Sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 kwietnia 2003 r.
w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji

Na podstawie art. 13 ust. 9 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57, poz. 507) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób zgłaszania kandydatów do komisji obwodowych;
2)
wzór zgłoszenia kandydatów do komisji obwodowych;
3)
szczegółowy tryb powoływania komisji obwodowych, w tym tryb przeprowadzania losowania.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym;
2)
"podmiocie uprawnionym" - należy przez to rozumieć podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy, posiadający zaświadczenie wydane przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy;
3)
"komisji obwodowej" - należy przez to rozumieć obwodową komisję do spraw referendum, o której mowa w art. 13 ustawy.
§  2.
1.
Podmiot uprawniony, dokonując zgłoszenia właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) nie więcej niż po jednym kandydacie na członka każdej komisji obwodowej w gminie, stosuje wzór stanowiący załącznik do rozporządzenia.
2.
W zgłoszeniu podaje się:
1)
nazwę podmiotu uprawnionego oraz nazwę i adres organu upoważnionego do reprezentowania go na zewnątrz, a także imię i nazwisko oraz adres osoby upoważnionej do dokonywania zgłoszenia;
2) 2
 imię (imiona) i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL kandydata na członka komisji obwodowej;
3)
nazwę gminy oraz numer komisji obwodowej, do której następuje zgłoszenie;
4)
oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej komisji obwodowej.
3.
Zgłoszenie podpisuje osoba reprezentująca podmiot uprawniony albo osoba upoważniona przez ten podmiot.
4.
Do zgłoszenia dołącza się zaświadczenie albo uwierzytelnioną kopię zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej, o którym mowa w art. 48 ust. 3 ustawy.
5.
Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia podmiotu uprawnionego dołącza do zgłoszenia upoważnienie albo jego kopię uwierzytelnioną przez pracownika urzędu gminy, po okazaniu oryginału upoważnienia.
§  3.
1.
Zgłoszenie może dotyczyć więcej niż jednej komisji obwodowej w danej gminie.
2.
W przypadku zgłoszenia tego samego kandydata do kilku komisji obwodowych rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata do komisji obwodowej o najniższym numerze spośród obwodów, do których kandydat został zgłoszony.
3.
W przypadku zgłoszenia przez podmiot uprawniony więcej niż jednego kandydata do komisji obwodowej rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata wpisanego w pierwszej kolejności.
4.
Przed upływem terminu zgłaszania kandydatów podmiot uprawniony, który dokonał zgłoszenia, może pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka komisji obwodowej. W miejsce wycofanego kandydata można zgłosić nowego kandydata.
§  4.
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje tylko zgłoszenia kandydatów na członków komisji obwodowych, które spełniają warunki określone w przepisach ustawy oraz w § 2-3.
2.
Przywrócenie terminu zgłaszania kandydatów na członków komisji obwodowych jest niedopuszczalne.
§  5.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w miarę dokonywania zgłoszeń tworzy wykaz zgłoszonych kandydatów na członków komisji obwodowych w ten sposób, że w wykazie utworzonych obwodów głosowania zawierającym numery obwodów i adresy siedzib komisji obwodowych wpisuje przy każdym z obwodów nazwiska i imiona prawidłowo zgłoszonych kandydatów na członków komisji obwodowych oraz dane wymienione w § 2 ust. 2 pkt 1-3.
§  6.
1.
W przypadku konieczności ustalenia składu komisji obwodowej w trybie publicznego losowania, o którym mowa w art. 13 ust. 4 ustawy, informację o miejscu, dacie i godzinie jego przeprowadzenia wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje do wiadomości publicznej co najmniej na 2 dni przed losowaniem, wywieszając zawiadomienie w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym. W informacji podaje się numery obwodów głosowania objętych losowaniem składu komisji obwodowych oraz liczbę zgłoszonych kandydatów do każdej z tych komisji.
2.
Losowania członków komisji obwodowej dokonuje się odrębnie do każdej komisji.
3.
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert wójt lub burmistrz (prezydent miasta) losuje:
1)
8 kopert, jeżeli termin głosowania w referendum został wyznaczony na jeden dzień;
2)
10 kopert, jeżeli termin głosowania w referendum został wyznaczony na dwa dni.
4.
Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami.
5.
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się:
1)
datę i godzinę losowania;
2)
odrębnie dla każdej komisji obwodowej - jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie;
3)
imiona i nazwiska kandydatów wylosowanych do składu komisji obwodowej;
4)
nazwy podmiotów uprawnionych, które dokonały zgłoszenia kandydatów wylosowanych do składu komisji.
6.
Po przeprowadzeniu losowania wójt (burmistrz, prezydent miasta) powołuje w skład komisji obwodowej wylosowanych kandydatów.
§  7.
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia osoby zainteresowane o powołaniu ich w skład komisji obwodowej.
2. 3
 Składy komisji obwodowych wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej. Informacja o składzie komisji obwodowej powinna zawierać jej numer, adres siedziby oraz imiona, nazwiska i miejsca zamieszkania (miejscowości) osób powołanych w jej skład.
§  8.
1. 4
 W przypadku wygaśnięcia członkostwa osoby wchodzącej w skład komisji obwodowej powodującego zmniejszenie składu tej komisji poniżej 5 osób, gdy termin głosowania w referendum został wyznaczony na jeden dzień, i poniżej 7 osób, gdy termin głosowania w referendum został wyznaczony na dwa dni, wójt (burmistrz, prezydent miasta) dokonuje uzupełnienia jej składu odpowiednio do 5 osób lub do 7 osób, spośród osób stale zamieszkałych na obszarze tej gminy.
2.
W przypadku wygaśnięcia członkostwa w komisji obwodowej osoby wskazanej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) powołuje on inną osobę spośród pracowników, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy.
§  9.
W przypadku pierwszego referendum ogólnokrajowego zarządzonego po wejściu w życie ustawy wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje tylko te zgłoszenia kandydatów, które zostały dokonane w terminie skróconym na podstawie art. 96 pkt 5 ustawy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  5

WZÓR

ZGŁOSZENIE KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW KOMISJI OBWODOWEJ

Zgłoszenie kandydata(ów)

na członka (członków)* obwodowej komisji do spraw referendum (obwodowych komisji do spraw referendum)* w gminie __________________________________________________

(nazwa gminy)

w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień

(podać datę referendum)

W imieniu podmiotu uprawnionego

(nazwa partii politycznej, klubu poselskiego, klubu senatorskiego, klubu parlamentarnego,

stowarzyszenia, organizacji społecznej, fundacji, pełnomocnika**)

a) ..............................................................................................................................................*

(nazwa organu upoważnionego do reprezentowania uprawnionego podmiotu na

zewnątrz i adres)

b) jako osoba upoważniona przez podmiot uprawniony

..............................................................................................................................................*

(imię (imiona), nazwisko i adres zamieszkania)

zgłaszam kandydaturę(y):

1) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ................................................................ i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

2) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ................................................................. i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

3) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ............................................ ............................... i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

__________________________________________________________________________

______________________ _______________________________

(data) (podpis osoby dokonującej zgłoszenia)

_______________________________

(czytelne imię, nazwisko, funkcja)

* Niepotrzebne skreślić.

** Dotyczy referendum przeprowadzonego z inicjatywy obywateli.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 § 2 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 2003 r. (Dz.U.03.80.730) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 2003 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.74.671

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji.
Data aktu: 30/04/2003
Data ogłoszenia: 02/05/2003
Data wejścia w życie: 02/05/2003