Wzór wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i tryb jego rozpatrzenia oraz dokumenty, które należy do niego dołączyć.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 maja 2004 r.
w sprawie wzoru wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i trybu jego rozpatrzenia oraz dokumentów, które należy do niego dołączyć

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego składa się ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych rozpatruje wniosek w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
§  2.
1.
Do wniosku o utworzenie wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 343 z 31.12.2003), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym", należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
odpis z księgi wieczystej, potwierdzający prawo własności lub użytkowania wieczystego, przysługujące wnioskodawcy w stosunku do nieruchomości, na których ma być utworzony wolny obszar celny;
2)
opis nieruchomości, na których ma być utworzony wolny obszar celny, w tym:
a)
szczegółowy opis granic planowanego wolnego obszaru celnego oraz warunków technicznego ich zabezpieczenia, wraz z oznaczeniem przejść,
b)
opis warunków przyrodniczych i naturalnych nieruchomości oraz wymogów dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
c)
opis infrastruktury technicznej, sanitarnej i komunikacyjnej,
d)
mapę terenu planowanego wolnego obszaru celnego w skali 1:5.000, z zaznaczeniem przebiegu granic;
3)
informację o uwarunkowaniach lokalizacyjnych (usytuowanie szlaków komunikacyjnych, zasoby siły roboczej);
4)
opinię właściwego miejscowo dyrektora izby celnej dotyczącą możliwości prowadzenia w planowanym wolnym obszarze celnym skutecznego dozoru celnego;
5)
informacje dotyczące rodzaju planowanej na terenie wolnego obszaru celnego działalności gospodarczej;
6)
oświadczenie wnioskodawcy, zawierające zobowiązanie do zawarcia umów z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie wolnego obszaru celnego, w sprawie odpowiedzialności za szkodę spowodowaną zniesieniem wolnego obszaru celnego z przyczyn określonych w art. 26 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne;
7)
inne informacje, które zdaniem wnioskodawcy mogą mieć znaczenie dla utworzenia wolnego obszaru celnego.
2.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, powinna dołączyć:
1)
odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru albo zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy statystycznego numeru identyfikacyjnego w krajowym rejestrze podmiotów prowadzących działalność gospodarczą;
3)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, jeśli taki numer został nadany na podstawie odrębnych przepisów;
4)
zaświadczenie o niezaleganiu wnioskodawcy z zapłatą podatków, stanowiących dochód budżetu państwa, wydane przez organ właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy;
5)
opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy;
6)
oświadczenie wnioskodawcy, że nie toczy się w stosunku do niego postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe.
3.
Do wniosku o powiększenie powierzchni istniejącego wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz ust. 2 pkt 4.
4.
Do wniosku o zmniejszenie powierzchni istniejącego wolnego obszaru celnego o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego należy dołączyć odpowiednio dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 4.
§  3.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 2, dołącza się w oryginale lub kopii, której zgodność z oryginałem została poświadczona urzędowo lub notarialnie.
2.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 2 oraz pkt 4-6, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1, 3 i 4.
3.
Zgodność ze stanem faktycznym dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5, wydanych wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1, 3 i 4, powinna być potwierdzona przez organ, który je wydał.
§  4.
1.
Do wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego o typie kontroli II w rozumieniu art. 799 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego stosuje się przepisy § 2 ust. 1 pkt 2 lit. b i c, pkt 3-7 i ust. 2-4 oraz § 3.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokument potwierdzający prawo wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości, na której ma być utworzony wolny obszar celny.
§  5.
1.
Do wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni składu wolnocłowego stosuje się przepisy § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a i c, pkt 3-7 i ust. 2-4 oraz § 3.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć mapę planowanego składu wolnocłowego w skali 1:500, z zaznaczeniem przebiegu granic.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 106, poz. 1119).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 marca 2001 r. w sprawie warunków i kryteriów tworzenia i znoszenia wolnych obszarów celnych i składów wolnocłowych (Dz. U. Nr 19, poz. 228 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 376).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

...................................

(miejscowość, rok, miesiąc, dzień)

Minister Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

Wniosek o

- utworzenie*)

- zwiększenie powierzchni*)

- zmniejszenie powierzchni*)

- wolnego obszaru celnego w rozumieniu art. 799

lit. a Rozporządzenia Wykonawczego*)

- wolnego obszaru celnego w rozumieniu art. 799

lit. b Rozporządzenia Wykonawczego*)

- składu wolnocłowego*)

1. Imię i nazwisko albo nazwa (firma) wnioskodawcy.

2. Adres miejsca zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy.

3. Miejscowość, w której planowane jest utworzenie wolnego

obszaru celnego lub składu wolnocłowego/utworzony jest

wolny obszar celny lub skład wolnocłowy*).

4. Wykaz dołączonych dokumentów.

............................

(data i podpis wnioskodawcy)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.140.1485

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór wniosku o utworzenie lub zmianę powierzchni wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego i tryb jego rozpatrzenia oraz dokumenty, które należy do niego dołączyć.
Data aktu: 31/05/2004
Data ogłoszenia: 19/06/2004
Data wejścia w życie: 04/07/2004