Szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 czerwca 2004 r.
w sprawie szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych

Na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 1326 i Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych, zwanych dalej "WSI";
2)
wzór stosowanego kwestionariusza osobowego, wypełnianego przez kandydata do służby w WSI, zwanego dalej "kandydatem".
§  2.
Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata przeprowadza komórka kadrowa Inspektoratu WSI, zwana dalej "komórką kadrową".
§  3.
Negatywny wynik albo odmowa poddania się przewidzianym w postępowaniu kwalifikacyjnym badaniom, sprawdzeniom lub czynnościom powoduje odstąpienie od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata.
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się po złożeniu przez kandydata pisemnego wniosku (podania) o przyjęcie do służby w WSI.
2.
Szef komórki kadrowej występuje do właściwego przełożonego kandydata o sporządzenie specjalnej opinii służbowej.
§  5.
1.
Kandydat, którego powiadomiono o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego, składa w komórce kadrowej następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy wraz z 3 aktualnymi fotografiami;
2)
własnoręcznie napisany życiorys;
3)
świadectwa stwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne, stopień znajomości języków obcych oraz inne dokumenty potwierdzające umiejętności i osiągnięcia zawodowe;
4)
opinie służbowe lub świadectwa pracy z dotychczasowych miejsc służby lub pracy;
5)
kopię poświadczenia bezpieczeństwa osobowego lub wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego, o których mowa w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
2.
Wzór kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Odmowa wydania kandydatowi poświadczenia bezpieczeństwa, o którym mowa w przepisach o ochronie informacji niejawnych, skutkuje odstąpieniem od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego.
§  7.
1.
Zdolność fizyczną i psychiczną kandydata ustala wojskowa komisja lekarska, do której kieruje kandydata Szef WSI lub wojskowy komendant uzupełnień.
2.
Badania psychofizjologiczne kandydata na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji przeprowadzają psychologowie pełniący służbę lub zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych WSI.
3.
Poza badaniami, o których mowa w ust. 1 i 2, kandydat na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji może być poddany także innym badaniom i czynnościom sprawdzającym jego zdolność lub przydatność do służby na takim stanowisku.
§  8.
1.
Rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem przeprowadza szef komórki kadrowej lub komisja kwalifikacyjna wyznaczona przez Szefa WSI spośród żołnierzy WSI, zwana dalej "komisją".
2.
Przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej potwierdza się tożsamość kandydata.
3.
W toku rozmowy kwalifikacyjnej sprawdza się motywacje kandydata, jego cechy osobowe, umiejętności i predyspozycje do służby w WSI.
4.
Wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
§  9.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne zamyka sporządzenie przez szefa komórki kadrowej lub komisję oceny końcowej kandydata, obejmującej ocenę jego przydatności do służby w WSI.
2.
Formułując ocenę końcową kandydata, bierze się pod uwagę w szczególności wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, a ponadto:
1)
wiek kandydata;
2)
poziom i kierunek jego wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych;
3)
stopień znajomości języków obcych;
4)
doświadczenie w pełnieniu służby lub wykonywaniu pracy poza granicami państwa;
5)
umiejętności posługiwania się techniką informatyczną;
6)
posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
§  10.
1.
Ocenę końcową kandydata oraz wnioski dotyczące możliwości przyjęcia go do służby w jednostkach organizacyjnych WSI szef komórki kadrowej przedstawia Szefowi WSI, który podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu w stosunku do kandydata.
2.
Ocenę, wnioski i decyzję, o których mowa w ust. 1, zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
§  11.
Szef komórki kadrowej zawiadamia pisemnie kandydata o możliwości przyjęcia lub odmowie przyjęcia go do służby w WSI.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY KANDYDATA DO SŁUŻBY W WOJSKOWYCH SŁUŻBACH INFORMACYJNYCH

wzór

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.141.1496

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Wojskowych Służbach Informacyjnych.
Data aktu: 03/06/2004
Data ogłoszenia: 21/06/2004
Data wejścia w życie: 06/07/2004