Szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 czerwca 2004 r.
w sprawie szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych

Na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 1326 i Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych, zwanych dalej "WSI";
2)
wzór stosowanego kwestionariusza osobowego, wypełnianego przez kandydata do służby w WSI, zwanego dalej "kandydatem".
§  2.
Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata przeprowadza komórka kadrowa Inspektoratu WSI, zwana dalej "komórką kadrową".
§  3.
Negatywny wynik albo odmowa poddania się przewidzianym w postępowaniu kwalifikacyjnym badaniom, sprawdzeniom lub czynnościom powoduje odstąpienie od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata.
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się po złożeniu przez kandydata pisemnego wniosku (podania) o przyjęcie do służby w WSI.
2.
Szef komórki kadrowej występuje do właściwego przełożonego kandydata o sporządzenie specjalnej opinii służbowej.
§  5.
1.
Kandydat, którego powiadomiono o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego, składa w komórce kadrowej następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy wraz z 3 aktualnymi fotografiami;
2)
własnoręcznie napisany życiorys;
3)
świadectwa stwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne, stopień znajomości języków obcych oraz inne dokumenty potwierdzające umiejętności i osiągnięcia zawodowe;
4)
opinie służbowe lub świadectwa pracy z dotychczasowych miejsc służby lub pracy;
5)
kopię poświadczenia bezpieczeństwa osobowego lub wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego, o których mowa w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
2.
Wzór kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Odmowa wydania kandydatowi poświadczenia bezpieczeństwa, o którym mowa w przepisach o ochronie informacji niejawnych, skutkuje odstąpieniem od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego.
§  7.
1.
Zdolność fizyczną i psychiczną kandydata ustala wojskowa komisja lekarska, do której kieruje kandydata Szef WSI lub wojskowy komendant uzupełnień.
2.
Badania psychofizjologiczne kandydata na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji przeprowadzają psychologowie pełniący służbę lub zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych WSI.
3.
Poza badaniami, o których mowa w ust. 1 i 2, kandydat na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji może być poddany także innym badaniom i czynnościom sprawdzającym jego zdolność lub przydatność do służby na takim stanowisku.
§  8.
1.
Rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem przeprowadza szef komórki kadrowej lub komisja kwalifikacyjna wyznaczona przez Szefa WSI spośród żołnierzy WSI, zwana dalej "komisją".
2.
Przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej potwierdza się tożsamość kandydata.
3.
W toku rozmowy kwalifikacyjnej sprawdza się motywacje kandydata, jego cechy osobowe, umiejętności i predyspozycje do służby w WSI.
4.
Wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
§  9.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne zamyka sporządzenie przez szefa komórki kadrowej lub komisję oceny końcowej kandydata, obejmującej ocenę jego przydatności do służby w WSI.
2.
Formułując ocenę końcową kandydata, bierze się pod uwagę w szczególności wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, a ponadto:
1)
wiek kandydata;
2)
poziom i kierunek jego wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych;
3)
stopień znajomości języków obcych;
4)
doświadczenie w pełnieniu służby lub wykonywaniu pracy poza granicami państwa;
5)
umiejętności posługiwania się techniką informatyczną;
6)
posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
§  10.
1.
Ocenę końcową kandydata oraz wnioski dotyczące możliwości przyjęcia go do służby w jednostkach organizacyjnych WSI szef komórki kadrowej przedstawia Szefowi WSI, który podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu w stosunku do kandydata.
2.
Ocenę, wnioski i decyzję, o których mowa w ust. 1, zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
§  11.
Szef komórki kadrowej zawiadamia pisemnie kandydata o możliwości przyjęcia lub odmowie przyjęcia go do służby w WSI.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY KANDYDATA DO SŁUŻBY W WOJSKOWYCH SŁUŻBACH INFORMACYJNYCH

wzór

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.141.1496

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych.
Data aktu: 03/06/2004
Data ogłoszenia: 21/06/2004
Data wejścia w życie: 06/07/2004