Wielkość oraz wymagania weterynaryjne w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 2 stycznia 2003 r.
w sprawie wielkości oraz wymagań weterynaryjnych w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu

Na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy przekraczaniu granicy mogą być przywożone i przewożone nieprzeznaczone do obrotu, towarzyszące osobom podróżującym, psy lub koty domowe w liczbie nie większej niż trzy, a w przypadku miotów psa lub kota domowego - matka wraz z całym miotem, jeżeli jest on w wieku poniżej trzech miesięcy.
2.
Psy lub koty domowe, a w przypadku miotów matki, o których mowa w ust. 1, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie na co najmniej trzydzieści dni i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy lub w przypadku szczepienia przypominającego - najpóźniej dwanaście miesięcy po poprzednim szczepieniu ochronnym przeciwko wściekliźnie i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy.
§  2.
1.
Produkty mogą być przywożone i przewożone w środkach międzynarodowego transportu, w ilościach wymaganych do spożycia przez personel lub podróżnych na pokładzie takich środków transportu, pod warunkiem że nie zostaną wprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Produkty, o których mowa w ust. 1, lub ich odpadki wyładowane z międzynarodowego środka transportu podlegają zniszczeniu w miejscu zatwierdzonym do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się w razie bezpośredniego przeładunku produktów przeznaczonych do spożycia przez personel lub podróżnych z jednego międzynarodowego środka transportu na inny międzynarodowy środek transportu, w tym samym porcie i pod nadzorem celnym.
§  3.
1.
Mięso w ilości do jednego kilograma może być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli:
1)
znajduje się w hermetycznie zamkniętym pojemniku i osiągnięto wartość Fc równą co najmniej 3,00 lub pochodzi z państwa lub części państwa wpisanego do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii;
2)
pochodzi z obszarów nieobjętych zakazem przywozu takiego mięsa w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
2.
Mięso odstrzelonych zwierząt parzystokopytnych lub jednokopytnych albo odstrzelone dzikie zwierzęta parzystokopytne lub jednokopytne, przeznaczone do własnego spożycia, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli pochodzą z państw lub części państw wpisanych do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz jeżeli nie obowiązuje zakaz przywozu lub jeżeli nie dotarła do urzędowej wiadomości organów kontroli granicznej informacja o stwierdzeniu w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt objętej obowiązkiem zwalczania, w ilości:
1)
jedno odstrzelone dzikie zwierzę parzystokopytne lub jednokopytne lub odstrzelone zające, dzikie króliki i dzikie ptactwo oraz mięso wymienionych zwierząt w łącznej ilości do 30 kg;
2)
jeden odstrzelony ssak lądowy inny niż wymienione w pkt 1.
3.
Produkty pochodzenia zwierzęcego inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mogą być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli pochodzą z obszarów nieobjętych zakazem przywozu w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
§  4.
Spreparowane zwierzęta lub ich części nieprzeznaczone do działalności gospodarczej mogą być przywożone, jeżeli spełnione są warunki określone w § 3 ust. 2.
§  5.
Środki żywienia zwierząt mogą być przywożone i przewożone w ilości niezbędnej do karmienia zwierząt w transporcie, w tym dla zwierząt towarzyszących osobom podróżującym.
§  6.
Zwierzęta specyficznie wolne od patogenów oraz produkty przeznaczone do badań naukowych lub analiz lub jako wzory stanowiące próbkę produktu mogą być przywożone w ilości każdorazowo określonej w zezwoleniu Głównego Lekarza Weterynarii oraz po spełnieniu wymagań określonych w tym zezwoleniu, oraz pod warunkiem, że produkty po zakończeniu badań, analiz lub prób zostaną wywiezione lub nieszkodliwie usunięte.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024