Składanie egzaminów oraz mianowanie policjantów na stopnie policyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 8 maja 2003 r.
w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne

Na podstawie art. 57 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne;
2)
jednostki organizacyjne Policji właściwe w zakresie przeprowadzania egzaminów na stopnie policyjne;
3)
terminy mianowania policjantów na stopnie policyjne;
4)
warunki, od których jest uzależnione mianowanie na stopień policyjny.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"szkoły policyjne" - Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkołę Policji w Katowicach, Szkołę Policji w Pile oraz Szkołę Policji w Słupsku;
2)
"przełożony" - komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendanta szkoły policyjnej oraz dyrektora biura (oddziału) Komendy Głównej Policji.

Rozdział  2

Przeprowadzanie egzaminów na stopnie policyjne

§  3.
1.
Egzaminy podoficerskie, aspiranckie oraz oficerskie wymagane do mianowania odpowiednio na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów, aspirantów oraz oficerów Policji, zwane dalej "egzaminami", przeprowadza się odrębnie dla policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
2.
Policjanci służby śledczej zdają egzaminy przeprowadzane dla policjantów służby kryminalnej.
§  4. 3
 Policjant przystępuje do egzaminu, jeżeli:
1)
pełni służbę na stanowisku, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie Policji właściwym dla rodzaju składanego egzaminu;
2)
uzyskał pozytywną opinię przełożonego lub pozytywną okresową ocenę w rozumieniu przepisów o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy Policji;
3)
ukończył szkolenie zawodowe podstawowe, specjalistyczne albo dla absolwentów szkół wyższych.
§  5.
1.
Komendant Główny Policji nie później niż do dnia 30 listopada danego roku wyznacza terminy przeprowadzenia egzaminów dla policjantów w roku następnym i niezwłocznie zawiadamia o nich komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendantów szkół policyjnych oraz dyrektorów biur (oddziałów) Komendy Głównej Policji.
2. 4
 Terminy egzaminów dla policjantów, którzy uczestniczą w szkoleniach dla absolwentów szkół wyższych, wyznacza Komendant Wyższej Szkoły Policji. Są one jednocześnie terminami zakończenia tych szkoleń.
§  6. 5
 
1.
Policjant, o którym mowa w § 4, z wyjątkiem policjanta uczestniczącego w szkoleniu dla absolwentów szkół wyższych, składa raport o skierowanie na egzamin, zwany dalej "raportem", przełożonemu nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2.
Przełożony wyraża zgodę na skierowanie policjanta na egzamin albo odmawia skierowania w terminie 7 dni od dnia otrzymania raportu.
3.
Policjanta zawiadamia się niezwłocznie o skierowaniu na egzamin albo o odmowie skierowania. Odmowa skierowania na egzamin wymaga pisemnego uzasadnienia.
4.
Policjant uczestniczący w szkoleniu dla absolwentów szkół wyższych jest kierowany na egzamin bezpośrednio po zakończeniu szkolenia.
§  7.
1. 6
 Przełożony przesyła raport zawierający adnotację o spełnieniu przez policjanta warunków określonych w § 4 kierownikowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej.
1a. 7
 Jeżeli kierownik, o którym mowa w ust. 1, z uwagi na miejsce przechowywania akt osobowych policjanta jest obowiązany zwrócić raport przełożonemu, zamiast tego raportu przesyła się pisemną informację o skierowaniu policjanta na egzamin.
2. 8
 Kierownik komórki, o której mowa w ust. 1, sporządza wykazy policjantów kierowanych na dany rodzaj egzaminu, zwane dalej "wykazami", i przesyła je do Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzania egzaminu w terminie 14 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3. 9
 Wykazy policjantów, o których mowa w § 5 ust. 2, sporządza Komendant Wyższej Szkoły Policji.
4.
Wykazy powinny zawierać następujące dane:
1)
rodzaj egzaminu, na który są kierowani policjanci;
2)
stopnie policyjne, nazwiska i imiona policjantów, imiona ojców, daty i miejsca urodzenia oraz numery identyfikacyjne;
3)
nazwy jednostek organizacyjnych Policji, w których policjanci pełnią służbę;
4) 10
 stanowiska służbowe policjantów oraz rodzaj służby właściwy dla tych stanowisk;
5)
daty ukończenia przez policjantów szkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie zgodnym z rodzajem egzaminu;
6)
podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska osoby sporządzającej wykaz.
§  8.
1.
Egzaminy przeprowadza się w Wyższej Szkole Policji albo szkole policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzania egzaminu.
2.
W przypadku gdy Wyższa Szkoła Policji albo szkoła policyjna nie może przyjąć na egzamin wszystkich skierowanych policjantów, testy wiedzy, składające się na egzaminy przeprowadzane w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji, mogą być zorganizowane w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji lub miejscach wskazanych przez kierowników tych jednostek.
3.
Jeżeli w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji do testu wiedzy ma przystąpić mniej niż 25 policjantów, komendant Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej w porozumieniu z właściwymi komendantami Policji może wskazać sąsiednią komendę wojewódzką (Stołeczną) Policji na miejsce przeprowadzania testu.
4.
Przepisy dotyczące miejsca przeprowadzenia testu wiedzy, o którym mowa w ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio do policjantów pełniących służbę w Komendzie Głównej Policji, Wyższej Szkole Policji oraz w szkole policyjnej.
§  9. 11
 Egzaminy przeprowadza się w odrębnie ocenianych i następujących kolejno po sobie etapach:
1)
test wiedzy;
2)
sprawdzian praktyczny.
§  10. 12
 
