Wzór wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i tryb jego rozpatrzenia oraz dokumenty, które należy do niego dołączyć.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 maja 2004 r.
w sprawie wzoru wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i trybu jego rozpatrzenia oraz dokumentów, które należy do niego dołączyć

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego składa się ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych rozpatruje wniosek w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
§  2.
1.
Do wniosku o utworzenie wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 343 z 31.12.2003), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym", należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
odpis z księgi wieczystej, potwierdzający prawo własności lub użytkowania wieczystego, przysługujące wnioskodawcy w stosunku do nieruchomości, na których ma być utworzony wolny obszar celny;
2)
opis nieruchomości, na których ma być utworzony wolny obszar celny, w tym:
a)
szczegółowy opis granic planowanego wolnego obszaru celnego oraz warunków technicznego ich zabezpieczenia, wraz z oznaczeniem przejść,
b)
opis warunków przyrodniczych i naturalnych nieruchomości oraz wymogów dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
c)
opis infrastruktury technicznej, sanitarnej i komunikacyjnej,
d)
mapę terenu planowanego wolnego obszaru celnego w skali 1:5.000, z zaznaczeniem przebiegu granic;
3)
informację o uwarunkowaniach lokalizacyjnych (usytuowanie szlaków komunikacyjnych, zasoby siły roboczej);
4)
opinię właściwego miejscowo dyrektora izby celnej dotyczącą możliwości prowadzenia w planowanym wolnym obszarze celnym skutecznego dozoru celnego;
5)
informacje dotyczące rodzaju planowanej na terenie wolnego obszaru celnego działalności gospodarczej;
6)
oświadczenie wnioskodawcy, zawierające zobowiązanie do zawarcia umów z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie wolnego obszaru celnego, w sprawie odpowiedzialności za szkodę spowodowaną zniesieniem wolnego obszaru celnego z przyczyn określonych w art. 26 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne;
7)
inne informacje, które zdaniem wnioskodawcy mogą mieć znaczenie dla utworzenia wolnego obszaru celnego.
2.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, powinna dołączyć:
1)
odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru albo zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy statystycznego numeru identyfikacyjnego w krajowym rejestrze podmiotów prowadzących działalność gospodarczą;
3)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, jeśli taki numer został nadany na podstawie odrębnych przepisów;
4)
zaświadczenie o niezaleganiu wnioskodawcy z zapłatą podatków, stanowiących dochód budżetu państwa, wydane przez organ właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy;
5)
opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy;
6)
oświadczenie wnioskodawcy, że nie toczy się w stosunku do niego postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe.
3.
Do wniosku o powiększenie powierzchni istniejącego wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz ust. 2 pkt 4.
4.
Do wniosku o zmniejszenie powierzchni istniejącego wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego należy dołączyć odpowiednio dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 4.
§  3.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 2, dołącza się w oryginale lub kopii, której zgodność z oryginałem została poświadczona urzędowo lub notarialnie.
2.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 2 oraz pkt 4-6, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1, 3 i 4.
3.
Zgodność ze stanem faktycznym dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5, wydanych wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1, 3 i 4, powinna być potwierdzona przez organ, który je wydał.
§  4.
1.
Do wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego o typie kontroli II w rozumieniu art. 799 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego stosuje się przepisy § 2 ust. 1 pkt 2 lit. b i c, pkt 3-7 i ust. 2-4 oraz § 3.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokument potwierdzający prawo wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości, na której ma być utworzony wolny obszar celny.
§  5.
1.
Do wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni składu wolnocłowego stosuje się przepisy § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a i c, pkt 3-7 i ust. 2-4 oraz § 3.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć mapę planowanego składu wolnocłowego w skali 1:500, z zaznaczeniem przebiegu granic.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 106, poz. 1119).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 marca 2001 r. w sprawie warunków i kryteriów tworzenia i znoszenia wolnych obszarów celnych i składów wolnocłowych (Dz. U. Nr 19, poz. 228 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 376).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

...................................

(miejscowość, rok, miesiąc, dzień)

Minister Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

Wniosek o

- utworzenie*)

- zwiększenie powierzchni*)

- zmniejszenie powierzchni*)

- wolnego obszaru celnego w rozumieniu art. 799

lit. a Rozporządzenia Wykonawczego*)

- wolnego obszaru celnego w rozumieniu art. 799

lit. b Rozporządzenia Wykonawczego*)

- składu wolnocłowego*)

1. Imię i nazwisko albo nazwa (firma) wnioskodawcy.

2. Adres miejsca zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy.

3. Miejscowość, w której planowane jest utworzenie wolnego

obszaru celnego lub składu wolnocłowego/utworzony jest

wolny obszar celny lub skład wolnocłowy*).

4. Wykaz dołączonych dokumentów.

............................

(data i podpis wnioskodawcy)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.140.1485

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i tryb jego rozpatrzenia oraz dokumenty, które należy do niego dołączyć.
Data aktu: 31/05/2004
Data ogłoszenia: 19/06/2004
Data wejścia w życie: 04/07/2004