejsce realizacji, cel, zasięg terytorialny, liczbę uczestników i inne ważne zdaniem wnioskodawcy informacje;
3)
szczegółowy, całkowity kosztorys programu, zadania lub projektu, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
4)
podpisy osób wskazanych w pkt 1 oraz skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.
§  4.
1.
Minister, rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok, znaczenie proponowanych do realizacji programów, zadań dla polityki kulturalnej państwa, w tym szczególnie znaczenie programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., uwzględnia terminy i warunki realizacji, a także sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego i instytucji filmowej albo instytucji kultury.
2.
Po rozpatrzeniu wniosków Minister przedstawia jednostce samorządu terytorialnego do uzgodnienia propozycję przyznania dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z podziałem na poszczególne instytucje filmowe i instytucje kultury.
3.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 14 dni od dnia otrzymania propozycji, przekazują Ministrowi uwagi.
4.
Po rozpatrzeniu uwag Minister zawiadamia jednostki samorządu terytorialnego o przyznanych kwotach dotacji.
§  5.
Termin składania wniosków, o których mowa w § 3 ust. 1, na rok 2004 wynosi 21 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  6.
1.
Dotacje na zadania, o których mowa w § 1, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis programu, zadania lub projektu oraz termin jego wykonania;
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i terminy jej przekazywania;
3)
sposób kontroli wykonania zadania, o którym mowa w § 1;
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji i zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PROGRAMY, W RAMACH KTÓRYCH INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, PRZEJĘTE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W DNIU 1 STYCZNIA 1999 R., REALIZOWAĆ BĘDĄ ZADANIA OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY

1. Upowszechnianie i promocja twórczości artystycznej.

2. Upowszechnianie i promocja czytelnictwa.

3. Promocja kultury polskiej za granicą.

4. Pomoc twórcom i animatorom kultury.

5. Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego.

6. Wspieranie i ochrona kultur mniejszości narodowych oraz kultur regionalnych.

7. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w sferze kultury.

8. Edukacja kulturalna społeczeństwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRES ZADAŃ OBJĘTYCH MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY WYKONYWANYCH PRZEZ INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, DLA KTÓRYCH ORGANEM ZAŁOŻYCIELSKIM LUB ORGANIZATOREM JEST JEDNOSTKA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

1. Realizacja wystaw, spektakli, koncertów; organizacja krajowych i międzynarodowych festiwali, przeglądów i konkursów prezentujących dokonania twórców profesjonalnych i amatorów.

2. Wspieranie działań edukacyjnych, skierowanych szczególnie do dzieci i młodzieży.

3. Zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności programowej.

4. Zakup nowości wydawniczych, digitalizacja zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich w Internecie.

5. Tworzenie lokalnych i regionalnych centrów gromadzenia i udostępniania informacji oraz lokalnych i regionalnych sieci informatycznych.

6. Tworzenie i wzbogacanie poprzez zakupy kolekcji gromadzących różnego rodzaju obiekty historyczne i artystyczne.

7. Renowacja, konserwacja, zabezpieczanie, ochrona oraz inwentaryzacja i digitalizacja zbiorów i obiektów zabytkowych, tworzenie zbiorów wirtualnych.

8. Wspieranie rozwoju kultury ludowej i rękodzieła artystycznego, ochrona szczególnie wartościowych zjawisk kultury lokalnej, ochrona unikalnych zawodów i umiejętności artystycznych.

9. Prezentacja kultury mniejszości narodowych.

10. Zapewnianie dostępu do dóbr kultury osobom niepełnosprawnym.

11. Wspieranie dystrybucji i rozpowszechniania filmów o szczególnym znaczeniu dla kultury.

12. Dokumentowanie życia społecznego, kulturalnego i artystycznego, promocja wartościowych zjawisk życia kulturalnego i artystycznego.

13. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w instytucjach kultury.

14. Wspomaganie realizacji programów z zakresu kultury współfinansowanych z funduszy europejskich.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

I.

 PODSTAWOWE INFORMACJE O SYTUACJI FINANSOWEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

(w tys. zł)
WYSZCZEGÓLNIENIE WYKONANIE W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ PROJEKT PLANU W ROKU OBJĘTYM WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ
1. DANE DOTYCZĄCE JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
DOCHODY OGÓŁEM
WYDATKI OGÓŁEM

w tym: wydatki bieżące ogółem

NADWYŻKA
DEFICYT
2. DZIAŁ KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
WYDATKI

w tym: wydatki bieżące

UDZIAŁ WYDATKÓW W WYDATKACH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
UDZIAŁ WYDATKÓW BIEŻĄCYCH W WYDATKACH BIEŻĄCYCH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
POZIOM ZADŁUŻENIA JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %

II.

LICZBA I RODZAJ INSTYTUCJI KULTURY I INSTYTUCJI FILMOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ JEDNOSTKĘ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

ROZDZIAŁ KLASYFIKACJI BUDŻETOWEJ LICZBA INSTYTUCJI
NUMER NAZWA
Pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego

.................. ............ ........................

dzień, miesiąc, rok skarbnik przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego

______

* Określający stosunek łącznej kwoty zadłużenia j.s.t. na

koniec roku budżetowego do dochodów wykonanych w roku

poprzednim lub planowanych na dany rok budżetowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE INSTYTUCJI FILMOWYCH I INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ ORAZ ZA ROK POPRZEDZAJĄCY

.........................

(pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego)

(w zł)

Lp. Nazwa Rozdział Funkcjonowanie instytucji w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją (wykonanie) Podstawowe informacje z planu instytucji na rok objęty dotacją (projekt planu) Wnioskowana kwota dotacji
ogółem koszty/wydatki instytucji ogółem przychody instytucji z tego: planowane ogółem koszty/wydatki instytucji planowane ogółem przychody instytucji z tego:
instytucji kultury, instytucji filmowej klasyfikacji budżetowej dotacja samorządowa % dotacja z budżetu państwa % dochody własne i inne % dotacja samorządowa % dochody własne i inne % z budżetu państwa
1 2 3 4 5 6 6 ; 5 7 7 ; 5 8 8 ; 5 9 10 11 11 ; 10 12 12 ; 10 13

.................. .......... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.144.1518

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.
Data aktu: 08/06/2004
Data ogłoszenia: 24/06/2004
Data wejścia w życie: 09/07/2004