1.
Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia egzaminu, zwaną dalej "pakietem egzaminacyjnym", opracowuje:
1)
komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji właściwa w sprawach egzaminów - dla egzaminów przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji;
2)
Wyższa Szkoła Policji albo szkoła policyjna prowadząca szkolenie zawodowe, w porozumieniu z komórką organizacyjną Komendy Głównej Policji właściwą w sprawach egzaminów - dla egzaminów przeprowadzanych niezwłocznie po zakończeniu tego szkolenia.
2.
Pakiet egzaminacyjny powinien zawierać w szczególności:
1)
dla testu wiedzy:
a)
zestaw zadań testowych,
b)
kartę odpowiedzi,
c)
wzorzec prawidłowych odpowiedzi dla komisji egzaminacyjnej;
2)
dla sprawdzianu praktycznego:
a)
opis zadania,
b)
instrukcję dla zdającego,
c)
instrukcję dla pozoranta, jeżeli w zadaniu przewidziano jego udział,
d)
odrębną kartę oceny dla każdego zadania.
§  11.
1.
Egzaminy przeprowadzają komisje egzaminacyjne powołane przez Komendanta Wyższej Szkoły Policji albo komendanta szkoły policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzenia egzaminu.
2.
Komisje egzaminacyjne mogą składać się z trzyosobowych podkomisji, które przeprowadzają kolejne etapy egzaminów lub zadania i ćwiczenia składające się na te etapy.
3.
Do zadań komisji lub podkomisji egzaminacyjnej należy:
1)
sprawdzenie tożsamości policjantów przystępujących do poszczególnych etapów egzaminów;
2)
poinformowanie osób, przystępujących do poszczególnych etapów egzaminu, o zasadach obowiązujących w czasie jego przeprowadzania i kryteriach zaliczenia;
3)
kontrola samodzielności pracy wykonywanej przez uczestników egzaminu;
4)
ustalenie wyników uzyskanych przez uczestników poszczególnych etapów egzaminu oraz miejsca, sposobu i trybu ich ogłaszania;
5)
ustalenie wyniku końcowego egzaminu policjanta;
6)
sporządzenie protokołów posiedzeń komisji, przebiegu egzaminu oraz zestawienia wyników końcowych egzaminu.
4. 13
 Podczas trwania egzaminu oraz w trakcie posiedzenia komisji lub podkomisji egzaminacyjnej może być obecny przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
5.
Przedstawiciel, o którym mowa w ust. 4, nie uczestniczy w przeprowadzaniu egzaminu ani w ocenianiu i ustalaniu wyników egzaminu.
§  12.
1.
Policjanta dopuszcza się do egzaminu na podstawie wykazów, o których mowa w § 7 ust. 2 i 3, po okazaniu przez niego legitymacji służbowej i porównaniu zawartych w niej danych z tymi wykazami.
2.
Policjant, o którym mowa w ust. 1, może opuścić salę egzaminacyjną po zgłoszeniu komisji lub podkomisji egzaminacyjnej zakończenia egzaminu lub jego etapu.
§  13.
1.
Policjanta można wykluczyć z egzaminu, jeżeli w czasie jego przeprowadzania:
1)
korzysta z pomocy egzaminowanych lub innych osób;
2)
posługuje się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi;
3)
pomaga innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłóca jego przebieg;
4) 14
 podczas sprawdzianu praktycznego podejmie działania, które w warunkach pełnienia służby spowodują poniesienie przez niego odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej.
2.
Decyzję o wykluczeniu policjanta z egzaminu podejmuje przewodniczący komisji lub podkomisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 11.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, policjantowi wystawia się z egzaminu ocenę negatywną.
§  14.
1.
Test wiedzy składa się z 80 pytań testowych jednokrotnego wyboru, punktowanych w skali 0-1 punkt za pytanie, i trwa:
1)
80 minut dla egzaminu podoficerskiego;
2)
90 minut dla egzaminu aspiranckiego oraz oficerskiego.
2.
Test wiedzy egzaminu podoficerskiego jest jednakowy dla policjantów wszystkich rodzajów służb, a egzaminu aspiranckiego i oficerskiego składa się z dwóch części: ogólnopolicyjnej, wspólnej dla policjantów wszystkich rodzajów służb, oraz profilowanej, odrębnej dla policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
3.
Test wiedzy egzaminu przeprowadzonego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1, dla policjantów tego samego rodzaju służby odbywa się jednego dnia i rozpoczyna się o tej samej godzinie, którą wyznacza Komendant Główny Policji.
4.
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, za pośrednictwem przełożonego, powiadamia policjanta o godzinie rozpoczęcia testu wiedzy.
§  15. 15
 
