Wyodrębnione komórki organizacyjne administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie wyodrębnionych komórek organizacyjnych administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze

Na podstawie art. 27723 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz wyodrębnionych komórek organizacyjnych administracji celnej, zwanych dalej "komórkami dokumentacji celnej", w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2)
tryb naboru do służby w komórkach dokumentacji celnej;
3)
sposób i zakres szkoleń osób oraz funkcjonariuszy celnych zgłaszających się do służby w komórkach dokumentacji celnej, zwanych dalej "kandydatami".
§  2.
Zadania określone w tytule IXb ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny wykonują funkcjonariusze celni pełniący służbę w wyodrębnionych komórkach dokumentacji celnej w izbach celnych, podlegających dyrektorowi izby. Wykaz wyodrębnionych komórek dokumentacji celnej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Kandydaci podlegają specjalnemu trybowi naboru oraz szkoleniu w ramach postępowania kwalifikacyjnego.
2.
W zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem postępowanie kwalifikacyjne jest przeprowadzane z zachowaniem trybu naboru do służby, określonego w ustawie z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.3)).
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozstrzyga o przydatności kandydata do służby w komórce dokumentacji celnej.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza właściwa komórka dokumentacji celnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
3.
Można odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo takie postępowanie w każdym czasie przerwać bez podania przyczyny.
§  5.
1.
W postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat przedkłada, za pośrednictwem komórki właściwej w sprawach osobowych, następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy;
2)
świadectwa pracy (służby) z poprzednich miejsc pracy (służby);
3)
dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie;
4)
dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe;
5)
inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów, w szczególności poświadczenie bezpieczeństwa.
2.
Kandydat może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jego umiejętności i osiągnięcia zawodowe, a także opinie polecające.
3.
Poświadczenie bezpieczeństwa należy przedłożyć nie później niż przed oceną końcową, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 4.
4.
Wzór kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:
1)
rozmowy kwalifikacyjnej, w szczególności w celu ustalenia motywów podjęcia zatrudnienia w komórce dokumentacji celnej;
2)
potwierdzenia danych wynikających z przedłożonych dokumentów;
3)
szkolenia specjalistycznego oraz praktyki z zakresu działań operacyjno-rozpoznawczych;
4)
oceny końcowej predyspozycji kandydata pod względem przydatności do służby w komórkach dokumentacji celnej.
2.
Informacje uzyskane w trakcie postępowania kwalifikacyjnego wpisuje się do kwestionariusza kwalifikacyjnego kandydata; wzór kwestionariusza określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Celem szkolenia specjalistycznego jest uzyskanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do właściwego wykonywania zadań przewidzianych dla funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w komórkach dokumentacji celnej.
2.
Zakres szkolenia specjalistycznego obejmuje zagadnienia mające na celu pogłębienie wiadomości z zakresu przepisów prawa celnego oraz zagadnienia teoretyczne związane z charakterem przyszłych zadań służbowych, a w szczególności:
1)
zadania i uprawnienia administracji celnej oraz podstawy prawne regulujące czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2)
formy i metody stosowane przy uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i sprawdzaniu informacji dotyczących przestępczości związanej z obrotem towarowym z zagranicą;
3)
zasady korzystania przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych z pomocy osób niezatrudnionych w administracji celnej oraz zasady i tryb wypłacania wynagrodzeń i odszkodowań tym osobom;
4)
sposób dokumentowania czynności operacyjno-rozpoznawczych;
5)
sposoby przeprowadzania i dokumentowania czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa;
6)
zasady współpracy administracji celnej z organami uprawnionymi, na podstawie innych ustaw, do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.
3.
Szkolenie specjalistyczne jest organizowane w formie kursu stacjonarnego lub zaocznego przez komórkę, o której mowa w § 4 ust. 2, na podstawie programu szkolenia.
4.
Szkolenie specjalistyczne kończy się egzaminem i jest potwierdzone zaświadczeniem, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8.
W uzasadnionych przypadkach można zwolnić kandydata ze szkolenia specjalistycznego i odbycia praktyki.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ WYODRĘBNIONYCH KOMÓREK DOKUMENTACJI CELNEJ, W KTÓRYCH FUNKCJONARIUSZE CELNI WYKONUJĄ CZYNNOŚCI OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZE

Komórki dokumentacji celnej znajdują się w Izbach Celnych w:

1. Białej Podlaskiej,

2. Białymstoku,

3. Cieszynie,

4. Gdyni,

5. Katowicach,

6. Krakowie,

7. Łodzi,

8. Nowym Targu,

9. Olsztynie,

10. Poznaniu,

11. Przemyślu,

12. Rzepinie,

13. Szczecinie,

14. Toruniu,

15. Warszawie,

16. Port Lotniczy w Warszawie,

17. we Wrocławiu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY1

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KWESTIONARIUSZ KWALIFIKACYJNY KANDYDATA DO SŁUŻBY W KOMÓRCE DOKUMENTACJI CELNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.6.71

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyodrębnione komórki organizacyjne administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Data aktu: 31/12/2002
Data ogłoszenia: 22/01/2003
Data wejścia w życie: 06/02/2003