1.
Sprawdzian praktyczny może składać się z jednego lub kilku zadań.
2.
Jeżeli sprawdzian praktyczny składa się z kilku zadań, każde z nich podlega odrębnej ocenie, według skali punktowej, stanowiącej odpowiednią część skali określonej w § 16 ust. 1.
3.
Ogólny wynik sprawdzianu praktycznego, wymienionego w ust. 2, jest sumą punktów uzyskanych za wszystkie zadania.
§  16.
1. 16
 Wyniki uzyskane przez policjantów w kolejnych etapach ustala się według skali punktowej wynoszącej od 0 do 80 punktów.
2.
Policjanta dopuszcza się do kolejnego etapu egzaminu, jeżeli uzyskał co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania w etapie poprzednim.
3. 17
 W przypadku uzyskania w którymkolwiek etapie egzaminu mniej niż 60 % punktów, policjantowi wystawia się ocenę negatywną i przerywa egzamin.
4.
Ocenę końcową egzaminu ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych w kolejnych etapach, według następującej skali punktowej:
1)
0-95 punktów - ocena 1 (niedostateczna);
2)
96-108 punktów - ocena 2 (dopuszczająca);
3)
109-121 punktów - ocena 3 (poprawna);
4)
122-134 punktów - ocena 4 (dobra);
5)
135-147 punktów - ocena 5 (bardzo dobra);
6)
148-160 punktów - ocena 6 (wyróżniająca).
§  17.
1.
Policjant, który złożył egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo z wpisaną oceną końcową z egzaminu.
2.
Wzór świadectwa złożenia egzaminu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  18.
1.
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu policjant może złożyć raport o ponowne skierowanie na egzamin po upływie roku od dnia zakończenia egzaminu.
2. 18
 Do policjanta, który rozpoczął egzamin lub kolejny etap egzaminu i nie mógł go kontynuować z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim albo z innych ważnych przyczyn losowych, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, policjant zdaje ponownie egzamin w najbliższym terminie albo tylko te jego etapy, których nie zaliczył do momentu przerwania egzaminu.
§  19.
1.
W związku z przeprowadzanymi egzaminami sporządza się i przechowuje dokumentację, a w szczególności:
1)
protokoły z przebiegu egzaminów;
2)
pakiety egzaminacyjne;
3)
rejestry wydanych świadectw.
2.
Protokół z przebiegu egzaminu podpisuje przewodniczący i członkowie komisji albo podkomisji egzaminacyjnej.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
skład komisji egzaminacyjnej lub podkomisji;
2)
wykazy;
3) 19
 zestawienie i analizę wyników uzyskanych przez zdających w poszczególnych etapach oraz ocen końcowych z egzaminu.

Rozdział  3

Właściwość jednostek organizacyjnych Policji w zakresie przeprowadzania egzaminów na stopnie policyjne

§  20.
Jednostkami organizacyjnymi Policji właściwymi w zakresie przeprowadzania egzaminów podoficerskich i aspiranckich są:
1)
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - dla policjantów:
a)
służby wspomagającej,
b) 20
 służby kryminalnej Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji, Szkoły Policji w Katowicach, Szkoły Policji w Pile i Szkoły Policji w Słupsku, oraz z województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i z komórek organizacyjnych właściwych w sprawach techniki operacyjnej z pozostałych województw,
c)
służby prewencyjnej Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji, Szkoły Policji w Katowicach, Szkoły Policji w Pile i Szkoły Policji w Słupsku, oraz z województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego;
2) 21
 Szkoła Policji w Pile - dla policjantów służby kryminalnej z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, z wyłączeniem policjantów z komórek organizacyjnych właściwych w sprawach techniki operacyjnej oraz dla policjantów służby kryminalnej z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie;
3)
Szkoła Policji w Katowicach - dla policjantów służby prewencyjnej z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie;
4)
Szkoła Policji w Słupsku - dla policjantów służby prewencyjnej z województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego.
§  21.
Wyższa Szkoła Policji przeprowadza egzaminy oficerskie.

Rozdział  4

Mianowanie na stopnie policyjne

§  22.
1.
Mianowanie policjanta na stopień policyjny następuje na wniosek o mianowanie składany do przełożonego właściwego do mianowania za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.
2.
Wzór wniosku o mianowanie na stopień policyjny określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  23.
Wniosek o mianowanie na stopień starszego posterunkowego Policji składa:
1)
Komendantowi Głównemu Policji - dyrektor biura (oddziału);
2)
komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji - naczelnik wydziału (równorzędny), kierownik izby dziecka lub sekcji, komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału i samodzielnego pododdziału prewencji, dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego oraz kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3)
Komendantowi Wyższej Szkoły Policji - dyrektor instytutu, dyrektor biblioteki, naczelnik wydziału i kierownik studium;
4)
komendantowi szkoły policyjnej - kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium, kierownik biblioteki i kierownik sekcji, o ile nie podlega naczelnikowi wydziału;
5)
komendantowi powiatowemu (miejskiemu) i rejonowemu Policji - naczelnik sekcji, kierownik izby dziecka, posterunku Policji, referatu lub ogniwa oraz komendant komisariatu Policji.
§  24.
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie podoficerów i aspirantów Policji składa:
1)
Komendantowi Głównemu Policji - dyrektor biura (oddziału);
2)
komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji - komendant powiatowy (miejski) i rejonowy Policji, a za jago pośrednictwem również komendant komisariatu Policji, komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału i samodzielnego pododdziału prewencji, dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego, naczelnik wydziału (równorzędny), kierownik izby dziecka lub sekcji oraz kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3)
Komendantowi Wyższej Szkoły Policji - dyrektor instytutu, dyrektor biblioteki, naczelnik wydziału i kierownik studium;
4)
komendantowi szkoły policyjnej - kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium, kierownik biblioteki i kierownik sekcji, o ile nie podlega naczelnikowi wydziału.
§  25.
1.
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie oficerów Policji przedstawia Komendantowi Głównemu Policji:
1)
komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę na terenie swojego działania;
2)
dyrektor biura (oddziału) - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w biurze (oddziale);
3)
komendant szkoły policyjnej - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w szkole policyjnej;
4)
Komendant Wyższej Szkoły Policji - w odniesieniu do:
a)
policjantów pełniących służbę w Wyższej Szkole Policji,
b)
absolwentów wyższych studiów zawodowych,
c)
policjantów, którzy złożyli egzamin oficerski.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, dotyczące mianowania na pierwszy stopień oficerski Komendant Główny Policji niezwłocznie przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  26.
1.
Wnioski o mianowanie policjantów na kolejne wyższe stopnie służbowe, do stopnia nadkomisarza Policji włącznie, mogą być sporządzone w formie wniosku zbiorczego.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie na stopień policyjny, sporządzanych na podstawie art. 52 ust. 3 albo art. 87 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej "ustawą".
3.
Zbiorczy wniosek o mianowanie policjantów na stopień policyjny powinien zawierać dane z pierwszej strony wniosku wymienionego w § 22 ust. 2, z wyłączeniem danych dotyczących przebiegu służby.
§  27.
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania policjanta na stopień, osoba składająca wniosek o mianowanie na stopień policyjny, jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie komendanta Policji uprawnionego do mianowania na wnioskowany stopień, a w uzasadnionych przypadkach wyższego przełożonego.
§  28.
1.
Policjantów mianuje się na stopnie policyjne w dniu Święta Policji.
2.
Na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów Policji mianuje się policjanta z dniem określonym w postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Policjanta, który złożył egzamin podoficerski lub aspirancki, mianuje się odpowiednio na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów bądź aspirantów Policji, w dniach 1 stycznia, 1 kwietnia, 24 lipca i 11 listopada.
4.
Osobę przyjmowaną do służby i posiadającą stopień wojskowy, która ukończyła szkolenie zawodowe wymagane do mianowania na odpowiedni stopień policyjny, mianuje się na ten stopień w terminach, o których mowa w ust. 3.
5.
Mianowania policjanta na wyższy stopień policyjny w drodze wyróżnienia dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
6.
Mianowanie policjanta na wyższy stopień policyjny w przypadku, o którym mowa w art. 52 ust. 3 ustawy, może nastąpić w każdym terminie. Datę mianowania określa wydany w związku z tym mianowaniem rozkaz personalny.
7.
Mianowanie policjanta, o którym mowa w ust. 6, który zginął w służbie, następuje pośmiertnie. Mianowania dokonuje się z ostatnim dniem służby.
8.
Policjanta w służbie kontraktowej posiadającego już stopień policyjny mianuje się na ten stopień z dniem mianowania funkcjonariuszem Policji.
§  29.
1.
Policjantowi mianowanemu na stopień policyjny wręcza się akt mianowania.
2.
Wzór aktu mianowania na stopień policyjny określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Wzór aktu mianowania na stopień podkomisarza oraz nadinspektora Policji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4.
Akt mianowania na stopień policyjny sporządza kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę.
5.
Akt mianowania na stopień podkomisarza oraz nadinspektora Policji sporządza kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji.
6.
Akty mianowania na stopnie policyjne wręczane policjantom przez wyższego przełożonego podczas zorganizowanej w tym celu uroczystości może sporządzić kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki Policji, którą kieruje ten przełożony.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  30.
Świadectwa złożenia egzaminów wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  31.
1.
Policjanci skierowani na egzaminy, którzy nie mogli z przyczyn od nich niezależnych przystąpić do tych egzaminów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mogą przystąpić do nich na podstawie dotychczasowego skierowania, w terminach wyznaczonych po tym dniu.
2.
Policjanci, którzy złożyli raporty o skierowanie na egzamin i nie zostały one rozpatrzone przez przełożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, przystępują do tych egzaminów na zasadach i w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  32.
Wyższa Szkoła Policji i szkoły policyjne mogą stosować dotychczasowe druki świadectw złożenia egzaminu, aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 22

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Świadectwo

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ POLICYJNY

Na podstawie ..................................................

(wpisać przepis ustawy stanowiący podstawę

mianowania)

wnoszę o mianowanie policjanta:

1. Nazwisko ........................ imię .....................

imię ojca .................... identyfikator ..................

data i miejsce urodzenia ......................................

2. Data wstąpienia do służby ..................................

3. Obecne stanowisko służbowe i nazwa jednostki organizacyjnej

............................................................

4. Posiadany stopień policyjny ................................

data nadania ..................................................

stopień według etatu ..........................................

5. Wykształcenie / podać dokładną nazwę szkoły/ ...............

............................................................

6. Przeszkolenie zawodowe lub wojskowe ........................

............................................................

7. Przebieg służby ............................................

............................................................

............................................................

............................................................

na stopień ....................................................

strona 2

UZASADNIENIE WNIOSKU

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

........................ ............................

(miejscowość i data) (pieczęć imienna i podpis

osoby uprawnionej do

złożenia wniosku)

DECYZJA OSOBY UPRAWNIONEJ DO ROZPATRZENIA WNIOSKU

...............................................................

...............................................................

....................... .............................

(miejscowość i data) (pieczęć imienna i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ POLICYJNY

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ POLICYJNY

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
4 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.

5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
7 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
9 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
10 § 7 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
11 § 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.

12 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
13 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
14 § 13 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
15 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
16 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
17 § 16 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
18 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
19 § 19 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
20 § 20 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
21 § 20 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
22 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 maja 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu mianowania policjantów na stopnie policyjne (Dz. U. Nr 47, poz. 471) i zarządzenie nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 19 kwietnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia policjantów i strażników gminnych (miejskich) (Dz. Urz. KGP Nr 5, poz. 56) w części dotyczącej organizacji i sposobu prowadzenia dla policjantów egzaminów podoficerskich, aspiranckich i oficerskich, zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy - Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 100, poz. 1084).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024